Πόσο κοντά στο πραγματικό γεγονός??

  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Πιστεύετε ότι μπορεί να φτάσει ένα σύστημα αναπαραγωγής?

    Αν έπρεπε να πείτε ένα ποσοστό ποιο θα ήταν αυτό?

    1  10 Dec 2010  
  • andreasecon

    andreasecon

    ACA Member

    32,845 % εκτός αν έχεις Tidal οπότε πάει 44,327 %

    2  10 Dec 2010  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Από παλιό τεύχος του ήχου σε συνέντευξη ο αρχιμηχανικός ήχου του Μεγάρου Μουσικής Αθηνών είχε πει 15%...

    Για τους χώρους που ακούμε εμείς νομίζω πως ήταν υπερβολικός...

    Αν είσασταν χθες Μέγαρο θα καταλαβαίνατε γιατί...

    3  10 Dec 2010  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Δεν μιλάω απαραίτητα για μέγαρο με Stravinsky και ορχήστρα 100 ατόμων ούτε για Kondo drums, ας μιλήσουμε για quartet quintets, πιο μικρά σύνολα, φωνές κτλ!

    Που μου το πήγατε αμέσως στο Μέγαρο...

    4  11 Dec 2010  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Ποσο κοντα στο πραγματικο γεγονος; Οσο μια φωτογραφια μπορει να σου δωσει την πραγματικη στιγμη!!!! ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ!!

    5  11 Dec 2010  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Δηλαδή φίλε Τάκη θεωρείς ότι αν βάλεις μία ηχογράφηση με δύο βιολιά ας πούμε, καλή ηχογράφηση, αυτό που θα ακούσεις στο σύστημά σου δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με το πραγματικό?

    Πολύ απαισιόδοξους σας βρίσκω όλους!

    6  11 Dec 2010  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    μετά απο κάποιες live εμπειρίες που είχα θα έλεγα οτι το ποσοστό είναι στο 20%....

    τώρα ο Μάικ και ο φίλος του(gpol) υπόσχονται πολλά με τα tidal.για να δούμε!!!!!

    7  11 Dec 2010  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Mikekan wrote:
    δηλαδή φίλε τάκη θεωρείς ότι αν βάλεις μία ηχογράφηση με δύο βιολιά ας πούμε, καλή ηχογράφηση, αυτό που θα ακούσεις στο σύστημά σου δεν έχει καμια σχεση με το πραγματικό?
    πολύ απαισιόδοξους σας βρίσκω όλους!

    mιχαλη κατα την γνωμη μου παντα , ακουμε τον μηχανικο ηχου, και μετα την ηχητικη ταυτοτητα του καθε κατασκευαστη!!!

    8  11 Dec 2010  
  • Trouble

    Trouble

    ACA Member

    Εγώ θα μιλήσω ειλικρινα....

    Εχω στην μικρη μου ζωη ζήσει άπειρα Live, συμπερεριλαμβανομένως και το ακορντεόν, πιάνο, κιθάρα και trumpet απο πρώτο χέρι.

    Το αποτλεσμα είναι ότι ΤΙΠΟΤΑ, ΜΑ ΤΙΠΟΤΑ δεν ειναι σαν το live.

    Οχι οτι δεν εχω ακουσι συστήματα να παίζουν καλύτερα απο ζοντανά όργανα....για παραδειγμα πρην 5 χρόνια περίπου είχα φέρει μια βιολιστρια απο την εθνικη ορχιστρική σε ενα σπιτη, και μας επαιξε μερικά κομμάτια. Δεν θα ξεχάσω ποτέ της μύγες που μπίκαν στο στόμα ΟΛΩΝ!!!! Ηταν εξωπραγμαυικες διαφορορές που μας συγκλονισαν. Οι παλαοι θα θυμουνται το γεγονός...

    Μήπως θέλετε να διαλέξετε το σύστυμα της επιλογής σας, να κάνουμε ενα ίδιο? Μόνο που θα έχουμε και CD του ιδίου για one to one testing!!!

    Το γεγονός αυτό θα πείση πιστέυω, και θα έχουμε μιά όμορφη βραδυά μαζί.

    Πιός ξέρει? Μπορει να γίνει κάτι που δεν περιμένουμε.....Η ακόμα καλύτερο να δούμε και να καταγράψουμε της διαφορές που υπάρχουν, εαν υπάρχουν.

    Ναι μπορεί να φέρει κάποιο κόστος για το τεστάκι μας, αλλά θα είναι και παρουσίαση αναφοράς σε παγκόσμιο επίπεδο. Θα ελεγα να εχουμε και μετρησιμα στοιχεία για τυχόν άπιστους Θωμάδες η κουφούς!!!

    Όπιος έχει τα balls να βάλη το συστημα του προς δοκιμή ενοίτε ότι ΟΛΟΙ ΘΑ ΒΆΛΟΥΜΕ ΤΗΝ ΓΝΏΣΗ ΚΑΙ ΠΕΊΡΑ/και μηχανακια ΓΙΑ να γίνη όσο γίνεται το καλύτερο.

    9  11 Dec 2010  
  • protos

    protos

    ACA Member

    Η όλη συζήτηση είναι χαζή.
    Δεν υπάρχουν αριθμοί να εκφράσουν τις διαφορές που ακούμε.
    Επομένως το να λέμε 15% είναι αστείο.
    Σαν να σου λέω πόσο πιο άσχημη είναι κοπέλα που μένει δίπλα εν σχέσει με την Ζιζέλ.
    Ο ένας θα πει 50% ο άλλος θα πει 25% και ο τρίτος θα πει είναι μηδέν μπροστά της.Και όλοι για τα δικά τους κριτήρια θα έχουν δίκιο.

    10  11 Dec 2010  
  • protos

    protos

    ACA Member

    Έπειτα ας μην ξεχάσουμε ότι η live παράσταση έχει σημανική ψυχολογική επίπτωση.Άλλιώς συναισθάνεσαι τηνμουσική μπροστα στον καλλιτέχνη παρέα με εκατοντάδες άτομα και αλλιώς μόνος σου στο σπίτι.
    Ενα παράδειγμα απλό.Είσαι διακοπές στη Σαντορίνη και έχεις πιεί και μερικά ποτάκια με την νέα καλή σου και καθώς απολαμβάνετε την πανσέληνο στο μπαλκόνι μπαίνει καπιο φοβερό κομμάτι (κλασσικό πιάνο, τζαζ κλπ) στο ραδιόφωνο και πραγματικά σε συνεπαίρνει.
    Μετά από τρείς μήνες είσαι μέσα στη κίνηση και έχεις αργήσει για ένα ραντεβού και βρίζεις και ταυτόχρονα αρχίζει το ραδιόφωνο να παίζει το ίδιο κομμάτι αλλά σχεδόν δεν το συνειδητοποιείς γιατί είσαι στεσαρισμένος.
    Και στις δύο περιπτώσεις όμως είναι το ίδιο κομμάτι αλλά ακούγεται τελείως διαφορετικά.

    11  11 Dec 2010  
  • Trouble

    Trouble

    ACA Member

    Δεν ελεγα τετοια νουμερα, εννουσα from unprofessional audio software, which can read peaks, hrtz, and many more things which are reality rather than our ears judging. I am talking about a real analysis, not a joke or a small program sold for a hundred bucks with the microphone included. I will get us what we use for cars, which is for homes and the microphone itself costs 2300 itself.

    Ετσι μπορουμε να δουμε αληθινες διαφορες....οχι μπουρδες....αλλα ας αποφασισετε να το κανουμε και μετα σας λεεω τι μπορει να γινει.

    Δόξα το θεο, υπαρχουν ανθρωποι που θα βοηθησουν να κανουμε κατι σοβαρο και οσο γινετε πιο Reliable and Valid- statistic wise.

    12  11 Dec 2010  
 
page 1/2 rows 12/18 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 72ms (19 queries, 40ms)