η ιστορία του πράγματος

  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Λιγα λόγια για την ιστορία του πράγματος:
    Α. 1981 μόλις επιασα δουλεια αγόρασα το πρώτο μου Tannoy με δανειο απο την τραπεζα πριν ακομα αγοράσω αυτοκίνητο ( ηταν το TANNOY NNEATON me 10 inch HPD driver) το έχω ακόμα στο γραφείο της γυναίκας μου και δουλεύει αψογα
    Β. 1986 TANNOY LITTLE RED MONITOR το χρησιμοποιησα περιπου 11 χρόνια
    Γ. 1997 ΤΑΝΝΟΥ DTM 12 apo την επαγγελματικη σειρα
    Δ. 1998 ΤΑΝΝΟΥ GRF TW εως σήμερα, πιστεύω οτι ειναι το ηχείο με τον καλιτερο λογο τιμης/αποδοσης της εταιρείας ( φερει τα αρχικά του ονόματος του ιδρυτή της εταιρείας)
    Σχετικά με το Westminster einai πραγματικά το καλυτερο ηχείο της σειράς Prestige θα ήθελα πολύ να το έχω αλλα οπως γνωρίζετε μερικοί απλα δεν εχω τον χώρο!!!
    Το τιτλο του Tannoyman τον εχω γιατι χρησιμοποιω και ευχαριστιεμαι τα ομοκεντρικά Tannoy gia 30 χρόνια και συνεχίζω........!

    με αφορμή το παραπάνω σχόλιο του tannoyman θα ήθελα όποιος θέλει να παραθέσει τη δική του ιστορία στο χώρο του ήχου.

    όπως καταλαβαίνετε η γενικότερη ιστορία του χαι φάι είναι λίγο περίεργη.γενικότερα η ηλεκτρακουστική επιστήμη ήκμασε τη δεκαετία του 70-80.Στη θέση του ήχου μπήκε γλυκά γλυκά η εικόνα.πρώτα με το βίντεο και σήμερα με τα πρωτόκολα υψηλής ανάλυσης.
    Πλέον στην Ελλάδα οι λάτρεις του καλού ήχου είναι λίγοι.αν όχι ελάχιστοι.
    ουσιαστικά η γενιά σας έζησε αυτή την επανάσταση οπου ο πρώτος μισθός γινόταν ηχοσύστημα.σήμερα γίνεται iphone ή δεν ξέρω και γώ τί.

    Στις ηλικίες 20-30 δέν μπορώ να αριθμήσω πάνω απο 20 άτομα που ασχολούνται ενεργά με το χάι φάι έστω και απο χόμπι.

    1  30 Oct 2010  
  • TANNOYMAN

    TANNOYMAN

    ACA Member

    Αλεξ τo πρώτο μου στρεοφωνικό το αγόρασα το Οκτωβριο του 1973 μετα μια κολοκαιρινή δουλεια. Ημουνα τοτε στην 4η Γυμνασίου.
    Πικαπ: Philips GA 212
    Ενισχυτης: Eagle
    Ηχεία: Celestion County με το φημισμένο tweeter to HF1300 της celestion ( χρησιμοποιήθηκε σε πολλες σχεδιάσεις του BBC, Spendor)
    Τα έχω ακόμα!!
    Ayta τα πήρα απο τον Χ. Λίλη οταν ειχε μαγαζι στην Αινιάνος καθετος δρόμος στην Πατησίων κοντα στο πολυτεχνείο

    META BEBAIA STHN AΓΓΛΙΑ ΓΝΩΡΙΣΑ ΤΑ TANNOY

    2  30 Oct 2010  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    1978...

    Kenwood ka 7100 (link)

    Sansui sr 535 (link)

    Kef 104 ab (link)

    Teac a 510 (link)

    ***
    Είχα αρκετά αξιόλογο σύστημα για τα τότε δεδομένα...

    Κανα δυο φίλοι μου βέβαια (που είχαν περισσότερα φράγκα) είχαν καλύτερα συστήματα...

    Όντας όμως και ραδιοερασιτέχνης στα FM τότε(nο 495) ο ήχος που εξέπεμπα με τα παραπάνω μηχανήματα ήταν άψογος σε ποιότητα...

    Ο πομπός που χρησιμοποιούσα ήταν ένα DIY αυτοταλάντωτο 6146...

    3  30 Oct 2010  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    ωραίες εταιρείες και ωραία μηχανήματα.

    4  30 Oct 2010  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Και η δική μου ιστορία με το Hi-Fi αρχίζει κάπου εκεί στα 1975. Τότε αγόραζα και δίσκους σαν τρελός με τα λίγα που είχα (1-2 το μήνα). Μέχρι τότε άκουγα από ραδιοπικάπ έπιπλο με ράδιο (έκανε και την δουλειά του ενισχυτή) Philips λαμπάτο παρακαλώ και πικάπ Garrard 301 που το τράβαγες έξω σαν συρτάρι. Λοιπόν μια χαρά την έκανε την δουλειά του, αλλά εγώ είχα άλλα όνειρα και ξεροστάλιαζα στη βιτρίνα του χαϊφιντελάδικου, στη γωνία Πατησίων και Αγίου Μελετίου που έκθετε τα κορυφαία της εποχής.
    Με τα πρώτα μου λεφτά λοιπόν αγόρασα το πρώτο μου σύστημα, με δόσεις, από το Audioclub στην οδό Βουκουρεστίου στον 3-4 όροφο (έχω την εντύπωση ότι ήταν του Γιώργου Ζωδιάτη). Πικάπ Dual 1229 με κεφαλή Shure (το έχω ακόμα και παίζει μια χαρά), ολοκληρωμένο ενισχυτή Marantz 1060 και ηχεία KLH model 23 (τα έχω ακόμα και ακούω στο υπόγειο εργαστήριο μου, με ένα ολοκληρωμένο Rotel, που ήταν ο τρίτος ή τέταρτος στη σειρά ενισχυτής μου).
    Από τότε άλλαξα ούτε και εγώ ξέρω πόσα πικάπ, ενισχυτικά και ηχεία άσε δε κεφαλές και βραχίονες …κάποια μάλιστα τα πούλαγα και τα αγόραζα πάλι, όπως ας πούμε τα πικάπ Linn που είχα τέσσερα μέχρι τώρα και ελπίζω να μη με πιάσει πάλι η τρέλα και ξαναπάρω και πέμπτο.
    Αυτά για το πρώτο μου σύστημα και το πρόβλημα είναι ότι το μικρόβιο αντί να ψοφάει όλο και θεριεύει… και μη χειρότερα να λες.

    5  30 Oct 2010  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    πάντως διαβάζοντας στα φόρουμ την ιστορία των πικάπ θα έλεγα οτι η τότε δεκαετίες έχουν κάτι κτήνη τέχνης και τεχνολογίας σε σχέση με τα σημερινά.όχι οτι σήμερα κανείς δέν βρίσκει εύκολα κάτι καλό(και καλύτερο απο τα παλιά)...απλά τότε ήταν άπειρες οι εταιρείες με πικάπ high-end.
    ας πούμε direct drive τεχνολογίες σήμερα υπάρχουν ελάχιστες.τότε έβρισκες με το τσουβάλι!!!

    επίσης...philips λαμπάτος...απίστευτο!!!!!

    6  30 Oct 2010  
  • arthurk74

    arthurk74

    Registered

    Δεκαετια 60.. Γυρω στο 1965.. Geloso Mono ενισχυτης με δυο EL34 push pull και 35 βαττ... Ενα ηχειο Goodman 12 ιντσων και front end, μ' ενα πικ απ κι ενα μαγνητοφωνο Reel to Reel, και τα δυο απο την Philips!

    Οπως κι ο Μανος, ετσι κι εγω αρχισα σαν ραδιο πειρατης στην μπαντα των ΑΜ, στους 1625 χιλιοκυκλους αν θυμαμαι καλα, με call sign 707 εκπεμποντας απο την Πλακα! Πομπος φιαγμενος απο μενα με δυο 807 στην εξοδο ενω ο Geloso εκανε χρεη modulator.

    Με την δικτατορια του 1967 τα πραγματα σφιξανε και ο πομπος παραδοθηκε στην Αστυνομια της Πλακας εθελοντικα.. Μετα απο 3 μηνες εφυγα για την Αυστραλια.

    Εδω εστησα το πρωτο σοβαροφανες συστημα, με Luxman ενισχυτη, JBL ηχεια και Garrard πικ απ... Ωραιες αναμνησεις!

    Το hobby με τους πομπους συνεχιστηκε κι εδω αλλα οχι πια στα μεσαια κυμματα.. Εγινα "Βραχεος" και αφου πηρα την απαιτουμενη αδεια περασα στην... νομιμοτητα!

    7  13 Nov 2010  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Καλώς ήρθες arthurk74!

    8  13 Nov 2010  
  • arthurk74

    arthurk74

    Registered

    Σε ευχαριστω για το καλωσορισμα, και καλως σας βρηκα φιλε μου!

    Συνηθηζα να επισκεπτομαι το παλιο σας φορουμ τακτικα. Εχασα ομως επαφη οταν, για ενα διαστημα, δεν ειχα προσβαση.

    Ο Χρηστος Σκαλουμπακας ομως με βρηκε σ' ενα αλλο φορουμ στο οποιο ειμαι moderator, και μου ειπε τα νεα για το καινουργιο κι ανανεωμενο Website, κι ετσι σας ξαναβρηκα.

    Σκεπτομαι μαλιστα να γινω και κανονικο μελος του A C A αν βεβαια δεχεστε καινουργια μελη.

    9  13 Nov 2010  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Βασικά καλώσήρθες.
    σε ποιό φόρουμ είσαι moderator?και ποιός είσαι εκεί?

    εγώ γράφω ως teachertza στο avsite!!!

    10  13 Nov 2010  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Tα off topic μηνύματα μεταφέρθηκαν σε καινούργιο θέμα.

    11  15 Nov 2010  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    Ιστορικό Γ. Χαιρόπουλου με μηχανήματα ήχου

    **1969:** Teppaz, Γαλλικό φορητό Ράδιο-πικ-άπ, μπαταρίας ρεύματος. Έπαιρνε 6 ή 8 μεγάλες μπαταρίες. Για εκδρομές, αλλά και για το σαλόνι. Πρώτοι 45άρηδες δίσκοι “No milk today”, "Sugar, sugar" και “In the year 2525”...
    **1971:** Grundig, ξύλινο έπιπλο με στερεοφωνικό Ράδιο-πικ-άπ και θήκες. Αξιοσημείωτο τα δύο διαφορετικά (!) μεγάφωνα (στρογγυλό-οβάλ) αριστερά-δεξιά στις κάτω άκρες του επίπλου. Απέξω δεν φαινόταν αυτό βέβαια. Άκουγα επί δικτατορίας Deutsche Welle (σήμα η αρχή της 5ης του Beethoven) και BBC ( Εδώ Λονδίνο...)
    1975:** α)** πικ-άπ Thorens TD-160 (Swiss made, παρακαλώ, από τα τελευταία) με δικό του βραχίονα. Δύο κεφαλές άλλαξα παλιά, την STANTON 681 EEE, με το βουρτσάκι και την SHURE M95ED. H STANTON ήταν ανώτερη σε όλα. Είναι ακόμα σε άψογη λειτουργία μετά από update από τον αείμνηστο και φίλο μου Μ. Γερούκη (καλωδίωση) και Service από τον Χ. Κανταρέλη. Ο τελευταίος είναι λίγο ακριβός, αλλά συστήνεται ανεπιφύλακτα. Ειδικός στα λάδια, στα ελατήρια και στην αστραπιαία τοποθέτηση κεφαλής DENON 160 !!!
    β) Ενισχυτής Cambridge P-70X (2X35 στα χαρτιά, αλλά 2Χ40 στην πράξη) με απίθανα κουμπιά. PΗΟΝΟ βασικά, και κασετόφωνο Pioneer (το ακριβότερο μοντέλο) αλλά και CD player Marantz αργότερα.
    γ) Αγγλικά Ηχεία IMF ALS-40 και IMF TLS-50 αργότερα. Εκπληκτική εταιρεία που συνέχισε αργότερα σαν IMF Fried… Μετά συνέχισαν στη Γιουγκοσλαβία και μετά κάποιοι, «κάτι» έκαναν στο Μαρούσι. Ίσως τα καλύτερα ηχεία της εποχής (IMF Reference Mk IV) για κλασσική μουσική. Transmission Line ...
    Όλα αγορασμένα από Χ. Μασσέλο (Διδότου 5) στην Πλάκα. Υπάρχει ακόμα το κατάστημα. Είναι συμπαθέστατος και ΈΝΤΙΜΟΣ. Σκεφτόμουν και το Zerostat αλλά δεν το πήρα ποτέ. Προτιμούσα να αγοράζω δίσκους. Οι πρώτοι δίσκοι ήταν αγορασμένοι από το Philodisk στην στοά της Όπερας. Κάποτε θα τους αναφέρω. Με αυτούς μεγάλωσα ξετρελάθηκα με τη μουσική, αλλά δεν έγινα ποτέ μουσικολόγος, ούτε μουσικός ή συνθέτης. Ευτυχώς για εσάς...
    Περίμενα περίπου ΕΝΑ χρόνο να έρθουν τα ηχεία, αλλαγή μοντέλου βλέπετε. Όταν ήρθαν στο σπίτι μου, επειδή στο μυαλό μου η αναμονή, τους είχε προσδώσει ΑΛΛΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ, νόμισα ότι ήταν ελαττωματικά. Τα φόρτωσα και ξανά στο Μασσέλο όπου διαπίστωσα ότι έπαιζαν σαν τα άλλα που είχε εκεί. Τα ξαναφόρτωσα και ξανά πήγαν στο υπνοδωμάτιό μου, όπου έμειναν για πολλά χρόνια.
    Αυτά για πρώτο μέρος ....

    12  16 Nov 2010  
 
page 1/2 rows 12/14 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 95ms (19 queries, 45ms)