ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ???

  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Τα παρακάτω απορρίφθηκαν λόγω...κόστους μιας και διάγουμε χαλεπούς καιρούς λιτότητας και στέρησης....

    link

    link

    link

    13  16 Jul 2010  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Βέβαια όποιο από τα παραπάνω ψηφιακά modules επέλεγα θα έπρεπε να το συνοδέψω με ένα επίσης ψηφιακό τροφοδοτικό(switched) γιατί ο μετασχηματιστής εκλύει και αυτός αρκετή θερμότητα και έχει απώλειες...

    Με δεδομένη και τη βαριεστημάρα όμως που με διακατέχει λόγω του καλοκαιριού και ακόμα το οτι έπρεπε να ψάξω για κουτί, τροφοδοτικό, μπόρνες, καλώδια, διακόπτες, κολλητήρια...κλπ...κλπ...και ακόμα αφού τα βρω όλα αυτά να κάτσω καμιά 10αριά ώρες να τα συναρμολογήσω.....

    14  16 Jul 2010  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Κατέληξα στην εξής έτοιμη λύση(φυσικά Κινεζιά)...

    link

    (166 usd δηλ. 128 euros)

    Το περιμένω...Μόλις το παραλάβω θα ανεβάσω εντυπώσεις από αυτό καθώς και από ένα DIY DAC που συναρμολόγησα και παίζει γ@μ@τα...

    Αναμείνατε...

    15  16 Jul 2010  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Ο λόγος που προτίμησα το tripath από τα άλλα είναι το γεγονός οτι:

    H tripath, η οποία σαν εταιρία έχει κλείσει αλλά τα τσιπάκια της είχαν κυκλοφορήσει και στοκαρισθεί κατά χιλιάδες και τώρα πια πωλούνται σε τιμές εξευτελιστικές στην πιάτσα, κατασκεύαζε αυτά τα τσιπάκια με μια ειδική πατέντα '**μεταβαλλόμενης τιμής ταλάντωσης**' ανάλογα με την ισχύ και όχι σταθερή τιμής ταλάντωσης όπως όλλα τα class_d modules..

    Αυτή η πατέντα λοιπόν εγγυάται την ίδια ποιοτική απόδοση σε όλο το φάσμα των συχνοτήτων, όσο αυτήν της μεσαίας περιοχής για την οποία φημίζονται όλα τα class_d...

    Γι αυτό το λόγο τα tripath εμφανίζονται σαν ψηφιακή κατηγορία class_T και όχι class_D...

    link

    "Class T" was a trademark of TriPath company which manufactures audio amplifier ICs. This new Class T is a revision of the common Class D amplifier, but with changes to ensure fidelity over the full audio spectrum, unlike traditional Class D designs. It operates at different frequencies depending on the power output, with values ranging from as low as 200 kHz to 1.2 MHz, using a proprietary modulator.[citation needed] Tripath ceased operations in 2007, its patents acquired by Cirrus Logic for their Mixed-Signal Audio division.

    16  16 Jul 2010  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Ωραία επιλογή!!αν και αν ήμουν στη θέση σου θα αγόραζα κάτι με πολααααα βάτ.όταν είχα ακούσει kef με πολλάαααα βάτ είχα πάθει πολιτισμικό σόκ.Δέν σου κάνω πλάκα.ο κόσμος που ήταν εκεί χειροκρόταγε!!!!!
    Ουσιαστικά πήρες ένα πολύ καλό μηχάνημα αλλα πιστεύω οτι ο υπάρχον ενισχυτής σου θα τον σκίζει σε όλους τους τομείς.
    Στο λέω για να μήν ξενερώσεις...:)

    17  16 Jul 2010  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    AlexD wrote:
    Ωραία επιλογή!!αν και αν ήμουν στη θέση σου θα αγόραζα κάτι με πολααααα βάτ.όταν είχα ακούσει kef με πολλάαααα βάτ είχα πάθει πολιτισμικό σόκ.Δέν σου κάνω πλάκα.ο κόσμος που ήταν εκεί χειροκρόταγε!!!!!
    Ουσιαστικά πήρες ένα πολύ καλό μηχάνημα αλλα πιστεύω οτι ο υπάρχον ενισχυτής σου θα τον σκίζει σε όλους τους τομείς.
    Στο λέω για να μήν ξενερώσεις...:)

    Το ξέρω ρε συ Άλεξ...αλλά πρέπει να ακούω και λίγη μουσική το καλοκαίρι...

    ***
    Πάντως τα KEF τα έχω ακούσει με τα LC AUDIO ιδιοκατασκευές του Νίκου Μαρματσούρη και έπαιζαν φανταστικά...

    Αλλά για μια καλή ιδιοκατασκευή του Νίκου με τα παραπάνω μόντουλα με πολλά watts σε ένα καλό κουτί με ποιοτικά υλικά πρέπει να σκάσει κάποιος γύρω στα 2 χιλιάρικα...

    18  16 Jul 2010  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    δέν λέω καλά όπως το εννοείς το καλά.Καλά παίζει και όπως είσαι.
    Εννοώ ρε παιδί μου να έχει βάτ...να σε κουφαίνει...να λές τί γινεται τώρα...το οποίο ουσιαστικά η λάμπα δέν μας το δίνει.Βέβαια τα προτερήματα εκτός της έντασης είναι τεράστια.

    Απλά έτσι για να παίξεις με εντάσεις...για την πλάκα σου...όχι για ποιότητα...

    οκ...καταλαβαίνω και το οικονομικό.Πάντως είχα ένα ta2020 να σου δώσω αν ήθελες να ακούσεις πώς είναι.

    19  16 Jul 2010  
  • Trouble

    Trouble

    ACA Member

    Go take a look at what Apostolos bought this weekend......home page view on display today.

    20  17 Jul 2010  
  • protos

    protos

    ACA Member

    Πάντως Μάνο εάν θέλεις τροφοδοτικό δεν ξέρω πόσο απλό θα είναι γιατί πρέπει να είναι + και - και στην αγορά συνήθως δεν βρίσκεις τέτοια εύκολα ή φτηνά.Πώς το σκέφτεσαι? "Εχεις βρεί κάτι?
    Αν θές μπορείς να δοκιμάσεις τον προηγούμενο diy reference δικό μου που κάθεται αυτή την εποχή για να πάρεις ένα άλλο σημείο αναφοράς.
    Είναι βάσει LΜ 3886 αλλά με ένα πολύ εξελιγμένο κύκλωμα -όχι τα συνηθισμένα lm chip amps που είχα δοκιμάσει.Ισχύς είναι γύρω στα 65 βάτ στα 4 ω αλλά τα ηχεία σου είναι ευαίσθητα ξέρω και παίζεις με αυτά τα βάτ.
    Πάντως και τα tripath τα είχα φτιάξει και πράγματι με λίγο προσοχή μπορούν να παίξουν φοβερά για τα λεφτά τους και ως προσωρινή λύση καλοκαιριού.Είναι λίγο ευαίσθητα και καίγονται εύκολα αν αρχίζεις και παίζεις μαζί τους.
    Τείνουν στη πράξη να έχουν πολύ λιγότερα βάτ απότι λένε.

    21  18 Jul 2010  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Επιστροφή από ολογοήμερες διακοπές και το τριπάθιον ξαναμπήκε στο ρεύμα για καλοκαιρινές 'κρύες' ακροάσεις...(που ν' ανάψεις λάμπες τέτοιον καιρό !!!)

    Το συγκεκριμένο ενισχυτάκι έχει μόνο μια είσοδο οπότε είναι μόνιμα συνδεμένο πάνω του το phono stage...

    Στο πικάπιον γυρίζουν τα SXL της DECCA από τα οποία διαθέτει πολλά το κατάστημα...

    Καλό υπόλοιπο και καλή επιστροφή για όλους...

    22  15 Aug 2011  
 
page 2/2 rows 12/22 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 74ms (19 queries, 41ms)