ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ???

  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Τώρα το καλοκαίρι με το θερμόμετρο να βαράει 36άρια δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό να 'ανάβεις' και να ακούς από τα λαμπάτα...

    Τα εμά 'Γερούκια' που τρώνε 1000 volts στις ανόδους και εκτός από τις υπέροχες χροιές εκπέμπουν και μια υπέροχη ζεστασιά... επιπέδου θερμάστρας 2 KW και βάλε...Αν βάλεις και τη ζεστασιά του προ... η ατμόσφαιρα γίνεται εκρηκτική...

    Έχω συλάβει τον εαυτό μου να έχω διστάσει να τ' ανοίξω 2-3 φορές τώρα με τις ζέστες στο φουλ και να ακούω από τα Yamaha μονιτοράκια του PC...

    Σκέφτομαι σοβαρά να κοιτάξω για τίποτα modules ICE POWER ή HYPEX καθαρά CLASS D μηχανήγματα και μάλιστα με ψηφιακό(swiched) τροφοδοτικό για μηδενική έως ελάχιστη έκλυση θερμότητας...

    Κάθε ιδέα δεκτή και συζητήσιμη...

    1  5 Jul 2010  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    χμ....απο καιρό με έτρωγε να στο πώ βρε Μάνο.
    Το ηχείο που έχεις είναι ένα απο τα καλύτερα που έχω ακούσει.Βέβαια απ ότι μου είχες πεί είναι το δεύτερο της σειράς και εγώ είχα ακούσει το πρώτο.Δέν έχει τόσο σημασία.Το ηχείο αυτό έχει απίστευτο έλεγχο σε ψηλές εντάσεις.Το έβλεπα τόσο καιρό να υποφέρει με τις λαμπίτσες...βέβαια καταλαβαίνω τη μουσικότητα και τη φυσικότητα του εγχειρήματος και γι αυτό δέν ειμαι κατά.Αλλα ξέρεις βρε παιδι μου και ο πατέρας μου έχει το 800d με krell 2x400 και νοιώθω οτι πολλες φορές θέλει κ άλλο.πώς το λένε...οπότε επ ευκαιρίας καλό θα ήταν να πάρεις κάτι πολυυυυ βατούχο.Έτσι για το καλοκαίρι αλλα και για να δείς τα όρια του ηχείου.και μετά το γυρίζεις στον ήχο που σου αρέσει.
    οπότε επειδή και εγώ κοίταγα τα κίτ που κυκλοφορούν έχω εντοπίσει τα εξής.
    α.hypex.πολύ καλά με πολλά βάτ.αξίζει να πάρεις.Γενικότερα το εγχείρημα θα σου βγεί γύρω στα 400 ευρώ.
    β.tripath ψηφιακό και αυτό.όταν κοιτάς τα τσιπάκια κοίτα απο ta2050 και πάνω.έχω ένα ta2020 να σου δώσω που το είχα πάρει 30 ευρώ έτοιμο το βάζεις και παίζει.Αλλα έχει λίγα βάτ 2χ20.μπορείς να το βάλεις για δοκιμή.
    γ.lm8366 ή όπως λέγεται αυτό.είναι solid state και είναι πολύ οικονομικό.απο με ένα πενηντάρικο φτιάχνεις.

    Για case πήρε ένας απο το avclub ένα πολύ ωραίο απο βιομηχανία Ελληνική με μόλις 20 ευρώ!!!!αν θές παραγγέλνουμε και μαζί.γενικότερα και εγώ σκεφτόμουν για κανα κιτάκι.αν βρείς τίποτα βάλε λίνκ....

    Για την ρύθμιση θερμοκρασίας εγώ έχω φτιάξει ένα συστηματτάκι με ανεμιστήρες και έναν ελεγχτή pid
    link
    ρίχνει τις θερμοκρασιες κατα 20- 30 βαθμούς.Αλλα εντάξει.δέν φτιάχνει τη ζέστη του χώρου.

    2  5 Jul 2010  
  • Trouble

    Trouble

    ACA Member

    yamaha mxd1- 500*2 PERFECT with a good pre amp. NEVER gets hot and works amazingly well. I had it for years. Now it is at George Hatziminas home. I suggest you go get it and see what an amazing Class D can do for you.

    I promise you, you will not forget the experience, and you will want one at the end of your sessions with it. Just give it three days to warm up, and never close it all summer, it is 99% efficient and it wastes no energy at all at standby when on.

    It is the best summer amp I have heard in my life. For the money....

    3  5 Jul 2010  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    I prefer build it my own...with [URL="https://www.hypexshop.com/"]**__hypex__**[/URL] kits...

    4  5 Jul 2010  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    το υπέρ του hypex είναι οτι είναι πολύ απλό στην κατασκευή.Θές τροφοδοτικό και την πλακέτα και παίζεις...

    5  6 Jul 2010  
  • Trouble

    Trouble

    ACA Member

    Πόσα watt ?

    6  6 Jul 2010  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    φτάνει νομίζω 2kw ανα κανάλι(2000 watt).

    7  6 Jul 2010  
  • Trouble

    Trouble

    ACA Member

    τελικα τι αποφάσισες? το έκανες το diy?

    8  14 Jul 2010  
  • protos

    protos

    ACA Member

    συμφωνώ με το μάνο.δύσκολη η ζωή του οπαδού class a τα καλοκαίρια.βέβαια αν αξίζει να πουλήσεις την ψυχή σου στον ψηφιακό διάβολο- αυτό είναι άλλο θέμα......

    9  14 Jul 2010  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Ωπ επανήλθες στα δρώμενα!!!!!

    Ο Μάνος που εξαφανίστηκε?

    10  16 Jul 2010  
  • protos

    protos

    ACA Member

    έσκασε φαίνεται από τις πολλές λάμπες και πήγε για βουτιές......

    11  16 Jul 2010  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Boys......Ήμουν στο ψάξιμο για full digital amplifier...Η λάμπα δεν αντέχεται το καλοκαίρι...

    Μετά από αρκετό ψάξιμο και ανταλλαγή απόψεων μεταξύ αρρώστων του συναφιού μας, είχα να αποφασίσω μεταξύ των:

    link (philips TDA8920BTH)

    link (tripath tk2050)

    link (tripath ta2022)

    12  16 Jul 2010  
 
page 1/2 rows 12/22 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 67ms (19 queries, 38ms)