7119 vs 5687

  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Άλλαξα σήμερα τις National 5687 του 1ου σταδίου(από τα τρία που υπάρχουν πριν τις 211) των Geroukis με 2 Amperex(Philips) 7119(e182cc)

    Ακούω κάποιες διαφορές(μικρές) η αλήθεια είναι πως δεν έκανα σοβαρή ακρόαση...Το σίγουρο είναι πως οι λυχνίες αυτές με την ίδια τάση και πόλωση δίνουν παραπάνω gain...(αυτό δεν είναι βέβαια πάντα καλό)

    Σιγά σιγά σκοπεύω να τις αλλάξω όλες και με συνδυασμούς...Θα γράφω εδώ παρατηρήσεις...

    Αν κάποιος έχει πειραματισθεί αντίστοιχα ας πει τη γνώμη του...

    ***
    H άγνωστη σχετικά 7119(e182cc) είναι απόλυτα συμβατή με την διάσημη 5687...

    1  26 May 2010  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Kαλά κάνεις αλλά με μέτρο, μην ξεσκιστείς να αγοράζεις λάμπες, κοστίζουν!

    2  27 May 2010  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    Έχω δοκιμάσει Mullard E182CC στους GEROUKIS (2Χ70 W, 211 VT-4C Gen. Electric, Parallel Single Ended), που είναι σαν τους δικούς σου ενισχυτές. To αποτέλεσμα είναι χειρότερο από ότι με Tung Sol 5687, όσον αφορά τη μουσικότητα, χροιές, μεσαίο και μπάσο. Με τις Mullard E182CC το αποτέλεσμα είναι πολύ ξερό, έχει όντως πιο πολύ gain, αλλά χάνει σε όλα τα άλλα. Το περίεργο είναι ότι από τεχνική άποψη η Ε182CC υπερτερεί στην γραμμικότητα και σε άλλα χαρακτηριστικά.
    Ομως η μουσική δεν είναι στα χαρακτηριστικά, αλλά στη μαγεία και στη συνολική αίσθηση που σου αφήνει. Σε αυτόν τον τομέα η Tung Sol 5687 είναι μοναδική. Οι cryogen Τung Sol 5687 είναι ακόμα καλύτερες...
    Όποιος θέλει περισσότερες πληροφορίες ας μου τηλεφωνήσει.

    3  27 May 2010  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    gherop wrote:
    Έχω δοκιμάσει Mullard E182CC στους GEROUKIS (2Χ70 W, 211 VT-4C Gen. Electric, Parallel Single Ended), που είναι σαν τους δικούς σου ενισχυτές. To αποτέλεσμα είναι χειρότερο από ότι με Tung Sol 5687, όσον αφορά τη μουσικότητα, χροιές, μεσαίο και μπάσο. Με τις Mullard E182CC το αποτέλεσμα είναι πολύ ξερό, έχει όντως πιο πολύ gain, αλλά χάνει σε όλα τα άλλα. Το περίεργο είναι ότι από τεχνική άποψη η Ε182CC υπερτερεί στην γραμμικότητα και σε άλλα χαρακτηριστικά.
    Ομως η μουσική δεν είναι στα χαρακτηριστικά, αλλά στη μαγεία και στη συνολική αίσθηση που σου αφήνει. Σε αυτόν τον τομέα η Tung Sol 5687 είναι μοναδική. Οι cryogen Τung Sol 5687 είναι ακόμα καλύτερες...
    Όποιος θέλει περισσότερες πληροφορίες ας μου τηλεφωνήσει.

    Νομίζω πως είναι πολύ χρήσιμο να γράφονται εδώ οι εντυπώσεις μας...
    Αυτά που γράφεις είναι πολύ ενδιαφέροντα και νομίζω πως αρκετοί από μας(ACA_δες) χρησιμοποιούν αυτού του τύπου τις λυχνίες οπότε τους αφορά άμεσα...
    Για αυτό άλωστε άνοιξα και το τοπικ...Οπότε keep on posting George...

    4  27 May 2010  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Mikekan wrote:
    Kαλά κάνεις αλλά με μέτρο, μην ξεσκιστείς να αγοράζεις λάμπες, κοστίζουν!

    Από το ebay τις αγοράζω ρε συ...σε τιμές...κουκουρούκου...σιγά να μην πηγαίνω στις βιτρίνες...
    Στο ebay και αγοράζεις πολύ φθηνά και το κυριότερο εγγυημένα γιατί αν σου πουλήσει κάποιος 'μπουρούχα' του δίνεις negative και ο τύπος την έβαψε από κει και πέρα σαν πωλητής...

    5  27 May 2010  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Νέα επέμβαση στους τελικούς(Geroukis+ 2*211 parallel SET)

    Αφαιρέθηκε παντελώς το atennuator της εισόδου και το (+) του rca συνδέθηκε απ' ευθείας στο ποδαράκι της λυχνίας εισόδου...

    Η πόλωση της λυχνίας είναι πλέον σταθερή αφού προστέθηκε μια αντίσταση 68k(μου τις προμήθεψε ο Κυριάκος)

    6  22 Nov 2010  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Σαν αποτέλεσμα, παρακάμπτοντας το Step Attenuator Potentiometer της εισόδου, το σύστημα των τελικών απέκτησε περισσότερη ησυχία και λεπτομέρεια...

    7  22 Nov 2010  
  • Trouble

    Trouble

    ACA Member

    Ούτε για γυναίκα δεν κάνετε έτσι. Να μιλάτε με τέτοιο πάθος....

    I love it!

    8  22 Nov 2010  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    φιλε μανο, 7119 εχω στον otl ιδιοκατασκευη μου. δοκιμασα και την 5687 και την ακουσα καπως μουντη!!! παντως αν θελεις , αν δεν εχεις σκοπο να κρατησεις τις 7119, να σου δοσω τις ολοκαινουριες nos 5687 wb jan και να μου εδινες τις 7119 που εχω μονο ενα ζευγαρι και ταιριαζουν καλυτερα στον otl μου!!

    9  6 Dec 2010  
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 89ms (18 queries, 48ms)