γιατί λάμπες ??? (#2)

  • petkef

    petkef

    Registered

    Εμ, φυσικά. Πιστοπιοιμένα μηχανήματα, μετρήσεις, ISO...plug and play!!!
    Όχι σαν κάτι γραφικούς με 300b και lowther... Αααπαπα... Ουστ!

    13  19 Nov 2014  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    petkef wrote:
    Λάμπες;
    Γλόμποι εννοείς...
    Άααπαπα....Ποιός ασχολείται;

    Ωχ!!! Με πήρανε χαμπάρι.... Και πάνω που νόμιζα ότι δεν φαίνονται οι λάμπες απ' έξω από το σασί του luxman...

    Εμένα πάλι μου αρέσουν όλες οι υλοποιήσεις. Και οι λαμπάτες και τρανζιστοράτες και οι class D και τα Τρίπαθα, τα πάντα όλα. Άμα είναι καλά φτιαγμένα όλα παίζουν καλά!

    14  19 Nov 2014  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Προφανώς θα αναφέρεστε στο «σωστό συνδυασμό» λαμπάτου ενισχυτικού με αντίστοιχο – ταιριασμένο ηχείο.
    Αν δεν πάρουμε αυτήν την παράμετρο ως «απαραίτητο συστατικό», τότε ούτε οι λάμπες, ούτε τα τρανζίστορ, ούτε τα class A-B-C-D θα είναι κατάλληλα, με «μη» εκμεταλλεύσιμα ηχεία.

    Παρ’ όλα αυτά έχω ακούσει εξαιρετικές λαμπάτες υλοποιήσεις, που συνδυασμένες με κατάλληλα ηχεία το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό!

    Όπως επίσης συνδυασμούς με solid state υλοποιήσεις, που πάλι με τα ανάλογα ηχεία ήταν απλά μοναδικές!

    Περί ορέξεως βέβαια ότι τον ευχαριστεί τον καθένα.
    Αρκεί να είμαστε ικανοποιημένοι.

    (Τρελλαίνομαι για πατάτα οφτή, αλλά μ' αρέσει και η τηγανιτή με τριμμένη παρμεζάνα από πάνω!)

    15  19 Nov 2014  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Προφανώς αγαπητέ delamostre. Elementary συζήτηση θα κάνουμε;

    Το περί ορέξεως νομίζω ότι τα λέει όλα.

    16  19 Nov 2014  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Τα ενισχυτες μου μπορει να μην εχουν λαμπες κανονικες, εχουν ομως δυο κοκκινα και ενα πρασινο λαμπακι ο καθενας, λες γι αυτο να παιζουν σαν λαμπατοι? 
    Καλου κακου ομως εχω κ μια λαμπα πισω απο καθε ηχειο, ετσι για ατμοσφαιρα (!), γιατι μ αρεσουν οι ατιμες!

    17  19 Nov 2014  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Αντον.. τα δικά σου ενισχυτικά και του προέδρου καθώς και μερικών άλλων ψαγμένων μελών και φίλων, δεν μπαίνουν στην κόντρα γιατί είναι φτιαγμενα πολύ κοντά στις λάμπες.. (και αυτό δεν το λέω καθόλου για πλάκα).. θέλει πολλά 'ψωμιά' να φτιάξεις τρανζίστορ να παίζουν σαν λάμπες..

    18  20 Nov 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Manos_Bits wrote:
    Αντον.. τα δικά σου ενισχυτικά και του προέδρου καθώς και μερικών άλλων ψαγμένων μελών και φίλων, δεν μπαίνουν στην κόντρα γιατί είναι φτιαγμενα πολύ κοντά στις λάμπες.. (και αυτό δεν το λέω καθόλου για πλάκα).. θέλει πολλά 'ψωμιά' να φτιάξεις τρανζίστορ να παίζουν σαν λάμπες..

    Τώρα... δεν ξέρω εάν αυτό το λέει για καλό η για κακό...

    19  20 Nov 2014  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    καλώς τον Βασίλη.. για καλό το λέω βρε.. και επίσης πιστεύω (και επίσης δεν κάνω πλάκα) πως τα καλά ψηφιακά παίζουν πολύ κοντά στις λυχνίες.. γιατί έχουν 'γλυκιές' μεσαίες..

    (βέβαια όταν αυτό το είπα σε κάτι φίλους σε μια μικρή μάζωξη με κοιτάξανε σαν άλιεν και στη συνέχεια με στόλισαν με διάφορα κοσμητικά επίθετα )

    20  20 Nov 2014  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Anton wrote:
    λες γι αυτο να παιζουν σαν λαμπατοι? 

    Και αυτό το λες για θετικό? Λέω να στείλουμε ένα mail στο Rasmussen να τον ρωτήσουμε αν κολακεύεται από αυτούς που λένε ότι οι ενισχυτές του παίζουν σα λαμπάτοι. Μπορούμε να ρωτήσουμε και τον Dolfon όμως. Τι λέει ο Mike για αυτό?

    21  20 Nov 2014  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Manos_Bits wrote:
    Αντον.. τα δικά σου ενισχυτικά και του προέδρου καθώς και μερικών άλλων ψαγμένων μελών και φίλων, δεν μπαίνουν στην κόντρα γιατί είναι φτιαγμενα πολύ κοντά στις λάμπες.. (και αυτό δεν το λέω καθόλου για πλάκα).. θέλει πολλά 'ψωμιά' να φτιάξεις τρανζίστορ να παίζουν σαν λάμπες..

    Ένα mosfet να βάλεις και παίζει σα λάμπα ρε Μάνο σιγά τα πολλά ψωμιά.

    22  20 Nov 2014  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Mikekan wrote:
    Και αυτό το λες για θετικό? Λέω να στείλουμε ένα mail στο Rasmussen να τον ρωτήσουμε αν κολακεύεται από αυτούς που λένε ότι οι ενισχυτές του παίζουν σα λαμπάτοι. Μπορούμε να ρωτήσουμε και τον Dolfon όμως. Τι λέει ο Mike για αυτό?

    υπάρχουν δυο όψεις του ιδίου νομίσματος..

    η μια είναι ρισπέκτ στον κ. Rasmussen που έχει πετύχει να φτιάξει τόσο καλά ενισχυτικά.. που βέβαια (για να τα λεμε όλα) πολύ λίγοι μπορούν να απολαμβάνουν τον ήχο τους λόγω κόστους..

    η άλλη είναι ότι ναι.. εγώ πιστεύω και το λέω ευθέως ότι τα καλά ενισχυτικά είναι κατασκευαστικά κοντά στις λυχνιακές υλοποιήσεις (τα Gryphon είναι σε τάξη Α και με μηδενική ανάδραση) και ηχούν κοντά στις λυχνίες.. αυτό στείλε το με mail, με γράμμα, με ότι θέλεις και για την άποψη που θα έχει ο Rasmussen δεν με πολυ_ενδιαφέρει..

    23  20 Nov 2014  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Mikekan wrote:
    Ένα mosfet να βάλεις και παίζει σα λάμπα ρε Μάνο σιγά τα πολλά ψωμιά.

    αυτό ισχύει.. από τους καλύτερους τρανζιστοράτους ήχους που έχω ακούσει είναι ο πρωτοποριακός Δανέζικος τελικός GAMUT D200!! Απίστευτος ήχος, χρησιμοποιεί μόνο 2 τεράστια mosfet ανά κανάλι..

    24  20 Nov 2014  
 
page 2/3 rows 12/32 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 84ms (19 queries, 40ms)
invisible cron image