Recording Studios Gallery (#52)

  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Εμένα μου κάνει εντύπωση που δέν βλέπω κάπου πικάπ - αναπαραγωγής.

    Π.χ. στο πόστ 608 φαίνεται ένας τόρνος που κόβει βινύλια. Καταλαβαίνω ας πούμε οτι αυτός δέχεται την πληροφορία είτε απο ψηφιακό αρχείο είτε απο ταινία.

    Κανείς όμως δέν έχει κάποιο πικάπ αναπαραγωγής για να ακούει δίσκο?

    613  26 Jun 2014  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Alex ίσως τα πικ απ αναπαραγωγής να είναι άλλη ιστορία,δεν το ξέρω.Αυτό που παρατηρώ εγώ εκτός απο τα ηχεία στα control rooms,τα οποία έχουν μεγάλο ενδιαφέρον και σηκώνουν συζήτηση,είναι και τα μουσικά όργανα που βρίσκονται στα live room.Δηλαδή οι αίθουσες και οι διαστάσεις τους,όπως και το πως αλλά και πόσα μικρόφωνα είναι τοποθετημένα πάνω τους.Άσε τις τιμές για κάποια rca η telefunken vintage ribbon τα οποία κοστίζουν όσο ένα αξιοπρεπέστατο σύστημα.Θα έχετε παρατηρήσει βέβαια οτι σε κάποιο ενδιάμεσο στάδιο κατα το χτίσιμο ενος studio ξαναπαίρνουν μετρήσεις για να δουν που πάει η δουλειά.Αυτά παρατηρώ εγώ.Δεν έχω εμπειρία και πολύ πιθανόν να κάνω λάθος.Μου αρέσουν οι παρατηρήσεις,διορθώνομαι.

    614  26 Jun 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    AlexD wrote:
    Εμένα μου κάνει εντύπωση που δέν βλέπω κάπου πικάπ - αναπαραγωγής....

    Πέτρο μην του δίνεις σημασία... ειρωνεύεται...

    Σε κάποια θα ήθελα σαν τρελός (αυτό μην σχολιαστεί) να ακούσω πως παίζουν... και από αισθητική σκίζουν για τα γούστα μου!

    615  26 Jun 2014  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    Σίγουρα κάνει πλάκα ο alexD. Για ποιο λόγο να έχει δισκοπαικτικό; Για να δει αν πήγε καλά το mastering;

    Κάποιο inside joke είναι που δεν το έπιασα.

    616  26 Jun 2014  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Καλά,κι εγώ μη νομίζεις οτι τσίμπησα.Απλά ήθελα να δω πως θα αντιδράσετε...

    617  26 Jun 2014  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    ...
    Π.χ. το abbey road διαθέτει πικάπ.

    Το πικάπ σε ένα mastering στούντιο μπορεί να υπάρχει είτε ως περίσσευμα απο τα παλιά είτε ώς αντικαταστάτης της ταινίας.
    Δέν υπάρχουν σε όλα τα έργα ταινίες για να περαστούν σε ψηφιακό και γι αυτό υφίσταται η ανάγκη χρήσης vinyl rip.

    Δηλαδή θέλετε να μου πείτε οτι αν ψάξω δέν θα βρώ κανένα στούντιο με αναπαραγωγέα - πικάπ??????(εκτός του abbey road).

    618  26 Jun 2014  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Οπότε για να κλείσω, όχι φυσικά και δέν αστειεύομαι.

    Αν μή τι άλλο σε μία αγορά που το βινύλιο ανεβαίνει ραγδαία αυτός που το κόβει θα πρέπει κάπου να μπορεί και να το ακουέι.

    Αν τώρα ο τόρνος έχει αυτή τη διττή λειτουργία πάω πάσο.

    619  26 Jun 2014  
  • petkef

    petkef

    Registered

    620  27 Jun 2014  
  • petkef

    petkef

    Registered

    621  27 Jun 2014  
  • petkef

    petkef

    Registered

    622  27 Jun 2014  
  • petkef

    petkef

    Registered

    623  27 Jun 2014  
  • petkef

    petkef

    Registered

    624  27 Jun 2014  
 
page 52/59 rows 12/707 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 70ms (19 queries, 42ms)