Λάμπες, Σαύρες και Σκορπιοί στο σαλόνι μου! (#5)

  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Γιώργο, αυτό που έγραψα παραπάνω είναι στο πλαίσιο της τρέλας μας για DIY και ακόμα για την υπερτιμολόγηση του Ελληνικού board..

    υπάρχουν σκέψεις για κάποιο consumer DSD dac κάπως μεγαλύτερης κατηγορίας από το Nano – iDSD.. θα τα πούμε..

    49  30 Oct 2014  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Πωπω.... Μπήκα μέσα και πέρασα μια σελίδα.

    Καλά όλα τα παραπάνω που γράφτηκαν και από τις δύο πλευρές αλλά να κάνουμε και καμιά ακρόαση πριν κρίνουμε γενικότερα και ειδικότερα. Όσο για τις μετρήσεις στα DAC συμφωνώ. Υπάρχουν και για το mambo σε νήμα που έχω παραθέσει στην αρχή της συζήτησης όπου υπάρχει σχετική συζήτηση. Αλλά δεν βαριέσαι...

    Εμένα μου αρέσει το mambo μου και την βρίσκω κι ας είμαι απαράδεκτος.

    Την καλησπέρα μου σε όλους!

    50  30 Oct 2014  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Πάνο δεν είπε κάποιος κάτι για σένα.. για το board είπαμε..

    51  30 Oct 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Έχω ένα ερώτημα για τον Πάνο...

    Δεν αμφιβάλω, ωραίο το Μάμπο (όπως μας λες)...
    α) πόσο σου έχει στοιχίσει έως τώρα?
    β) πως παίζει εν συγκρίσει με ένα Mytek 192 dsd απέναντι?

    και μην ξεχνάμε ότι στην διαφορά τιμής του Mytek που έχει 1200 ευρώ:
    α) έχει επιπλέον usb / firewire είσοδο
    β) αναλογικές εισόδους
    γ) παίζει DSD αρχεία
    δ) καλύτερο τσίπ σαμπρέ (9018 reference)
    ε) είναι και προενισχυτής
    ζ) προενισχυτής ακουστικών
    η) μεταπώληση
    θ) και τόσα άλλα, σταματάω εδώ γιατί πιστεύω ότι φτάνουν!

    52  30 Oct 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Έχω ακούσει το ifi nano και "πετάει" για τα λεφτά του...

    53  30 Oct 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Και μην ξεχνάμε υπάρχουν και άλλα αξιόλογα οικονομικά Ντάκ, όπως το
    M2Tech Young, το επερχόμενο OPO, Teac κλπ.

    54  30 Oct 2014  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    VasilisM wrote:
    Έχω ένα ερώτημα για τον Πάνο...
    Δεν αμφιβάλω, ωραίο το Μάμπο (όπως μας λες)...
    α) πόσο σου έχει στοιχίσει έως τώρα?
    β) πως παίζει εν συγκρίσει με ένα Mytek 192 dsd απέναντι?
    και μην ξεχνάμε ότι στην διαφορά τιμής του Mytek που έχει 1200 ευρώ:
    α) έχει επιπλέον usb / firewire είσοδο
    β) αναλογικές εισόδους
    γ) παίζει DSD αρχεία
    δ) καλύτερο τσίπ σαμπρέ (9018 reference)
    ε) είναι και προενισχυτής
    ζ) προενισχυτής ακουστικών
    η) μεταπώληση
    θ) και τόσα άλλα, σταματάω εδώ γιατί πιστεύω ότι φτάνουν!

    Βασίλη έχεις ακούσει το mambo μου. Γιατί δεν λες κι εσύ την γνώμη σου; Αφού μου έχεις πει ότι σου αρέσει κι εσένα.

    Μου έχει κοστίσει 470 ευρώ και δεν έχει usb είσοδο όπως επίσης δεν παίζει dsd αρχεία.

    Έχω κάνει συγκριτική ακρόαση με το mytek 192 και οι διαφορές ήταν μικρές αλλά υπέρ του Mytek βέβαια. (ελαφρώς καλύτερα ανάλυση στις υψηλές και ελαφρώς μεγαλύτερη παρουσία στις μεσαίες)

    Η συγκριτική ακρόαση έγινε σε χώρο φίλου μου που πολλές φορές μου έχει παραχωρήσει το mytek για ακροάσεις.

    55  31 Oct 2014  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Manos_Bits wrote:
    Πάνο δεν είπε κάποιος κάτι για σένα.. για το board είπαμε..

    Όλα καλά!

    56  31 Oct 2014  
  • UltraKops

    UltraKops

    ACA Member

    Manos_Bits wrote:
    Γιώργο, αυτό που έγραψα παραπάνω είναι στο πλαίσιο της τρέλας μας για DIY και ακόμα για την υπερτιμολόγηση του Ελληνικού board..
    υπάρχουν σκέψεις για κάποιο consumer DSD dac κάπως μεγαλύτερης κατηγορίας από το Nano – iDSD.. θα τα πούμε..

    Μάνο σεβαστή η τρέλα για diy και η χαρά της δημιουργίας καθώς και η προσθήκη μιας προσωπικής πινελιάς σε μία ίδιοκατασκευή. Και εφόσον δεν ειναι μονο μια απλή συναρμολόγηση.

    Οτι ευχαριστεί τον χομπίστα προέχει.

    Θα τα πούμε φίλε.

    57  31 Oct 2014  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    άσε ρε φίλε και μας έβαλες σε σκέψεις με τις ακουστικάρες που ακούσαμε στην παρουσίαση..

    αυτό δε το Viva Audio Numerico dac/player πολύ θα ήθελα να το ακούσω σ' ένα καλό 'ανοιχτό' σύστημα με τον Viva Audio Solistino integrated SET 845..

    58  31 Oct 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    panos_adgr wrote:
    Βασίλη έχεις ακούσει το mambo μου. Γιατί δεν λες κι εσύ την γνώμη σου; Αφού μου έχεις πει ότι σου αρέσει κι εσένα.
    Μου έχει κοστίσει 470 ευρώ και δεν έχει usb είσοδο όπως επίσης δεν παίζει dsd αρχεία.
    Έχω κάνει συγκριτική ακρόαση με το mytek 192 και οι διαφορές ήταν μικρές αλλά υπέρ του Mytek βέβαια. (ελαφρώς καλύτερα ανάλυση στις υψηλές και ελαφρώς μεγαλύτερη παρουσία στις μεσαίες)

    Πανο, το mambo κατα τον κατασκευαστη , και πολυ φιλο μου , αλλαζει πολυ τον ηχο του αναλογα με τον μετασχηματιστη τροφοδοσιας που του βαζει καποιος. Ο ιδιος , αλλα και πολλοι φιλοι μου απο το γνωστο φορουμ που εχει παρουσιαστει εχουν δει τρελες διαφορες. Ολοι κλεινουν προς μετασχηματιστη R core πολυ καλης ποιοτητας .
    Σε προσωπικη επικοινωνια με τον Βασιλη Τ που ειναι και ο διμιουργος του αυτο το επιβεβαιωνει. Επισης αυτο με την αναλυση ντε και καλα στις ψηλες συχνοτητες ηταν κατι εντελως υποκειμενικο και κλεινει καποια στιγμη προς το αστειο!!! Ο σκοπος του κατασκευαστη ηταν να εχει εναν πολυ ευγενικο ηχο [και το εχει καταφερει] χωρις την κουραστικη κλινικοτητα που μετα απο πολυωρη ακροασει καποιους τους κουραζει.

    59  31 Oct 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    θέλω να μάθω τι σημαίνει (συχνοτικά) "ευγενικός" ήχος... και γιατί κάνουν κάποιοι άλλοι (πρέπει να είναι άσχετοι μάλλον) μη "ευγενικά" ντάκ?

    60  31 Oct 2014  
 
page 5/8 rows 12/86 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 79ms (19 queries, 47ms)