Λάμπες, Σαύρες και Σκορπιοί στο σαλόνι μου! (#3)

  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    AlexD wrote:
    Εύγε πάντως στον Έλληνα που το παράγει αυτό το module!
    Δέν μπορώ πάντως να το βρώ κάπου να πουλιέται.

    Alex είναι αυτός

    link

    Βέβαια στο link που έβαλα δεν πουλαει το mambo v3 αλλά τα παλαιότερα v1και v2. Για το v3 επικοινώνησα μαζί του από το avclub και πήρα ένα από τα πρώτα κομμάτια. Είναι το πιο πρόσφατο σχέδιό του. Δεν έχει πάνω από ενάμιση μήνα που βγήκε.

    25  6 May 2014  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    VasilisM wrote:
    Alex μην στεναχωριέσαι... θα μας δώσει το δικό του ο Πάνος για δοκιμές...

    Σωστός!

    Άμα κεράσετε καφεδάκι γιατι όχι. Αρκεί να βρω ευκαιρία.

    26  6 May 2014  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    panos_adgr wrote:
    ......................
    Πρόκειται λοιπόν για ένα Ελληνικής κατασκευής DAC το οποίο βέβαια είναι diy και έχει δημιουργήσει πολύ μεγάλο ντόρο με τις επιδόσεις του. Το άκουσα στον χώρο του Θανάση Μωραΐτη και έπαθα κατιτίς!
    ......................
    Χρησιμοποιεί το chip es9023 της sabre το οποίο ανήκει στην κατηγορία των ενεργών chip αφού διαθέτει ενσωματωμένο αναλογικό στάδιο (opamp) το οποίο οδηγεί κατευθείαν στην έξοδό του.
    Πολύ ντιουίδες μιλούν για ίσως μία από τις καλύτερες υλοποιήσεις (diy) γύρω από το 9023.
    ......................

    αυτόν τον καιρό ψάχνω για ένα καλό DIΥ DAC για έναν φίλο από το ACA.. μάλλον για κάτι που να χρησιμοποιεί SABRE chip.. έτσι μου ξανάρθε στο νου αυτό το νήμα.. είναι μια Ελληνική υλοποίηση, προσεγμένη καθώς φαίνεται και με καλά υλικά..

    σκεπτόμενος λοιπόν σοβαρά την πιθανότητα αγοράς του board άρχισα να διαβάζω το νήμα ξανά για περισσότερες πληροφορίες και προς έκπληξή μου ανακάλυψα πως η συγκεκριμένη υλοποίηση χρησιμοποιεί το chip SABRE ES9023 που είναι το low_end chip της εταιρίας, μια χαμηλότατου κόστους budget λύση..!!

    αυτό είναι πλήρως κατανοήσιμο όταν πρόκειται για ένα DIY board που κοστίζει το πολύ έως 70-80 ευρώ.. υπάρχουν DACS ολοκληρωμένα στο εμπόριο με 25-30 ευρώ που χρησιμοποιούν αυτό το chip.. όπως αυτό εδώ

    όμως το συγκεκριμένο board υποτίθεται πως είναι η hi-end υλοποίηση και με κόστος 300 ευρώ προσωπικά το βρίσκω απαράδεκτο να μην χρησιμοποοιεί το hi-end chip ES9018 (ή to 9012).. και μάλιστα να κοστίζει τόσο όταν δεν χρειάζεται ξεχωριστό κύκλωμα εξόδου μιας και συμπεριλαμβάνεται στο πακέτο του chip..

    εδώ στο επίσημο site της ESS (SABRE) μπορούμε να δούμε τα specs και τις διαφορές του ενός (κορυφαίου) 9018 με το (φθηνό) 9023.. για την ιστορία, το SABRE ES9018 κοστίζει 60 ευρώ, ενώ το 9023 που χρησιμοποιείται παραπάνω κοστίζει 2 ευρώ..

    27  29 Oct 2014  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    H διαφορά του 9023 είναι ότι σε αντίθεση με τα υπόλοιπα έχει ενσωματωμένο στάδιο εξόδου. Αυτοί που γνωρίζουν τι σημαίνει αυτό γνωρίζουν επίσης και γιατί είναι από τα πιο πετυχημένα sabre που για να παίξει όπως πραγματικά μπορεί θέλει και την κατάλληλη υλοποίηση.

    Από την στιγμή όμως που το βρίσκεις απαράδεκτο τότε μπορείς να βρεις πολύ αξιόλογες πλακέτες που χρησιμοποιούν το κορυφαίο 9018 και είναι παντού στο ebay. Θα βρεις αυτό που ψάχνεις σίγουρα και μάλιστα σε πολλές ενδιαφέρουσες παραλλαγές και υλοποιήσεις. Καλό είναι βέβαια να ακούσεις και κάποια από αυτές τις υλοποιήσεις, αν μπορέσεις να βρεις κάποιον που να έχει κάτι ανάλογο, για να μην πάρεις γουρούνι στο σακί.

    Γιατί χωρίς ακρόαση πραγματικά δεν ξέρεις τι παίρνεις.

    28  29 Oct 2014  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Και όσον αφορά την διαφορά με στην τιμή έχεις ένα δίκιο εδώ που τα λέμε.

    29  29 Oct 2014  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Πέφτεις λίγο έξω στα ευρώ αλλά δεν πειράζει. Το ψάχνεις πάντως...

    link

    link

    30  29 Oct 2014  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Πάνο σορρυ για το οφφ τοπικ.. έχω ακούσει πολλά sabre και τα παλαιότερα 9016 και τα σημερινά.. απλά τεχνικά μια τέτοια υλοποίηση από πλευράς κόστους θα δικαιολογούσε ένα καλύτερο chip της εταιρίας και μια διακριτή έξοδο..

    31  29 Oct 2014  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Δες αυτό.

    Δεν το έχω ακούσεις αλλά λένε πως είναι δυναμίτης.

    link

    32  29 Oct 2014  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Πάνο το link παραπάνω είναι για το 9018Κ2Μ που είναι σχεδιασμένο για τα κινητά.. και όχι το hi-end 9018 που είναι αυτό εδώ.. Reference DAC Samples (ES9018)

    33  29 Oct 2014  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Δεν είσαι καθόλου off topic. Τουναντίον.

    Και σου ξαναλέω. Η διαφορά του 9023 είναι ότι έχω ενσωματωμένο στάδιο εξόδου. Αν πραγματικά έχεις ασχοληθεί με τα sabre τότε θα γνωρίζεις γιατί το 9023 έχει γνωρίσει μεγάλη επιτυχία.

    34  29 Oct 2014  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Έχεις δίκιο Μάνο. Το διάβασα βιαστικά και απάντησα επιπόλαια. Έχεις απόλυτο δίκιο. Και μάλιστα το 9023 στην ουσία είναι φθηνότερο από 2 ευρώ το κομμάτι!

    35  29 Oct 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Ο Πάνος είναι ερωτευμένος με το μάμπο και ξεχνάει... του τα είχα πει και εγώ εδώ...

    36  30 Oct 2014  
 
page 3/8 rows 12/86 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 86ms (19 queries, 52ms)