Λάμπες, Σαύρες και Σκορπιοί στο σαλόνι μου!

  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Νομίζω πως ο τίτλος πάει γάντι στην περίπτωσή του συστήματός μου στο οποίο προστέθηκε πρόσφατα ένα DAC βασισμένο σε Chip Sabre es9023.

    Πρόκειται λοιπόν για ένα Ελληνικής κατασκευής DAC το οποίο βέβαια είναι diy και έχει δημιουργήσει πολύ μεγάλο ντόρο με τις επιδόσεις του. Το άκουσα στον χώρο του Θανάση Μωραΐτη και έπαθα κατιτίς!

    Μιλάω για το Mambo DAC V3. Είναι η τρίτη έκδοση ενός dac που δημιουργήθηκε μετά από πολύ προσωπική δουλειά του σχεδιαστή του.

    Χρησιμοποιεί το chip es9023 της sabre το οποίο ανήκει στην κατηγορία των ενεργών chip αφού διαθέτει ενσωματωμένο αναλογικό στάδιο (opamp) το οποίο οδηγεί κατευθείαν στην έξοδό του.

    Πολύ ντιουίδες μιλούν για ίσως μία από τις καλύτερες υλοποιήσεις (diy) γύρω από το 9023.

    Τα υλικά που έχει επάνω είναι εξαιρετικά σε όλα τα στάδια και έχει δοθεί προσοχή παντού.

    Στην είσοδό του, δέκτη ένα wolfson wm8804 υποδέχεται το σήμα το οποίο χρονίζεται από ένα xpresso oscilator (από τα ακριβέστερα) πριν χρονιστεί από το master clock. H τροφοδοσία του υλοποιείται από 16 πυκνωτές nichicon muse χωρητικότητας 1000μf ο καθένας που μας δίνουν ένα σύνολο 16000 μf. Η τροφοδοσία δε ελέγχεται από έναν μικροεπεξεργαστή συνεχώς ο οποίος φροντίζει την καλύτερη παροχή τροφοδοσίας ελέγχοντας την θερμοκρασία της πλακέτας και την σταθερότητα τροφοδοσίας στα κυκλώματα διορθώνοντάς τη συνεχώς όποτε απαιτείται.

    Για να λειτουργήσει χρειάζεται απλά ένα μ/σ που να δίνει 6-7volt AC και βύσματα spdif και rca για την αναλογική έξοδο.

    Στην δική μου περίπτωση στήθηκε σε ένα προσωρινά σε ένα ξύλινο πλαίσιο με τοροειδή μ/σ του Γιατρά ο οποίος διαθέτει ηλεκτροστατική και εξωτερική θωράκιση.

    Έχει χρησιμοποιηθεί ρευματολήπτης με φίλτρο και ο μ/σ όπως και η πλακέτα του mambo dac v3 έχουν τοποθετηθεί με αποσβεστικά στο κουτί.

    Σας παραθέτω και λίγες σχετικές φωτογραφίες.

    1  4 May 2014  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Εδώ είναι το περιβόητο Mambo DAC V3.

    2  4 May 2014  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Εδώ είναι το dac στο προσωρινό του κουτί μιας και δεν έχω καταλήξει ακόμα στο που θα το στήσω (κουτί).

    Εδώ ο εσωτερικός κόσμος.

    3  4 May 2014  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    4  4 May 2014  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    5  4 May 2014  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Πριν το πάρω είχα ακούσει το V2 το οποίο πωλείται και στο ebay και είχα εντυπωσιαστεί. Έτσι μια ωραία ημέρα δέχθηκα πρόσκληση για ακρόαση και η συνέχεια ήταν μοιραία.

    Σας παραθέτω και ένα link από το avclub σχετικά με το dac και την συζήτηση γύρω από αυτό στην οποία συμμετέχει και ο VaSiLiS_T που το σχεδίασε.

    6  4 May 2014  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Για κάποιον λόγο δεν εμφανίζεται το link στο προηγούμενο μήνυμα χωρίς λόγο...

    Δεν πειράζει το βάζω σκέτο.

    link

    7  4 May 2014  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Πάνο σκέφτεσαι να το βάλεις μόνιμα στο σαλόνι σου? Πως παίζει σε σχέση με αυτό που έχεις, τι κερδίζεις τι χάνεις?

    Ευχαριστούμε για τη παρουσίαση!

    8  5 May 2014  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Πολύ ενδιαφέρουσα υλοποίηση!!!

    Ήθελα λίγο να ρωτήσω αν αυτό διατίθεται σε modules ή απλά σου δίνουν την πλακέτα και κολλάς πάνω τα εξαρτήματα.

    9  5 May 2014  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Mikekan wrote:
    Πάνο σκέφτεσαι να το βάλεις μόνιμα στο σαλόνι σου? Πως παίζει σε σχέση με αυτό που έχεις, τι κερδίζεις τι χάνεις?
    Ευχαριστούμε για τη παρουσίαση!

    Καλησπέρα σε όλους!

    Για σου Μιχάλη! Είναι ήδη δικό μου. Και ναι το πήρα για να μείνει. Είναι καλύτερο από όλες τις πηγές μου, σε όλους τους τομείς και σε μεγάλο βαθμό! Βέβαια το Marantz μου αν και καλή πηγή είναι ήδη γερασμένο. Παίζει καλύτερα από αρκετά dac που έχω ακούσει στον χώρο μου ενώ το κόστος του είναι πολύ μικρότερο.

    Τα πιο δυνατά του χαρακτηριστικά είναι η εικόνα και οι διαστάσεις αυτή σε όλους τους άξονες. Ανάλυση που αναδεικνύει και την παραμικρή λεπτομέρεια με άριστη ροή που θυμίζει αναλογικό μέσο ενώ είναι πολύ μουσικό!

    10  5 May 2014  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    AlexD wrote:
    Πολύ ενδιαφέρουσα υλοποίηση!!!
    Ήθελα λίγο να ρωτήσω αν αυτό διατίθεται σε modules ή απλά σου δίνουν την πλακέτα και κολλάς πάνω τα εξαρτήματα.

    Alex είναι όντως πολύ ενδιαφέρουσα υλοποίηση.

    Δεν συναρμολογείς τίποτα. Το παίρνεις έτοιμο (module) και κάθε ένα πριν περάσει στα χέρια του ιδιοκτήτη του μετράται σε παλμογράφο κ.λ.π.

    Η ιδέα ήταν να πωληθεί έτοιμο σαν συσκευή αλλά μόλις κυκλοφόρησαν τα 5 πρώτα modules πήρε το forum φωτιά και δεν προλαβαίνει να τα φτιάχνει. Είναι σχεδιασμένο σε CAD και μετά από πολλά δοκιμαστικά κομμάτια κατέληξε στην παραπάνω μορφή. Όλα τα εξαρτήματα πάνω στην πλακέτα είναι από τις καλύτερες σειρές της κάθε εταιρίας (nichichon, vishay, xpresso oscilator κ.λ.π.)

    Κάθε αλλαγή που κάνω σε στήριξη ή καλώδια είναι ακουστή.

    Η δε ποιότητα συναρμολόγησης και οι κολλήσεις είναι απλά υποδειγματικές.

    11  5 May 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Καλορίζικο και καλοάκουστο Πάνο! Γιατι το έβαλες σε ξύλινο κουτί και όχι σε αλουμινένιο?

    12  5 May 2014  
 
page 1/8 rows 12/86 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 98ms (19 queries, 62ms)