Αχ …αυτή η κεφάλα μου! (#2)

  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Εγώ λέω να κάτσεις στα αυγά σου...
    Έχω και εγώ την V15 VxMR πάνω σε ένα SME 3009 και κελαιδάει...

    13  26 Apr 2014  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    petkef wrote:
    Δεν είσαι ευχαριστημένος μ'αυτή που έχεις τώρα;

    Ο ήχος είναι super!
    Ιδιαίτερα όταν η περίοδος του στρωσίματος ξεπέρασε τις 40 ώρες, ο ήχος είναι εξαιρετικός.

    Θα ήθελα όμως να δοκιμάσω και την άλλη σχολή (MC).
    Δεν είναι η πρώτη φορά εξ' άλλου. Ξεκίνησα με DENON 304 και μπήκα κατ' ευθείαν στα βαθιά, μιας και το κεφάλι ήταν πολύ δύσκολο. Δεν υπήρχε πρόβλημα οδήγησης (όσον αφορά την ένταση) αλλά matching, καθώς οι χαμηλές συχνότητες δεν είχαν τον απαραίτητο ηχοχρωματικό πλούτο που παίρνω τώρα από τη Shure.

    Θέλω να δω που μπορεί να φτάσει το story με μια MC, πάνω στο phono και το πικάπ μου...

    14  26 Apr 2014  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Toptubes wrote:
    Εγώ λέω να κάτσεις στα αυγά σου...
    Έχω και εγώ την V15 VxMR πάνω σε ένα SME 3009 και κελαιδάει...

    Η σειρά της SME 3009 είναι φτιαγμένη για απόλυτο matching με τη V15.
    Δε θα μπορούσες να κάνεις καλύτερο συνδυασμό!!

    Την κεφαλή την έχεις πάνω σtoν 3009 με to αποσπώμενο headshell ή με το μονοκόματο?

    15  26 Apr 2014  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    VasilisM wrote:
    Να κάτσεις στα αυγά σου, κορυφαίος ο ΜΜ συνδυασμός που έχεις και το πλατό σου είναι εξαιρετικό ("Ντούαλ" και αυτό )...

    Πάντα τα γούσταρα τα ...Ντούαλ!

    16  26 Apr 2014  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Έχω και τους δύο... τον ένα με to αποσπώμενο headshell πάνω σε ένα Thorens 126 Mk III και τον άλλο με το μονοκόματο σε ένα Transcriptors Hydraulic reference

    17  26 Apr 2014  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Εκπληκτικά πικάπ και τα δυο, ιδιαίτερα αν είναι και σε άριστη κατάσταση, είναι χάρμα οφθαλμών!

    Φοράς τη Shure στον SME με το μονοκόματο headshell, ή σ' αυτόν με το αποσπώμενο?

    18  26 Apr 2014  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Αν και ο συνδιασμος που εχεις ειναι ¨απαιχτος¨, αν θελεις οπωσδηποτε προς MC μερια, μην ξεχασεις την ΕΜΤ jsd-6 ή´την jsd-5. Για μενα ειναι η πιο ¨πληρης¨κεφαλη (και πιο τιμια για τα λεφτα της) που εχω ακουσει. Zyx δεν εχω δοκομασει, ακουγεται ομως οτι παιζουν αερινα… Τωρα αυτα ειναι και θεμα γουστου και αυτιων...

    delamostre wrote:
    Λέω να πάρω μια MC Zyx, για να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό.
    Στα 1500 περίπου ευρώπουλα, τι να προτιμήσω?
    Τώρα παίζω με μια Shure V15 IV με Jico SAS.
    Βραχίονας περίπου 6,5 γραμμάρια (με το headshell)..
    Είμαι όλος αυτιά παίδες!
    19  27 Apr 2014  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Η Sure για την ώρα είναι σε αυτόν με το αποσπώμενο headshell αλλά θα γίνουν αλλαγές σύντομα... με τον ένα SME να αποχωρεί και στη θέση του να έρχεται ένας Acos Lustre GST-1

    20  27 Apr 2014  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Anton wrote:
    Αν και ο συνδιασμος που εχεις ειναι ¨απαιχτος¨, αν θελεις οπωσδηποτε προς MC μερια, μην ξεχασεις την ΕΜΤ jsd-6 ή´την jsd-5. Για μενα ειναι η πιο ¨πληρης¨κεφαλη (και πιο τιμια για τα λεφτα της) που εχω ακουσει. Zyx δεν εχω δοκομασει, ακουγεται ομως οτι παιζουν αερινα… Τωρα αυτα ειναι και θεμα γουστου και αυτιων...

    Αντουάν σ' ευχαριστώ πολύ για την πρόταση!

    Σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά της JSD-5, έχω την εντύπωση ότι είναι ο ιδανικότερος συνδυασμός για το phono και το βραχίονά μου, καθώς φορτώνεται στα 100Ω και γίνεται ιδανική για την προενίσχυση και μαζί με τη μάζα του βραχίονα, είναι στα επιθυμητά επίπεδα.

    Φαντάζομαι ότι ο ήχος θα είναι εξωπραγματικός σύμφωνα με όλα αυτά που διάβασα (Decca καταβολές?), αλλά και με το feeling που εισπράτω από τις εντυπώσεις σου.

    Υπάρχει κάποιος που την αντιπροσωπεύει στην Ελλάδα, ή πρέπει να την αναζητήσω εκτός?

    21  27 Apr 2014  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Δεν ειμαι και πολυ ταχτικος στο φορουμ και …αργησα να ανταποκριθω, sorry που λενε κ στο χωριο μου.
    Μ᾽ενδιαφερει αυτο που κανεις, γιατι ειναι αναστροφη πορεια απο την δικη μου. Εγω ειχα σε απαξιωση τις ΜΜ, λογω της επικρατουσας αντιληψης οτι ειναι κατωτερες των MC, με τα γνωστα επιχειρηματα, μεγαλυτερη κινουμενη μαζα, μη καλη περιγραφη στα ακρα κλπ.
    Μ ετρωγε ο πωπος μου και αρχισα να διαβαζω για τις παλιες ΜΜ, πριν 2-3 χρονια και αρχισα να συλλεγω μερικες σιγα σιγα, μεχρι που γνωρισα τον Βασιλη και αυτο ηταν καταλυτικο… μ´εβαλε για καλα (ευτυχως) στο παιχνιδι…
    Τωρα σου προτεινα την ΕΜΤ γιατι την θεωρω ως την πιο πληρη MC κεφαλη που εχω ακουσει, αλλα δεν τις ξερω ολες… Αντιπροσωπος ειναι ο Φουασης.
    Τον βραχιονα σου δεν τον ξερω, καθ´οτι και πολυπλοκος - προηγμενος δεν ξερω αν ματσαρει καλα, ομως ξερω οτι γενικως οι ΕΜΤ ¨καθονται¨με ολους τους βραχιονες μεσαιας μαζας και πολλους μικρης ή και μεγαλης μαζας.
    Τα Headshell ειναι μεγαλη ¨επιστημη¨, ψαχνομαι και ´γω τωρα μ´αυτα.

    22  3 May 2014  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Ο δρόμος του Βασίλη είναι πάνω στις απόψεις του Raul. (έχει φάει πολλές ώρες, διαβάζoντας Audiogon)
    Είναι ένας άνθρωπος που έχει εντρυφίσει στο αθλημα και έχει κάνει αμέτρητα test με ΜΜ & MC.

    Διαβάζοντας Raul, (όπως αναφέρει και ο ίδιος), ο σωστός συνδυασμός βραχίονα - headshell - κεφαλής & πλατώ, φέρνει το σωστό αποτέλεσμα και όχι η μεμονωμένη επιλογή ΜΜ ή MC.

    Mιλώντας για κόστος των ΜΜ ιδιαίτερα χαμηλότερο από μια MC, μπορείς να πετύχεις εξαιρετικά αποτελέσματα. Κι ο ίδιος όμως δεν έχει αρνηθεί την υπεροχή κάποιων MC και βεβαίως ακόμη ψάχνεται..

    Γι αυτό και δίνει μεγάλη σημασία σε headshell που είτε παίζοντας με το βάρος τους είτε με το υλικό τους, διαφοροποιεί τον ήχο μιας κεφαλής.
    Όλα είναι θέμα κόστους όπως αναφέρει.

    23  3 May 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Ακόμα και ο Ραούλ (μεγάλη μορφή και μακάρι να είχα τα λεφτά του) έμαθε από εμένα κάποιες πληροφορίες που δεν γνώριζε... πχ. για τις κεφαλές Nagatron... για να μην πω για Jico SAS κ.α....

    24  3 May 2014  
 
page 2/10 rows 12/111 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 68ms (19 queries, 39ms)