LAMPEMETRE (#2)

  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    έχουν παραγγελθεί τα λαμπάκια #63 και έρχονται από μέρα σε μέρα.. μόλις έρθουν και κάνω την επέμβαση στο δικό μου θα σε επισκεφθώ να φτιάξουμε το δικό σου και ακόμα να σου φέρω τα δυο βινύλια..

    13  8 May 2014  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    και για να συμπληρωθεί το σύντομο άρθρο-αναφορά στα Λυχνιόμετρα να αναφέρουμε άλλο ένα μηχάνημα από την Hickok που μπορεί να μην είναι το απόλυτο εργαστηριακό εργαλείο μέτρησης όπως το κορυφαίο 539C, αλλά έχει κάποια χαρακτηριστικά που το τοποθετούν επίσης στην κορυφή.. μιλάμε για το Hickok 752A Mutual Contuctunce Tube Tester..

    tο λυχνιόμετρο αυτό, εκτός από τα εργαλεία τεστ που διαθέτει όπως tube life test (διάρκεια ζωής λυχνίας) gas test (έλεγχος δοαρροής αέρα) Short & Leakage test (έλεγχος βραχυκυκλώματος και διαρροών) έχει ένα τρομερό αβαντάζ, μπορεί να μετρά τις διπλοτριόδους λυχνίες με το πάτημα ενός κουμπιού χωρίς να χρειάζονται reset όλα τα ρυθμιστικά κουμπιά.. ναι καλά διαβάσατε, για να ελέγξουμε την δεύτερη τρίοδο μιας 12ΑΧ7 σε έναν οποιονδήποτε άλλον tester, πρέπει να επαναρυθμίσουμε όλα τα κουμπιά.. αυτό ο 752Α το κάνει με το πατημα ενός κουμπιού όπως ακριβώς και στην πρώτη τρίοδο.. ακόμα ο μετρητής του μετρά απ' ευθείας σε microhmos και δεν χρειάζονται μαθηματικά για να υπολογίσει κάποιος την μέτρηση.. γι αυτό τον λόγο ονομάστηκε από τους οντιοφάιλ κύκλους σαν το hi-end λυχνιόμετρο.. (ο 539C που είναι το κορυφαίο λυχνιόμετρο στερείται αυτών των δυο τελευταίων λειτουργιών!!)

    ο 752Α μπορεί να βρεθεί σε καλή σχετικά κατάσταση γύρω στα 500-800 ευρώ..

     

    14  8 May 2014  
  • aar

    aar

    Registered

    Toptubes wrote:
    Βάλε με στο παιχνίδι ρε φιλαράκι που το έχω και το δουλεύω 3-4 χρόνια με μετασχηματιστή...
    ούτε μπορούσα να φανταστώ ότι θα είχαν μέριμνα για 220V σε ένα μηχάνημα που ήταν βασικά για την αγορά των ΗΠΑ...
    και λαμπάκι No 63 θέλω...

    Οκ με το120 σε 220 ή 230 volt,
    με την αλαγη της συχνοτητας απο 60 σε 50 κύκλους επηρεαζονται οι μετρησεις???

    15  8 May 2014  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Όχι Θανάση δεν το ενοχλεί καθόλου το θέμα της συχνότητας για την λειτουργία του... έτσι και αλλιώς και τώρα έτσι δουλεύει καθώς με τον μετασχηματιστή το έχω πάει στα 120V αλλά η συχνότητα έχει πάει και αυτή στα 50Hz που έχουμε εδώ και όχι στα 60Hz που έχουν οι Αμερικάνοι...

    16  8 May 2014  
  • aar

    aar

    Registered

    Ok
    Είναι καταπληκτικό που υπάρχει το (εργαλείο) για έλεγχο και ματσαρισμα
    Γιατί όλα ακούγονται...

    17  8 May 2014  
  • fotistsik

    fotistsik

    Registered

    παιδια χαιρομαι που σας βλεπω.εχω μερικες λαμπες μπορειτε να βοηθησετε να τις μετρησετε για μενα μετο λυχνιομετρο σας
    φωτης

    18  9 May 2014  
  • LSTEPHANIDES

    LSTEPHANIDES

    Registered

    Manos_Bits wrote:
    ... tο λυχνιόμετρο αυτό ... έχει ένα τρομερό αβαντάζ, μπορεί να μετρά τις διπλοτριόδους λυχνίες με το πάτημα ενός κουμπιού χωρίς να χρειάζονται reset όλα τα ρυθμιστικά κουμπιά.. ναι καλά διαβάσατε, για να ελέγξουμε την δεύτερη τρίοδο μιας 12ΑΧ7 σε έναν οποιονδήποτε άλλον tester, πρέπει να επαναρυθμίσουμε όλα τα κουμπιά.. αυτό ο 752Α το κάνει με το πατημα ενός κουμπιού όπως ακριβώς και στην πρώτη τρίοδο.. ακόμα ο μετρητής του μετρά απ' ευθείας σε microhmos και δεν χρειάζονται μαθηματικά

    Μάνο το ίδιο κάνει και το δικό μου στρατιωτικό λυχνιόμετρο, το AVO MK IV.Λ.Σ.

    19  9 May 2014  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    πράγματι το manual του AVO αναφέρει πως οι 'διπλές' λυχνίες μετρούνται με τον διακόπτη electrode selector στη θέση Α2..

    οι πληροφορίες και κατ' επέκτασιν οι γνώσεις για τα σπάνια αυτά μηχανήματα (λυχνιόμετρα) είναι ελάχιστες.. φυσικά όποιος γνωρίζει κάτι το αναφέρει..

    20  9 May 2014  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    πάντως είναι φοβερή η αίσθηση να μπορείς να μετρήσεις σε όλα τα επίπεδα μια λυχνία.. ή να ταιριάξεις δυο ή περισσότερες.. μπορεί να τη βλέπεις απ' έξω μια χαρά και τελικά να είναι ξελιγωμένη ή τελειωμένη.. η παραkάtω πάντως EL34 είναι 'μοντελάκι'

    21  20 May 2014  
 
page 2/2 rows 12/21 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 68ms (19 queries, 39ms)