Spotify - Το σύννεφο είναι εδώ. (#2)

  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Η μουσική βιομηχανία έχει καταρρεύσει εδώ και πολύ καιρό. Μάλλον λάθος...

    Η δισκογραφία έχει καταρρεύσει. Το cd δέν είναι βιώσιμο μέσο. Το βινύλιο κάτι κάνει αλλα και αυτό δέν μπορεί να συντηρήσει ένα χώρο. Το flac δέν είναι βιώσιμο. Μαζεύεται μία ομάδα 10 ανθρώπων, αγοράζουν 500 giga flac και τα μοιράζονται μεταξύ τους. Κόστος...τίποτα...

    Το streaming είναι μία νέα πνοή. Μήν βλέπεις το 5άευρω. Το clouding δέν λειτουργεί έτσι. Η google π.χ. έχει στήσει μία ολόκληρη υπηρεσία (youtube) η οποία βασίζει τα έσοδα της καθαρά στις διαφημίσεις.
    Σου έχει ζητήσει η google pοτέ χρήματα επειδή χρησιμοποίησες το maps, το youtube και το drive?

    Όλη η αγορά του internet βασίζεται σε αυτή την φιλοσοφία. Μήν γελιόμαστε.

    Επίσης δέν είπα κάπου οτι το streaming θα αντικαταστήσει το βινύλιο. Τους σκληρούς δίσκους θα αντικαταστήσει και τις φορητές συσκευές γενικότερα.

    Οπότε δέν υφίσταται κατάρρευση με το streaming. Αντιθέτως είναι λύση κόντρα στην κρίση των δισκογραφικών. Σύν τις άλλοις διάβασα οτι με 50 ευρώ συνδρομής και πάνω το χρόνο ανα χρήστη αυτές οι εταιρείες είναι βιώσιμες. Άρα και οι δισκογραφικές που τους πουλάνε δικαιώματα.

    Και αν κρίνω οτι η cosmote μου έδωσε δωρεάν για 3 μήνες το spotify δέν έχω απίθανο στην επόμενη ανανέωση συμβολαίου που θα κάνω να μου πεί "σου δίνω προσφορά κανα χρόνο spotify".
    Όλα αυτά μέχρι τη στιγμή που θα ζεί απο τις διαφημίσεις.

    13  1 Dec 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    panos_adgr wrote:
    Δύσκολο να γίνει αυτό. Οι παχιές αγελάδες - δισκογραφικές έχουν χτίσει ολόκληρο σύστημα εμπορικοποίησης και οικονομικής εκμετάλλευσης της μουσικής και των καλλιτεχνών. Δύσκολα θα κατέρρεε αυτό. Εδώ κατέρρευσε η μουσική την εποχή μας εξαιτίας των μουσικών καρτέλ προβολής και προώθησης καταναλωτικών μουσικών προϊόντων....

    εγώ πάλι βλέπω πως συμβαίνει τελείως το αντίθετο..
    οι δισκογραφικές εταιρίες είναι αυτές που την πάτησαν χοντρά έχοντας την ιδιοκτησία τους και την περιουσία τους (τη μουσική και τα τραγούδια που τους ανήκουν σε ψηφιακή μορφή) έρμαια στο internet, στους αόρατους servers και στα τορρεντάδικα διαθέσιμα στον καθένα να τα αποκτά πολύ εύκολα και ΤΖΑΜΠΑ... δεν είναι έτσι ??

    14  5 Dec 2013  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Η μουσική βιομηχανία πήγε πάλι να πάρει λίγο μπρός με το itunes.
    Όλες οι δισκογραφικές στήριξαν τις ελπίδες τους σε αυτό.

    Σε μία turn key solution η οποία θα χτύπαγε τον μέσο Αμερικανό νομότυπο πολίτη.

    Παρότι πάει καλά τίποτα δέν μπορεί να συγκριθεί με την βιομηχανία του youtube. Και αυτό ισχύει γιατί πολύ απλά δέν υφίσταται ιδιοκτησία του υλικού. Ανα πάσα στιγμή μπορώ να δώ ότι θέλω χωρίς κάποιον περιορισμό.

    Τίθεται εδώ ένα βασικό ερώτημα - για να βάλω και μερικές σκέψεις- . Τί θα γίνει αν το youtube (google) πεί μία μέρα οτι το κλείνει. Ή το spotify.

    Σίγουρα είμαστε εδώ για να το δούμε και αυτό. Με ανοιχτά μυαλά και μάτια.

    Όμως μέχρι τότε θα μπορούμε να ακούμε δωρεάν τη μουσική μας στο cloud. Και αν το youtube δέν φημίζεται για τη μουσική τότε ας μήν ξεχνάμε οτι με το spotify εγκαινιάστηκε η "ποιότητα" στη μουσική ενώ ήδη φαίνεται και στον ορίζοντα να έρχεται το media streaming (24/192).

    15  5 Dec 2013  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Μετά απο δύο περίπου μήνες χρήσης του spotify δηλώνω αρκετά ευχαριστημένος.
    Έχω καταργήσει το music player του iphone και χρησιμοποιώ ΜΟΝΟ το spotify.

    Όμως ας μπούμε και στα κατά της χρήσης του.
    _Καταναλώνει αρκετά πιο γρήγορα την μπαταρία μιας και δουλεύει με 3G.
    _Πλέον κοστίζει 5 ευρώ το μήνα. Είναι ένα ποσό που προστίθεται στο πάγιο του τηλεφώνου. Με βάζει σε σκέψεις. Μάλλον δέν θα τα δώσω. Όσο μικρό και αν είναι. Πείτε με τσιγκούνη αλλα το ταλιράκι μπαίνει στο πάγιο. Και δέν ξέρω. Θα δούμε.
    _Η βάση δεδομένων είναι τεράστια αλλα σίγουρα όχι τόσο "ψαγμένη" όσο θέλει κάποιος που δέν ακολουθεί τις playlists του MTV να είναι. Ειδικά σε Ελληνικό ρεπερτόριο τα πράγματα είναι αρκετά φτωχά. Ίσως καλύψει αρκετά καλά λάτρεις ξένης δισκογραφίας ειδικά rock, jazz κτλ.
    _Απαιτεί χρήση internet. Μπορείς με ένα κλίκ να κατεβάσεις μουσική αλλα χάνεται το νόημα του clouding. Κοινώς στο μετρό δέν πιάνει.
    _Υπάρχουν διάφορες ρέπλικες στη μουσική. Κοινώς αν πατήσω beatles (ναι τόσο γνωστό συγκρότημα) δέν θα μου βγάλει beatles αλλα άλλα συγκροτήματα που τραγουδάνε beatles. Δέν ξέρω μήπως παίζει κάτι με τα δικαιώματα. Μου θυμίζει ώρες ώρες ίσως κάτι cd που αγόραζα όταν ήμουν μικρός απο περιοδικά. Που έλεγε απ έξω rolling stones και μέσα είχε άλλα συγκροτήματα. Τέλος πάντων... Όχι πάντα. Μερικές φορές.

    16  29 Dec 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Alex καλημέρα. πιστεύω πως στο μέλλον σίγουρα θα βελτιωθούν όλες αυτές οι υπηρεσίες όπως και τα προβληματάκια που υπάρχουν θα λυθούν.

    Μπορείς να πάρεις αυτήν την τπηρεσία αργότερα, στο μέλλον, που πιθανότατα να έχει βελτιωθεί. Αν είναι να δώσεις τα 5ευρώ να το κάνεις αν όντως σε βοηθάει και είναι πραγματικά χρήσιμο το spotify και όχι αν είναι απλά μια μέτρια προς το καλό υπηρεσία που κάποια στιγμή δεν θα χρησιμοποιείς.

    17  29 Dec 2013  
 
page 2/2 rows 12/17 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 69ms (19 queries, 39ms)
invisible cron image