DSD (Direct Stream Digital)... (#4)

  • vlasis

    vlasis

    Registered

    Manos_Bits wrote:
    Εγώ πάλι τελείως το αντίθετο... ποτέ δεν έπαιξε ο σκληρός όπως το τρανσπορτ... σε πάααρα πολές δοκιμές...
    Όσο για το AMR φίλε, επίσης δεν θα συμφωνήσω καθόλου, θα μου μείνει αξέχαστη η ακρόαση στον πιλότο(Σιμόπουλο) πριν 2-3 χρόνια (τ' ακούσαμε μαζί)... Δεν πιστεύω πως με οποιοδήποτε σύστημα computer και να παίζαμε εκείνο το βράδι θα το ξεπερνούσε... Βέβαια ακούγαμε σύστημα με...πολύ βαρύτητα οκ ??(με πειραγμένες λάμπες και κρος δια χειρός Βελισσάριου)... Για θυμίσου ήχο!!
    Τι μου λες τώρα για σκληρό και μαλακό και μακ και πακ... τ' ακούσαμε και το μακ στον Βαγγέλη που με 30.000 dac και σύστημα ΑΝΑΦΟΡΑΣ έπρεπε να βάλουμε το CD στο συρτάρι για να παίξει...

    Βρε Bits ......δεν εχει λογικη αυτο βρε φιλαρακι.......πως να το κανουμε τωρα?

    να πω οτι το transport του Mac ειχε μια super duper τροφοδοσια,μια τρελλη non vibration στηριξη,και ενα laser της Pasific Microsonic σειρας delta M να πω ...οκ ...παιζει να υπαρχουν διαφορες!!!!!!

    Ομως με ενα απλο ΟΕΜ Κινεζικο transport(CHEOU MANG Mac spare parts--China) που απλα παιρνει τα data απο το δισκακι και τα μεταφερει ακουστηκε καλλιτερα (με τα ιδια αρχεια και τον ιδιο κονβερτορα-Vekian)σε σας?

    Σε πολλα πραγματα το High End δεν εχει λογικη και σαφως το γουσταρουμε.....ξερουμε βεβαιως βεβαιως τι παιζει αλλα το ψωνιο μας βλεπετε.....ομως αυτο περι transport να παιζει καλλιτερα με τον ιδιο κονβερτορα........sorry δεν γινεται να το δεχτω μιας και τα κουκια ειναι μετρημενα σε αυτην την κατηγορια πραγματων και φυσικα δεδομενων και γνωσεων!!!!!!!

    11 δολλαρια κοστιζει το transport για το Mac.......

    37  18 Jul 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Φιλαράκι, το έργο το έχουμε δει και ακούσει πολλές φορές... ρίξε μια ματιά στα παρακάτω... δεν το άκουσα μόνο εγώ... τόσος κόσμος ήταν εκεί κάθε φορά...

    link

    link

    38  18 Jul 2013  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Όσες φορές έχω ακούσει red book ενάντια σε υπολογιστή και αρχεία hd τα άυλα φορμά υπερέχουν και με διαφορά.

    Αλλά το να ακούσεις καλά από αύλα φορμά προυποθέτει να γνωρίζεις πως να σετάρεις σωστά ένα computer audio σύστημα. Είναι πράγματα και ρυθμίσεις καθοριστικής σημασίας που μπορούν να αλλάξουν το τελικό αποτέλεσμα. Ακόμα και ο software player.

    Στο παρελθόν σε είχα ασχοληθεί και είχα κάνει ακροάσεις με foobar και samplitude με τον δεύτερο (που είναι και DAW) να υπερέχει εμφανών ηχητικά. Η μόνη διαφοράήτα ότι απλά άκουγα από άλλο πρόγραμμα με άλλους native drivers.

    Το να ακούσες αρχεία hd απλά παίζοντάς τα από τον foobar μέσω usb στο dac δεν λέει κάτι... Υπάρχει και σετ ρυθμίσεων για να υποστηριχθεί σψστά αυτό σε έναν υπολογιστή.

    39  18 Jul 2013  
  • vet

    vet

    Registered

    πεστα βρε πανο...
    ειδικα αν οπως καταλαβα οτι λεει ο βλασης υποτιθεται οτι το cd του mac επαιζε καλυτερα απο τον σκληρο του, υπαρχει αγνοια των βασικων...

    40  18 Jul 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Νίκο... δεν το λέει ο Βλάσης το λέω εγώ... στο meeting του Βαγγέλη το συρτάρι του mac έπαιξε καλύτερα... κομμάτι Alan Taylor 'Colors to the Moon' red book από σκληρό vs red book από CD... καλύτερα... το έσκισε το amara... ok??

    41  18 Jul 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    panos_adgr wrote:
    Όσες φορές έχω ακούσει red book ενάντια σε υπολογιστή και αρχεία hd τα άυλα φορμά υπερέχουν και με διαφορά.
    Αλλά το να ακούσεις καλά από αύλα φορμά προυποθέτει να γνωρίζεις πως να σετάρεις σωστά ένα computer audio σύστημα. Είναι πράγματα και ρυθμίσεις καθοριστικής σημασίας που μπορούν να αλλάξουν το τελικό αποτέλεσμα. Ακόμα και ο software player.
    Στο παρελθόν σε είχα ασχοληθεί και είχα κάνει ακροάσεις με foobar και samplitude με τον δεύτερο (που είναι και DAW) να υπερέχει εμφανών ηχητικά. Η μόνη διαφοράήτα ότι απλά άκουγα από άλλο πρόγραμμα με άλλους native drivers.
    Το να ακούσες αρχεία hd απλά παίζοντάς τα από τον foobar μέσω usb στο dac δεν λέει κάτι... Υπάρχει και σετ ρυθμίσεων για να υποστηριχθεί σψστά αυτό σε έναν υπολογιστή.

    ρε συ Πάνο... τι ρυθμίσεις να κάνεις??? output bitrate, reply gain, άντε και dither... τι άλλες ρυθμίσεις να κάνεις για πείτε μου και μένα να μάθω σε ένα πρόγραμμα αναπαραγωγής?? και γιατί χρειάζονται οι ρυθμίσεις αφού υποτίθεται πως είναι όλα bit perfect??? ειδικά με το τελευταίο wasapi 09/2013 ???

    έλα... ας σταθεροποιήσει ο ποιητής το xazo_amara στην έκδοση 465.367 και μετά φωνάξτε με και μένα να το ακούσω που παίζει καλύτερα...

    42  18 Jul 2013  
  • vet

    vet

    Registered

    Manos_Bits wrote:
    Νίκο... δεν το λέει ο Βλάσης το λέω εγώ... στο meeting του Βαγγέλη το συρτάρι του mac έπαιξε καλύτερα... κομμάτι Alan Taylor 'Colors to the Moon' red book από σκληρό vs red book από CD... καλύτερα... το έσκισε το amara... ok??

    ok σε πιστευω, βρηκες γιατι?

    43  18 Jul 2013  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Να ρωτήσω κάτι?
    Το ότι 500 άτομα συμφώνησαν ότι κάτι είναι καλύτερο συνεπάγεται ότι αυτό….είναι καλύτερο?????

    44  18 Jul 2013  
  • andreasecon

    andreasecon

    ACA Member

    I think that in a while we will listen that the best way to listen to music files is to create a vinyl record out of them

    Now in Mongolia I listen through macbook pro, amarra 2.5.1 or audirvana 1.5.4, musical fidelity vdac and B&O beolab 3 active speakers with ICE amplification and the results are astonishing!!

    Forget the cd !

    45  19 Jul 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Manos_Bits wrote:
    Νίκο... δεν το λέει ο Βλάσης το λέω εγώ... στο meeting του Βαγγέλη το συρτάρι του mac έπαιξε καλύτερα... κομμάτι Alan Taylor 'Colors to the Moon' red book από σκληρό vs red book από CD... καλύτερα... το έσκισε το amara... ok??
    vet wrote:
    ok σε πιστευω, βρηκες γιατι?

    διορθώνω την ασάφεια που έγραψα παραπάνω...
    το συρτάρι έπαιξε επίσης με το amara...

    και για να απαντήσω στο Νίκο Βετ ο λόγος μπορεί να είναι το αρχείο στο δίσκο να ήταν πειραγμένο...

    όμως για να μη λέμε βλακείες εκατέρωθεν, αυτό που εγώ υποστηρίζω και έχω πειραματιστεί αρκετά, τόσο στο σύστημά μου όσο και σε άλλους χώρους είναι πως σε σύγκριση ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ red book αρχείου παιγμένου α) από software και β) από native CD TRANSPORT(και όχι συρτάρι υπολογιστή) το transport παίζει πολύυυυυυ καλύτερα...

    αυτό λέω, αυτό έχω διαπιστώσει τόσο εγώ όσο και πολλοί συνακροατές... αυτό λέει κι εδώ ο Μικέ...

    link ... “Παίζει τρομερά με transπort, καλύτερα από το MAC, και προσπαθώ να βρω το γιατί”

    link ... “Το πιο κουφό από όλα ήταν για transport χρησιμοποίησα ένα DVD Player της πλάκας”

    46  19 Jul 2013  
  • vlasis

    vlasis

    Registered

    andreasecon wrote:
    I think that in a while we will listen that the best way to listen to music files is to create a vinyl record out of them
    Now in Mongolia I listen through macbook pro, amarra 2.5.1 or audirvana 1.5.4, musical fidelity vdac and B&O beolab 3 active speakers with ICE amplification and the results are astonishing!!
    Forget the cd !

    you are my man!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    47  19 Jul 2013  
  • vet

    vet

    Registered

    Manos_Bits wrote:
    διορθώνω την ασάφεια που έγραψα παραπάνω...
    το συρτάρι έπαιξε επίσης με το amara...
    και για να απαντήσω στο Νίκο Βετ ο λόγος μπορεί να είναι το αρχείο στο δίσκο να ήταν πειραγμένο...
    όμως για να μη λέμε βλακείες εκατέρωθεν, αυτό που εγώ υποστηρίζω και έχω πειραματιστεί αρκετά, τόσο στο σύστημά μου όσο και σε άλλους χώρους είναι πως σε σύγκριση ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ red book αρχείου παιγμένου α) από software και β) από native CD TRANSPORT(και όχι συρτάρι υπολογιστή) το transport παίζει πολύυυυυυ καλύτερα...
    αυτό λέω, αυτό έχω διαπιστώσει τόσο εγώ όσο και πολλοί συνακροατές... αυτό λέει κι εδώ ο Μικέ...
    link ... “Παίζει τρομερά με transπort, καλύτερα από το MAC, και προσπαθώ να βρω το γιατί”
    link ... “Το πιο κουφό από όλα ήταν για transport χρησιμοποίησα ένα DVD Player της πλάκας”

    οκ, τωρα μιλαμε σωστα.
    συμφωνω μαλιστα πως τα πρισσοτερα ΑΚΡΙΒΑ κλασσικα τρανσπορτ παιζουν καλυτερα απο πολλα συστηματα απο σκληρο δισκο.
    οταν ομως σεταρεις ενα συστημα με σκληρο σωστα, με το καταλληλο interface, δεν υπαρχει επιστροφη. Η επιλογη πλεον ειναι βινυλιο η σκληρος.
    τωρα τι ακουσε ο μιχαλης και οι αλλοι δεν εχει καμια μα καμια σημασια οπως λεει και ο Αλεξ.

    48  19 Jul 2013  
 
page 4/17 rows 12/193 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 74ms (19 queries, 41ms)