DSD (Direct Stream Digital)... (#14)

  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    καλημέρα.. θα έλεγα να κρατήσουμε μόνο το "ενδιαφέρον".. το ΝΡ-01 είναι το μικρότερο στη σχετική σειρά της Pioneer με το Ν-50Α να ακολουθεί και το hi-end μοντέλο Ν-70Α, τα οποία έχουν διπλά γραμμικά τροφοδοτικά και η κατασκευή τους δεν έχει καμία σχέση με το "μικρό" ΝΡ-01 που έχει ψηφιακό τροφοδοτικό.. η δε διαφορά στην τιμή του ΝΡ-01 με το Ν-50Α είναι μικρή, οπότε μάλλον η ζυγαριά γέρνει προς το Ν-50Α.. παραθέτω φοτος από τα εσωτερικά των μηχανημάτων για να δούμε την τεράστια διαφορά..

     

    Ν-Ρ01

     

    Ν-50Α

     

    Ν-70Α

    157  30 Dec 2015  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Κυριάκο ο Ντάκης επαραγγέλθη..

    158  31 Dec 2015  
  • antkots

    antkots

    Registered

    Καλησπερα Μανο μου και χρονια πολλα,δεν ξερω πιο παιζει καλυτερα απο τα μηχανακια αυτα αλλα δεν το πηρα για hiend ακροασεις το μηχανακι αυτο.
    Η δε διαφορα δεν ειναι μικρη ....αναλογικα παντα....εγω το πηρα 390 ευρω με δοσεις και το 50αρι εχει κοστος 540 ευρω....150 ευρω διαφορα.
    40% ακριβοτερο ειναι....
    Του καρφωνω ενα στικακι και οταν εχω κοσμο στο σπιτι και θελω καποια μουσικη υποκρουση δεν βαζωβγαζω δισκακια....μονο και μονο για αυτο.
    Θα ασχοληθω με τα σοβαρα ψηφιακα σε αλλο επιπεδο συντομα........
    Παιδια να εχουμε καλα Χριστουγεννα και μονο χαρες στα σπιτια μας

    159  31 Dec 2015  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    καλησπέρα Αντώνη.. μια χαρά είναι το μηχανάκι, έβαλα τις φοτος για να δούμε τις διαφορές ανάμεσα στα μοντέλα..

    να ασχοληθείς Αντώνη μας "με τα σοβαρα ψηφιακα σε αλλο επιπεδο συντομα", βεβαίως, και να φωνάξεις και κανέναν που γουστάρει απέραντα το σύστημά σου να το ακούσει και αυτός (χεχε)

    χρόνια πολλά σε όλους παιδιά..

    160  31 Dec 2015  
  • Georgelibero

    Georgelibero

    Registered

    Χρόνια Πολλά ,καλή χρονιά σε όλους με υγεία.
    Εγώ έχω το ifi dsd micro κατέβασα και το FOOBAR έχω κάνει και κάποιες ρυθμίσεις αλλά κάτι δεν μου κάθεται καλά.
    Δηλαδή παίζει flac και dsd αλλά στο dsd δεν αλλάζει χρώμα το λεντ όπως αναφέρει στο manual
    (παραμένει πράσινο όπως στο mp3 και στο flac)
    Mανο έχεις καμία ιδέα για το συγκεκριμένο dac ifi ?
    http://ifi-audio.com/wp-content/uploads/data/manual/micro_iDSD_Manual.pdf

    161  2 Jan 2016  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Γιώργο το ifi dsd micro το ακούσαμε πρόσφατα σε (πολύ καλό) σύστημα μέλους του ACA.. έπαιζε πολύ καλά (για την κατηγορία τιμής του) και έπαιζε χωρίς πρόβλημα τα αρχεία red book, hi def & DSD.. υπάρχουν άπειρες πηγές για ρυθμίσεις Foobar/ifi αυτό εδώ είναι ένα link από την μαμά εταιρία, εννοείται θα πρέπει να έχεις τις τελευταίες εκδόσεις του foobar & του foo_input_sacd plugin και φυσικά θα πρέπει τα windows να έχουν "δει" το ifi με τους ASIO drivers.. επίσης κάτι που δεν αναφέρει σχεδόν κανείς, θα πρέπει το Reply Gain στο playback menu του Foobar να είναι none/none και τα DSP όλα απενεργοποιημένα, αλλιώς το bit-perfect πάει περίπατο..

    162  2 Jan 2016  
  • Georgelibero

    Georgelibero

    Registered

    Λοιπόν Μανο νομίζω ότι είμαι σε καλό δρόμο και τα έχω κάνει όλα ,
    άλλα έχω μια τελευταία απορία και αν βλέπει ο φίλος που το έχει το ifi micro ας μου απαντήσει.
    Δηλαδή :
    1 - Στο mp3 και στο Flac το Led στο ifi -micro γίνεται πράσινο Green = 44/48/88/96Khz όπως αναφέρει το Manual
    2. - Στο DSD εχει διάφορα χρώματα για το Led
    πχ . Όταν παίζει το Foobar και κάτω στο plaing δείχνει DSD 64.........
    Tο led στο ifi είναι κίτρινο ( Yellow = για 176/ 192 Κhz / DXD352 /384Kxz
    εδώ νομίζω θα έπρεπε να είναι Cyan -κυανό = DSD 128 / DSD 64 2.8/3.1 /5.6/6,2 Mhz
    - Και όταν το Foobar δείχνει DST64 τότε το Led ειναι πάλι κίτρινο
    Αυτο θελω να μου πει τι γινεται με τα χρωματα στο led του ifi micro?

    163  2 Jan 2016  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    ο Θανάσης(Ααρ), ο Γιώργος(Κοπς) ή όποιος άλλος γνωρίζει ας μας δώσει τα φώτα του λοιπόν για τα φωτάκια του ifi..

    164  2 Jan 2016  
  • aar

    aar

    Registered

    Κιτρινο δεν μου εχει αναψει ποτε.
    Τα χρωματα για τα μεγαλα αρχεια ειναι
    Ασπρο για DXD
    Μπλε για τα μικρα DSD
    Ματζεντα για τα μεγαλα DSD

    Το JRIVER κανει το διαχωρισμο και αναβει το LED αντιστοιχα.

    Το FOOBAR αναβει μονο ασπρο ως μεγαλο αρχειο.
    Τι ακριβως αρχειο, το γραφει στα properties κατω αριστερα.

    165  3 Jan 2016  
  • Georgelibero

    Georgelibero

    Registered

    Θανάση (aar) εγώ το ifi ξεκίνησα τωρα να το δουλεύω με το Foobar και αν ξέρεις
    τις ρυθμίσεις για το ASIO drivers η οτιδήποτε άλλο σημαντικό πες μου να τα τσεκάρω απο την αρχή ευχαριστώ.

    166  3 Jan 2016  
  • UltraKops

    UltraKops

    ACA Member

    Η ρύθμιση του ifi micro είναι όπως την περιγράφει ο manosbits,
    Πρέπει να γίνει ρύθμιση foo_input_sacd

    Αναλυτικά εδώ: DoP Instructions Foobar

    167  3 Jan 2016  
  • aar

    aar

    Registered

    Στο 146 γράφω αναλυτικά ρυθμίσεις για FOOBAR.

    168  3 Jan 2016  
 
page 14/17 rows 12/193 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 73ms (19 queries, 43ms)