Test Original CD vs Copy CD (#5)

  • geno

    geno

    Registered

    Υπάρχει λόγος που το έγραψα.

    49  3 Sep 2014  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    geno wrote:
    Γιατί να υπάρχουν διαφορές; τα ίδια τραγούδια είναι. Το πρόγραμμα δουλεύει σωστά απλά είναι αδύνατον να αποτυπώσει όλα τα χαρακτηριστικά του ήχου. Ένα από αυτά κάνει τον ήχο του πικάπ διαφορετικό από του cd, αυτό δεν μπορεί να αποτυπωθεί σε μέτρηση αλλά "ακούγεται".

    μπορεί τα μηδενικά και οι άσσοι να γράφτηκαν με άλλη γραμματοσειρά στο αντίγραφο και μπέρδεψαν όλα τα προγράμματα.. το αυτί όμως το γάτικο την έπιασε τη μαλαγανιά..

    50  3 Sep 2014  
  • geno

    geno

    Registered

    geno wrote:
    Έχεις συγκρίνει 1η έκδοση cd με remastered;
    51  3 Sep 2014  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    Δεν κατάλαβα ακριβώς η πρώτη έκδοση με τη remastered πως ακριβώς είναι επιχείρημα;

    Είχα βάλει παλιότερα οθονιά με το σταυρό του νότου στο πρώτο CD και το remastered, μια χαρά έδειχνε τις διαφορές.

    52  3 Sep 2014  
  • geno

    geno

    Registered

    Αυτό ακριβώς, τα υπόλοιπα μετά την σύγκριση που ζήτησα από τον Manos_Bits, αν την κάνει βέβαια.

    53  3 Sep 2014  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    Δεν είμαι σίγουρος ότι έχω καταλάβει. Το πρώτο CD και το remastered Cd είναι διαφορετικές παραγωγές και το σημείο της διαφοροποίησης στην παραγωγή είναι το re-mastering που έχει γίνει στην αποθηκευμένη ηχογράφηση στο remastered CD.

    Δεν έχει να κάνει με την bit προς bit αντιγραφή.

    Δηλαδή για παράδειγμα, εγώ θέλοντας να ανεβάσω ένα τραγούδι στο Youtube, παίρνω το δισκάκι, κάνω export σε WAV και το μετατρέπω σε φορμά που καταλαβαίνει το youtube μαζί με το βίντεο ή τις φωτό που θέλω να βάλω.
    Εάν θέλω να το κάνω να ακούγεται λίγο διαφορετικά, τότε μπορώ να επέμβω σε αυτό μέσω κάποιου προγράμματος. Εάν φτιάξω δύο βίντεο κατ' αυτόν τον τρόπο (ένα όπως περιέγραψα και ένα "πειραγμένο") το "πειραγμένο" θα είναι το re-mastered.

    Δεν έχει να κάνει με το μέσο αποθήκευσης αυτό.

    54  3 Sep 2014  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Δέν καταλαβαίνω τί ρωτάει ο φίλος geno.

    Θεωρώ οτι ο μέσος ACAς έχει ακούσει cd, remastered, πρώτη κοπή βινύλιο, δεύτερη, τρίτη, βαρύ, remaster βαρύ κτλ.

    55  4 Sep 2014  
  • geno

    geno

    Registered

    Δεν θέλω να σας κουράζω οπότε..
    αν θεωρείτε ότι με οποιοδήποτε cdr (φτηνό ή pro) ή υπολογιστή και με οποιοδήποτε cdr δισκάκι παίρνουμε τέλειο αντίγραφο πάω πάσο, απλά έτσι καταργείτε οτιδήποτε μεσολαβεί ή παρεμβαίνει στη μεταφορά σήματος, όσο αφορά τα remastered έχουν διαφορετικό (χειρότερο ή καλύτερο) ήχο από την παλιότερη έκδοση λόγω αντιγραφής και επεξεργασίας του πρώτου master σε νέο από όπου προκύπτουν τα remastered cds, τα original cds που έχουμε δεν είναι τίποτα άλλο από cdrs αν το σκεφτείτε, αλλάζει το master αλλάζουν και τα cds, στην αντιγραφή original σε κλώνο συνήθως δεν κάνουμε επεξεργασία αυτό όμως δεν σημαίνει ότι έχουμε 100% επιτυχία (στα περισσότερα συστήματα και για τους περισσότερους ακροατές οι διαφορές δεν είναι διακριτές), μόνο από το ίδιο master και με την ίδια διαδικασία μπορεί να προκύψει 100% αντίγραφο.

    56  4 Sep 2014  
  • aar

    aar

    Registered

    Το 0 και το 1 της πληροφορίας δεν καταλαβαίνει το κοστος της συσκευής ή της γραμμης μεταφοράς.

    57  5 Sep 2014  
  • geno

    geno

    Registered

    Καταλαβαίνει όμως ο άνθρωπος όλα τα υπόλοιπα.

    58  5 Sep 2014  
  • aar

    aar

    Registered

    Για αντιγραφή 1:1 συζητάμε αν εσύ ακούς διάφορα δεν εχεις κανει αντιγραφή 1:1
    αλλά εχει αποθηκευθει το πρωτότυπο σε κάποιο μέσο πριν την αντιγραφη.
    Πολλά προγράμματα αποθηκεύουν πριν την αντιγραφή προκειμενου να έχουν σταθερή ταχύτητα εγγραφής.

    59  5 Sep 2014  
  • geno

    geno

    Registered

    cd (transport) - (coaxial) - cdr = 1:1
    καμία επεξεργασία ή αλλαγή ταχύτητας!

    60  5 Sep 2014  
 
page 5/5 rows 12/60 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 67ms (19 queries, 39ms)