Test Original CD vs Copy CD (#3)

  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    geno wrote:
    Όλα τα υπόλοιπα που γράφω μας δείχνουν ότι η ψηφιακή αντιγραφή μουσικών κομματιών δεν είναι τόσο απλοική όσο την περιγράφεις (0 & 1 που όντως μπορούν να αποτυπωθούν σε μια αριθμό σειρά) αλλά εξαρτάται από πολλούς άλλους παράγοντες που τελικά δίνουν 2 διαφορετικά (αν και ακούγονται ίδια ή σχεδόν ίδια) αποτελέσματα. Η αριθμό σειρά δεν μου λέει τίποτα από τη στιγμή που ακούω διαφορές από πρωτότυπο και αντίγραφο.

    Φυσικά και δέν είναι απλοική.

    Μιλάμε για μια πολύ πολύπλοκη διαδικασία, άλλο που ο τελικός χρήστης βλέπει ένα δισκάκι.

    Μπορεί να ακούς διαφορές απο το πρωτότυπο, μπορεί να φταίει ο cd player σου. Μήν ξεχνάμε την έννοια του jitter η οποία στο CD δημιουργεί προβλήματα.

    Παρόλα αυτά σε όλες των περιπτώσεων η πληροφορία είναι bit perfect.

    Πάντως για μία καλή αντιγραφή με το EAC η διαδικασία απαιτεί μία - κάποια γνώση και χρόνο.

    25  2 Sep 2014  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    geno wrote:
    Τα σπάνια και περιορισμένης έκδοσης cd είναι πλέον συλλεκτικά αντικείμενα οπότε το cd θα συνεχίσει να έχει λόγο ύπαρξης, το Metropolis αντικαταστήθηκε από το internet και από κάποια λίγα μαγαζία σαν το Puplic και οι πωλήσεις θα συνεχίσουν ΚΑΛΩΣ για εμένα να γίνονται γιατί κάποιοι αρέσκονται σε αυτού του τύπου τις αγορές.

    Ναι ωραία, μου λές δηλαδή οτι για να αγοράσω σήμερα CD θα πρέπει να το παραγγείλω απο το εξωτερικό. Ή να πάω σε κανα δύο μαγαζιά που πωλούν λίγα CD και συνήθως mainstream μουσικής. Και είναι αποτέλεσμα της πολιτικής που οι ίδιοι χτίσανε. 20 ευρώ για δισκάκι CD είναι πάρα πολλά.

    Εγώ πάντως σου δείχνω τον αντίλογο. Μπορείς να αποφύγεις τα δισκάκια και να βρείς flac ηχεία τα οποία αποδεδειγμένα είναι καλύτερα του CD κατα την αναπαραγωγή. Αν θές για ποιότητα. Αν σου αρέσει απλά το CD ως μέσο πάω πάσο.

    26  2 Sep 2014  
  • geno

    geno

    Registered

    Έχω ήδη την πλειοψηφία των δίσκων μου αποθηκευμένη στον υπολογιστή και συνεχίζω να κατεβάζω, από την άλλη αγοράζω επιλεκτικά κάποια cd ή sacd, περί ορέξεως..

    27  2 Sep 2014  
  • geno

    geno

    Registered

    Manos_Bits wrote:
    το πρόβλημα φίλε geno είναι ότι με την βοήθεια των υπολογιστών και των προγραμμάτων μπορεί να αποδειχθεί πως οι αριθμοσειρές που υπάρχουν σε πρωτότυπο - αντίγραφο είναι πανομοιότυπες, ίδιες και απαράλλαχτες (identical)..
    το ότι κάποιοι (απ' ότι λες κι εσύ) ακούνε διαφορές μεταξύ κλωνοποιημένου 1:1 CD και original, αυτό δεν μπορεί να αποδειχθεί..

    Δεν μπορεί όμως και να αμφισβητηθεί,
    τι μου λες τώρα; εδώ ακούν 5 άτομα το ίδιο κομμάτι στο ίδιο σύστημα ταυτόχρονα και αν τους ρωτήσεις θα πάρεις 5 διαφορετικές απόψεις, δεν ακούν όλοι με τον ίδιο τρόπο, είναι γνωστό αυτό.

    28  2 Sep 2014  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Ακριβώς! γι αυτό υπάρχει και κόσμος που λέει οτι καλό είναι να μήν παίρνουμε στα σοβαρά τις "απόψεις του κόσμου".

    Πάντως το ερώτημα είναι αν το ακουστά καλύτερο συμβαίνει πάντα. Δηλαδή σε blind test μπορείς να ξεχωρίσεις με ακρίβεια 100% το αυθεντικό με το ιμιτασιόν?

    29  2 Sep 2014  
  • geno

    geno

    Registered

    Εννοείται ότι δεν συμβαίνει πάντα και εξαρτάται και από τον ακροατή, το υποκειμενικό στοιχείο είναι αυτό που τελικά επικρατεί, όσο αφορά τώρα τις εργαστηριακές ή χωροταξικές ή άλλες μετρήσεις αυτές είναι (όχι πάντα) αντικειμενικές αλλά αποτελούν ένα κομμάτι του παζλ στην τελική εκτίμηση μίας συσκευής ή ενός συστήματος.

    30  2 Sep 2014  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    εννοείται πως όλοι ακούμε διαφορετικά(!!).. άρα οι διαφορές είναι στο άκουσμα και στο μυαλό μας, όχι στην πραγματικότητα.. αυτό είναι και ένα από τα συστατικά της παράννοιας του hi-end..

    η ψυχολογία είναι ο μείζων παράγοντας στο 'διαφορετικό' αυτό άκουσμα.. είναι ασύλληπτο για το μυαλό και την λογική που δουλεύουν (επί το πλείστον) ορθολογικά, να παρδεχθούν π.χ. πως τη δισκοθήκη που φτιάξαμε με κόπο και χρήμα αγοράζοντας CD, SACD, HDCD, μπορεί πλέον κάποιος να την κατεβάσει εντελώς δωρεάν από τον ιστό.. η να τη δανειστεί από έναν φίλο.. η δικαιολογία που βρίσκει η λογική μας θέλοντας να υπηρετήσει και το αίσθημα δικαίου είναι πως τα 'κατεβαστά' ή τα 'αντιγραμμένα' δεν παίζουν το ίδιο καλά με τα πρωτότυπα.. έτσι τ' ακούμε χειρότερα..

    αυτό δεν ισχύει.. η αναπαραγωγή του CD είναι μια μηχανή.. Digital to Analog Converter (DAC).. παίρνει data δηλ μουσική πληροφορία σε μορφή 0 & 1 και την κάνει μουσική.. αν τα 0 & 1 είναι τα ίδια, άσχετα απ' όπου προέρχονται, ΔΕΝ μπορεί να μεταφραστούν διαφορετικά.. αν ψάχνουμε διαφορές σε ένα τέλεια αντιγραμμένο CD, απλά ψάχνουμε χίμαιρες..

    31  2 Sep 2014  
  • geno

    geno

    Registered

    Έλα σπίτι μου (λέμε τώρα ) και πείσε με ότι οι διαφορές που ακούω δεν υπάρχουν, μπορείς; δεν νομίζω.. ο λόγος είναι ότι υπάρχουν! τώρα αν οι μετρήσεις δείχνουν άλλα δεν με ενδιαφέρει, όπως έγραψα είναι κομμάτι του παζλ.
    Το dac πάλι είναι ένα κομμάτι, υπάρχει το A/D κ.α. τα data από που τα παίρνει; με ποιο τρόπο; οι τρόποι "μετάφρασης" δεν είναι όλοι ίδιοι, έχουν περάσει από τα χέρια μου πάνω από 7 διαφορετικά cdr, όλα έκαναν διαφορετικά αντίγραφα συν οι αντιγραφές μέσω υπολογιστή, εδώ έπαιρνα διαφορετικά αντίγραφα ανάλογα με το cd αντιγραφής με καλύτερο όλων το το mobile fidelity.

    32  2 Sep 2014  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Υπάρχουν η εξής σημαντική πιθανότητα σε αυτό που λές.
    Η πρώτη θα είναι η συσκευή που έχεις να έχει κάποιο είδος "δυσκολίας" στο να διαβάσει τα εγγεγραμμένα δισκάκια.

    Μία λύση σε αυτό είναι να φέρει κάποιος μία ΚΑΛΥΤΕΡΗ συσκευή που θα θεωρεί σε πρώτη φάση οτι διαβάζει το ίδιο τα δισκάκια.

    Εφόσον υπάρχει διαφορά θα πρέπει να είσαι σε θέση εσύ να το αποδείξεις και όχι εμείς. Δηλαδή θα πρέπει να σου αλλάζω το δισκάκι και να μου λές ποιό είναι ποιό με 100% επιτυχία. Αν η επιτυχία δέν είναι 100% αλλα πολύ παρακάτω πάει να πεί οτι ούτε εσύ δέν μπορείς να διακρίνεις τις διαφορές.
    Καλά δέν λέω?

    33  2 Sep 2014  
  • geno

    geno

    Registered

    Xe xe λίγο δύσκολο, έχω κορυφαίο transport και όχι μόνο ένα, λες να γράφω τόσα και να έχω συσκευές της πλάκας; όλος ο εξοπλισμός μου είναι καλός, και έχω αλλάξει πάρα πολλά πράγματα τόσα χρόνια.

    34  2 Sep 2014  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Ε άρα μπορείς να μας αποδείξεις οτι θα ακούσεις το αυθεντικό με το αντιγραμμένο στις 100% των περιπτώσεων...

    35  2 Sep 2014  
  • geno

    geno

    Registered

    Έγραψα ότι στις περισσότερες των περιπτώσεων, επειδή όμως δεν δέχομαι σπίτι μου κόσμο δεν είναι εφικτό αυτό (για τον ίδιο λόγο δεν γράφτηκα μέλος ενώ θα μπορούσα), οπότε αυτό δεν μπορεί να γίνει, ας κλείσουμε εδώ το θέμα, σεβαστή η άποψη σας (εξάλλου την ζήτησα) αλλά διαφωνώ στα σημεία.

    36  2 Sep 2014  
 
page 3/5 rows 12/60 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 72ms (19 queries, 38ms)