Αναβάθμιση... (#3)

  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    φυσικά και θα είσαι στο πάνελ αξιολόγησης (και ρακοποσίας) Πάνο..

    ξέχασα να αναφέρω πως στα υλικά δεν έγιναν πολλοί συμβιβασμοί, προτίμησα να τα μαζέψω σιγά σιγά σε ένα περίπου χρόνο και φυσικά πληρώθηκαν αναλόγως.. έτσι τα βασικά υλικά είναι: σύρματα UPOCC χαλκός 20AWG teflon insulated για τα interconnects, UPOCC χαλκός 12AWG teflon insulated για τα ηχεία και βύσματα FURUTECH..

    25  27 Jan 2015  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

     

    26  27 Jan 2015  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Ωραία πράγματα. Να μας πεις τις διαφορές σχετικά με το ασήμι. Είμαι περίεργος.

    27  28 Jan 2015  
  • geno

    geno

    Registered

    Καλό.. πλέξιμο Μάνο.
    Διαφορές θα υπάρχουν σίγουρα γιατί μιλάμε για τελείως διαφορετικής φιλοσοφίας καλώδια, όμως αν δοκιμαστούν στο ίδιο σύστημα αυτό που θα παίξει καλύτερα θα είναι αυτό που θα ταιριάζει καλύτερα.

    28  28 Jan 2015  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Σκεπάρνι δε βλέπω και ανησυχώ...

    29  28 Jan 2015  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Μανο αν και με αργοπορεια λογω δουλειας καλη επιτυχια! Περιμενουμε εντυπωσεις.

    30  28 Jan 2015  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Να πω κ εγω, οτι ο Μανος με βοηθησε παρα πολυ οταν αρχισα να φτιαχνω τα δικα μου καλωδια και τον ευχαριστω πολυ και απο δω...

    Μανο εκτος απο τα μπραβο μου για το ¨ψαχτηρι¨ που κουβαλας μεσα σου, εχω κ δυο ερωτησεις.
    α) Το 20awg δεν ειναι λιγο χοντρο για ιντερκονεκτ?
    β) το Cohiba που απεικονιζεται στη φωτο, θα το χρησιμοποιησεις ως διηλεκτρικο?
    (Για οσους δεν το ξερουν ο καπνος εχει καλες διηλεκτρικες ιδιοτητες!)

    31  31 Jan 2015  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Μα γιατί φτιάχνετε δικά σας καλώδια;
    Τόσα καλώδια κυκλοφορούν στο εμπόριο,δεν σας ικανοποιεί κανένα;

    32  1 Feb 2015  
  • aar

    aar

    Registered

    Anton wrote:
    το Cohiba που απεικονιζεται στη φωτο, θα το χρησιμοποιησεις ως διηλεκτρικο?
    (Για οσους δεν το ξερουν ο καπνος εχει καλες διηλεκτρικες ιδιοτητες!)

    Σωστα!!!

    33  1 Feb 2015  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Ρε κουκουρούκου θα χαλάσεις το τραπεζάκι της Καίτης και θα πέσει παντόφλα Hi end...

    Καλά με αυτό το παλιοπολύμετρο μετράς;; Δεν έχεις κανένα καλύτερο...

    34  1 Feb 2015  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    καλημέρα στα φιλαράκια.. το τραπέζι αντέχει είναι μια χαρά.. αυτό το πολύμετρο (που δεν είναι και κανένα της πλάκας) το έχω πλέον για τις απλές μετρήσεις (πολικότητες και τέτοια).. για τις σοβαρές μετρήσεις έχω ένα καταπληκτικό Fluke 177 χάρη σ' ένα φιλαράκι που μας έκανε νοικοκυραίους ..

    λοιπόν σήμερα αν και επέστρεψα 5 το πρωί από δουλειά, σηκώθηκα στις 10 και ακούω τα νέα φιδάκια.. όλο το σύστημα είναι πλέον καλωδιομένο με UPOCC χάλκινα καλώδια, ρεύματα, ηχεία, interconnects.. οι πρώτες εντυπώσεις χμμμμμμμ.. περίεργο συναίσθημα.. διαφορετικά πράγματα.. δεν θέλω να βγάλω συμπέρασμα ακόμα.. θα δούμε..

    35  1 Feb 2015  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Anton wrote:
    Να πω κ εγω, οτι ο Μανος με βοηθησε παρα πολυ οταν αρχισα να φτιαχνω τα δικα μου καλωδια και τον ευχαριστω πολυ και απο δω...
    Μανο εκτος απο τα μπραβο μου για το ¨ψαχτηρι¨ που κουβαλας μεσα σου, εχω κ δυο ερωτησεις.
    α) Το 20awg δεν ειναι λιγο χοντρο για ιντερκονεκτ?
    β) το Cohiba που απεικονιζεται στη φωτο, θα το χρησιμοποιησεις ως διηλεκτρικο?
    (Για οσους δεν το ξερουν ο καπνος εχει καλες διηλεκτρικες ιδιοτητες!)

    Αντώνη 20awg & 14awg είναι τα χάλκινα.. τα ασήμια είναι 18awg(IC) & 12awg(Speakers) δηλαδή 1 χιλιοστό και 2,02 χιλιοστά αντίστοιχα μονόκλωνοι αγωγοί.. 20awg πιστεύω πως είναι το κάτω όριο για μονόκλωνο IC.. ας μην π[αίρνουμε παράδειγμα τις εταιρίες που φτιάχνουν λεπτά σύρματα, το κάνουν για οικονομία..

    36  1 Feb 2015  
 
page 3/7 rows 12/78 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 78ms (19 queries, 46ms)