Βραδυά Μουσικής απόλαυσης

  • UltraKops

    UltraKops

    ACA Member

    Την προηγούμενη εβδομάδα ο φίλος Βαγγέλης μου λέει ότι ο φίλος του ο Ρενέ αφού έχει στρώσει για τα καλά τα Klipsch του θα ήθελε να δοκιμάσει ένα λαμπάτο SET να δει τις δυνατότητες των ηχείων.
    ΟΚ του λέω κανόνισε ακρόαση θα φορτώσουμε ένα 18watt true SET και φύγαμε, αφού δεν έχει τύχει ποτέ να ακούσω τα Cornwall III.

    Έτσι λοιπόν κανονίζει το ραντεβού μας για Δευτέρα απόγευμα, αφού διασχίζουμε τη λεωφόρο Βουλιαγμένης από την Άνω Γλυφάδα στην Κάτω Γλυφάδα μέσα σε λίγα λεπτά φθάνουμε στον οικοδεσπότη μας, ξεφορτώνουμε και πάμε.

    Η πόρτα ανοίγει και μια χαμογελαστή φάτσα, ο Ρενέ, μας υποδέχεται με χαρά και εγκαρδιότητα, μαζί και η φιλόξενη και χαμογελαστή σύζυγος του. Ωραία λέω ξεκινώντας με χαμόγελο είναι ότι καλύτερο για να διανύσεις την βραδυά σου.

    Ταυτόχρονα ωραίες μουσικές μας υποδέχονται, εμφανίζεται κι άλλος φίλος του ζευγαριού ο Παντελής και φυσικά ο κοινός φίλος μας ο Βαγγέλης και ο Αντώνης, μαζί με εμένα και τον συνεργάτη μου τον Δημήτρη ήδη η παρέα δείχνει δυναμική.

    Το σύστημα του Ρενέ αποτελείται από τα Klipsch Cornwall III & vintage ενισχυτικά τις ναυαρχίδες της Marantz, Harman Kardon cdplayers με Antelope Zodiac dac, Nacamichi dragon tape deck, Thorens πλατώ, απλά μαύρα καλώδια και μια ωραία δισκοθήκη με πολλά βινύλια και cd. Στο δε υπόλοιπο σαλόνι υπάρχει ένα επιβλητικό τζάκι με τα ηχεία εκατέρωθεν, αριστερά ένα πιάνο και πουθενά, μα πουθενά τηλεόραση!

    Αυτό είναι, ζεστοί εγκάρδιοι άνθρωποι, παρέα και πραγματικοί μουσικόφιλοι με γνώσεις μουσικής επίσης. Εκεί έρχεται ο Ρενέ και μου λέει, κοίταξε να δεις εγώ δεν είμαι μηχανάκιας ακούω μουσική, αλλά με ενδιαφέρον θα ακούσω αυτόν τον ενισχυτή.

    Συνδέουμε τον ενισχυτή και για να μην πολυλογώ το πάρτυ ξεκίνησε, ο οικοδεσπότης λάτρης της κιθάρας με πλούσιο ρεπερτόριο από fusion jazz & rock, ξεκινήσαμε με MightySamMclain, Lee Ritenour, Dave Weckl εκεί έγινε πανικός οι εντάσεις ξέφυγαν τρελλά, εμφανίζεται άλλος φίλος του οικοδεσπότη ο Θοδωρής και μαζί η γειτόνισσα από κάτω που νόμισε ότι έγινε εισβολή από εξωγήινους-drummers...........Χαμηλώνουμε λίγο την ένταση και συνεχίζουμε ακάθεκτοι, Steely Dan όλο το album (δεν το κόβεις αυτό το έργο), Camel και δυναμώνουμε πάλι με Jeff Beck.....o ήχος έχει ζεστάνει την ατμόσφαιρα από τοίχο σε τοίχο (πως το λένε οι Αμερικάνοι wall of sound), η ροή αβίαστη μαζί και τα δυναμικά, μα πάνω από όλα το κέφι και η χαρά της μουσικής μας είχε κατακλύσει όλους.

    Ο χυμός Σκωτίας που φιλόξενα κερνούσε η οικοδέσποινα με συνοδεία σνακς συντελούσαν στην όλη ατμόσφαιρα.

    Για ένα διάστημα είχαμε ξεχάσει ότι ζούμε σε βαθύτατη περίοδο κρίσης και η ανθρώπινη συντροφιά πρωταγωνιστούσε χρωματίζοντας το γκρίζο.

    Οι εκπληκτικές μουσικές, που πολλές από αυτές είχα στη δισκοθήκη μου, μας είχαν ζεστάνει την καρδιά, φυσικά τα ηχεία με τον μεγάλο όγκο τους και οι 845 λυχνίες του μικρού Viva Solista Lt είχαν συνδεθεί σε ένα εξαιρετικό ματσάρισμα, πραγματικό γάμο και έδιναν ρέστα. Ο Ρενέ κατάλαβε γιατί και εμείς οι "τρελοί" ασχολούμαστε τόσο πολύ, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.

    Με λίγα λόγια όλοι δεν θέλαμε να τελειώσει, ήταν το όλο που συντελούσε σε αυτό το αίσθημα ότι όλα είχαν ταιριάξει, παρέα, μουσική, γέλιο, ποτό και περιβάλλον, όμως η ώρα πέρασε και έπρεπε να τα κλείσουμε να "δροσιστεί" ο ενισχυτής. Με το που έκλεισε η μουσική ήταν εμφανές ο ενθουσιασμός μειώθηκε και σίγουρα σιγά σιγά προσγειωθήκαμε στη πραγματικότητα.

    Αυτό που ήταν εντυπωσιακό ήταν πως όλοι μαζικά για κάποιες ώρες είχαμε ξεφύγει, ήταν σαν ένα εφηβικό πάρτυ με τους κολλητούς και χωρίς άγχη, καθημερινότητα ή ότι άλλο αρνητικό.

    Αυτή φίλοι μου είναι η δύναμη της μουσικής σε συνδυασμό με καλοπροαίρετους ανθρώπους και την παρέα τους και μάλιστα υπό δύσκολες κοινωνικές συνθήκες, αυτή όμως είναι εν μέρει η άμυνα μας στην λαίλαπα που έρχεται κι αυτό θα είναι το καταφύγιο μας και πάλι στα δύσκολα που έρχονται.

    Κάποιοι το λένε τη μαγεία της μουσικής, ίσως είναι και έτσι, αλλά χρειάζεται κι ο ανθρώπινος παράγοντας.......

    1  26 Oct 2011  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    πολυ ομορφη περιγραφη ..
    ετσι ειναι , η μαγεια της μουσικης να χρωματιζει το καθημερινο μας γκριζο!

    2  26 Oct 2011  
  • jadis_boy

    jadis_boy

    ACA Member

    kotsidisjohn wrote:
    πολυ ομορφη περιγραφη ..
    ετσι ειναι , η μαγεια της μουσικης να χρωματιζει το καθημερινο μας γκριζο!

    +100000000000000000000

    3  26 Oct 2011  
  • jadis_boy

    jadis_boy

    ACA Member

    Γιωργο περιεγραψε μας πως επαιζε στο συνολο του ο φιλος μας

    4  26 Oct 2011  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Μπραβο Γιωργο, ωραιος! Τετοιες περιοδους χρειαζεται να ξεφευγουμε λιγο, for the sake of mind, που λενε! Viva ενισχυτη δοκιμασατε? Καμια photo εχουμε?

    5  26 Oct 2011  
  • andreasecon

    andreasecon

    ACA Member

    Μπράβο Γιώργο, πολύ ωραία παρουσίαση, ζηλεύουμε (με την καλή έννοια!), έτσι πρέπει όλοι μαζί μονιασμένοι με ωραίες μουσικές να ξεπεράσουμε τη μίζερη πραγματικότητα.....

    6  26 Oct 2011  
  • UltraKops

    UltraKops

    ACA Member

    λόγω φόρτου εργασίας και 3μερου, δεν μπόρεσα να απαντήσω σε μερικά θέματα που ετέθησαν.

    Στον Μιχάλη, να πω ότι ο ενισχυτής αναφέρεται είναι από τη Viva Audio ο "μικρός" Solista ή αλλιώς Solistino με μία λυχνία 845 και 18 βατ στο κανάλι.
    Φωτό υπάρχει αλλά λόγω "ατμόσφαιρας" (χαμηλωμένα φώτα στο ελάχιστο) είναι πολύ σκοτεινή, όταν μπορέσω θα την ανεβάσω.

    Στον jadis_boy, να πω ότι απλά άκουγες μουσική με τεράστιο εύρος σκηνής, ζωντάνια και αίσθηση του live, από ένα σημείο και μετά δεν απασχολούσαν οι επιμέρους λεπτομέρειες. Σίγουρα σε επι μέρους κρίκους θα μπορούσε να επιτευχθεί βελτίωση, αλλά πιο πολύ εξελίχθηκε σε μια μουσική βραδυά και όχι σε ανάλυση συστήματος και δοκιμές.

    Σε όλα τα παιδιά που απάντησαν, ευχαριστώ για τον σχολιασμό τους.

    7  2 Nov 2011  
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 72ms (18 queries, 40ms)