Λαμπάτο phono stage με j-fet (#3)

  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    takis6c33 wrote:
    στα νηματα παιζει με πηγες ρευματος o Γερμανος;

    Ναι άλλά πρέπει να το δεις

    25  8 Dec 2010  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    ok!!!! καλο βραδυ Κυριακο.

    26  8 Dec 2010  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    takis6c33 wrote:
    ok!!!! καλο βραδυ Κυριακο.
    καλό βράδυ Τάκη
    27  8 Dec 2010  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    οι πρωτες ακροασεις ξεκινησαν . οι εντυπωσεις αρκετα καλες ! το τροφοδοτικο αρκετα απλο [ez 81, 20 mf, choke 10 hr, 220 mf ] . O θορυβος αρκετα χαμηλος [μετρησεις s/n μεσα στην εβδομαδα], αφου το δοκιμασω και με αλλα 3 τροφοδοτικα.Η σχεδιαση με την 5755 με γειωμενη καθοδο δειχνει να λειτουργει αρκετα καλα . Ο ηχος τωρα , η μεσαια εχει την τιμητικη της !! το μονο που καπως με εχει παραξενεψει ειναι οτι στο ανω ακρο τον ακουω καπως [κοφτο] . Θα τον ακουσω και με τα αλλα τροφοδοτικα και θα δω .

    28  15 Dec 2010  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    χμ...
    πάντως έχω αντιμετωπίσει αντίστοιχα προβλήματα με διάφορες λάμπες.

    ουσιαστικά ένα κατά της λάμπας το οποίο όμως είναι υπέρ για το αυτί είναι αυτό το roll off στις ψηλές.αυτό πετάει πάνω τα μεσαία με αποτέλεσμα να δίνει αυτό που λέμε "ξεκούραστο ήχο".

    όμως υπάρχουν λάμπες που δέν το έχουν αυτό...

    29  15 Dec 2010  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    takis6c33 wrote:
    οι πρωτες ακροασεις ξεκινησαν . οι εντυπωσεις αρκετα καλες ! το τροφοδοτικο αρκετα απλο [ez 81, 20 mf, choke 10 hr, 220 mf ] . O θορυβος αρκετα χαμηλος [μετρησεις s/n μεσα στην εβδομαδα], αφου το δοκιμασω και με αλλα 3 τροφοδοτικα.Η σχεδιαση με την 5755 με γειωμενη καθοδο δειχνει να λειτουργει αρκετα καλα . Ο ηχος τωρα , η μεσαια εχει την τιμητικη της !! το μονο που καπως με εχει παραξενεψει ειναι οτι στο ανω ακρο τον ακουω καπως [κοφτο] . Θα τον ακουσω και με τα αλλα τροφοδοτικα και θα δω .

    Takis ... με τι μηχανήματα κάνεις τις κριτικές ακροάσεις και το fine tuning?? Για πες γιατί δεν θυμάμαι να είδα πουθενά το υπόλοιπο setup...

    Mπορεί αυτό που ακούς 'κοφτό' όπως λες να προέρχεται από άλλον 'αδύναμο' κρίκο, πχ από κεφαλή και όχι από το phono...

    30  15 Dec 2010  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Mανο καλησπερα. Το πικαπ ειναι ενα απλο ταπεινο project rpm 4 με κεφαλη denon dl 110. ολο το συστημα μου ειναι diy. oταν λεω ειναι καπως κοφτο δεν εννοω οτι εχει roll off στο ανω ακρο , αλλα το ακουω σαν να σβηνει π.χ το πιατινι καπως βιαστικα!!! ισως ειναι απο την σχεδιασει που δουλευει εντελως με γειωμενη καθοδο την πρωτη λυχνια!!! Παντως ειναι αληθεια οτι δεν εχω καποια αναφορα απο καποιο καλοστημενο αναλογικο συστημα μεσα σε σπιτι ,παρα μονο απο τις εκθεσεις μια φορα τον χρονο.το συστημα μου ειναι αυ[IMG][/IMG]το...

    31  15 Dec 2010  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Πολύ ωραίο... Να το χαίρεσαι και να το ακούς όσο περισσότερο γίνεται...

    Και να μας ενημερώνεις για το phono...

    32  15 Dec 2010  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    takis6c33 wrote:
    Mανο καλησπερα. Το πικαπ ειναι ενα απλο ταπεινο project rpm 4 με κεφαλη denon dl 110. ολο το συστημα μου ειναι diy. oταν λεω ειναι καπως κοφτο δεν εννοω οτι εχει roll off στο ανω ακρο , αλλα το ακουω σαν να σβηνει π.χ το πιατινι καπως βιαστικα!!! ισως ειναι απο την σχεδιασει που δουλευει εντελως με γειωμενη καθοδο την πρωτη λυχνια!!! Παντως ειναι αληθεια οτι δεν εχω καποια αναφορα απο καποιο καλοστημενο αναλογικο συστημα μεσα σε σπιτι ,παρα μονο απο τις εκθεσεις μια φορα τον χρονο.το συστημα μου ειναι αυτο...

    α οκ...νόμιζα οτι είχες πρόβλημα στα ψηλά...

    ωραίο σύστημα!!!μόνος το έχεις φτιάξει???δέν ξέρω πώς παίζει...σίγουρα όμως είναι απίστευτο απο θέμα σχεδίασης!!!

    33  15 Dec 2010  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    ναι ALEX ειναι ολα΄, εκτος απο τις πηγες ιδιοκατασκευες.Οι μονομπλοκ τελικοι ειναι otl με δυο 6c33 στο καναλι και ειναι 24 βαττ. Ο προενισχυτης ειναι ιδιοκατασκευη με δυο ecc82 , και τα ηχεια ιδιοκατασκευη και αυτα με μοναδες audax. και μερικες φωτο ....[IMG][/IMG]

    34  16 Dec 2010  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    ..[img][/img]

    35  16 Dec 2010  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    και εδω ο line[IMG][/IMG]

    36  16 Dec 2010  
 
page 3/5 rows 12/53 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 81ms (19 queries, 45ms)