Αναλυση και εφαρμογη αρνητικης αναδρασης (#2)

  • petkef

    petkef

    Registered

    Οταν λες φτηνό τι εννοείς.Πάνω κάτω...

    13  29 Jan 2015  
  • geno

    geno

    Registered

    max 1000

    14  29 Jan 2015  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    τίποτα δεν είναι απόλυτο.. οι λάμπες όσο φθηνές και αν είναι, αν είναι φτιαγμένες από 'μάστορα' παίζουν.. ένα μεγάλο παράδειγμα οι δικοί μας αφοι Τσακιρίδη.. αν μου βρείτε τρανζίστορ ή διακοπτικά να παίζουν σαν τις Αρτέμιδες των 800 ευρώ πείτε μου να τ' ακούσω κι εγώ..

    Tsakiridis Artemis & Ei KT90

    15  29 Jan 2015  
  • geno

    geno

    Registered

    Οι δικοί μας έχουν την τιμή αυτή λόγω ότι είναι "ντόπιοι", παρόμοια εισαγωγής ενισχυτικά έχουν διπλάσια τιμή, αυτό έγραψα, τίποτα δεν είναι απόλυτο και τίποτα δεν είναι το καλύτερο, είτε είναι λάμπα, είτε τρανζίστορ, είτε ψηφιακό κοκ, όπως έγραψες είναι θέμα του μάστορα να φτιάξει καλά μηχανάκια και από εκεί και πέρα αν ταιριάζουν στο σύστημα-ηχεία-χώρος μια χαρά. Απλά σε τριψήφιας τιμής ενισχυτικά υπάρχουν θεματάκια λόγω κόστους.

    16  29 Jan 2015  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Παιδια μη ξεχναμε και κατι αλλο. Περα απο τις αντικειμενικες μετρησεις που ειναι το Α και Ω σε πρωτη φαση, εχει να κανει και κατα ποσο ειμαστε γνωστες στο πως πρεπει να ειναι ενα σωστο ακουσμα!! Ενα απλο παραδειγμα πως μπορει να κρινει καποιος ενα φυσικο οργανο οταν δεν εχει ακουσει ποτε στη ζωη του ;; Και μην αρχισουμε να μπαινουμε στο τρυπακι του στυλ μα εμεις ακουμε την κονσερβα του καθε μηχανικου ηχου [οχι οτι δεν ισχυει], αλλα το λεω απο την πλευρα του απλου μουσικοφιλου που αντιλαμβανεται και κρινει με αυτο που ακουει απο το καθε μεσο αδιαφορωντας πως εχει φτασει στη δισκοθηκη του .

    17  30 Jan 2015  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    ο Τάκης έχει απόλυτο δίκιο.. όπως έχουμε ξαναπεί η κριτική ενός συστήματος ή ενός μηχανήματος πρέπει να γίνεται από άτομα α) με πολύ πείρα σε ακούσματα ζωντανής μουσικής (ηλεκτρικής ή ακουστικής) β) πολύ πείρα σε ακούσματα συστημάτων και ξεχωριστών μηχανημάτων και γ) βασικές γνώσεις μουσικής.. (πόση έκταση έχει το πιάνο, με πιο όργανο κουρδίζει η συμφωνική, τα όργανα και η τοποθέτησή τους σε μια ορχήστρα)..

    κοινώς, αν δεν γνωρίζεις καλά κάτι, πως να το κρίνεις??

    18  30 Jan 2015  
  • geno

    geno

    Registered

    κοινώς, αν δεν γνωρίζεις καλά κάτι, πως να το κρίνεις??

    ..υποκειμενικά,
    αν αντί για αυτιά είχαμε μικρόφωνα και αντί για εγκέφαλο υπολογιστή, αντικειμενικά.

    19  30 Jan 2015  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Θα σα πω και μια προσωπικη εμπειρια.
    Μετα απο πολλες κουβεντες με διαφορους φιλους εχω καταληξει οτι ολοι εχουμε διαφορετικη αντιληψη στο πως μας αρεσει να ακουμε και με βαση αυτο κρινουμε ενα συστημα που ακουμε.
    Εχει τυχει να τιουνιαρω μια ιδιοκατασκευη και να εκτιμουμε παρεα με φιλους το αποτελεσμα!
    Ο ενας θελει ο ενισχυτης να εχει ντραιβ, τιμπρο , σπιρταδα .Αλλος θελει να εχει αυτο το σκοτεινο ξεκουραστο με αρκετη δδση Τσαλιγοπουλου [γλυκοηχο και σε κρεσεντο να βγαζει ενα ομαλο φαζαρισμα] . Αλλος παλι εχει μια εντελως διαφορετικη αντιληψη του τι σημαινει αναλυση και τσικι τσικι.
    Οι περισσοτεροι απο αυτους εχουν μονο εμπειρια απο ηλεκτρικα ακουσματα και οχι απο φυσικα οργανα. Αυτο το συμπερασμα εχω βγαλει οσα χρονια εχω μπει στο παιχνιδι του hi-fi η hi-end για αλλους.

    20  30 Jan 2015  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Το θέμα έχει ξεφύγει απ την ανάδραση απ όπου ξεκίνησε και πάει σε άλλο επίπεδο. Γενικό...Έτσι νομίζω τουλάχιστον εγώ.

    21  30 Jan 2015  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    geno wrote:
    κοινώς, αν δεν γνωρίζεις καλά κάτι, πως να το κρίνεις??
    ..υποκειμενικά,
    αν αντί για αυτιά είχαμε μικρόφωνα και αντί για εγκέφαλο υπολογιστή, αντικειμενικά.

    η ακοη ειναι μια αισθηση!! Με αλλο ηχο ανατριχιαζω εγω με αλλο εσυ!!! Τωρα αν ειναι το ενα σωστο η το αλλο ; εχει χυθει πολυ μελανι σε πολλα φορα ανα τον κοσμο. Ηθεση η δικη μου ειναι οτι δεν δεχομαι τον ψυχανακγασμο του σωστου αμα εμενα δεν μου αρεσει!!!!
    Εσενα ο καφες σου σου αρεσει σκετος. Εμενα γλυκος!!
    Καπως ετσι ειναι τα πραγματα.

    22  30 Jan 2015  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Για να επαναφερω το θεμα στην αρχικη του μορφη, εμενα η χρηση σκληρης αναδρασης δεν μου αρεσει!!
    Το ειχαμε κανει δοκιμη στο σπιτι μου προ 3ετιας με διαφορους φιλους [τοτε] και ολοι ειχαν συμφωνησει οτι χωρις αναδραση τους αρεσε περισσοτερο!

    23  30 Jan 2015  
  • aar

    aar

    Registered

    Τι ενοεις οταν λες σκληρη αναδραση ποιο ειναι το μετρο ποσο ποσοστο απο την εξοδο οριζει το σκληρο???

    24  30 Jan 2015  
 
page 2/3 rows 12/25 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 78ms (19 queries, 47ms)