Κατασκευη Κυκλοτρονικου OTL ενισχυτη 160 watt! (#8)

  • jomark

    jomark

    Registered

    Κάποιος θα αλλάξει τα ONKYO με λαμπάτα OTL μου φαίνεται.

    85  14 Sep 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    ο συγκεκριμενος ενισχυτης οπως γραφω, ειναι για προσωπικη μου χρηση και μονο.

    86  14 Sep 2014  
  • jomark

    jomark

    Registered

    Καλά ντε, μην σπρώχνεις.

    87  16 Sep 2014  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Ο Τάκης απλά θέλει να είναι σαφής λόγω διαφόρων παρεξηγήσεων που έχουν δημιουργηθεί στο παρελθόν!

    88  16 Sep 2014  
  • jomark

    jomark

    Registered

    ΟΚ κατανοητόν.

    89  17 Sep 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Την καλημερα μου σε ολα τα μελη.
    Μετα απο πρωινη προκαθορισμενη συναντηση στο σπιτι μου απο ενκριτο μελος του club ξεκινησαν οι πρωτες εργασιες αξιολογησης της πρωτης 20αδας των 6c33 που παρελαβα.Σε πρωτη φαση ανα τετραδα θα τροφοδοτηθουν με ταση στα νηματα για 24 ωρες.Αφου ολες θα περασουν απο αυτο το σταδιο θα περασουν στη δευτερη φαση οπου θα δεχθουν και ταση στην ανοδο με χαμηλο ρευμα στην αρχη και μετα σταδιακη αυξηση μεχρι το σημειο λειτουργειας τους. Μετα θα αρχισει το ματσαρισμα τους [οσο αυτο ειναι εφικτο]

    90  18 Sep 2014  
  • jomark

    jomark

    Registered

    Και αν δεν είναι εφικτό?

    91  19 Sep 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Ο ενισχυτης θα εχει ξεχωριστο bias για την καθε λυχνια. Με αυτο μπορουμε να ρυθμισουμε ακριβως το ρευμα της καθε μιας ακριβως.Δυστυχως αυτη η ρυθμιση εχει να κανει μονο με την dc κατασταση αυτων. Μεγαλες διαφορες παρ ολο που το ρευμα θα το εχουμε εκει που θελουμε σημαινει οτι οι λυχνιες μας θα ακουν με διαφορετικο πλατος σηματος στο οδηγο τους.Γιατι συμβαινει αυτο; Γιατι αν η μια λυχνια με -55 volt αρνητικα τραβαει το ρευμα που θελουμε και η αλλη χρειαζεται -65 volt για το ιδιο ρευμα βλεπουμε οτι εχουμε μια διαφορα 10v ac στην οδηγηση.Αυτο σημαινει οτι καποια στιγμη η λυχνια με τα -55 θα μπει πρωτη στο οριο απο την δευτερη , αλλα και γενικοτερα θα υπαρχει ανισρροπια-μεγαλυτερη παραμορφωση!
    Η 6c33 και γενικα οι λυχνιες με υψηλη διαγωγιμοτητα εχουν μεγαλες διαφορες μεταξυ τους και δυσκολα κανεις ματσαρισμα.

    92  19 Sep 2014  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Τάκη γιατί δεν χρησιμοπειείς auto bias?? σε τέτοιου επιπέδου κατασκευή δεν θα αυξήσει και πολύ το κόστος..

    και κάτι άλλο.. γιατί toroidal στην τροφοδοσία?? δεν θα άξιζε ένα τέτοιο μηχάνημα χειροποίητους τυλιχτούς Μ/Σ??

    93  19 Sep 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    ΔΕΝ μπορει να γινεi αυτο σε κυκλοτρο!!!!!!Eπισης η δευτερη ερωτηση σου ειναι πολυ ουσιας και θα αναλυσουμε την απαντηση οταν ερθει η ωρα των τροφοδοτικων. Θα σου πω μονο οτι ενας otl που σεβεται τον εαυτο του θα πρεπει η τροφοδοσια του να εχει πολυ χαμηλη αντισταση διοτι την βλεπει απ ευθειας η ανοδο της λυχνιας εξοδου. Γνωριζεις απο λυχνιακα μηχανακια δουλεψε το λιγο να μου πεις τι καταλαβαινεις και θα σου πω μετα αναλυτικα.

    94  19 Sep 2014  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    προφανώς δεν μπορεί να γίνει η αυτόματη πόλωση λόγω 'αναφοράς' στα αρνητικά..

    όσον αφορά στους Μ/Σ ίσα ίσα με 'παραγγελία στους ειδικούς' μπορούν να σου φτάξουν ότι θέλεις.. οκ οι ΕΙ θα βγουν λίγο ογκώδεις, αλλά νομίζω αξίζει τον κόπο..

    95  19 Sep 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Μανο καλημερα.

    Η αναφορα στα αρνητικα που λες εχει να κανει μονο στην τοπολογια Φουτερμαν .Ο λογος ειναι οτι εκει πραγματι εχουμε μεγαλη διαφορα δυναμικου ως προς την γη μεταξυ πανω και κατω λυχνιας. Αυτο μας υποχρεωνει να εχουμε ξεχωριστο τροφοδοτικο[αρνητικης τασης] για καθε ρειλ.
    Στο κυκλοτρο δεν εχουμε τετοιο θεμα. Απλα ειναι τετοια η σχεδιαση που δεν μπορεις να το κανεις αυτο λογω οτι την εξοδο στην ουσια την παιρνουμε απο την καθοδο των λυχνιων και ουσιαστικα ειναι φλοτινγκ!!Αρα δεν μπορει να υπαρξει αντισταση στην καθοδο . Επισης με τοσες αστατες λυχνιες δεν μπορει να πολωθει σωστα.

    96  20 Sep 2014  
 
page 8/10 rows 12/115 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 78ms (19 queries, 49ms)