Κατασκευη Κυκλοτρονικου OTL ενισχυτη 160 watt! (#6)

  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Aπ ολο αυτον τον κουραστικο προλογο κρατηστε μονο τον αινθουσιασμο και την ορεξη που υπαρχει απο μερους μου για μια τετοια υλοποιηση, αλλα και τον χρονο που μπορω και βρισκω να γραφω για την προοδο της καθε κατασκευης.
    Τα περισσοτερα που εχω γραψει σιγουρα καποιοι τα γνωριζουν αλλα και καποιοι αλλοι μπορουν απλα με ενα γκουγκλαρισμα να μπουν ακομα σε βαθυτερα μονοποτια γνωσης.
    Σε καμια περιπτωση δεν μιλαω οτι παει να υλοποιηθει ο καλυτερος ενισχυτης του κοσμου.Μακρια απο μενα τετοιες φιλοδοξιες.
    Επισης ενα μεγαλο συγνωμη αν σας κουραζω με το κατω του μετριου ταλεντου μου στο γραπτο λογο. Ελπιζω να εχω γινει κατανοητος .
    Σας ευχαριστω πολυ που μου δινεται η δυνατοτητα μεσα απο αυτον τον χωρο να μοιραζομαι μαζι σας την τρελα των ιδιοκατασκευων.
    Τακης.

    61  30 Aug 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Σημερα ξεκιναει η κατασκευη του [σκελετου] του πυργου που θα φιλοξενει ενεργα και παθητικα υλικα. Στην ουσια θα υπαρχουν 3 διαμερισματα που το καθ ενα θα φιλοξενει τα αναλογα σταδια του ενισχυτη.
    Στο κατω μερος θα ειναι ολοι οι μετασχηματιστες και το απαραιτητο κυκλωμα soft start . Στο ενδιαμεσο θα ειναι οι πυκνωτες και ολα τα κυκλωματα των πηγων ρευματος τροφοδοτικων, και προστασιων .
    Τελος στο πανω μερος θα ειναι οι λυχνιες και το βασικο κυκλωμα του ενισχυτη.

    62  2 Sep 2014  
  • geno

    geno

    Registered

    Ενδιαφέρον θέμα και κόντρα στο ρεύμα/μόδα των a/v & class d. , μία ερώτηση, αν η υλοποίηση γινόταν σε ένα σασί ποια τα συν και τα πλην;

    63  2 Sep 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Δυστυχως η κατασκευη δεν μπορει να υλοποιηθει σε ενα σασι για τους παρακατω λογους.

    1]Η κατασκευη απααιτει 3 τοροινταλ για καθε καναλι. 1] 800va για την τροφοδοσια των 6c33 2] εναν 500va για τα νηματα τους 3] εναν 240 va για τις υπολοιπες λυχνιες και τις βοηθητικες τασεις που θα χρειαστουμε. Αυτοι οι μετασχηματιστες απο μονοι τους χ2 για δυο καναλια καταλαμβανουν πολυ μεγαλο χωρο αν πρεπει η κατασκευη να υλοποιηθει σε ενα σασι οριζοντιας διαταξης. Υπολογισε και τις 16 λυχνιες εδοδου συν τις υπολοιπες.
    Υπαρχει και ενας δευτερος πολυ σημαντικος λογος που ειναι η θερμοτητα που θα εκπεμπει η κατασκευη. Με τον τροπο που εχω σκεφτει τα δυο μονομπλοκ εχουν πολυ καλη χωροταξικη διαταξη και μας δινει μια κατασκευη χωρις τα πιο πανω προβληματα , αλλα και με πολυ μικρες καλωδιωσεις.

    64  2 Sep 2014  
  • aar

    aar

    Registered

    takis6c33 wrote:
    Σημερα ξεκιναει η κατασκευη του [σκελετου] του πυργου που θα φιλοξενει ενεργα και παθητικα υλικα. Στην ουσια θα υπαρχουν 3 διαμερισματα που το καθ ενα θα φιλοξενει τα αναλογα σταδια του ενισχυτη.
    Στο κατω μερος θα ειναι ολοι οι μετασχηματιστες και το απαραιτητο κυκλωμα soft start . Στο ενδιαμεσο θα ειναι οι πυκνωτες και ολα τα κυκλωματα των πηγων ρευματος τροφοδοτικων, και προστασιων .
    Τελος στο πανω μερος θα ειναι οι λυχνιες και το βασικο κυκλωμα του ενισχυτη.

    Παρα πολυ ωραια σαν τον AUDIO RECEARCH REFERENCE 750 !

    65  2 Sep 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    κατα νου εχω να ειναι το σχεδιο περιπου σαν τους μεγαλους VTL ,και OCTAVE

    το υψος περιπου 55 εκατοστα, βαθος 50 , και πλατος 23.
    θα ανεβασω εντος των ημερων τις φωτο απο τον σκελετο μολις τον συγκολλησω

    66  2 Sep 2014  
  • aar

    aar

    Registered

    Πολύ κουκλος ο νεαρος

    67  2 Sep 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Ισως καποιοι να θεωρουν υπερβολη τα 800va μονο για τις ανοδους των 6c33. Θα σας πω οτι ειναι οριακα.
    Οι λυχνιες σε otl ενισχυτικα θα πρεπει να [βλεπουν] τροφοδοτικο με πολυ χαμηλη αντισταση. Αυτο απαιτει αρκετο αμπεραζ στο τυλιγμα του μετασχηματιστη. Κανονικα θα επρεπε ο μετασχηματιστης να ειναι 1,2 kva
    Τον ουσιαστικο λογο θα τον εξηγησω κατα το μονταρισμα των τροφοδοτικων.
    Θα σας πω μονο οτι ο ενισχυτης δεν ειναι καποιο εμπορικο προιον που θα πρεπει μεσα απο οικονομια να φερει κερδος!!

    68  2 Sep 2014  
  • geno

    geno

    Registered

    Ευχαριστώ για την απάντηση, ρώτησα γιατί υπάρχουν σε diy μονοφωνικοί λαμπάτοι χωρίς σασί και σκέφτομαι τι να κάνω, έναν ή monoblock, έχω την πολυτέλεια να διαλέξω γιατί η κατασκευή έχει φτάσει σε αυτό το σημείο που τώρα πρέπει να αποφασίσω για την τελική μορφή, ως τώρα πάντως φτιάχτηκαν σαν monoblock.

    69  2 Sep 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    πολυ καλυτερα!!

    70  2 Sep 2014  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    takis6c33 wrote:
    κατα νου εχω να ειναι το σχεδιο περιπου σαν τους μεγαλους VTL ,και OCTAVE

    Το σίγουρο πάντως είναι ότι πρέπει να αποφύγεις όπως ο διάβολος το λιβάνι, να μοιάζει με πύργο pc...

    Βέβαια... σύμφωνα με τις προηγούμενες κατασκευές σου, δε μας έχεις συνηθίσει σε τέτοια.
    Ωραίος ο VTL!

    71  2 Sep 2014  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    takis6c33 wrote:
    Θα ηθελα να πω και κατι τελευταιο που εχει να κανει με Ελληνα σχεδιαστη και[πολυ γνωστο αντιπροσωπο ] ο οποιος ακουει με δικης του σχεδιασης otl και μαλιστα τον εχει αντιγραψει αλλος σχεδιαστης και τον εχει δηλωσει για δικο του!!!! Το ειχα διαβασει παλαιωτερα αλλα δεν θυμαμαι την ιστορια με λεπτομερειες. Οπως και να εχει αξιζει συνγχαρητηρια!!!

    Ποιός είναι αυτός ρε μεγάλε...

    72  2 Sep 2014  
 
page 6/10 rows 12/115 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 76ms (19 queries, 42ms)