Κατασκευη Κυκλοτρονικου OTL ενισχυτη 160 watt! (#4)

  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    στο link που ακολουθει θα δειτε μια σειρα απο tips για την 6c33

    The short "6C33C Survival Guide"

    37  27 Aug 2014  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    takis6c33 wrote:
    καλημερα στους φιλους της diy.
    Για τον φιλο [Θοδωρη]
    Προσοχη στις βασεις των λυχνιων που θα φερεις! Μακρυα απο τις φθηνες Κινεζικες. Οι βασεις πρεπει να ειναι πολυ σφικτες στα ελασματα που πιανουν τα ποδια της 6c33.
    Μια καλη επιλογη ειναι να κοιταξεις απο ebay πλευρα για καλες Ρωσσικες. Βεβαια υπαρχουν και οι κορυφαιες τεφλον αλλα ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ!!

    μονο εγω δε βλεπω κανενα φιλο Θοδωδη στο κειμενο, ουτε καμια ερωτηση για βασεις λυχνιων , η μου φαινεται???

    Εκτος κι αν δεν παρατηρησα κατι καλα...

    38  27 Aug 2014  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Τάκη έχω 4 τεμάχια Αμερικάνικες NOS Johnson που τις προορίζω για ένα πονηρό push-pull με 6C33... καλές είναι ή θα έχω θέμα;;

    39  27 Aug 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    εχεις οτι καλυτερο θα μπορουσε να εχει καποιος!! Αμεσως μετα καλυτερες ειναι οι Γιαμαμουρα τεφλον!!! Βεβαια 16 τετοιες βασεις κοστιζουν οσο ενας μικρος jadis στην αγορα μεταχειρισμενων!!

    40  27 Aug 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    kotsidisjohn wrote:
    μονο εγω δε βλεπω κανενα φιλο Θοδωδη στο κειμενο, ουτε καμια ερωτηση για βασεις λυχνιων , η μου φαινεται???
    Εκτος κι αν δεν παρατηρησα κατι καλα...

    Γιαννη απαντησα απο εδω σε ενα μειλ γιατι ηταν κοινη ερωτηση με αλλα.

    Θα παρακαλουσα τους φιλους αν μπορουν να γραφουν εδω και να τους απαντω . Αλλιως να κανουν υπομονη να τους απαντω οταν εχω χρονο προσωπικα στον καθ ενα.
    Επισης για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις ο ενισχυτης ειναι για προσωπικη χρηση μου και οχι καποιο εμπορικο προτζεκτ.

    41  27 Aug 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Toptubes wrote:
    Τάκη έχω 4 τεμάχια Αμερικάνικες NOS Johnson που τις προορίζω για ένα πονηρό push-pull με 6C33... καλές είναι ή θα έχω θέμα;;

    Παντως μια ωραια ιδεα ειναι να σχεδιασεις τον μετασχηματιστη εξοδου κυκλοτρονικα! θα εχεις ακομα μικροτερη αντισταση 4 φορες λιγοτερη και θα εχεις εναν εξοδου που δεν θα παιρνει χαμπαρι σε αποκριση συχνοτητας!!!

    42  27 Aug 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Κατι τελευταιο πριν αρχισει σιγα σιγα η υλοποιηση της κατασκευης.
    Μιλουσα στο τηλεφωνο με ενα φιλαρακι και με ρωτουσε αν μπορει να υλοποιηθει η κατασκευη με 2 λυχνιες εξοδου. ΤΟΥ ειπα πως ειναι εφικτο αλλα και τα ζορια που θα τραβαει ενισχυτης πανω στα ηχεια. Τοτε μου ειπε να παιξουμε με περισσοτερη αναδραση.
    Ετσι ειπα να γραψω δυο τρια βασικα πραγματα που πρεπει να τα λαβουμε πολυ σοβαρα.
    Ας δουμε πως τα γνωστα pdf [οταν ειναι ελειπη] μπορουν να παραπλανισουν εναν απλο καταναλωτη. Η μαλλον καλυτερα αν ο καταναλωτης δεν γνωριζει [και ουτε βεβαια ειναι υποχρεωμενος να εχει γνωσεις ηλεκτρονικου] πως μπορει να βγαζει λαθος συμπερασματα.

    43  27 Aug 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Τον ενισχυτη που φερνω ως παραδειγμα δεν τον κρινω ως κατασκευη [φαινεται τουλαχιστον εξαιρετικη] αλλα παιρνω τα στοιχεια που δηλωνει ο κατασκευαστης!

    44  27 Aug 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Signal to noise ratio greater than 98 dB
    Distortion at 1 KHz less 0.02%
    Output power 80 W/12 Ohm , 65 W / 8 ohms (45 W / 4 Ohm)
    Damping factor greater than 95/8 ohms
    Weight 30 kg / Mono Amplifier
    Dimensions (H x W x D) 24 cm x 43 cm x 49 cm

    εδω ειναι τα στοιχεια που μας δινει ο κατασκευαστης μεγαλης Γερμανικης φιρμας.Εννοειται οτι ο ενισχυτης ειναι otl κυκλοτρονικος.
    Βλεπουμε οτι ο ενισχυτης στα 8 ωμ ειναι 65 βατ και εχει συντελεστη αποσβεσης 95!! Αν κανουμε εναν απλο υπολογισμο 8/95 θα βρουμε οτι η αντισταση εξοδου ειναι ο,ο8 και κατι ψιλα του ωμ!!
    ΑΝ αυτη ηταν η πραγματικη αντισταση εξοδου του ενισχυτη [Ζ OUT]
    τοτε γιατι στα 4 ωμ δεν παραμενει στα 60 βατ;;
    Η αληθεια φιλοι μου ειναι ομως αλλη.
    4 6C33 σε κυκλοτρο πραγματι μπορουν να μας δωσουν τα 60 βατ. Θα μας τα δωσουν ομως στα 10 περιπου ωμ. Ο λογος ειναι οτι σε κυκλοτρονικη τοπολογια οτι μαοτι και να κανουμε με 4 τεμαχια εκει μπορουμε να φτασουμε. Αρα η μεταφορα ενεργειας προς το φορτιο για να ειναι 60 βατ, το φορτιο θα πρεπει να ειναι 10 ωμ.
    Η αναδραση λοιπον που χρησημοποιει ο ενισχυτης ειναι μια παραλληλη αντισταση που σκοπο εχει μονο ενα πραγμα. Να μπλοκαρει την A.H.E.Δ που παραγεται απο την κινηση του μεγαφωνου!!!! Ο ενισχυτης ομως το ιδιο ζορι θα τραβαει σε ενα δυσκολο φορτιο γιατι οι λυχνιες εξοδου ειτε με αναδραση ειτε χωρις παραγουν το ιδιο ρευμα!!!!!
    Συμπερασματικα ενας otl ενισχυτης καλο θα ειναι να εχει πραγματικη αντισταση εξοδου τουλαχιστον το μισο απο τα 8ωμ! Τοτε οι λυχνιες μας δουλευουν χωρις ζορι. Ακομα και να πεσουμε στιγμιαια κατω απο 4 ωμ δεν εχουμε θεμα.

    46  27 Aug 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Ας δουμε τωρα ποτε για πιο λογο οι otl διπλασιαζουν την ισχυ τους οταν το φορτιο διπλασιαζει την τιμη του.

    Εδω ο κορυφαιος Καρστεν μας λεει την αληθεια.

    [Λουκα, θελω δισκο με αφιερωση και υπογραφη απο τον Καρστεν!]

    47  28 Aug 2014  
  • LSTEPHANIDES

    LSTEPHANIDES

    Registered

    Άσε το γλύψιμο[!!!!!], δεν πιάνει!!! Λ.Σ.

    48  28 Aug 2014  
 
page 4/10 rows 12/115 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 74ms (19 queries, 42ms)