DIY Rack και λίγα λόγια για την στήριξη. (#5)

  • Anton

    Anton

    ACA Member

    …και πολυ καλα θα κανεις, ολοι οι μεγαλοι κατασκευαστες δινουν ιδιαιτερη προσοχη σ᾽αυτο.
    Ηθελα ομως να μου πεις, αφου δοκιμασεις, τις διαφορες που θα ακουσεις, ειδικα στην περιγραφη του χαμηλου…, εκει ειναι ολα τα λεφτα.

    49  1 Jul 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    ...ειναι λιγο δυσκολο να εχουμε before-after . Λογω πολυπλοκης κατασκευης δεν μου δινει τα περιθωρια δοκιμων.

    50  1 Jul 2014  
  • apokon

    apokon

    ACA Member

    Αντώνη, μπράβο για όλη την προσπάθεια, την μελέτη και την τεκμηρίωση!
    Παρεμπιπτόντως εχω να στήσω μια περγολα και ενα deck. Βοηθάς?

    51  1 Jul 2014  
  • petkef

    petkef

    Registered

    takis6c33 wrote:
    ...ειναι λιγο δυσκολο να εχουμε before-after . Λογω πολυπλοκης κατασκευης δεν μου δινει τα περιθωρια δοκιμων.

    Aμάαααν.....ο αγοραστής το ξέρει ή το αποτέλεσμα είναι γκαραντεί...

    52  1 Jul 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    θα εχει pdf απο το κεντρο σεισμικων ερευνων.

    53  1 Jul 2014  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    takis6c33 wrote:
    ...ειναι λιγο δυσκολο να εχουμε before-after . Λογω πολυπλοκης κατασκευης δεν μου δινει τα περιθωρια δοκιμων.

    Γι αυτό και ξεκινάς από την αρχή "επί χάρτου".
    Ο Αντώνης έχει απόλυτο δίκιο για την προσοχή και απομόνωση που πρέπει να γίνει στο σασσί της συσκευής.

    Anton wrote:
    …και πολυ καλα θα κανεις, ολοι οι μεγαλοι κατασκευαστες δινουν ιδιαιτερη προσοχη σ᾽αυτο...

    Εδώ για παράδειγμα δίνεται μεγάλη προσοχή στον τρόπο στήριξης και απομόνωσης των κραδασμών των μετασχηματιστών και του τροφοδοτικού από τα υπόλοιπα κυκλώματα, στην κατασκευή του σασσί ενός προενισχυτή, ενός τελικού, ενός ολοκληρωμένου ενισχυτή κι ενός CD:

    New Circuit Board Construction

    Rather than being directly connected to the chassis base, the circuit boards inside the M-5000R are cushioned by internal struts and affixed to the front, side, and rear panels. This method of construction prevents vibrations from the chassis from adversely affecting the circuit boards.

    Separate Panel Construction

    The M-5000R features separate aluminum panels for the top, sides, and front to reduce unwanted vibrations caused by internal resonance. Compared to a one-piece chassis design, this construction method offers greater rigidity and improved noise reduction.

    54  1 Jul 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Σταματη ολη η ιδεα ειναι βασισμενη σε δυο υποσασι που θα υπαρχουν μεσα στο κυριο σασι. Ο ενισχυτης θα ειναι dual mono και θα φιλοξενει δυο τοροινταλ 630va που ο καθε ενας θα τροφοδοτει μονο 2 κτ 120 ανα καναλι.

    55  1 Jul 2014  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Εγώ πάντως θα περιμένω τη συνέχεια από τον Αντώνη.
    Το θέμα είναι πολύ ενδιαφέρον κι απ' ότι δείχνει έχει μελετήσει το concept σε βάθος.

    56  1 Jul 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Ας μην ειμαστε off topic στο ωραιο νημα του Anton

    57  1 Jul 2014  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Αν ο τοιχος που θα στηριξεις την περγκολα, γειτνιαζει του χωρου που ακους, πιθανον να εχεις αλλοιωση των ανακλασεων, λογω μεταβολης της μαζας - αδρανειας του τοιχου και εξ αυτου αλλοιωση του ηχητικου αποτελεσματος…..
    ….χαχαχαχα!

    apokon wrote:
    Αντώνη, μπράβο για όλη την προσπάθεια, την μελέτη και την τεκμηρίωση!
    Παρεμπιπτόντως εχω να στήσω μια περγολα και ενα deck. Βοηθάς?
    58  2 Jul 2014  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Μολις τελειωσα και το κολλημα των υποδοχων για τις τραβερσες που θα ¨κατσουν¨τα ραφια…


    59  2 Jul 2014  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Ειναι απο ανοξειδωτο 2χιλ. και βοηθα και στην ακαμψια κατα το οριζοντιο επιπεδο.
    Ενω στις υπολοιπες κολλησεις χρησιμοποιησα εποξικη ρητινη δυο συστατικων (δυο διαφορετικα ειδη, αλλη πανω και αλλη κατω απο το αλουμινιο) , εδω εβαλα κολλα πολυουραιθανης (silkaflex -11fc), αρκετα ελαστικη αλλα και καλης ποιοτητας για μεγαλη αντοχη και μη αλλοιωση των ιδιοτητων της στο χρονο…
    Το ανοξειδωτο ειναι βιδωμενο και στο ξυλο και στο αλουμινιο.

    Μετραω για τις τραβερσες και τις διαστασεις που θα γινουν τα ραφια….

    60  2 Jul 2014  
 
page 5/7 rows 12/74 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 78ms (19 queries, 43ms)