DIY plinth for Victor TT-81/TT-101 (#3)

  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Οκ όπως λέγεται...

    25  26 Mar 2014  
  • antkots

    antkots

    Registered

    Δε παιζεσαι Αντωνη!!!!

    26  26 Mar 2014  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Τα ¨καπελακια¨ μπορει να φαινονται αθωα, αλλα δεν ειναι τοσο….

    εχω φτιαξει 4 σετ…, στο ενα απ᾽αυτα θα ¨μπουν¨μπιλιες…

    Επι πλεον, ο αξονας στηριξης…φιλοξενει μια μπιλια, που πανω της ¨καθεται¨ το ¨καπελακι¨….

    ……εχω πολλα να πω, για την κατασκευη του….
    ..μολις μπορεσω ομως, γιατι δεν χορταινω να το ακουω….!
    …Ασε που πειραματιζομαι με κατι κεφαλες...

    27  26 Mar 2014  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Εχτισα ενα μικρο τοιχακι γυρω -γυρω (0,5εκ.) απο composite στην καθε μια απ᾽τις μεταλικες πλατφορμες και οταν επηξε η ρητινη τις κολησα μεταξυ τους. Οτι κενο υπηρχε, συμπληρωθηκε μετα. Αφησα ομως ενα μικρο παραθυρακι, ουτως ωστε να μπορω να γεμισω το κενο αναμεσα στις πλατφορμες με τις γνωστες μπιλιτσες (sinterballs). Ειπαμε το composite ειναι περιμετρικα μονο, σε ευρος 1-2 εκ., το περιεχομενο ειναι sinterballs.

    Toptubes wrote:
    Ρε Αντώνιο πως καλούπωσες την εποξική ανάμεσα στα δύο ελάσματα και δεν χύθηκε γύρο γύρο;
    28  26 Mar 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Anton wrote:
    ……εχω πολλα να πω, για την κατασκευη του….
    ..μολις μπορεσω ομως, γιατι δεν χορταινω να το ακουω….!
    …Ασε που πειραματιζομαι με κατι κεφαλες...

    χμμμμ.....

    Αυτό με τα "καπελάκια" με αιφνιδίασε...

    29  26 Mar 2014  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    AlexD wrote:
    Μου αρέσει πάρα πολύ η κατασκευή, φαίνεται αρκετά προσεγμένη και καλοστημένη. Αν κατάλαβα καλά η ιδιοκατασκευή αυτή αποτελεί το πλατώ του πικάπ που το συγκεκριμένο δέν είχε καθόλου.
    Θέλω να ρωτήσω μερικά πραματάκια αν μου επιτρέπεται.
    α)Απ ότι κατάλαβα η αντι-κραδασμικότητα προσφέρεται μέσω την ρητίνης που υπάρχει ανάμεσα στις πλάκες. Τί υλικό είναι αυτό και πώς σκέφτηκες να το χρησιμοποιήσεις?
    γ)Η κατασκευή στηρίχθηκε σε κάποια άλλη λύση ή την σκέφτηκες μόνος σου - ως ιδέα.
    β) Μου θυμίζει λίγο το SME που η λογική του είναι να στέκεται το πλατώ στον αέρα με τέσσερις άξονες και λάστιχα. Ίσως μία πρόχειρη παρατήρηση θα ήταν να αντικαταστήσεις τα ελατήρια που έχεις βάλει με κάποια λάστιχα ας πούμε. Δέν ξέρω θα είχε ενδιαφέρον μία σύγκριση.
    Αν ήσουν Αθήνα θα ερχόμουν να τη μετρήσουμε (όπως και αν μπορούμε) και να τη βελτιστοποιήσουμε ως κατασκευή αλλα δυστυχώς είσαι στον Κρητικό παράδεισο.

    Αλεξ κατ᾽αρχην σ᾽ευχαριστω και σενα και ολους για τα καλα σας λογια…
    α. Η αντικραδασμικοτητα δεν προσφερεται μονο μεσω της ρητινης. Γραφω πιο πριν πως ειναι composite το υλικο συγκολλησης αποτελουμενο απο sinterballs με εποξικη ρητινη. Αυτο χρησιμοποιηθηκε γυρω - γυρω και σε καποια ενδιαμεσα σημεια ουτως ωστε οι πανω και κατω μεταλικη πλακα να συμπεριφερονται σαν ενα σωμα και οχι ανεξαρτητα η μια απο την αλλη. Εγκιβωτισμος δηλαδη περιμετρικα, και σημεια συνδεσης ενδιαμεσα της ανω με την κατω πλακα. Κατ᾽ουσιαν ομως αυτη η κατασκευη ηταν κουφια και την γεμισα με sinterballs. Αυτη η κατασκευη συμπεριφερεται σαν αδρανες ηχητικα υλικο.
    Υπαρχουν 2 τετοιες πλατφορμες. Η κατω ειναι η βαση της ανω και δρα σαν πρωτο ¨φιλτρο¨αποκοπης κραδασμων. Η πανω οντας ¨αιωρουμενη¨σκοπο εχει να φιλοξενει τα πλατω - μοτερ - βραχιονες εξασφαλιζοντας το δυνατο λιγοτερο ¨λερωμα¨απο κατω.
    Η αντικραδασμικοτητα λοιπον ειναι αποτελεσμα της ολης κατασκευης, συμπεριλαμβανομενων των ῾καπελακίων῾ τα οποια οφειλω να ομολογησω πως ηταν δικη μου ῾συλληψη῾καθ᾽οτι δεν εχω ξαναδει κατι αναλογο.
    β, γ. Οντως μοιαζει με SME οπως και με KRONOS, διαφοροποιειται ομως σε μερικα κρισιμα σημεια. Οτι τα κοιταζα και τα μελετουσα πως λειτουργουν, πριν προχωρησω, ναι και μαλιστα με τις ωρες! Δεν πιστευω στην παρθενογεννεση… παντα απο καπου παιρνεις μια ιδεα για να προχωρησεις…, τωρα θα μου πεις, το προχωρησα? Ειλικρινα δεν ξερω, θα δειξει ομως!

    30  27 Mar 2014  
  • VLASSIS_S

    VLASSIS_S

    ACA Member

    Αντωνη τι εκανες παλι, το συγκριτικο εγινε η θα γινει ?

    31  28 Mar 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Ησυχία έπεσε... αυτό πρέπει να με ανησυχεί η όχι...?

    32  2 Apr 2014  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Βασιλη εεεεεεεεερχομαι!!!!!!!!
    Απλως μου την εχει κανει ο σιενσας και δεν μου εχει τελειωσει καποια πραγματακια που ομως ειναι απαραιτητα….
    Υπομονη…, ετσι κανω και γω!

    Το ψαρι παντως ειναι ΚΑΡΧΑΡΙΑΣ και μαλιστα γαλαζιος, εξ ου και ο αναλογου χρωματος δισκος!!!!
    ….εχει να πεσει κλαμμμμμμααα και καζουρα!!!!!
    Χι! Χι!

    33  2 Apr 2014  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Αντώνη πριν γράψεις ακουστικές εντυπώσεις να μιλήσουμε μη πέσουμε στο στόμα αυτού του περίεργου Μ στη γωνία μας περιμένει

    34  2 Apr 2014  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Ναι, ναι, ειναι που ειναι απαλευτος, μετα θα μας τρελανει διπλά με τα DD και τις ΜΜ…
    …παντως, μεταξυ μας το ¨πραγμα¨ ειναι top rated, ομολογουμενως δεν το περιμενα και γω τοσο!

    35  2 Apr 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Επειδή με "εμφανίζεται" ως "γεροντοπαράξενο"..... ε λοιπόν δεν θα ξαναμιλήσω / ξαναγράψω για MM - DD και λοιπά αναλογικά τζουμπλέκια!

    36  3 Apr 2014  
 
page 3/12 rows 12/142 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 77ms (19 queries, 44ms)