DIY plinth for Victor TT-81/TT-101 (#10)

  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Κυριακο, ειπαμε δεν εχω τελειωσει, αλλα ο συνδιασμος της κεφαλης Technics EPC 205 mk IV (Jico SAS βελονα) σε EPA 100, πανω στην ιδιοκατασκευη μου, δεν παιζεται!
    Βεβαια δεν εχω δοκιμασει ακομα συγχρονους βραχιονες με MC επι του Victor…, ουτε εχω παιξει την συγκεκριμμενη κεφαλη σε συγχρονους βραχιονες, αλλα ετσι οπως ειναι τωρα,δεν εχει αντιπαλο!

    109  13 Apr 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Anton wrote:
    Αντώνη... οπου ναναι θαρθει η σειρα σου! Χε, χε!

    Όλα στην ώρα τους...Χε, χε! (άντε και με φατσούλα )

    110  14 Apr 2014  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Anton wrote:
    Κυριακο, ειπαμε δεν εχω τελειωσει, αλλα ο συνδιασμος της κεφαλης Technics EPC 205 mk IV (Jico SAS βελονα) σε EPA 100, πανω στην ιδιοκατασκευη μου, δεν παιζεται!
    Βεβαια δεν εχω δοκιμασει ακομα συγχρονους βραχιονες με MC επι του Victor…, ουτε εχω παιξει την συγκεκριμμενη κεφαλη σε συγχρονους βραχιονες, αλλα ετσι οπως ειναι τωρα,δεν εχει αντιπαλο!

    Αντόν.. δεν βάζεις την (ελάχιστη αλλά υπαρκτή) πιθανότητα να μην είναι ρυθμισμένο τέλεια το άλλο κομμάτι, αυτό των MC κεφαλών??

    έχεις ένα πολύ καλό αλλά πολύπλοκο Phono Stage, δοκίμασε ένα πιο απλό (χωρίς step up) και κάνε μ' αυτό τη σύγκριση..

    111  14 Apr 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Λέω εγώ τώρα... και γιατί να μην κάνετε εσείς το άλλο... βάλτε μια ΜΜ (πχ. jvc με SAS) και να την ακούσουμε παρέα και να δούμε πως τα πάει ?

    112  14 Apr 2014  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Πάντως έχω την εντύπωση οτι στην ελάχιστη εμπειρία που διαθέτω έχω δεί να εμφανίζονται πολλές φορές φθηνές λύσεις οι οποίες υπόσχονται να καταργήσουν ή να κερδίσουν οτιδήποτε δοκιμασμένο υπάρχει μέχρι σήμερα.

    Αυτή η φιλοσοφία συναντάται σε πάρα πολλά πεδία του audio. Προτού όμως προκαλέσουμε μία σύγκριση είναι καλό να δούμε ότι:

    _Οι αντίπαλοι που καλούμε να αντιμετωπίσουμε μπορεί να πέρασαν την "ίδια φάση με εμάς". Το πιο πιθανό μάλιστα είναι να ξεκίνησαν την καριέρα τους με κάποια δοκιμασμένη, προσιτή και βέλτιστη για τα λεφτά της λύση. Π.χ. είμαι σίγουρος οτι το πικάπ technics mk2 το είχε και το έχει πολύς κόσμος εδώ μέσα. Άρα σίγουρα το ξέρει σε βάθος και για κάποιο λόγο στη ζωή του επέλεξε κάτι άλλο, πιθανώς καλύτερο σίγουρα διαφορετικό.

    _Στην ζωή δέν ισχύει οτι όσα θα δώσεις τόσα θα πάρεις. Μπορεί να δώσεις τετραπλάσια χρήματα για ελάχιστη διαφορά (συνήθως έτσι είναι). Μπορεί να είναι και χειρότερο το αποτέλεσμα.

    _Είναι καλό να "κουμπωνόμαστε" όταν πάμε να κρίνουμε μεγάλες εταιρείες του χώρου με υφιστάμενο R&D. Διακρίνω π.χ. συχνά να κρίνεται η FOCAL, η KEF και η B&W με απλές ατάκες του τύπου "δέν παίζουν". Προσωπικά έχω μάθει να σέβομαι και να ακούω εταιρείες που υπάρχουν και κερδοφορούν εδώ και σχεδόν μισό αιώνα. Το να λέμε "ατάκες" γι αυτές είναι ασέβεια τόσο για την παγκόσμια καινοτομία όσο και για την πλειάδα των μηχανικών που αυτές έχουν ταίσει. Οπότε προσπαθώ να διαιρώ δια δύο τα λόγια που ακούω για εταιρείες που έχουν ένα δύο μηχανικούς προσωπικό ενώ πολλαπλασιάζω όταν ακούω για κολοσσούς που παράγουν έρευνα η οποία κοσμεί τον υλικό αυτό κόσμο.

    _Δέν υπάρχει "αυτό το είδος είναι καλό". Μία τέτοια παρεξήγηση δημιουργήθηκε με τους διακοπτικούς ενισχυτές. Οτι και καλά παίζουν όλοι το ίδιο και αν ακούσεις έναν είναι σαν να τους έχεις ακούσει όλους. Όχι. Λάθος. Οι διακοπτικοί ενισχυτές έχουν τεράστιες μεταξύ τους διαφορές, έχουν μία δυσκολία να σχεδιαστούν (γι αυτό και τα modules είναι λίγα) και τέλος έχουν και αυτοί τις ποιοτικές κατηγορίες τους. Άλλο ο διακοπτικός του ebay και άλλο ο καλός διακοπτικός.

    Τα παραπάνω παραδείγματα είναι τυχαία. Μπορείτε και εσείς να βρείτε αντίστοιχα που αφορούν ενισχυτές, ηχεία, πικάπ κτλ.
    Απλά κάνω αυτή τη σημείωση γιατί πολλές φορές ενθουσιαζόμαστε που ανακαλύπτουμε οτι με λίγα χρήματα κάνουμε θαύματα.

    Τέλος ας μήν ξεχνάμε οτι η τεχνολογία προχωράει τάχιστα.

    Αυτά με αγάπη σε όλους μας.

    113  14 Apr 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Θα συμφωνήσω σε αρκετά από τα σχόλια του Άλεξ, μόνο μια επισήμανση θα κάνω, ότι στο αναλογικό δεν υπήρξε εξέλιξη (άποψή μου) αλλά κατά περίεργο τρόπο σαν να έγινε reset και ξεκίνησε μια "υπερτιμολόγηση"... σε σημείο να αγοράζεις μια τάβλα από πλέξι-γκλάς με ένα μοτέρ και ένα βραχίονα με χιλιάρικα... το ίδιο ισχύει και στα παρελκόμενα αυτών!

    114  14 Apr 2014  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Μια μηχανολογική εξέλιξη υπάρχει.

    115  14 Apr 2014  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    VasilisM wrote:
    Θα συμφωνήσω σε αρκετά από τα σχόλια του Άλεξ, μόνο μια επισήμανση θα κάνω, ότι στο αναλογικό δεν υπήρξε εξέλιξη (άποψή μου) αλλά κατά περίεργο τρόπο σαν να έγινε reset και ξεκίνησε μια "υπερτιμολόγηση"... σε σημείο να αγοράζεις μια τάβλα από πλέξι-γκλάς με ένα μοτέρ και ένα βραχίονα με χιλιάρικα... το ίδιο ισχύει και στα παρελκόμενα αυτών!

    Κοιτα νομιζω οτι σε ορισμενους τομεις ειχαμε εξελιξη και κυριως στον τομεα της αναδρασης και της καλλιτερης - προσεγμενης- κατασκευης του plinth. Οπως επισης με τα CNC τωρα, ειναι πολυ πιο ευκολο και οικονομικο να φτιαξεις "παπαδες" που παλια ηταν απο παρα πολυ δυσκολο εως ακατορθωτο...
    Εξελιξη επισης ειχαμε -οσο κι αν διαφωνεις Μπιλλυ μου- και στον τομεα των βραχιονων, που συνδεεται αμεσα με το ποσο πολυ πιο ευκολα μπορει τωρα να φτιαχτει ενας βραχιονας.
    Τωρα στις κεφαλες εχω να πω ΠΑΡΑ πολλα, αλλα μετα τις δοκιμες μου (θελω να ειμαι σιγουρος), γιατι θα ταρακουνηθει πολυς κοσμος..., μερες που ειναι...! Γενικα παντως στις κεφαλες δεν εχει παει πολυ μπροστα το πραγμα...!

    116  14 Apr 2014  
  • VasilisM

    VasilisM

    ACA Member

    Αντώνη πότε θα τσουγκρίσουμε τις κόκκινες.....

    117  14 Apr 2014  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Οκ δεν είμαι δογματικός οπότε θα προχωρήσω και εγώ σε μία δοκιμή... Βασίλη ποιά είναι η ποιό καλή από αυτές τις Technics που λες; Η Technics EPC 205 mk IV ή υπάρχει καλύτερη;

    Αυτό που έχω να πω είναι ότι η Jico SAS βελόνες είναι πράγματι επανάσταση καθώς παλαιότερα όταν φτιαχνόντουσαν αυτές οι κεφαλές βάζανε κάτι χοντροκομμένα διαμάντια ενώ οι Jico έχει πλέον λεπτά και πολύ μοντέρνα κοψίματα... λέγε ποιά είναι η καλή...

    118  14 Apr 2014  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Κυριακο, προσεχε!
    Τωρα…., οι Technics αυτες ηταν πολυ περα απο την εποχη τους και αν δεις το cantilever (boron) και το διαμαντι τους θα παθεις… Μαλλον δεν εχεις δει και αν εχεις δει, δεν το εχεις προσεξει… και γω ετσι την πατησα…! Δεν τις ειχα προσεξει.
    Ως καλλιτερη θεωρειται η EPC 100 mk IV (για αλλους η mk III), αλλα ειναι παρα πολυ χαμηλοεξοδη (για ΜΜ) 1,2 mv αν θυμαμαι καλα … και θελει προσοχη να σεταριστει σωστα με το phono-pre. Oμως και η 205 mk IV ειναι το κατι αλλο. Την προτιμω με Jico SAS βελονα, καθοτι για να βρεις original σε καλη κατασταση 35-40 χρονια μετα…, κομματι δυσκολο.
    Πολυ καλη επισης εχω βρει την Signet 7 TKSU με shibata original.
    Επισης πολυ καλη ειναι η σειρα V15 της Shure, με κορυφαια τα 5VMR και 5VxMR, ολα αυτα με Jico SAS, μην ξεχνιομαστε. Προσωπικα θεωρω πολυ καλη και την καινουργια 97Ε (80-90 ευρω, σφραγισμενη-καινουργια) αλλα με SAS βελονα πανω (+167$).
    Stanton 681ΕΕΕ, Victor Z-1, Empire 4000d/iii… (με Jico παντα) και πολλες αλλες που δεν εχω δοκιμασει ακομα, αλλα θεωρουνται απο πολλους που ¨ξερουν¨και εχουν ψαχτει ως πολυ καλες. Μην ξεχνας ομως, με Jico SAS φτανουν στο απογειο τους...
    Ρωτα τον Βασιλη, αυτος ξερει πολλα περισσοτερα απο μενα και ηταν απο τους πρωτους ΔΙΕΘΝΩΣ που το εψαξαν.
    Επισης, κατι παρα πολυ σημαντικο , ολες οι Jico SAS θελουν πολυ προσεχτικη και καλη ρυθμιση του αζιμουθιου, καθοτι πρεπει να βρεις το sweet spot της βελονας στο ακριβως, για να καταλαβεις με τι πραγμα εχεις να κανεις… Μονο η ρυθμιση αζιμουθιου σε μια 5VMR-SAS μου πηρε πανω απο 15 προσπαθειες και περιπου 3,5 -4 ωρες με το Adjust+.

    119  14 Apr 2014  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Ενδιαφέρεται κανείς να ανοίξει κανα νέο 8έμα να μάθουμε και εμείς????

    120  15 Apr 2014  
 
page 10/12 rows 12/142 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 92ms (19 queries, 46ms)