Tube phono stage mkll. (#3)

  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Aντωνη σε ευχαριστω πολυ !

    25  15 Feb 2014  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    takis6c33 wrote:
    H kτασκευη προχωραει με την στηριξη των λυχνιων στο σωστο σημειο για να εχουομε την τελεια αποσταση μεταξυ των σταδιων για να εχουμε τον καταλληλοτερο κομβο των γειωσεων για το απολυτο erth star ! εδω διαφορες δοκιμες για να τσεκαρω που πρεπει επ ακριβως να μπουν οι λυχνιες.

    Τάκη, πολύ καλή προσπάθεια.. βάλε τα δυνατά σου να βγει το μηχάνημα άψογο.. υπάρχει πολύς ανταγωνισμός στην πιάτσα, πράγμα που είναι καλό και θεμιτό για όλους.. απλά θέλει πολύ προσπάθεια και πειραματισμό από τους κατασκευαστές..

    δεν σου κρύβω πως πρόσφατα άκουσα ένα καινούργιο phono stage από Έλληνα κατασκευαστή και έχω πάθει λαλά.. το άκουσα διεξοδικά για μια βδομάδα στο σπίτι μου..

    απόλυτα ήσυχο σαν τη νύχτα, ανάλυση πέρα από κάθε φαντασία, τόση που ν' ακούς σκρατς από δίσκους που πριν (νόμιζες πως) δεν υπήρχαν και ακόμα στα ήσυχα περάσματα ν ακούς τα καρούλια της μπομπίνας!! αλλά και μουσικότητα και φωνές και δυναμικά και σκηνές και και και και και.. με ένα απλό σχέδιο 2 διπλοτριόδων ανά κανάλι και μετασχηματιστές / τσοκ στο χέρι.. βέβαια και σε τιμή ανάλογη..

    εύχομαι ν' ακούσουμε σύντομα το δικό σου και να αποδίδει ανάλογα..

    26  17 Feb 2014  
  • vet

    vet

    Registered

    Τάκη πες μας και για την αποεμφαση....

    27  17 Feb 2014  
  • lefdig

    lefdig

    Registered

    Manos_Bits wrote:
    Τάκη, πολύ καλή προσπάθεια.. βάλε τα δυνατά σου να βγει το μηχάνημα άψογο.. υπάρχει πολύς ανταγωνισμός στην πιάτσα, πράγμα που είναι καλό και θεμιτό για όλους.. απλά θέλει πολύ προσπάθεια και πειραματισμό από τους κατασκευαστές..
    δεν σου κρύβω πως πρόσφατα άκουσα ένα καινούργιο phono stage από Έλληνα κατασκευαστή και έχω πάθει λαλά.. το άκουσα διεξοδικά για μια βδομάδα στο σπίτι μου..
    απόλυτα ήσυχο σαν τη νύχτα, ανάλυση πέρα από κάθε φαντασία, τόση που ν' ακούς σκρατς από δίσκους που πριν (νόμιζες πως) δεν υπήρχαν και ακόμα στα ήσυχα περάσματα ν ακούς τα καρούλια της μπομπίνας!! αλλά και μουσικότητα και φωνές και δυναμικά και σκηνές και και και και και.. με ένα απλό σχέδιο 2 διπλοτριόδων ανά κανάλι και μετασχηματιστές / τσοκ στο χέρι.. βέβαια και σε τιμή ανάλογη..
    εύχομαι ν' ακούσουμε σύντομα το δικό σου και να αποδίδει ανάλογα..

    Αν θέλεις πες και την εταιρία να την μάθουμε και ´μεις..... Δεν ειν ´ κακό !!

    28  17 Feb 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    vet wrote:
    Τάκη πες μας και για την αποεμφαση....

    Νικο καλημερα.

    Το προτζεκτ στην αρχη ξεκινησε με το να γινει χρηση lcr riaa της silk. Η παραγγελια ειχε γινει απο φιλο με σκοπο να δοκιμαστει . Αλλωστε το πρωτο σταδιο ειχε υπολογιστει για να συνεργαστει απολυτα. Επισης υπηρχε και μια σκεψη για αλλαγη για να αποφυγουμε τον πυκνωτη ζευξης του πρωτου σταδιου . Ο φιλος λογω επαγγελματος λειπει εξωτερικο οποτε δεν εφτασε ποτε στα χερια μου . Μετα απο αυτο η riaa θα υλοποιηθει με το καλσσικο rc φιλτρο [παντα παθητικη].

    29  18 Feb 2014  
  • vet

    vet

    Registered

    Σούπερ.
    Μακάρι να τον βρεις τον φίλο, θα αξιζει η δοκιμή.
    Εγω ξερεις... Εχω προ παραγγείλει την φλατ έκδοση... Χωρις ριαα

    30  18 Feb 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Manos_Bits wrote:
    Τάκη, πολύ καλή προσπάθεια.. βάλε τα δυνατά σου να βγει το μηχάνημα άψογο.. υπάρχει πολύς ανταγωνισμός στην πιάτσα, πράγμα που είναι καλό και θεμιτό για όλους.. απλά θέλει πολύ προσπάθεια και πειραματισμό από τους κατασκευαστές..
    δεν σου κρύβω πως πρόσφατα άκουσα ένα καινούργιο phono stage από Έλληνα κατασκευαστή και έχω πάθει λαλά.. το άκουσα διεξοδικά για μια βδομάδα στο σπίτι μου..
    απόλυτα ήσυχο σαν τη νύχτα, ανάλυση πέρα από κάθε φαντασία, τόση που ν' ακούς σκρατς από δίσκους που πριν (νόμιζες πως) δεν υπήρχαν και ακόμα στα ήσυχα περάσματα ν ακούς τα καρούλια της μπομπίνας!! αλλά και μουσικότητα και φωνές και δυναμικά και σκηνές και και και και και.. με ένα απλό σχέδιο 2 διπλοτριόδων ανά κανάλι και μετασχηματιστές / τσοκ στο χέρι.. βέβαια και σε τιμή ανάλογη..
    εύχομαι ν' ακούσουμε σύντομα το δικό σου και να αποδίδει ανάλογα..

    Μανο στο phono που λες γινεται και χρηση μετασχηματιστων [στην εξοδο];

    31  18 Feb 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Σηερα εγιναν οι τρυπες στις γωνιες που θα βιδωθουν οι λυχνιες....

    32  18 Feb 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    33  18 Feb 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    34  18 Feb 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    35  18 Feb 2014  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    36  18 Feb 2014  
 
page 3/7 rows 12/84 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 76ms (19 queries, 44ms)