DIY platforms (#3)

  • antkots

    antkots

    Registered

    Να ρωτησω και εγω κατι,μια τετοια κατασκευη (ελατηρια κλπ) θα θελουν και ισοβαρη τοποθετηση μηχανηματων για να παει το βαρος μονοπατα,πως θα αντιμετωπισεις φιλε Αντωνη το αυτο θεμα?
    Ρωταω σωστα η καπου δεν εχω καταλαβει κατι?

    25  16 Mar 2013  
  • antkots

    antkots

    Registered

    Να διορθωσω,"για να ΜΗΝ παει το βαρος μονοπατα".

    26  16 Mar 2013  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    antkots wrote:
    Να ρωτησω και εγω κατι,μια τετοια κατασκευη (ελατηρια κλπ) θα θελουν και ισοβαρη τοποθετηση μηχανηματων για να παει το βαρος μονοπατα,πως θα αντιμετωπισεις φιλε Αντωνη το αυτο θεμα?
    Ρωταω σωστα η καπου δεν εχω καταλαβει κατι?

    Πολυ σωστά ρωτάς! Την ίδια αμφιβολία είχα κ´ γω, όταν το "σχεδίαζα"! Όμως είναι διαφορετικά στην πράξη και αυτο λόγω του μεγάλου αναρτωμενου βάρους. Σκέψου ότι το συνολικό εν λογω βάρος θα είναι πάνω απο 150kg (110 η πλατφόρμα + το rack). Οπότε χρειάζεται πολυ μεγάλο εκκεντρο βάρος για να το κάνει να γέρνει, λαμβανομένου Υπ´ όψιν, ότι κ´ τα ελατηρια σηκώνουν απο 40 εώς 100 kg το καθένα.
    Αυτο που ήταν κ´ είναι πρόβλημα είναι ότι ταλαντωνεται οταν δέχεται πλαγιες δυνάμεις. Όμως η ομάδα έρευνας (εγώ κ´ ο εγκέφαλος μου) έχουν πέσει με τη μούρη στο εργαστήριο δοκιμων (αυλή του σπιτιού ) και κάτι ετοιμάζουν. Έτσι θα ελέγχεται κ´ το αλφαδιασμα κ´ οι πολυ ανεπιθύμητες ταλαντωσεις.

    27  17 Mar 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Αν και η προσπάθεια είναι πολύ καλή, αυτή η ιδέα του 'χύμα υλικού' ανάμεσα στις 2 πλάκες με βρίσκει αντίθετο και με 'αγχώνει'... Φαντάσου κάποια στιγμή να υποχωρήσει η πολυουρεθάνη από το βάρος και ν' αρχίζει να κυλά στο πάτωμα ο χύμα βωξίτης...

    Προτείνω δυο λύσεις...

    α) Στερεοποίηση της μάζας του υλικού(μπαλάκια βωξίτη) με κόλα πλακιδίων... αφού το ρίξεις μέσα στο καλούπι το εμποτίζεις με αραιή κόλα και γίνεται μια μάζα... βέβαια θα μου πεις έτσι θα χάσεις την ιδιότητα της ασυνέχειας των μπαλακίων... ε, δεν είναι και όλα τέλεια στη ζωή...

    β) βρίσκεις σαμπρέλες από παπάκι(όσες οι πλατφόρμες), τις κόβεις στο σημείο της βαλβίδας και αφαιρείς τη βαλβίδα, τις παραγεμίζεις με ίδια ποσότητα υλικού και τις σφραγίζεις στα άκρα(σαν λουκάνικα)... Τις περιτυλίγεις επίσης και με ύφασμα(γάζα) για λόγους εμφάνισης... Μετά όπως είναι σε στρογγυλό σχήμα τις τοποθετείς ανάμεσα στις δυο πλάκες... Με μια βαριοπούλα που την κρατάς ανάποδα χτυπάς απαλά όπου χρειάζεται την τσιμεντένια πλάκα και αλφαδιάζεις... Τέλος... τα έχεις όλα... την ρευστότητα του υλικού, την σταθερότητα της κατασκευής και την σιγουριά πως δεν θα έχεις κάποιο ατύχημα...

    28  17 Mar 2013  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Ωραία Μανο, εσυ αν θέλεις καν´το έτσι. Εγώ πάντως δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα έτσι όπως είναι η κατασκευή. Βέβαια λαβε υπ´ όψιν ότι η πολυουραιθανη λειτουργεί ως "σαμπρελα" καθ´ ότι κολλημένη και στο κάτω (ξύλο) και στο ανω(τσιμέντο) άκρο της.

    29  17 Mar 2013  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Νομίζω ότι κατ´ ουσιαν είναι το ίδιο πράγμα. Εκτός απο τη στεραιοποιηση, που διαφωνώ κάθετα, γιατι χάνονται οι ιδιότητες του "ρευστου"

    30  17 Mar 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    δεν είπα βρε συ να το κάνεις ντε και καλά έτσι... ούτε πως θα το κάνω εγώ έτσι... κουβέντα να κάνουμε...

    31  17 Mar 2013  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    Χα! Χα! Νομίζω πάντως πως η λογική είναι ίδια, κατ´ ουσιαν το τοίχωμα πολυουραιθανης παίζει το ρόλο της σαμπρελας. Οπότε το δικό μου θα ναι και πιο ωραίο, Χε! Χε!

    32  17 Mar 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    ναι αλλά δεν είναι στεγανό... μπορεί να ξεκολλήσει...

    33  17 Mar 2013  
  • Anton

    Anton

    ACA Member


    Εδω βαζω την κολλα πολυουραιθανης και απο πανω θα κατσει η τσιμεντενια βαση.....

    34  21 Mar 2013  
  • Anton

    Anton

    ACA Member


    Εδω Μανο ειναι οι 2 πρωτες βασεις που εφτιαξα και φαινεται ενα συριτιο απο plywood, εξω απο το "τοιχακι" πολυουραιθανης, γιατι φοβηθηκα αυτο που φοβασαι και συ. Ειδα ομως πως δεν ειναι απαραιτητο κ' τις αλλες δυο τις εκανα χωρις ενισχυση εξωτερικα.

    35  21 Mar 2013  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    τώρα που το βλέπω, δεν θα ταν άσχημη ιδέα να πρόσθετες ένα κλειστό μεταλλικό 'χείλος' (φαντάσου κάτι σαν ταψί), γύρο-γύρω από τη βάση, με ύψος μέχρι τη μέση της τσιμεντένιας πλάκας και 1cm φαρδύτερο, κάτι σαν φαρδύ καλούπι ας πούμε... τό σύστημα θα δούλευε κανονικότατα(αφού η τσιμεντένια πλάκα θα 'έπλεε' μέσα στο καλούπι) και εκτός αυτού θα είχες πιο ωραίο look και το κεφάλι σου ήσυχο...

    όπως και να χει όμως πολύ καλή και ενδιαφέρουσα κατασκευή...

    36  21 Mar 2013  
 
page 3/6 rows 12/63 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 66ms (19 queries, 38ms)