Step up cd output (#2)

  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    petkef wrote:
    Αν ήταν καμιά φωτογραφική όμως θα το καταλάβαινες αμέσως ε;

    εννοειται!

    αλλο η δουλεια, κι αλλο το χομπυ!
    εδω χαβαλε δεν κανουμε?

    13  30 Jan 2013  
  • jadis_boy

    jadis_boy

    ACA Member

    Toptubes wrote:
    αν τώρα θέλεις να κάνεις κάτι τέτοιο με σοβαρά αποτελέσματα θα πρέπει να πας σε έναν εξαιρετικό μετασχηματιστή ακριβώς υπολογισμένο για την περίπτωση... τότε μιλάμε.

    μαλλον για και τετοιο θα μιλαει διοτι αλλιως το αποτελεσμα θα ειναι λαθος

    14  30 Jan 2013  
  • petkef

    petkef

    Registered

    Για τέτοιο μιλάω,δεν υπήρχε περίπτωση να μιλάμε για stepup mc!

    15  30 Jan 2013  
  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    Step up transformer σε DAC ειναι παλια ιδεα.
    Πολυ καλη.
    Εξαιρετικη.
    Και για το δικο μου DAC αυτο ακριβως εχω υπολογισει να κανω.
    Με ενα λογο Μ/Σ 60x εχω υπολογισει οτι θα ειναι τελειο!
    Οταν το φτιαξω θα σας πω.

    16  30 Jan 2013  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Πάντως εγώ σε αυτές τις περιπτώσεις ... δυσκολεύομαι στην κατανόηση του φαινομένου.

    Έχω μία εντύπωση οτι ο τελεστικός εξόδου προσφέρει αρκετά προτερήματα απο αυτά που τον βλέπουν οι diyδες.
    Ο τελεστικός ή το διακριτό κύκλωμα έχει λόγο ύπαρξης. Ο πρώτος είναι οτι αποτελεί το στάδιο αυτό της γραμμής μεταφοράς μεταξύ προενισχυτή - dac ή dac ενισχυτή.
    Το στάδιο αυτό είναι δύσκολο στην υλοποίηση του γιατί παρουσιάζει αντίσταση εξόδου μεταβλητή στο φάσμα. Ένα καλό στάδιο παρουσιάζει σταθερότερη. Άρα ουσιαστικά "ταιριάζει" καλύτερα σε πιο πολλούς προ.
    Δεύτερον εξ ορισμού λειτουργίας οι τελεστικοί εκτελούν μαθηματικές-αναλογικές πράξεις στο σήμα. Αυτό συνεπάγεται οτι μπορεί εύκολα να εφαρμοστεί ένα error correction το οποίο φυσικά ένα παθητικό στοιχείο όπως ο μετασχηματιστής δέν μπορεί να το κάνει.Τουλάχιστον έτσι νομίζω...

    17  30 Jan 2013  
  • kostas_papas

    kostas_papas

    Registered

    18  31 Jan 2013  
  • kostas_papas

    kostas_papas

    Registered

    AlexD wrote:
    Δεύτερον εξ ορισμού λειτουργίας οι τελεστικοί εκτελούν μαθηματικές-αναλογικές πράξεις στο σήμα. Αυτό συνεπάγεται οτι μπορεί εύκολα να εφαρμοστεί ένα error correction το οποίο φυσικά ένα παθητικό στοιχείο όπως ο μετασχηματιστής δέν μπορεί να το κάνει.Τουλάχιστον έτσι νομίζω...

    Μιλαμε για τελεστικους ενισχυτες, η διαβαζω λαθος?

    Οι ενισχυτες αυτοι λοιπον δεν κανουν καμια μαθηματικη πραξη (και μαλιστα εξ ορισμου).
    Διαχειριζονται μονον ταση οι καψεροι, την ενισχυουν, την διαιρουν, την συγκρινουν, την απομονωνουν, τιποτα αλλο.

    Εκτος κι αν κανω λαθος, οποτε πραγματικα θα ηθελα να ενημερωθω πανω στις νεες αυτες λειτουργιες των τελεστικων...

    19  31 Jan 2013  
  • kostas_papas

    kostas_papas

    Registered

    Στην περιπτωση μας, εαν εχουμε εξασφαλισει την μετατροπη του I/V τοτε μπορουμε να χρησιμοποιησουμε μετασχηματιστες με κερδος ανοδου οσο νομιζουμε οτι χρειαζεται.

    Ενα πραγμα ομως πρεπει να γνωριζουμε και ενα να αποδεχτουμε.

    Πρεπει να γνωριζουμε την ταση εξοδου του V και να αποδεχτουμε οτι στην εξοδο δεν θα εχουμε low pass filters.

    Με αυτα τα δυο δεδομενα, η επεμβαση αυτη θα αποδοσει παρα πολυ καλα.

    20  31 Jan 2013  
  • vet

    vet

    Registered

    Οπως τα λεει ο Κώστας.
    Για αυτό αποδιδει εξαιρετικά σε nos dacs χωρίς φίλτρα όπως αυτό της Ypsilon

    21  31 Jan 2013  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    kostas_papas wrote:
    Μιλαμε για τελεστικους ενισχυτες, η διαβαζω λαθος?
    Οι ενισχυτες αυτοι λοιπον δεν κανουν καμια μαθηματικη πραξη (και μαλιστα εξ ορισμου).

    Αν πατήσεις operational amplifier στο wikipedia
    http://en.wikipedia.org/wiki/Operational_amplifier
    τότε απο τις πρώτες σειρές
    Operational amplifiers had their origins in analog computers, where they were used to do mathematical operations in many linear, non-linear and frequency-dependent circuits.

    Τουλάχιστον εγώ έτσι τους γνώρισα.
    Δεύτερον όπως μπορείς να δείς ακόμα και εδώ.
    http://chaos.c4lab.el.teithe.gr/kioskeridis/Electronic_Measurements_02_operational_amplifiers.pdf
    Υπάρχουν τύποι τελεστικών που εκτελούν παράγωγο και ολοκλήρωμα. Σε συνδυασμό αυτών έχουμε ένα PID controller κτλ.

    22  31 Jan 2013  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Άλεξ αυτοί που μπαίνουν στα συγκεκριμένα κυκλώματα εξόδου των DAC είναι σαν και αυτούς που λέει ο Κώστας και εγώ και δεν κάνουν άλλα πράγματα εκτός από ενίσχυση τάσης...

    23  31 Jan 2013  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Οκ...δέν το γνώριζα...

    24  31 Jan 2013  
 
page 2/3 rows 12/30 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 99ms (19 queries, 55ms)