211 exotic power amplifier (continued...) (#12)

  • Anton

    Anton

    ACA Member

    jadis_boy wrote:
    Σε αυτο εχει απολυτο δικιο
    Οταν καναμε ακροαση τα Chameleon Racks στο σύστημα του Αντωνη κατι μαε εφταιγε αλλα ήμασταν σίγουροι οτι ηταν θεμα του χωρου .
    Ε ανακαλύψαμε οτι δεν ειχαμε τραβηξει κατι κατασκευες του Αντωνη ( δεν θυμαμε πως μου τα ειπε ) και αλλαξε δραματικα η υμπεριφορα του χωρου προς το καλυτερο ο εστιασμος των οργανων ήταν αλλου
    Ε εμεινα λιγο με το στομα ανοιχτο
    Μετα δεν πιστευε οταν του ειπα ελα να στηριξουμε το τροφοδοτικο του SME για να δεις τι θα ακουσεις μονο εσυ του λεω θα μου κανεις voodoo
    Ε και εμεινε μα...κας
    Οποτε φιλοι όπως καταλαβαίνετε οτιδηποτε αν αφησουμε στην τυχη ετσι και θα ακουστει

    Τόση ώρα έγραφα, τώρα το είδα. Πάντως η απάντηση σου πως κ´ έτσι που έγινε δείχνει κάποια πραγματα. Θα τα πούμε ιδιαιτέρως!

    133  12 Jan 2013  
  • DOLFON

    DOLFON

    Registered

    andreasecon wrote:
    Δηλαδή τζάμπα ψάχναμε για τις παρθένες Καυκάσιες κορασίδες τόσα χρόνια ??

    @ Έχεις PM. Έχω δυο κομμάτια σε άριστη κατάσταση... Την Ιερια και μια φίλη της.

    134  12 Jan 2013  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Anton wrote:
    Τώρα, ότι πολλοί είναι μόνο θεωρία... τι να κάνουμε, υπάρχουν κ´ αυτοί. Γιαυτο λέω, ΔΕΙΞΕ ΜΟΥ ΤΟΝ ΉΧΟ ΣΟΥ, ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΟιΟΣ ΕΙΣΑΙ, όχι τα μηχανάκια, αλλα τον ήχο!!!

    Ντάξει σίγουρα με το να "δείχνεις τον ήχο σου" δείχνεις ξεκάθαρα και πιο κίνημα σου αρέσει. Όμως αυτό δέν σημαίνει οτι ακολουθεί τους κανόνες της υψηλής πιστότητας. Όχι οτι το σάιτ ή ο χώρος απαιτεί σε κάποιον να την ακολουθεί. Απλά ας τα ξεχωρίζουμε. Άλλο η υψηλή πιστότητα που ακολουθείται απο συγκεκριμένους κανόνες και άλλο ο "ωραίος ήχος", οι "όμορφες χροιές" κτλ. Το πρώτο είναι αντικειμενικό ενώ τα υπόλοιπα υποκειμενικά και ενίοτε όμορφα.

    135  12 Jan 2013  
  • DOLFON

    DOLFON

    Registered

    Anton wrote:
    Εγώ βλέπω το forum σαν πεδίο μεταφοράς εμπειριών κ´ απόψεων κι ας τσακώνομαι κ´ ας τρωγω τα μούτρα μου.
    Κ´ ας τσακωνομαστε, αυτο δείχνει ενδιαφέρον, ότι υπολογιζεις τον άλλο.
    Τώρα, ότι πολλοί είναι μόνο θεωρία... τι να κάνουμε, υπάρχουν κ´ αυτοί.

    Εγω στο θέμα "οι λεπτομέρειες κάνουν την διάφορα" θα γράψω την εμπειρία μου απο τον χώρο σου... Και μάλιστα με αποδείξεις. 
    Φυσικά όχι δικές μου αλλα ανθρώπου που έχει σπουδάσει το αντικείμενο... Είπαμε ο καθένας στο είδος του...

    136  12 Jan 2013  
  • gonis

    gonis

    ACA Member

    DOLFON wrote:
    @ Έχεις PM. Έχω δυο κομμάτια σε άριστη κατάσταση... Την Ιερια και μια φίλη της.

    Καλημερα,ξυπνησαμεεεεε;;;;

    137  12 Jan 2013  
  • DOLFON

    DOLFON

    Registered

    gonis wrote:
    Καλημερα,ξυπνησαμεεεεε;;;;

    Καλημέρα.
    Ξυπνησαμε!!! Όμως δεν μπορω να καταλάβω εσείς πινατε και εγω με τις κοκα κολες μεθυσα και έχω πονοκέφαλο...

    138  12 Jan 2013  
  • gonis

    gonis

    ACA Member

    DOLFON wrote:
    Καλημέρα.
    Ξυπνησαμε!!! Όμως δεν μπορω να καταλάβω εσείς πινατε και εγω με τις κοκα κολες μεθυσα και έχω πονοκέφαλο...

    Επιβεβαιωνεις παλιες λαικες ποαροιμιες,

    Αλλος πινει,αλλος μεθαει.

    139  12 Jan 2013  
  • antkots

    antkots

    Registered

    Περασατε καλα εχθες καμαρια μου εε??
    Εμεις απο δω καναμε καποιες δοκιμες με μια Metric,στο συστημα ενος φιλου.
    Οι αποψεις μου αργοτερα,εφοσων παρω και την αναλογη αδεια.......

    140  12 Jan 2013  
  • gonis

    gonis

    ACA Member

    antkots wrote:
    Περασατε καλα εχθες καμαρια μου εε??
    Εμεις απο δω καναμε καποιες δοκιμες με μια Metric,στο συστημα ενος φιλου.
    Οι αποψεις μου αργοτερα,εφοσων παρω και την αναλογη αδεια.......

    Χορεψατε;

    141  12 Jan 2013  
  • antkots

    antkots

    Registered

    Για να χορεψεις χρηστο μου πρεπει να χτυπανε JBL!

    142  12 Jan 2013  
  • Anton

    Anton

    ACA Member

    AlexD wrote:
    Ντάξει σίγουρα με το να "δείχνεις τον ήχο σου" δείχνεις ξεκάθαρα και πιο κίνημα σου αρέσει. Όμως αυτό δέν σημαίνει οτι ακολουθεί τους κανόνες της υψηλής πιστότητας. Όχι οτι το σάιτ ή ο χώρος απαιτεί σε κάποιον να την ακολουθεί. Απλά ας τα ξεχωρίζουμε. Άλλο η υψηλή πιστότητα που ακολουθείται απο συγκεκριμένους κανόνες και άλλο ο "ωραίος ήχος", οι "όμορφες χροιές" κτλ. Το πρώτο είναι αντικειμενικό ενώ τα υπόλοιπα υποκειμενικά και ενίοτε όμορφα.

    Εμένα AlexD, μου αρέσει η μουσικη, δεν είμαι οπαδός καμμίας σχολής, ευχαριστιεμαι τις μουσικές μου κ´ απο το "μεγάλο" σύστημα, αλλα κ´ απο το Tivoli (στημένο σωστα) στον .... κηπο μου! Ακούω με τ´ αυτια μου κ´ όχι με όργανα μετρήσεων, κρίνω αν αυτο μ´ αρέσει ή όχι, και αν κάτι δεν μου παει καλα χρησιμοποιω τη λογική μου, να βρω τι φταίει κ´ να το λυσω. Τότε ενδεχομένως να χρησιμοποιήσω κ´ όργανα.

    143  12 Jan 2013  
  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    Θα ηθελα να κανω ενα καλοπροαιρετο σχολιο.
    Διχως να παρεξηγηθω.

    Διακρινω οτι εδω κατατιθενται εμπειριες με τροπο καπως πιο εντονο απο οτι προσωπικα θα περιμενα. Δηλαδη οι αποψεις που κατατιθενται ειναι καπως 'μονοκομματες', καπως παγιωμενες και καπως πιο κοφτες απο οτι θα περιμενα.

    Θα ηθελα να αναφερω απο την πλευρα μου οτι πρεπει να εχουμε γενικα περισσοτερο νερωμενο το κρασι μας απο οτι διαφαινεται μεσα απο τα posts εδω. Εστιαζοντας στη δικη μου εμπειρια, απο τις κατασκευες στον παγκο, θα ηθελα να επισημανω οτι τις πιο πολλες φορες οι εκπληξεις που μπορει να μας περιμενουν στη γωνια ειναι παρα πολλες και πολυ μεγαλες. Και εκει που νομιζουμε οτι ξερουμε αρκετα, ανακαλυπτουμε οτι τελικα δεν ξεραμε απολυτως τιποτε.

    Επι παραδειγματι, οταν ακουω να αναφερει καποιος με εμφαση οτι εχει ακουσει πολλα και φοβερα πραγματα απο ηχεια, και να επιμενει με τοσο μεγαλη δοση βεβαιοτητας για το ορθο της αποψης του, μεσα μου η αποψη αυτη μονο σοβαρη δεν εκλαμβανεται. Διοτι αν ο ιδιος που ισχυριζοταν αυτα, ειχε ποτε ακουσει field coil compression driver οπως Western Electric η Altec, θα αναιρουσε γνωμη μεσα σε δευτερολεπτα και θα εχανε τον υπνο του για μερες...

    Ας ειμαστε λιγακι πιο μετριοπαθεις στις εκφρασεις μας...

    144  15 Jan 2013  
 
page 12/13 rows 12/145 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 81ms (19 queries, 47ms)