Καλώδια DIY

  • C_Kalavrytinos

    C_Kalavrytinos

    Registered

    Μου άρεσε πάρα πολύ το topic του Mάνου και ήθελα να τον συγχαρώ εκέι αλλα έχει κλειδώσει. Kudos λοιπόν Mάνο! Μπορεί να είμαι άσχετος από τόσο High End αλλά πάντα εκτιμώ ένα τόσο καλό DIY και τόσο τέλειο tutorial.

    Τώρα που θα χτίζω το συστημά μου θα πάρω προς το παρόν απλά καλωδιάκια/plugs/interconnects γιατί ενθουσιάστηκα και θέλω να φτιάξω και εγώ κάτι δικό μου αργότερα. Εννοείται πως δέν έχω προς το παρόν το budget για ασήμια αλλά θα ήθελα να αρχίσω να διαβάζω για καλώδια DIY.

    Αν υποθέσουμε ότι το σύστημα δεν ξεπερνάει τα 1300 Ε, φαντάζομαι πως η διαφορά δεν θα ακούγεται και τόσο. Αλλά αυτό θα το κρίνετε εσείς οι ειδικοί!

    Ο λόγος που το σκέφτομαι είναι διότι μπορώ σαν μηχανικός να καταλάβω ποσο κοστίζει σε μια εταιρία ένα καλώδιο όταν το πουλάει 40 ευρώ το μέτρο. Πιστέυω πως αν τα 40 πήγαιναν σε υλικά θα κατέληγα σε ένα καλυτερο αποτέλεσμα. Και μπορεί να μην ακούγεται η διαφορά με το τωρινό σύστημα, αλλά θέλω να πιστεύω πως θα ακούγεται στο επόμενο.

    Παρεμπιπτόντως μένω 250 μέτρα μακριά από τον πύργο της British Telecom. Ο Μάνος ανέφερε ότι σε μήκη 1,8μ δεν παιζει ρόλο το shielding. Στην περίπτωσή μου όμως;

    Ευχαριστώ προκαταβολικά

    1  4 Oct 2012  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια... Αξίζει τον κόπο να φτιάξεις καλώδια μόνος σου... θα είναι πολύ ανώτερης ποιότητας από τα ίδιας τιμής του εμπορίου... όσο για το unshilded... ναι δεν παίζει ρόλο σε τέτοιες αποστάσεις..

    2  4 Oct 2012  
  • C_Kalavrytinos

    C_Kalavrytinos

    Registered

    Από πού προτείνεις να αρχίσω, τί θα χρειαστώ; (σίδερο έχω καλό στη σχολή).
    Τι υλικό, π.χ. μονόκλωνο χαλκό; Και σε τί τιμές παίζουν τα υλικά; Ένα λογικό budget;
    Είδα 1mm στα interconnects και 2mm στα ηχέιων. Λογικό ακούγεται, αλλα μήπως είναι υπερβολικό για εμένα;
    (Eλλάδα έχω 1mm solid copper core Cyrus)

    Φαντάζομαι ότι θα χρειαστώ:
    2x 1m interconnects για το DAC
    2x 1m interconnects για το πικάπ (ή ίσως λίγο μαρκύτερα για ευκολία)
    2x 1m interconnects για καβάντζα (πχ. tuner)
    2x 1.8m για ηχεία

    3  4 Oct 2012  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Σαν αρχή για inerconnects μπορείς να πας εδώ ... 18awg η 20awg solid core upocc copper teflon insulated ...

    Για καλώδια ηχείων μπορείς να πας σε 6Ν ULTRALINK πολύκλωνο χαλκό... 12 η 14 awg...

    4  4 Oct 2012  
  • C_Kalavrytinos

    C_Kalavrytinos

    Registered

    Eυχαριστώ!

    OK τα βρήκα τα πρώτα. Τα ultralink δεν τα βρίσκω UK.
    Δεν μπορώ να πάρω κάτι από τον ίδιο προμηθευτή;

    Βαnana και RCA plugs τι προτείνεις; Κολληση έχω κάνει λίγη αλλά όχι για τόσο high end. Φαντάζομαι θέλει ειδική πάστα κλπ.

    5  4 Oct 2012  
  • C_Kalavrytinos

    C_Kalavrytinos

    Registered

    Ο Μιχάλης πρότεινε Belden. Βρήκα ενα 2/C 12 AWG 168 strand OFHC, Low Cap, Direct Burial, PO/PVC Jacket. Καλό; To ψάχνω...

    6  4 Oct 2012  
  • C_Kalavrytinos

    C_Kalavrytinos

    Registered

    Update
    Βρήκα το Belden BRILLIANCE 1312A Low Cap OFHC Speaker Cable.

    Specs:
    Stranding: 168x34 (12 AWG or 9 AWG combined)
    Jacket colours: Black, green, white, red – easy identification
    Conductor Material: High Conductivity BC - Bare Copper
    Insulation Material: PO - Polyolefin
    Outer Jacket Material: PVC - Polyvinyl Chloride
    Nom. Capacitance @ 1 KHz: 22.3 pF/ft
    DC Resistance: 1.6 Ohms/1000 ft

    Είναι τετραπλό 12 AWG (για διπλοκαλωδίωση) αλλα για 8,5 Ε το μέτρο είναι το μόνο που βρίσκω εύκολα εδώ.

    Πώς σας φαίνεται; Βγάινει στα 40 ευρώ για 4m με τα μεταφορικά.
    Συν τα plugs αν μπορείτε να προτείνετε.

    Ευχαριστώ!

    7  4 Oct 2012  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    λοιπόν... πήγαινε σ' ένα πολυκατάστημα και πάρε 10 μέτρα κοινό χάλκινο μονόκλωνο ηλεκτρολογικό καλώδιο , αυτό που χρησιμοποιούμε για τις καλωδιώσεις των σπιτιών και τις πρίζες... ... Βύσματα δεν χρειάζονται, όλοι οι ενισχυτές και όλα τα ηχεία δέχονται γυμνό καλώδιο στον τερματισμό τους... θα σου κοστίσει 5 λίρες το πολύ και θα παίζει και καλυτερα...

    ***
    γιατί προτείνω τα μονόκλωνα καλώδια...

    - Τα πολύκλωνα καλώδια αν δεν τα κολλήσεις στις άκρες, ΔΕΝ κάνουν επαφή με όλους τους επί μέρους αγωγούς(κλώνους), στον τερματισμό τους στο βύσμα η στην μπόρνα... (σε όλους μας έχει τύχει με την πολύ χρήση να κόβονται αρκετοί επί μέρους αγωγοί στις άκρες του καλωδίου)...

    - Τα πολύκλωνα καλώδια οξειδώνονται ΠΟΛΥ πιο εύκολα και γρήγορα από τα μονόκλωνα γιατί η κατασκευή τους επιτρέπει την υγρασία να εισέρχεται στο εσωτερικό...(σοβαρός λόγος για τον οποίο στους τοίχους χρησιμοποιούμε μονόκλωνα καλώδια)...

    - Τα μονόκλωνα καλώδια αποτελούν ΦΥΣΙΚΉ ΣΥΝΈΧΕΙΑ των περιελίξεων των μετασχηματιστών τροφοδοσίας και εξόδου των συσκευών... άρα είναι ιδανικά α) για ΟΛΕΣ τις τροφοδοσίες όλων των συσκευών και β) για τις διασυνδέσεις των ηχείων με τους ΛΑΜΠΑΤΟΥΣ ενισυτές η μ' αυτούς που χρησιμοποιούν Μ/Σ στην έξοδο...

    Δεν θα αναφέρω τα γραφόμενα για επιδερμικά φαινόμενα και παρόμοιες μπούρδες σύμφωνα με το νόμο του Τέσλα, αυτά τα χρησιμοποιούν αδαείς για να πουλήσουν την φτηνή πραμάτεια τους... Ο νόμος του Τέσλα ισχύει ρητά για συχνότητες άνω των 10 GH...

    8  4 Oct 2012  
  • C_Kalavrytinos

    C_Kalavrytinos

    Registered

    Καλησπέρα.
    Συγγνώμη αν σας έπρηξα και ευχαριστώ για την υπομονή σας!

    Θα πάω άυριο να ψάξω. Για τη γυμνή καλδίωση διάβασα. Γλυτώνω και τις μπανάνες χεχεχε.

    Όλα αυτά που λές βγάζουν νόημα.

    Τί πάχος να ζητήσω;

    9  4 Oct 2012  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    C_Kalavrytinos wrote:
    Καλησπέρα.
    Συγγνώμη αν σας έπρηξα και ευχαριστώ για την υπομονή σας!
    Θα πάω άυριο να ψάξω. Για τη γυμνή καλδίωση διάβασα. Γλυτώνω και τις μπανάνες χεχεχε.
    Όλα αυτά που λές βγάζουν νόημα.
    Τί πάχος να ζητήσω;...

    12 η 14 awg... εδώ ο πίνακας αντιστοίχησης...

    Δεν μας έπρηξες καθόλου... είναι ευχάριστο να τα συζητάμε όλα αυτά...

    10  4 Oct 2012  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Πάντως Μάνο έχω την εντύπωση για δύο πράγματα.Όχι οτι έχει σημασία για ένα τοσο τεχνολογικά φθηνό προιόν όπως τα καλώδια ήχου αλλα έτσι για την κουβέντα...
    _Τα πολύκλωνα καλώδια έχουν μία απλή λογική αρχής των υλικών.Όσο μικρότερο είναι ένα καλώδιο σε μέγεθος τόσο λιγότερες κρυσταλλικές ατέλειες έχει.Όσο μεγαλώνει τόσο μεγαλώνουν οι κρυσταλλικές του ατέλειες αλλα και μεγαλύτερες π.χ. φυσαλίδες αέρα, σκουπιδάκια. Δέν είναι τυχαίο οτι όταν θέλουμε υψηλές αντοχές στα καλώδια τα φτιάχνουμε με ίνες και στη συνέχεια τις τυλίγουμε γύρω γύρω μέχρις ότου γίνει ένα χοντρό καλώδιο.Θα μου πείς και τί έγινε?Τίποτα...προχωράμε...
    _Έχω μία εντύπωση οτι το επιδερμικό φαινόμενο υφίσταται σε όλες τις συχνότητες.Είναι το αίτιο που η ΔΕΗ χρησιμοποιεί πεπλεγμένες χάλκινες ίνες για καλώδια σε μεταφορές ρεύματος.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Skin_effect

    Επίσης δέν γνωρίζω την αντοχή σε κόπωση των μονόκλωνων καλωδίων.Σίγουρα είναι μειωμένη.Σίγουρα ο χαλκός είναι ελατό υλικό οπότε δέν ξέρω αν και πόσο κάποιος θα βρεί πρόβλημα.

    Εγώ θα έλεγα πάντως να αγοράσει κανένα belden ή goertz ή κανένα τυχαίο χάλκινο καλώδιο για ηχεία.Να αυτά που έχουν 2 ευρώ το μέτρο π.χ.

    11  4 Oct 2012  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Νομίζω αυτό είναι καλό
    Belden 1313A

    Πρόσεχε μαύρε μου μήν ακούσεις κανέναν και πάρεις ακριβά καλώδια θα σε μπανάρω!!!!

    12  4 Oct 2012  
 
page 1/3 rows 12/30 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 96ms (19 queries, 51ms)