DIY Rack (#2)

  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Mikekan wrote:
    Ειναι φυσικό αυτο, το plexiglass ειναι 5 φορές πιο ακριβο απο τα ακριβότερα ξύλα!

    Ρε παιδιά... τι plexiglass λέμε τώρα !!!

    Μηχανήματα hi-end με ευαίσθητα ηλεκτρονικά πάνω σε plexiglass που γεννά τον στατικό ηλεκτρισμό με τον τόνο !!!

    13  7 Jun 2012  
  • apokon

    apokon

    ACA Member

    Mikekan wrote:
    Ειναι φυσικό αυτο, το plexiglass ειναι 5 φορές πιο ακριβο απο τα ακριβότερα ξύλα!

    Μιχάλη μάλλον είσαι πολυ λάθος πληροφορημένος! Ένα ράφι απο πλέξιγκλας πάχους τριών εκατοστών δεν στοιχίζει πάνω από 100 €. Ρώτα τον Κοσταδήμα πόσες χιλιάδες ευρώ στοιχίζει ένα κυβικό έβενου!

    14  7 Jun 2012  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Εγώ πάλι είχα ένα πικάπ Oracle πάνω σε ένα ράφι πλεξιγκλάς πάχους 5 εκατοστών με στήριξη σε μεταλλικά πόδια-ακίδες και το πικάπ έκανε σαν την καμπάνα του χωριού... μου πήρε 6 μήνες να καταλάβω ότι ένα κομμάτι πλαστικό έκανε τόσο πολύ ζημιά.

    15  7 Jun 2012  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Κυριακο όπως όλες οι κατασκευής απο ξύλο δεν εινα ίδιες έτσι και όλες οι κατασκευές απο plexiglass δεν ειναι ίδιες!

    16  8 Jun 2012  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    apokon wrote:
    Μιχάλη μάλλον είσαι πολυ λάθος πληροφορημένος! Ένα ράφι απο πλέξιγκλας πάχους τριών εκατοστών δεν στοιχίζει πάνω από 100 €. Ρώτα τον Κοσταδήμα πόσες χιλιάδες ευρώ στοιχίζει ένα κυβικό έβενου!

    Ενα κομμάτι καλό plexiglass 3 πόντους πάχος, 60*60, κοστίζει περίπου 200Ε, επίσης υπάρχουν αρκετά διαφορετικοί τύποι Plexiglass.

    Ένα παράδειγμα:

    Lexar

    17  8 Jun 2012  
  • C_Kalavrytinos

    C_Kalavrytinos

    Registered

    Συνεχίστε, πάω να τσεκάρω τα αμορτισέρ στο αμάξι και επιστρέφω.

    18  8 Jun 2012  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Manos_Bits wrote:
    Ρε παιδιά... τι plexiglass λέμε τώρα />Μηχανήματα hi-end με ευαίσθητα ηλεκτρονικά πάνω σε plexiglass που γεννά τον στατικό ηλεκτρισμό με τον τόνο !

    Ο στατικός έχει να κάνει και με την υπόλοιπη κατασκευή και κατά πόσο τον αφήνει να αναπτυχθεί.

    19  8 Jun 2012  
  • jadis_boy

    jadis_boy

    ACA Member

    Mikekan wrote:
    Ενα κομμάτι καλό plexiglass 3 πόντους πάχος, 60*60, κοστίζει περίπου 200Ε, επίσης υπάρχουν αρκετά διαφορετικοί τύποι Plexiglass.
    Ένα παράδειγμα:
    Lexar

    Μιχαλη για τσεκαρισε λιγο τις διαστασεις σε αυτή την τιμη που λες για το σουπερ ουαου πλεξι τις αγορας ειναι σε διασταση οσο ενα δωματιο
    δεκα rack φτιαχνεις με αυτο

    Και η τιμη του διαμορφώνετε με την καθαροτητα του –διαύγεια του υλικου και όχι τοσο με την διαφορετικοτητα-σκληροτητα του υλικου που θα μπορουσε σε μια ακραια περιπτωση να κανει και για audio χρηση
    Εκτος αν ξεχναμε την ενοια τις στηριξης και κοιταμε μονο αν είναι μπανικο για το σαλονι μας και από πισω καταστρεφουμε τα χιλιαδες ευρο που σπαταλησαμε για το σύστημα

    το πλεξιγκλας ειναι το ποιο αθλιο υλικο που μπορεις να βαλεις κατω απο ενα μηχανημα
    οπως και το mdf-νοβοπαν
    αλλα περα απο αυτο θα το ξαναπω ειναι το πιο αθλιο οπως αθλιες είναι και οι δουλειες κάποιων που πουλανε επενδυμένο mdf για ξυλο
    Για την ιστορία μιας και συζητήθηκε το υλικό που χρησιμοποιώ στοιχίζει 55000€ το κυβικό
    Αλλα προς θεου παντα μπορει να φτιαχτει ένα Rack και με φθηνοτερα Ξυλα αρκει να ξέρεις τις ιδιοτητες τους και τις επιπτωσεις τους στον ηχο

    20  8 Jun 2012  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Καλά δεν είναι όσο ένα δωμάτιο αλλά ας πούμε ότι φτιάχνεις 3-4 ράφια με αυτό.

    Άποψη σου Νίκο μου, έχω ακούσει state of the art συστήματα με συσκευές πάνω σε Plexiglass, σοβαρές κατασκευές έτσι? Όχι ένα κομμάτι Plexiglass με τέσσερις ακίδες.

    Άμα έπαιζε ρόλο μόνο το υλικό θα παίρναμε όλοι το καλύτερο υλικό και θα φτιάχναμε το καλύτερο rack.

    Επαναλαμβάνω το υλικό ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΤΊΠΟΤΑ. Ένα rack θέλει ΜΕΛΕΤΗ και πολύ πολύ διάβασμα. Μα πάρα πολύ.

    21  8 Jun 2012  
  • C_Kalavrytinos

    C_Kalavrytinos

    Registered

    Xαίρομαι να ακούω διαφορετικές απόψεις!

    Δείτε λίγο στο λίνκ πως είναι η γεωμετρία του επίπλου να καταλάβετε τι παίζει.

    link

    Mike το σκέφτηκα για plexi αλλά όντως είναι ακριβό και θα γρατζουνιέται κιόλας. Συν το ότι τα πολυμερή πάσχουν από το φαινόμενο creep (κάνουν κοιλιά με το χρόνο και τη ζέστη, ειδικά εδώ στα νότια).

    Jadis έχω ακούσει για τα racks σου, αλλά δυστυχώς δεν έχω το budget να αγοράσω ένα. Και λόγω της ιδιαιτερότητας του χώρου, το custom είναι μονόδρομος.

    Λέτε να αποφύγω mdf. Τι να προτείνω στο μαραγκό?

    22  8 Jun 2012  
  • C_Kalavrytinos

    C_Kalavrytinos

    Registered

    Α και btw άμα θέλετε κανα σχεδιάκι πείτε...

    23  8 Jun 2012  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Προσωπικά να σου πώ την αλήθεια δέν μου πολυαρέσει αυτή η διάταξη που σχεδίασης.Κερδίζεις λίγο τη γωνία αλλα στην πράξη δέν έχεις εργονομία.Γιατί δέν φτιάχνεις ένα απλό επιπλάκι να το βάλεις διαγώνια?Δηλαδή να έχει πλάτη τη γωνία - κολόνα.

    Επίσης δέν μας είπες τί ποσό διατίθεσαι να δώσεις...

    24  8 Jun 2012  
 
page 2/4 rows 12/48 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 66ms (19 queries, 37ms)