801A power amplifier (#8)

  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    takis6c33 wrote:
    Πετρο πραγματικα πιστευω οτι στο τελος θα δουμε κατι πολυ αξιολογο!!!
    Εγω στο μονο που εχω μια ενσταση ειναι ως προς τις μετρησεις, μιας και εκανες θεμα για το πως ηχει σε σχεση με εναν οτλ!! Απλα το μονο που εχω να πω ειναι οτι σε θεματα μετρησεων ο οτλ ειναι ετοι φωτος μπροστα!!! Τωρα εαν αρεσει η οχι σε σχεση με ενα μονοτελη ,αυτο ειναι κατι αλλο που σηκωνει και αυτο πολυ κουβεντα!!

    Takis,
    σε ευχαριστω για τα λογια σου.
    Μοναδικο θα ειναι στα σιγουρα, για το εαν ειναι οντως τοσο αξιολογο οσο δειχνει ισως στις φωτο, ε, εκει θα το κρινεις εσυ.
    Οσο για τις μετρησεις του OTL, τι να συζητησουμε; Αλλη φαση εντελως, σωστα τα περιγραφεις.
    Το SE εχει εξ αρχης καταγεγραμμενους περιορισμους, ειναι γνωστοι και τους ξερουμε. Αλλα απο την αλλη πες μου κατι που δεν εχει διολου περιορισμους. Ο,τι και να πιασεις περιορισμους θα δεις. Προσπαθησα να αναφερω κατι που ειναι νομιζω αυταποδεικτο, το SE πασχει αφορητα σε θεματα τροφοδοσιας και Μ/Σ. Οσοι ασχολουνται το γνωριζουν.Απο την αλλη ομως δεν ειναι απροσπελαστο εμποδιο αυτο, ωστοσο σε αμιγως εμπορικη βαση δεν ειναι βιωσιμο.
    Αυτο που εχεις γνωρισει απο το SE ειτε μεσα απο φαση DIY ειτε μεσα απο εμπορικη κατασταση, πιθανοτατα εμπεριεχει παμπολλες αρνητικες συνιστωσες που δυσκολα υπερνικωνται.Για αυτο και ξεκινησα αυτο το one-off project, πρωτον επειδη ο μελλοντικος ιδιοκτητης ηθελε μια σχεδιαστικη ακροτητα και δευτερον επειδη ηθελα να αποδειξω τι ειναι εφικτο να γινει.
    Επειδη αναφερθηκες στο ζητημα εαν 'αρεσει', θα σου απαντησω οπως και πιο πανω, οτι ο ηχος του SE δεν ειναι ωραιος και δεν ειναι ο τελικος στοχος στο να αρεσει στον ακροατη. Βαζεις SE για να εισπραξεις τη γυμνια, το δυνατον αχρωματιστο, την καταιγιστικη αμεσοτητα, το ντελιριο ενθουσιασμου. Να μπεις μεσα στο γεγονος! Αυτο για να γινει πρεπει να εχει μεγαλη αποκριση ο ενισχυτης, δεν φτανει ομως μονον αυτο, τα ξερεις αφου εισαι DIYer.
    Εχεις στα σιγουρα αποψη για τα OTL.Θα χαρω πολυ οταν θα σχηματισεις και μια καλη αποψη για το SE μακρια απο εμπορικες σκοπιμοτητες και βιωσιμοτητες. Εχω την πεποιθεση οτι αυτο που τωρα προσπαθω ειναι μια καλη ασκηση αλλα και μια καλη αποδειξη οτι το SE ειναι εν τελει το κατι αλλο. Δε απομενει στο να το σχολιασεις και εσυ!
    Επειδη αναφερθηκε και πιο πανω απ τον Κυριακο σχετικα με το εαν υπαρχουν 'καλοι' Μ/Σ, η απαντηση ειναι 'ναι, υπαρχουν', ωστοσο μεμονωμενα και ειναι η εξαιρεση.Επειδη ο Κυριακος αναφερθηκε σε ελληνικα προιοντα οπως TLA κλπ, προς αποφυγην παρεξηγησης, μπορω να απαντησω.Υπαρχει εγκατεστημενος εκτος Αθηνων τελικος ενισχυτης με λυχνιες 845 ο οποιος αποτελει τον υμνο στο Single Ended, ειναι by far οτι καλυτερο εχετε ποτε ακουσει και μαλλον δε θα το ξανακουσετε ποτε ετσι, διοτι ο εν λογω ενισχυτης ειχε σχεδιαστικα ξεφυγει εντελως απο ζητηματα που σχετιζονται με τον παραγοντα κοστος.Για αλλα προιοντα TLA δεν ετυχε να εχω αποψη εμπεριστατωμενη σε ελεγχομενες συνθηκες, και αναφερομαι παντοτε στην τελικη ενισχυση και οχι σε τιποτε αλλο.
    Αυτα τα ολιγα.
    Π.Α.

    85  3 Dec 2011  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Πετρο, στα τριαντα περιπου χρονια που κανω αυτο το χομπι , εχω φτιαξει σχεδον ολες τις τοπολογιες που αφορουν τις λυχνιες. Συμφωνω οτι ολες εχουν τους περιορισμους τους!! Τα πους πουλ σου δινουν δυναμη, τα σετ μουσικη, τα οτλ γριγοραδα και απιστευτη διαφανια αλλα και ενα ματσο κουσουρια!!!! Δυστυχος ετσι ειναι!! Ενα σετ καλο στο μελλον ειναι στα σχεδια μου.

    86  3 Dec 2011  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Οφείλω να συμφωνήσω απόλυτα και με τους δύο ανωτέρω συγγραφείς. Έτσι είναι όπως τα λέει ο Πέτρος... φίλε τώρα το έβαλες σε σωστή βάση το θέμα.

    87  3 Dec 2011  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    pavgeris wrote:
    Ενισχυταρα; Γιατι τετοιος χαρακτηρισμος; Ποτε τον ακουσες και δεν το ξερω? Πως εισαι σε θεση να χαρακτηριζεις κατι οταν δεν το εχεις δει και δεν το εχεις ακουσει; Μηπως πρωτα θα επρεπε να το γνωριζες απο κοντα και μετα ολα τα αλλα; Ετσι δεν ειπαμε οτι πρεπει να κανουμε;

    Είπα ενισχυτάρα για την έκταση που έχεις δώσει σε αυτόν τον ενισχυτή που όταν τελικά θα γίνει προϊόν (θα μπει σε σασί) υπολογίζω ότι θα είναι σαν καράβι.

    88  3 Dec 2011  
  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    takis6c33 wrote:
    Πετρο, στα τριαντα περιπου χρονια που κανω αυτο το χομπι , εχω φτιαξει σχεδον ολες τις τοπολογιες που αφορουν τις λυχνιες. Συμφωνω οτι ολες εχουν τους περιορισμους τους!! Τα πους πουλ σου δινουν δυναμη, τα σετ μουσικη, τα οτλ γριγοραδα και απιστευτη διαφανια αλλα και ενα ματσο κουσουρια!!!! Δυστυχος ετσι ειναι!! Ενα σετ καλο στο μελλον ειναι στα σχεδια μου.

    Τακη μου 30 χρονια ειναι πολλα. Μιλαει σαφως η εμπειρια, ειναι κατι πολυ σημαντικο το να εχεις φορτιο στην πλατη και πραγματα που εχεις αφησει πισω σου.
    Για τα PP η γνωμη μου ειναι πολυ αρνητικη. Αν θελεις αυτο πηγαζει απο καθαρα θεωρητικη αποψη και ειναι κατι που κανει 'μπαμ' στα αφτια μου καθε φορα που το ακουω. Αμα θελεις μπορω να σου εξηγησω το λογο για τον οποιο ενα PP ειναι *ΑΔΥΝΑΤΟ* να βγαλει ολα οσα κανει ενα καθαροαιμο SE, ειναι ομως λιγο βαρυ θεωρητικα και ισως ακατανοητο για τους περισσοτερους εδω μεσα.Σημασια εχει το αποτελεσμα. Με το PP δεν παιρνεις δυναμη, ειναι πολυ πιο αδυναμο απο το SE σε βαθμο κακουργηματος. Αναιμικο και ασθενικο συγκριτικα παντα με το SE.Για το OTL δεν εχω προσωπικα ασχοληθει και ουτε προκειται διοτι το θεωρω πολυ complicated,ωστοσο θα ηθελα παρα πολυ να ακουσω μια τραβηγμενη σχεδιαστικα αποψη,γιατι οχι δικη σου,προκειμενου να υπαρξει μια περιπτωση να αντλησω αυτο που θελω ηχητικα.
    Οσο για το SE,παραμενω λατρης αυτης της τοπολογιας διοτι για μενα αυτη ειναι η πιο προσεγγιση, η αν θελεις η λιγοτερο χειροτερη.Αυτο ακριβως θελω να αποδειξω μεσα απο αυτο το project.Εφοσον εχεις την εμπειρια των 30 ετων, ελπιζω οτι δε θα σου παρει παραπανω απο 5 min για να διαπιστωσεις τη μεγαλη ιδιομορφια του SE οταν υλοποιειται μακρια απο τους γνωστους συμβιβασμους.
    Ειμαι βεβαιος οτι τοτε το καλο SET θα ενταχθει στα σχεδια σου πολυ νωριτερα απο οτι υπολογιζες.
    Φιλικα,
    Π.Α.

    89  3 Dec 2011  
  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    Toptubes wrote:
    Είπα ενισχυτάρα για την έκταση που έχεις δώσει σε αυτόν τον ενισχυτή που όταν τελικά θα γίνει προϊόν (θα μπει σε σασί) υπολογίζω ότι θα είναι σαν καράβι.

    Θα ειναι σκουνα τρικαταρτη, η καλυτερα τετρακαταρτη, λογω των τεσσαρων σασι, δυο ανα καναλι.Τετοιο πραγμα δεν εχει ποτε υλοποιηθει Κυριακο, ιδιως οι ανορθωσεις λυχνιας στα νηματα των Directly Heated τριοδων.Εκταση εχω δωσει οντως στο μεγιστο βαθμο για να βγει αυτο που εχω στο μυαλο μου στο μεγιστο επιπεδο, διχως συμβιβασμους.
    Προιον δεν θα γινει ποτε, απλα θα γινει ενα one-off design ενος ιδιομορφου ενισχυτη για ειδικες αποστολες, τιποτε περισσοτερο.

    90  3 Dec 2011  
  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    Toptubes wrote:
    Οφείλω να συμφωνήσω απόλυτα και με τους δύο ανωτέρω συγγραφείς. Έτσι είναι όπως τα λέει ο Πέτρος... φίλε τώρα το έβαλες σε σωστή βάση το θέμα.

    Μα τι περισσοτερο εγραψα; Ειπαμε, θελετε μετρησεις στον παλμογραφο και στον analyzer; Θα πρεπει να στρεψετε την προσοχη σας σε τρανζιστορικα μηχανηματα, με κορυφη τα Goldmund και Soulution. Μετρησεις εξωγαλαξιακες, οπως επισης και τα Halcro.Τα μηχανηματα λυχνιας δεν ειναι για μετρησεις στον παγκο, ποσο μαλλον τα SE...Εχω υλοποιησει και SE ενισχυτη με Mosfet, ενα ανα καναλι. Ειναι αυτο που αποκαλω 3S amplifier, Single ended, Single stage, Single mosfet amplifier. Το σημα ειναι 'εισοδος-fet-Μ/Σ εξοδου-ηχειο'! Αυτο ολο κι ολο! Τιποτε αλλο! Ηχος απιστευτα ταχυς, αμεσος, διαφανος, γυμνος, ενθουσιωδης, οπως ειναι παντα ενα καλο SE, ειτε λυχνιας ειτε στερεας καταστασης. Απο μετρησεις, ιδια με αυτον λυχνιας, καμμια διαφορα.Απο ηχο, το καθε πραγμα στα στοιχεια του.
    Κυριακο, η εμμονη σε μερικα πραγματα πηγαζει απο οσα εχω υλοποιησει και εχω ακουσει.Οι συναντησεις εχουν γνωμονα αυτο ακριβως το πραγμα, να ελθει σε επαφη καποιος με αυτο που εχει στησει καποιος αλλος, προκειμενου να σχηματιστει πιο σαφη εικονα για τα πραγματα.
    Δε νομιζω οτι εγραψα κατι διαφορετικο για να βαλω σε ταξη καποια πραγματα που ηταν σε αταξια...

    91  3 Dec 2011  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Προσωπικά αν είχα τα χρήματα να πάρω ότι θέλω θα έπαιρνα ενα full set Soulution!

    92  4 Dec 2011  
  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    Mercury vapor rectifiers obsession!

    Μου φαινεται δυσκολο να περιγραψω την κατασταση, η καλυτερα, το αμοκ (για να ακριβολογω κιολας) που με εχει κυριευσει τελευταια με τις ανορθωτριες αεριου. Μερικες ανορθωτριες λυχνιες περιεχουν argon, xenon η υδραργυρο για να μειωσουν πολυ την εσωτερικη τους αντισταση και να ειναι σε θεση να παρασχουν υψηλα ρευματα ακαριαια διχως να καταστρεφεται η επικαλυψη του νηματος τους.

    Το φετιχ μου λοιπον ειναι οι ανορθωτριες υδραργυρου, μερικες των οποιων ειχα φωτογραφησει και παρεθεσα πιο πανω. Προχθες εβαλα τις Amperex και σημερα ξαναεβαλα τις Western Electric 253A.

    Ακολουθουν οι φωτο!

    93  11 Dec 2011  
  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    Amperex 866AX made in Holland

    94  11 Dec 2011  
  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    95  11 Dec 2011  
  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    Η θεα του πλασματος υδραργυρου μεσα στη νυχτα ειναι απολυτα συγκλονιστικη και δεν μπορει να περιγραφει με λογια.

    Οσοι εχουν παιξει με τετοιες λυχνιες ειμαι βεβαιος οτι γνωριζουν για τι πραγμα μιλαμε!

    96  11 Dec 2011  
 
page 8/10 rows 12/119 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 79ms (19 queries, 46ms)