6c19 preamplifier. (#3)

  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    takis6c33 wrote:
    Πετρο ο λογος που βαζω τελικα αυτη τη λυχνια ειναι οπως γραφω το χαμηλο rp αλλα κυριος να την δω πως ηχει, γιατι στο μελλον θα πρωταγωνιστει στην οδηγηση μεγαλου otl!! Τα σπεκς δειχνουν οτι εχει τα κοτσια να (παλεψει) με την υψηλη διαγωγημτητα( 3 ζευγαρια 6c33!!! )σαφως και υπαρχουν πολλες λυχνιες που θα μπορουσα να βαλω!!!

    Με τι λυχνιες θα φτιαξεις τον μεγαλο OTL?
    Τις ρωσσικες 6C33? Λενε κατι και για τις αμερικανικες 6... που μου διαφευγει ο κωδικος τους. 6 λυχνιες 6C33 ειναι λιγακι ψιλο-υπερβολη αλλα λογικα θα βγαζει καλα βατ, σωστα?

    25  30 Nov 2011  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Μαλλον εννοεις τις 6336!! Πολυ καλο λαμπακι αλλα δεν τις βρισκεις ευκολα!! Τις πολλες λαμπες τις θελω οχι τοσο για την ισχυ, αλλα κυριος να ριξω κ αλλο την ανυισταση εξοδου!! Παντως απο ισχυ θα ειναι περιπου 90 βατ!

    26  30 Nov 2011  
  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    takis6c33 wrote:
    Μαλλον εννοεις τις 6336!! Πολυ καλο λαμπακι αλλα δεν τις βρισκεις ευκολα!! Τις πολλες λαμπες τις θελω οχι τοσο για την ισχυ, αλλα κυριος να ριξω κ αλλο την ανυισταση εξοδου!! Παντως απο ισχυ θα ειναι περιπου 90 βατ!

    Θυμηθηκα!
    6AS7 της RCA coke bottle.
    Αυτες χρησιμοποιουνται πολυ σε OTL λογω του μικρου Rp.
    Ειναι λογικο να θελεις πολλες λαμπες, δεν πεφτει διαφορετικα η αντισταση εξοδου.
    Καπου εχω μια καραβια 6AS7 που τις τρωει η σκονη. Καλες για κυκλωματα σταθεροποιησης, ομως σε μηχανηματα SET δεν τα εχω προσωπικα αναγκη.
    Ηθελα να ξερω τι θα τα κανεις 90 βατ. Ειναι απολυτος πλεονασμος!Εχω καλομαθει σε μονοψηφια νουμερα βλεπεις και οτι πανω απο 15-20 μου φανταζει τελειως εξτρεμιστικο. Παντως τα 10-12 βατ τα θελεις ακομη και πανω σε σουπερ-ευαισθητο ηχειο. Το σκασιμο σε σταθμες ειναι πολυ ανεβαστικο!

    27  5 Dec 2011  
  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    Για τα watts που σου προανεφερα, αμα δεις τι σιδερα χρειαζομαι για 30 Watts ενισχυτη 3 σταδιων θα σου γουρλωσουν τα ματια!Δηλαδη αμα βαλεις 90 βατ σε SE εκδοχη χρειαζεσαι σιδερα καταλληλα για υποσταθμο της ΔΕΗ. Τετοιο project ειναι καταδικασμενο σε μορφη SE.
    Εγω βλεπεις ειμαι στο αλλο στρατοπεδο, φτιαχνεις ενισχυτη ειδικων αποστολων και ψαχνεις για το εξεζητημενο ηχειο.Ειναι πολυ δαπανηρη μεθοδος, ισως η πιο δαπανηρη απο ολες (για να μην πω στα σιγουρα και με βεβαιοτητα) και εμπρος σε αυτο το οργιο απο το σιδερομανι λυγαει και ο πιο ανθεκτικος.
    Σε καθε περιπτωση θελω να ακουσω ενα πολυ τραβηγμενο σχεδιαστικα OTL για να δω τι ειναι και αυτο το εργο. Αφου τα PP τα εχω απορριψει δε μενει παρα να δω και αυτη την εκδοχη. Αυτο που φτιαχνεις θα το τραβηξεις η οχι?

    28  5 Dec 2011  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Πετρο αυτο εννοω οτι δεν μπορεις να παρεις ισχυ απο σετ! Δεν εννοω ισως αυτο που θελειςς να πεις οτι τα σετ (ξυπνανε) πιο αμμεσα λογω του μονοπλευρου μαγνητισμου του εξοδου ! Καταλαβαινεις τι εννοω!!!! Τωρα για τις 6ςα7 θα σου πω οτι ειναι πολυ πιο λιγη απο την 6336 αλλα και απο την 6c33!!! Γραφω απο το κινητο μου και δεν μπορω να πω περισοτερα!!! Το βραδυ θα γραψω αν εχω χρονο πολλα παραπανω!!!!!

    29  6 Dec 2011  
  • pavgeris

    pavgeris

    Registered

    takis6c33 wrote:
    Πετρο αυτο εννοω οτι δεν μπορεις να παρεις ισχυ απο σετ! Δεν εννοω ισως αυτο που θελειςς να πεις οτι τα σετ (ξυπνανε) πιο αμμεσα λογω του μονοπλευρου μαγνητισμου του εξοδου ! Καταλαβαινεις τι εννοω!!!! Τωρα για τις 6ςα7 θα σου πω οτι ειναι πολυ πιο λιγη απο την 6336 αλλα και απο την 6c33!!! Γραφω απο το κινητο μου και δεν μπορω να πω περισοτερα!!! Το βραδυ θα γραψω αν εχω χρονο πολλα παραπανω!!!!!

    Τακη, σε ευχαριστω για την απαντηση σου.
    Το SET εχει νοημα αποκλειστικα και μονο πανω σε ηχεια ειδικων αποστολων. Ο βαθμος αποδοσης των ηχειων ειναι βαρια μονοψηφιο νουμερο. Αμα πας σε απιστευτα υψηλες ευαισθησιες ισως να πιασεις και ενα ουτοπικο 20%. ΟΚ, πανω σε Altec field coil πιανεις αρκετα παραπανω, ομως ας μη μεινουμε εκει. Η προσωπικη μου προτιμηση ειναι αυτος ο δρομος, ενα εξεζητημενο ηχειο σαν αυτο που ειδες στο αλλο post με ενισχυτη λιγων watts, ΟΚ, οχι κατ' αναγκη τοσο πολυ τραβηγμενο.
    Μπορω να κατασκευασω ενα εντελως ουτοπικο SET διχως περιορισμο χρηματων (ειναι εξωφρενικα ακριβοι οι σιδηροπυρηνες), ομως το συνολικο κοστος ειναι στρατοσφαιρικο. Υπο αυτη και μονο την εννοια, ναι, ενα τετοιο SET ειναι πανακεια.Προσεξε το εξης παραδειγμα. Σκεφτομαι να φτιαξω για μενα το προσωπικο μου μηχανημα, εξ ολοκληρου με λυχνιες Telefunken (RE074->RS241->RS237) που να οδηγειται η τελικη λαμπα σε ClassA2 και να δινει περι τα 25-30 Watts.3 σταδια ενισχυτης. Το προϋπολογισμενο κοστος για εξωτικα σιδερα και συρματα παντου, με λαμπατες ανορθωσεις σε ολες τις υψηλες και ολα τα νηματα αγγιζει τις €30.000 και κανενα 4μηνο+ εργασιας.Ειναι εντελως εξεζητημενο.Εαν κανω την παραδοχη και αντι 25-30 βατ ζητησω ταβανι τα 10 σε ClassA1, τοτε πεφτει το κοστος περιπου 40%.Απο ενα σημειο και πανω το πραγμα φευγει στη στρατοσφαιρα. Για αυτο και προτιμω να κοψω ισχυ με δραματικη μειωση κοστους.
    Πρακτικα η μεγαλη ισχυς σε SET ειναι εξωπραγματικα ακριβη, οχι ομως ανεφικτη.
    Μια λυση PP προσωπικα ουτε καν θελω να την ακουσω στον παγκο, ειναι λαθος περα για περα ως προς το μουσικο αποτελεσμα.Για αυτο και δεν εχω ποτε ασχοληθει και ουτε προκειται ποτε. Ωστοσο, οπως σου ειπα θα ηθελα να ακουσω καποια φορα μια τραβηγμενη υλοποιηση OTL με καλες λυχνιες οπως αυτες που κατονομαζεις, σιγουρα θα εχει ενδιαφερον.
    Οπως πολυ σωστα ανεφερες το παιχνιδι στα SET ειναι ολο και ολο ο μαγνητισμος των Μ/Σ, ολα αναγονται στη μεταβλητοτητα του magnetic permeability στο frequency domain.Εκει οφειλεται ο ηχος των SET, δε θα πω ομως οχι σε μια ακροαση ενος καλου OTL με καλες λυχνιες...
    Για να δουμε λοιπον...

    30  7 Dec 2011  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Πετρο συμφωνω οτι το κοστος για να παρεις ισχυ απο σετ ειναι τρελλο!!!! Επισης οτι η κατασκευη που ετοιμαζεις ειναι για ειδικα ηχεια!!! Τουλαχιστον μιλαμε την γλωσσα των λαμπατων!!!!

    Τωρα για τα οτλ θα σου πω οτι και αυτα εχουν τους περιορισμους τους!! Σιγουρα δεν πιανεις τα νουμερα που αναφερεις , αλλα και αυτα εχουν αλλα!!!
    Παραδειγμα για να πας σε μια σοβαρη κατασκευη πρεπει να παιξεις με πολλες παραλληλες λυχνιες που σημενει πολυ μεγαλη καταναλωση τροφοδοτικο πρεπει να ειναι κτηνος με παρα πολυ μικρη αντισταση [το βλεπει κατ ευθειαν η λυχνια] και δεν πρεπει να παει ουτε ενα ωμ χαμενο!
    Μετα εχεις να κανεις σωστη επιλογη λυχνιων [αξιοπιστες] μην παθεις κανενα ατυχημα και κλαις τα ηχεια σου!!

    Τωρα να αναφρω οτι υπαρχουν δυο τοπολογιες στους οτλ. Η μια ειναι η Φουτερμαν , και η αλλη το κυκλοτρο. Και οι δυο εχουν τα υπερ και τα κατα τους!! .............

    31  7 Dec 2011  
  • Stavros

    Stavros

    Registered

    Τακη καλημερα.Δεν ειναι μονο δυο οι τοπολογιες:)
    (Δεν μιλω για παραλλαγες)

    Με την συγκεκριμενη εχω φτιαξει πριν χρονια ενα προ στον Κωστα ,αν και πρεπει να το ακουσες,ενω ετοιμαζω και ενα εμπορικο κομματι σε ενα σχεδιο δικο μου ,25W SEP
    :)

    32  8 Dec 2011  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Σταυρο καλησπερα.
    Πολυ σωστα λες ειναι πιο πολλες .απλα μιλαω για τις επικρατεστερες.

    ΑΣΧΕΤΟ ΓΙΑ ΘΥΜΙΣΕ ΜΟΥ ΠΟΙΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ ΕΙΣΑΙ?ΑΠΟ ΚΥΠΡΟ?

    33  8 Dec 2011  
  • Stavros

    Stavros

    Registered

    takis6c33 wrote:
    Σταυρο καλησπερα.
    Πολυ σωστα λες ειναι πιο πολλες .απλα μιλαω για τις επικρατεστερες.
    ΑΣΧΕΤΟ ΓΙΑ ΘΥΜΙΣΕ ΜΟΥ ΠΟΙΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ ΕΙΣΑΙ?ΑΠΟ ΚΥΠΡΟ?

    Yes :)

    34  8 Dec 2011  
  • takis6c33

    takis6c33

    Registered

    Γεια σου ρε Σταυρο!!!!! Θα σε δουμε καθολου ?
    Οχι δεν τον ακουσα

    εγω τωρα σαν αρχη θα τον παιξω εντελως απλα με αντισταση στο ανοδικο φορτιο, αλλα σκεφτομαιι και με πηγη ρευματος αλλα κai me choke loding.

    35  8 Dec 2011  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Καλως ήρθες Σταύρο, ελπίζω να βοηθησεις οσο σου επιτρεπει ο χρονος σου στη δυνατή DIY κοινότητα μας!

    36  8 Dec 2011  
 
page 3/5 rows 12/51 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 79ms (19 queries, 41ms)