weiss dac202

  • antkots

    antkots

    Registered

    Eυχαριστω Πετρο,παιδια αυτα που αναφερω παρα πανω ειναι σημαντικα για μενα τουλαχιστον.

    Δεν ειμαι κατα των ψηφιακων τουναντιον,πιστευω οτι το μελλον ανηκει στα ψηφιακα (πηγες και ενισχυτικα) ουτε ειμαι εμπορος,ουτε υποστηριζω το δικο μου συστημα για να εχω καποια ιδιοτελεια.

    Ομιλω ουδετερα με κυριο γνωμονα τα αυτακια μου τα οποια δεν με εχουν προδωσει ποτε!!

    Μπορω να αναφερθω και σε αυτους που εχουν σαν μονοδρομο τα ψηφιακα και εχουν απορριψει ολα τα αλλα μεσα ακουστικης ψυχαγωγιας ....αλλα θα γινω κακος και δεν ειναι σωστο.

    Αλλα στην δεδομενη περιοδο που διανυουμε τα ψηφιακα εχουν δρομο μπροστα τους ακομη.

    Τελος παντων τα ψηφιακα δεν παιζουν ολα το ιδιο.

    Ετσι και η μετρικ με το 202 δεν παιζουν οχι μονο το ιδιο αλλα παιζουν παντελως διαφορετικα.

    Βεβαια το 202 τιμολογειται καπου στις 6.000ε και η μετρικ στα 3.000ε.

    Αυτο ειναι ενα σημαδακι περι καποιων παραμετρων......νομιζω?

    Τωρα τι αλλο να πω ?

    73  4 Feb 2013  
  • antkots

    antkots

    Registered

    Θα λειψω για λιγο,παω να στειλω πισω το Jaguar

    74  4 Feb 2013  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Έχω να θέσω κάποια σχόλια...

    _Κατα πρώτον για οποιοδήποτε συγκριτικό δέν απαιτείται καμία άδεια. Είναι δικά μου τα μηχανήματα, τα συγκρίνω σε ένα σύστημα της επιλογής μου και γράφω ότι σχόλιο θέλω στο προσωπικό μου blog. Αν κάποιος αντιπρόσωπος διαφωνεί με το σύστημα, με το αυτί μου ή με το τέστ δέν με απασχολεί. Εγώ το έκανα για προσωπική χρήση και θα γράψω τα αποτελέσματα όπου θέλω και όποιος θέλει τα δέχεται. Ακόμα και αν είναι λαθεμένα.

    _Δεύτερον. Το weiss 202 σήμερα θεωρείται μηχάνημα αναφοράς
    (και έτσι πρέπει να είναι).Τί έχει μέσα?Ποιό μετατροπέα φοράει, τί τροφοδοσία και τί στάδιο εξόδου?Όχι τίποτ άλλο αλλα το τσιπάκι που φοράει το weiss έχει δεχτεί δριμεία επίθεση και κριτική απο την χαι έντ κοινότητα...

    75  4 Feb 2013  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    Είναι προφανές ότι δεν χρειάζεται ειδική άδεια για να πραγματοποιήσει κάποιος συγκριτικό τεστ μηχανημάτων στο σπίτι του η σε οποιονδήποτε χώρο. Βεβαίως η αξιοπιστία του αποτελέσματος αμφισβητείται, ακόμα και αν υπάρχει η καλύτερη δυνατή πρόθεση ...

    Σαν ACA όμως για να κάνουμε συγκριτική αξιόπιστη δοκιμή, καλό είναι, αν και κανείς δεν μπορεί να μας το απαγορεύσει, να έχουμε τη συγκατάθεση των αντιπροσώπων καθώς και την "υποστήριξη-προετοιμασία" των μηχανημάτων από αυτούς. Ακόμα περισσότερο επιθυμητή είναι η παρουσία τους, για να εξασφαλιστούν οι καλύτερες συνθήκες.
    Βεβαίως υπάρχουν διάφορα θέματα για το πως θα γίνει η σύγκριση (double blind test?) και ποιοι θα συμμετέχουν. Και πολλά άλλα...
    Άποψη μου είναι ότι δεν πρέπει να το πολυζαλίσουμε άλλο και απλά η ΣΥΓΚΡΙΣΗ να ΓΙΝΕΙ σε επίπεδο φίλων του φόρουμ...

    76  4 Feb 2013  
  • antkots

    antkots

    Registered

    Συμφωνω απολυτα και ευθυγραμμιζομαι με την τοποθετηση σου Γιωργο!!!!!

    77  4 Feb 2013  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    antkots wrote:
    Βεβαια το 202 τιμολογειται καπου στις 6.000ε και η μετρικ στα 3.000ε.
    Αυτο ειναι ενα σημαδακι περι καποιων παραμετρων......νομιζω?
    Τωρα τι αλλο να πω ?

    Aντωνη , μηπως να μας πεις επιτελους τι σκεφτεσαι???

    78  4 Feb 2013  
  • antkots

    antkots

    Registered

    Δεν μπορω να σκεφτω μου εχετε παρει το μυαλο....
    Θα ανεβασω ενα νεο μοντελακι για να ξεχαστω.....

    79  4 Feb 2013  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    αντε καλα, πνιξτον τον πονο με τα μοντελα....

    80  4 Feb 2013  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    gherop wrote:
    Βεβαίως η αξιοπιστία του αποτελέσματος αμφισβητείται, ακόμα και αν υπάρχει η καλύτερη δυνατή πρόθεση ...

    Φυσικά και αμφισβητείται. Δηλαδή είναι απολύτως υγιές να αμφισβητηθεί. Γιατί δηλαδή να δεχτεί ο καθένας τη δική μου άποψη?

    Εμείς γράφουμε ότι νομίζουμε και πιστεύουμε και έπειτα είναι στο χέρι του καθενός να το αξιολογήσει και να το δεχτεί.
    Στην τελική δέν αποτελούμε έντυπο τύπο που πληρώνεται και ζεί απο αυτό.
    Όπως μπορούν όλοι να δούν ούτε διαφημίσεις δέν υπάρχουν στο σάιτ.

    Όλοι μπορούν ελεύθερα να γράψουν ότι θέλουν στον τομέα της ακουστικής κριτικής. Έπειτα αφήνεται στον κάθε χρήστη ξεχωριστά να κρίνει τον εκάστοτε ριβιούερ.

    Η επίσκεψη στο Χρήστο δέν εξυπηρετεί τόσο κάποιο κατ εμέ ανούσιο συγκριτικό όσο
    _Την ελαφρά γνώση του τί είναι το μάστερινγκ, τί είναι ένα στούντιο και ποιός ο ρόλος του στη μουσική αναπαραγωγή.
    _Πώς ακούγεται ένα σύστημα σε ένα απολύτως ελεγχόμενο περιβάλλον.

    81  4 Feb 2013  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    Ακριβως ετσι ειναι Αλεξη.
    Η συγκριση βεβαιως θα αναδειξει διαφορες, ισως ομως να μην καταδειξει εμφανη υπεροχη του ενος η του αλλου μηχανηματος, κατω απο τις ιδιες η διαφορετικες συνθηκες.
    Αυτο ομως που ειναι σιγουρο, ειναι οτι ολοι μας θα πλουτισουμε τις εμπειριες μας και θα αποκτησουμε νεες γνωσεις.
    Ας προχωρησουμε λοιπον.
    Θα επικοινωνησω συντομα με τον Χρηστο για να δουμε αν μπορει να μας φιλοξενησει για τα περαιτερω...

    82  4 Feb 2013  
 
page 7/7 rows 12/82 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 70ms (19 queries, 42ms)