Καλώς ήρθες Arthur

  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    α τώρα κατάλαβα ποιός είσαι!!!απο την Αυστραλία μάλιστα!!!!

    τώρα είσαι Ελλάδα ή Αυστραλία?

    1  13 Nov 2010  
  • Trouble

    Trouble

    ACA Member

    And welcome from Florence, for the time being.

    2  13 Nov 2010  
  • arthurk74

    arthurk74

    Registered

    AlexD wrote:
    Βασικά καλώσήρθες.
    σε ποιό φόρουμ είσαι moderator?και ποιός είσαι εκεί?
    εγώ γράφω ως teachertza στο avsite!!!

    Γεια σου Αλεξ και σ'ευχαριστω για το καλωσορισμα.

    Το φορουμ που κανω moderate θα το βρεις εδω - link

    Γραφω ως arthurk74

    Το φορουμ αυτο ειναι στην Ισπανια αλλα τα περισσοτερα μελη ειναι απο την Αγγλια οπως και ο ιδρυτης του και administrator.

    Υπαρχουν ομως κι αλλα μελη απο αλλες χωρες της Ευρωπης και λιγοι απο την Απω Ανατολη.

    3  14 Nov 2010  
  • arthurk74

    arthurk74

    Registered

    AlexD wrote:
    α τώρα κατάλαβα ποιός είσαι!!!απο την Αυστραλία μάλιστα!!!!
    τώρα είσαι Ελλάδα ή Αυστραλία?

    Αυστραλια.

    4  14 Nov 2010  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    έχετε κάποιο σύλλογο όπως ο aca εκεί στην αυστραλία?ήσουν επίτιμο μέλος στο aca?πές μας έτσι λίγο την ιστορία σου σε σχέση με το aca( αν θέλεις βέβαια) ετσι ώστε και εμείς να προσανατολιστούμε...
    επίσης αν έχεις κάποιες φωτογραφίες απο το σύστημα σου μπορείς ανα πάσα στιγμή να μου τις στείλεις να τις βάλω στο αρχείο μήπως και σύντομα ανοίξουμε κατηγορία για μέλη του aca εξωτερικού.

    5  14 Nov 2010  
  • arthurk74

    arthurk74

    Registered

    AlexD wrote:
    έχετε κάποιο σύλλογο όπως ο aca εκεί στην αυστραλία?ήσουν επίτιμο μέλος στο aca?πές μας έτσι λίγο την ιστορία σου σε σχέση με το aca( αν θέλεις βέβαια) ετσι ώστε και εμείς να προσανατολιστούμε...
    επίσης αν έχεις κάποιες φωτογραφίες απο το σύστημα σου μπορείς ανα πάσα στιγμή να μου τις στείλεις να τις βάλω στο αρχείο μήπως και σύντομα ανοίξουμε κατηγορία για μέλη του aca εξωτερικού.

    Βεβαιως, στο Συδνευ υπαρχουν δυο συλλογοι που προεκυψαν απο διασπαση (για διαφορους λογους) του ενος αρχικου.

    link

    Οι διασπασθεντες δημιουργησαν τον ακολουθο συλλογο.

    link

    Συναντησεις / ακρασεις γινονται μια φορα τον μηνα σ' ενα αρκετα μεγαλο χωρο ( χωλ), που μας παραχωρει δωρεαν η τοπικη Δημαρχια, και συνηθως ακουμε συστηματα μελων η καινουργια μηχανηματα και ηχεια, που εκθετουν διαφοροι κατασκευαστες η εισαγωγεις Χαι Εντ.

    Το ιστορικο με το Α C A ειναι βασικα απλο. Για αρκετα χρονια εκανα moderate στο HI FI CHOICE magazine forum, οπου εγινε μελος κι ο Χρηστος Σκαλουμπακας, σε μια προσπαθεια να κανει γνωστες τις δραστηριοτητες του ACA.

    Φυσικα, σαν Ελληνας του εξωτερικου αισθανθηκα περηφανος για την θαυμασια εικονα που εβλεπα κι ετσι, δεν εχανα ευκαιρια να προωθησω οτιδηποτε ειχε σχεση με το ACA.

    Φανταζεσαι την απογοητευση μου δε, οταν το website του ACA δεν ηταν προσβασιμο..

    Αργοτερα, και υστερα απο προσκληση ενος Αγγλου φιλου μου, εγινα moderator και σ' ενα αλλο φορουμ, αυτο - link

    Δεν επαψα ομως να ψαχνω στο google για το ACA και μολις ανακαλυψα οτι ξαναρχισε να λειτουργει, ξεκινησα ενα καινουργιο νηματιο στο φορουμ, " The ACA is back! ", σε μια προσπαθεια να πληροφορησω τα μελη του mundoaudiofilo, για την επανασυσταση του ACA.

    Ο Χρηστος Σ. εγινε τοτε μελος στο mundoaudiofilo μετα απο προσκληση μου και μας πληροφορησε ολους για τα τεκταινομενα. Η ιδεα να τον ανακηρυξετε "Επιτημο Μελος" ηταν θαυμασια, και σας τιμα ολους που του αναγνωριζετε την δυσκολη δουλεια που εκανε ολα αυτα τα χρονια, στο να 'στησει' αυτον τον συλλογο.

    Αυτη εν συντομια, ειναι η 'σχεση' μου με το ACA.

    Το συστημα που χρησιμοποιω, ξανα εν συντομια, ειναι - YBA 201 CD player, ClearAudio 'Emotion' turntable, ΒenzMicro Glider cartridge on 'Passion' arm, Musical Fidelity XLP S phono stage, Bryston BP25 preapmlifier, Bryston 7B SST monoblock amplifiers και KEF Reference 3.2
    ηχεια. Exω επισης και χρησιμοποιω καπου καπου, a City Pulse DAC, a Consonance Opera Reference 2.2 CD player, a PS Audio PCA2 preamplifier and HCA2 power amplifier, καθως κι ενα ενα ζευγαρι Audiovector stand mound monitors.

    Φωτογραφιες θ' ακολουθησουν συντομα..

    6  15 Nov 2010  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    είναι τρομερό πόσο εύκολα διασπώνται μικρές ομάδες ανθρώπων.

    βέβαια δυστυχώς πρέπει να σε ενημερώσω οτι ο Χρήστος δέν είναι πλέον επίτιμο μέλος.δέν ξέρω για το εξωτερικό αλλα στην Ελλάδα η εικόνα που παρουσίαζε σίγουρα δέν εκπροσώπευε τα περισσότερα μέλη.
    σήμερα το σάιτ δουλεύει με μία επιτροπή.

    τα μίτινγκς και οι εκδηλώσεις συνεχίζουν να υπάρχουν κανονικά και με το πρόγραμμα.

    7  15 Nov 2010  
  • arthurk74

    arthurk74

    Registered

    Αλεξ, λυπαμαι παρα πολυ μ' αυτα που μου γραφεις, δηλαδη πως γινεται αυτο? Οταν καποιος ανακηρυχθει 'επιτιμο μελος', ειναι δυνατον να καταργηθη?

    Μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι η εικονα του Χρηστου στα φορα του εξωτερικου ειναι θαυμασια και, τουλαχιστον στο mundoaudiofilo χαιρει μεγαλης εκτιμησεως απο τα υπολοιπα μελη.

    Δεν γνωριζω τι σας ωθησε να προβητε σε αυτην την ενεργεια αλλα ελπιζω, για το καλο του συλλογου σας, να αναθεωρησετε γρηγορα αυτην την αποφαση που, κατα την ταπεινη μου γνωμη, μονο βλαπτει το image του ACA..

    Βεβαια, εγω σαν μη μελος δεν μου πολυ πεφτει λογος αλλα, νομιζω οτι θα ηταν πολυ πιο εξυπνο και υπευθυνο, να τιματε τους 'εργατες' του συλλογου αντι να τους εξωστρακιζετε..

    Συγνωμη αν δυσαρεστω καποιους μ' αυτα που γραφω αλλα παντα πιστευω στην εκφραση της αληθειας και θα ηθελα το ACA να συνεχισει να ειναι το καμαρι του Ελληνικου High End στο Ιντερνετ.

    Φιλικωτατα

    Θανασης

    8  15 Nov 2010  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Δικαιολογώ απολύτως τη στάση σου διότι δέν γνωρίζεις την Ελληνική audiophile κοινότητα ούτε την ιστορία του ACA. τουλάχιστο την πραγματική και όχι αυτή που σας πλάσαρε ο τέως πρόεδρος.
    αν θέλεις για όλα τα παραπάνω διαθέτω αποδεικτικά στοιχεία τα οποία ανα πάσα στιγμή μπορώ να στα στείλω ή σε εσένα ή σε οποιονδήποτε.

    θα ήθελα σε παρακαλώ να μήν επανέλθω σε αυτό το θέμα.αρκετά έχει ματώσει αυτός ο σύλλογος απο διαμάχες των μελών με τον τέως πρόεδρο.

    Αν έχεις οποιοδήποτε θέμα που θέλεις να συζητήσεις μπορείς ελεύθερα να το αναρτήσεις στο φόρουμ.αν έχεις κάποια ιδέα για το μέλλον του συλλόγου όπως ας πούμε μία φιλική συνεργασία μεταξύ του δικού μας και του δικού σας επίσης είμαστε ανοιχτοί στο να συνεργαστούμε.αν θέλεις να κάνεις κάποια πρόταση για το μέλλον επίσης.

    αλλα δέν θα επανέλθω για το θέμα του τέως...

    9  15 Nov 2010  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Η εικόνα του Χρήστου στα φόρα του εξωτερικού δεν είναι καθόλου θαυμάσια αγαπητέ arthur, μπορώ να σε διαβεβαιώσω και εγώ για αυτό. Μάλλον θα έλεγα ακριβώς το αντίθετο.

    Anyway o συγκεκριμένος κύριος αποτελεί πλέον παρελθόν οπότε θα παρακαλούσα να τελειώσει εδώ η συζήτηση.

    Ευχαριστώ.

    10  15 Nov 2010  
  • arthurk74

    arthurk74

    Registered

    Τελος συζητησης λοιπον!

    Ευχαριστω.

    11  16 Nov 2010  
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 76ms (18 queries, 45ms)