Εντυπώσεις από την παρουσίαση μας στο hi-end show 2010.

  • protos

    protos

    ACA Member

    Tώρα που τελείωσε μπορούμε να γράψουμε τις συνολικές εντυπώσεις μας για τα καλά της παρουσίασης μας , τι αποκομίσαμε, και το τί πρέπει να βελτιώσουμε του χρόνου. αρχίζω εγώ.
    1.το σύστημα μας έπαιξε πολύ συμπαθητικά και αυτό κίνησε το ενδιαφέρον του κόσμου για να κάνει ερωτήσεις με όλα τα παρελκόμενα-διαφήμιση του aca κλπ.
    2. ο χώρος λειτούργησε ως πόλος συνάντησης για πολλά μέλη του aca.δηλαδή ενίσχυσε την συνοχή μας , ανταλλάξαμε εντυπώσεις , χαλαρώσαμε με φίλους κ.ο.κ.
    3. στο μέτρο των δυνατοτήτων μας και του γενικότερου διακριτικού σκοπού μας η παρουσίαση ήταν επιτυχής. είμαστε πρώτα απόλα κλάμπ φίλων και όχι εταιρία με τάση ανταγωνιστική αυτοπροβολής και επίδειξης.
    4. στο μέλλον θα μπορούσαμε να οργανωθούμε λίγο καλύτερα.να ορισθεί μία συντονιστική επιτροπή για την έκθεση εγκαίρως η οποία θα αποφασίσει με ηρεμία - δεν μπορεί να τα κάνει όλα ο πρόεδρος. η αφίσα ήταν πετυχημένη αλλά θα μπορούσαμε να την τυπώσουμε και σε μέγεθος 1 μέτρου η και πλαστικοποιημένη για να αναρτηθεί στο χώρο-φτηνά είναι αυτά και εύκολα.τα δύο-τρία α4 που κολλήσαμε δεν φαίνονταν σε ένα γεμάτο δωμάτιο.επίσης δεν είχαμε έντυπο υλικό να δώσουμε -ούτε καν την αφίσα η οποία κυκλοφόρησε σε λίγα αντίτυπα.

    1  25 Oct 2010  
  • Trouble

    Trouble

    ACA Member

    I agree with everything you say here N.

    Good job boys.

    I didnt even come to the show because we were under attack and I was a slave to our sites protection. So I missed everything.

    I need updates.

    2  25 Oct 2010  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    Συμφωνώ απολύτως με ότι έγραψες Νίκο και να σε ευχαριστήσω που έφερες τα μηχανήματά σου και για τη συνεχή παρουσία σου.
    Επίσης και γιατί ΔΕΝ τα πούλησες ενώ είχες πολλές ευκαιρίες !!!
    Άκουσα κιόλας σε άλλο δωμάτιο να συζητάνε για την ποιότητα του συστήματος και πόσο άραγε να κάνουν τα ηχεία και οι ενισχυτές μας !!!
    Κάποιος άλλος ρώταγε ποιός ήταν ο κατασκευαστής για να του δώσει παραγγελία.
    Το ACA θα λύσει έτσι το οικονομικό του πρόβλημα...
    Συγχαρητήρια και στον Μάνο για την πηγή, laptop κλπ, τσικουδια, σταφιδο-φυστίκια, βάρδια, παρουσία του κλπ.
    Συγχαρητήρια στον Κ. Κουρκούνη που προσφέρθηκε αν και νέο μέλος να φέρει όλα τα DIY μηχανήματα του και να κάνει και βάρδια.
    Αλλά και στον κουμπάρο μου τον Γιώργο Χ. για τον ίδιο λόγο.
    Στον Γ. Βλάχο που έβαλε αυτοκίνητο και έφτιαχνε καλώδια, αλλά και στον Χ. Σιμόπουλο που δεν του ξέφευγε τίποτα.
    Αλλά και στον Άλεξ που άγωνιούσε για τα πάντα και μου τηλεφωνούσε συνεχώς, όταν έλειπα
    Συγχαρητήρια στον Ε. Γκουντάνη που σχεδόν δεν έλειψε από το δωμάτιο 328 και έκανε ενημερώσεις
    Συγχαρητήρια στον ΑΠΟΣΤΟΛΟ, που αν και είχε ο ίδιος πρόβλημα, δεν είπε τίποτα και κάλυψε φωτογραφικά όλη την Έκθεση.
    Να ευχαριστήσω όλα τα μέλη που έκαναν βάρδια με πρώτη και καλύτερη την Άντζυ, τον Αλέξη Χ. και όλους τους αφανείς ήρωες...
    Η αφίσα κατά την άποψή μου ήταν υπέροχη σαν θέμα και σαν νόημα (τρόπος ζωής είναι το ACA). Λίγο μεγαλύτερη θα ήταν ακόμα καλύτερη.
    Συγχαρητήρια και στον Τόνυ για την αφίσα. Κρίμα, γιατί δεν είχε ΧΡΟΝΟ καθόλου, απέκρουε επιθέσεις στο site, να επισκεφθεί την Έκθεση.
    Νομίζω ότι η συνολική παρουσία μας ήταν θετική, γιατί ΘΕΛΑΜΕ να έχουμε διακριτική παρουσία -συζήτηση με άλλους χομπίστες.
    Απολύτως σωστή νομίζω ότι ήταν η απόφαση-επιλογή ΜΟΝΟΝ DIY μηχανημάτων.
    Τέλος, το ότι μας παρεχώρησαν οι διοργανωτές δωμάτιο και άφηναν να εννοηθεί, ότι αν είχαν και μεγαλύτερη αίθουσα θα μας την παραχωρούσαν για κάποια εκδήλωση, καταγράφεται στα ΘΕΤΙΚΑ.
    Δεν είναι αυτονόητο ότι ένας Όμιλος με λίγα μέλη ΕΧΕΙ by default δωμάτιο.
    Πέρισυ υπενθυμίζω ότι έπρεπε να γίνουν πολλές συζητήσεις για να μας παραχωρήσουν τελικά την αίθουσα της εκδήλωσης, γιατί δεν είχαν καλή γνώμη για εμάς !
    Από τα ανωτέρω φαίνεται ότι η επιτυχία οφείλεται στη συλλογική προσπάθεια πολλών ατόμων που αν και την τελευταία στιγμή ενεργοποιήθηκαν και έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους.
    Αλλα πάνω από όλα στις άριστες σχέσεις που έχουμε μεταξύ μας όσοι ασχοληθήκαμε.
    Ας μη ξεχνάμε ότι τις τελευταίες μέρες είχαμε να ασχοληθούμε και με άλλα πράγματα.
    Άντε και σε ανώτερα και του χρόνου.

    3  25 Oct 2010  
  • protos

    protos

    ACA Member

    Δεν θα ξεχάσω επίσης ένα συγκεκριμένο περιστατικό το Σάββατο. Κάθησε στο δωμάτιο μας ένας κύριος , άγνωστος κατά τα άλλα, και άκουγε χωρίς να σχολιάζει.Αφού πέρασε αρκετή ώρα ζήτησε να βάλουμε κάποιες πολύ καλές εκτελέσεις κλασσικής και όπερα που είχε μαζί του. Το αποτέλεσμα του άρεσε τόσο -όσο και σε μας-που συνεχίσαμε να ακούμε μαζί σχεδόν όλο το απόγευμα του Σαββάτου διάφορα cd δικά του.Οπως μου είπε ο ίδιος , ήταν περισσότερο μουσικόφιλος παρά audiophile.Το εντυπωσιακό ήταν οτι ενώ υπήρχαν φοβερά συστήματα τριγύρω που θα μπορούσε να επισκεφτεί προτίμησε το δικό μας.Φυσικά και γνωριστήκαμε και ελπίζουμε οτι θα τον έχουμε και ως μέλος.

    4  25 Oct 2010  
  • gherop

    gherop

    ACA Member

    protos wrote:
    Δεν θα ξεχάσω επίσης ένα συγκεκριμένο περιστατικό το Σάββατο. Κάθησε στο δωμάτιο μας ένας κύριος , άγνωστος κατά τα άλλα, και άκουγε χωρίς να σχολιάζει.Αφού πέρασε αρκετή ώρα ζήτησε να βάλουμε κάποιες πολύ καλές εκτελέσεις κλασσικής και όπερα που είχε μαζί του. Το αποτέλεσμα του άρεσε τόσο -όσο και σε μας-που συνεχίσαμε να ακούμε μαζί σχεδόν όλο το απόγευμα του Σαββάτου διάφορα cd δικά του.Οπως μου είπε ο ίδιος , ήταν περισσότερο μουσικόφιλος παρά audiophile.Το εντυπωσιακό ήταν οτι ενώ υπήρχαν φοβερά συστήματα τριγύρω που θα μπορούσε να επισκεφτεί προτίμησε το δικό μας.Φυσικά και γνωριστήκαμε και ελπίζουμε οτι θα τον έχουμε και ως μέλος.

    Αυτό σημαίνει ότι είχαμε την έξωθεν καλή μαρτυρία

    5  25 Oct 2010  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Η φετεινή παρουσία του club στο hi-end show 2010 θα πρέπει να ήταν από τις πιο επιτυχημένες...

    Πάρα πολύς κόσμος παρέλασε από την αίθουσά μας...γνωστοί και άγνωστοι...

    Μου έκανε τρομερή εντύπωση το γεγονός ότι πολλοί γνώριζαν όχι μόνον εμάς αλλά και τα προβλήματά μας και μας ρωτούσαν με ενδιαφέρον για την πορεία του club...

    Το συστηματάκι που είχαμε στήσει έπαιζε πολύ καλά και αρκετοί ενδιαφέρθηκαν...να το αγοράσουν...

    Υπήρξαν αρκετοί ακόμα που ενδιαφέρθηκαν να γίνουν μέλη του club...

    Και του χρόνου...(λίγο πιο οργανωμένα...και μάλιστα έχω νέα πρόταση για σύστημα...)

    6  25 Oct 2010  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Εδώ θα ήθελα να αναφέρω και κάτι πολύ σοβαρό που συνέβη κατά τη διάρκεια της έκθεσης, κάτι που ίσως δεν κατάλαβαν πολλοί από μας που δεν ασχολούνται αρκετά με το internet και το site...

    Συγκεκριμένα από το Σάββατο το πρωί το παρόν νέο site(forum) του aca άρχισε να δέχεται μια πρωτοφανή επίθεση(κάτι σαν ηλεκτρονικό πόλεμο) από πολλά και διαφορετικά μέρη ανά τον κόσμο...

    Η επίθεση ήταν τόσο πολύπλευρη και οργανωμένη που είχε ακόμα και 'πλαστά' μέλη που έμπαιναν στο forum και δημοσίευαν πορνογραφικό περιεχόμενο...

    Αυτό ήταν η αιτία που εγώ προσωπικά δεν ήρθα το Σάββατο στην έκθεση και ο Τόνυ δεν ήρθε καθόλου... Είμαστε κολλημένοι στις οθόνες...

    Τέλος πάντων... θέλω να πιστεύω πως ήταν τυχαίο γεγονός και όχι πως κάποιος ή κάποιοι βάλθηκαν οι ίδιοι(ή έδωσαν εντολές σε άλλους) να μας ρίξουν το site...

    7  25 Oct 2010  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    πράγματι.το event είχε τρομερή επιτυχία.

    ο κόσμος στην αίθουσα ήταν αντίστοιχος αυτού στο avsite και στο avclub.και μήν ξεχνάμε οτι εμείς είμαστε μόνο 50 και αυτοί χιλιάδες...
    πέρασαν πολλά άτομα που μιλάμε στα φόρουμς όπως ο Τσαντουλής, ο gstriftos και ο Κοτσίδης.

    πλέον είναι καιρός το aca να αρχίσει να αποκτάει φιλικές σχέσεις με τον audio Ελληνικό χώρο, κάτι το οποίο δέν είχε γίνει μέχρι σήμερα.....

    Ο Ελληνικός χώρος των φόρα είναι γεμάτος απο άτομα ψαγμένα και γεμάτα απο γνώση και όρεξη.είναι καιρός να μας ξέρουν ως αυτό που είμαστε.ως φιλόμουσοι και ΟΧΙ ως μηχανηματάκηδες....

    Σαν γενική τώρα γνώμη για την έκθεση...
    μου φάνηκε μικρότερη απο την περσινή.νομίζω οτι για πρώτη φορά κατάλαβα το πόσο σημασία έχει ο χώρος για ένα σύστημα.ηχεία-μύθοι γινόντουσαν σκουπίδια σε ένα κακό χώρο.
    την καρδιά μου έκλεψαν όπως και πέρυσι τα kef.ήθελα να ακούσω και το focal αλλα ξέχασα...δέν πειράζει...θα πάω στον Απόστολο...
    μετά θα έλεγα οτι μου φάνηκαν πολύ καλά τα xtz του Θέμη αλλα και διάφορα κεραμικά που είδα.το κτήνος της jbl μου φάνηκε πάρα πολύ καλό επίσης,
    σαν άσχημη λύση μου φάνηκε οτιδήποτε άκουσα σε συνδυασμό κόρνα-λάμπα.παρότι οι άλλοι που ήταν μαζί μου τα αγάπησαν και τα έβαλαν στην κορυφή..
    πάντως ότι και να πούμε είναι λίγο όταν έχουμε τον παράγοντα χώρο.

    8  25 Oct 2010  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    επίσης ας αναφέρουμε και μία μοναδικότητα.
    έχει γίνει πλέον δεδομένο οτι η υψηλή πιστότητα περνάει ΚΑΙ απο το επίπεδο του pc based audio.
    παρ όλ αυτά ελάχιστοι εκθέτες είχαν στήσει σωστά ένα σύστημα που παίζει με pc.

    Είμαστε λοιπόν οι μοναδικοί μαζί με την athens pro audio που είχαμε την τελευταία λέξη του ψηφιακού transport.mac+amarra.
    το οτι οι άλλοι δέν είχαν στήσει σύστημα δέν έγινε επειδή είναι ακριβό.
    είναι καθαρό οτι οφείλεται στην άγνοια που υπάρχει στον χώρο για την ψηφιακή τεχνολογία.
    και εκεί ήρθαμε για να αποδείξουμε οτι εκτός απο βαρβάτα αναλογικά μέλη έχουμε και βαρβάτα ψηφιακά που πάντα λειτουργούν και θα λειτουργούν στην αιχμή...

    9  25 Oct 2010  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Τα κορυφαία συστήματα και για μένα...

    Όπως πάντα τα KEF Reference 207 με ενισχυτικά MARANTZ...

    Τα Focal Stella Utopia III με VAC...

    Οι απίθανες κόρνες της CESSARO με τα ενισχυτικά της ελληνικής TLA...

    Οι επίσης απίθανες κόρνες της AVANDGARDE με τα AUDIO NOTE...

    Τα μεγάλα DUEVEL με τα PATHOS...

    -*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-

    Εδώ να πούμε πως οι κρίσεις μας στα επίπεδα μιας έκθεσης είναι αρκετά υποκειμενικές με δεδομένο τον ακατάλληλο χώρο, τον θόρυβο, την πολυκοσμία, το φαντεζύ πρόγραμμα, τον περιορισμένο χρόνο γι αυτό ας μη τρέχουμε να εξυμνήσουμε ή να θάψουμε συστήματα...

    Ένα σύστημα για να κριθεί θέλει χρόνο, χώρο, υπομονή, γνώση, κατάλληλο πρόγραμμα...κλπ...κλπ...

    Όπως και νά 'χει όμως μια τέτοια έκθεση είναι εμπειρία και ευκαιρία γνωριμίας με την τεχνολογία και ότι αφορά το hi-end...

    10  25 Oct 2010  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Μάνο...δέν ξέρω αν ενημερώθηκες.
    το dac σου ξέσκισε το musical fidelity-vdac.

    11  25 Oct 2010  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    χωρίς να κάνω πλάκα είχαμε έναν από τους 10 αξιοπρεπέστερους ήχους στην έκθεση...

    Σε λίγο θα ανεβάσει ο Απόστολος και φωτογραφικό υλικό...

    12  25 Oct 2010  
 
page 1/2 rows 12/13 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 88ms (19 queries, 50ms)