Help for Tonearm-Phono cartridge compatibility

  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Dear friends
    I need your help in order to get together my tonearm-phono cartridges collection.
    Actually I need from someone that has a good experience with this, to advice the correct cartridge for each arm.
    I already have the combination in my mind, but I need a second opinion just to be sure.

    Arms:
    SME V
    SME 3009 Imp.
    SME 3009 S2 Imp.
    ZETA
    EMINENT ET2.5 (aluminum wand)
    TRANSCRIPTORS FLUID

    Phono Cartridges:
    KOETSU ROSEWOOD SIGNATURE
    SHELTER 901
    KISEKI BLUE SILVERSPOT
    KISEKI PURPLEHEART SAPPHIRE
    DYNAVECTOR DRT XV-1S
    SHURE V15 VXMR
    SHURE M97x
    AUDIO TECHNICA AT72

    The SME V, The ZETA and the Eminent arms will be on a Micro Seiki RX-1500VG
    The SME 3009 Imp. on a Transcriptors Hydraulic reference.
    The SME 3009 S2 Imp. on a Thorens 126 MKIII heavily modified.
    The TRANSCRIPTORS FLUID arm on a Transcriptors Saturn.

    Anyone to make a suggestion

    Best regards
    Kyriakos

    1  15 Oct 2010  
  • kyriakos

    kyriakos

    Administrator

    Για ερεύνησε το VinylEngine:

    εδ'ω link και μετά πήγαινε...

    εδώ link

    2  16 Oct 2010  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Ε μωρέ Χρήστο αυτό στο Vinyl Engine το χρησιμοποιούσαμε όταν είμαστε μικροί…για κοίτα αυτό εδώ που μπορείς να βάλεις και δεκαδικά, είναι ακόμα καλλίτερο.
    link
    Εγώ βέβαια θα ήθελα μια εμπεριστατωμένη γνώμη για πολλούς λόγους και ιδιαίτερα ακουστικούς. Έχω φτιάξει ένα πίνακα Excel και έχω βάλει τα χαρακτηριστικά από όλες τις κεφαλές και τους βραχίονες που έχω και τα έχω υπολογίσει, αλλά θέλω και κάποια άλλη γνώμη.

    Κυριάκος

    3  16 Oct 2010  
  • kyriakos

    kyriakos

    Administrator

    Toptubes wrote:
    Ε μωρέ Χρήστο αυτό στο Vinyl Engine το χρησιμοποιούσαμε όταν είμαστε μικροί…για κοίτα αυτό εδώ που μπορείς να βάλεις και δεκαδικά, είναι ακόμα καλλίτερο.
    link
    Εγώ βέβαια θα ήθελα μια εμπεριστατωμένη γνώμη για πολλούς λόγους και ιδιαίτερα ακουστικούς. Έχω φτιάξει ένα πίνακα Excel και έχω βάλει τα χαρακτηριστικά από όλες τις κεφαλές και τους βραχίονες που έχω και τα έχω υπολογίσει, αλλά θέλω και κάποια άλλη γνώμη.
    Τώρα το διευκρίνησες οτι θέλεις ακουστικές εμπειρίες από κάποια ζευγάρια βραχίονας / κεφαλή που έχεις στη διάθεση σου.

    BTW, βάλε συνημμένο αυτο το excel που έχεις κάνει. Μου ακούγεται ενδιαφέρον...

    4  16 Oct 2010  
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 75ms (18 queries, 49ms)