Back To Vinyl But With The Old Way...

  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Όλα όσα περιγράφονται παραπάνω έχουν αφετηρία τον Ιανουάριο του 2021. Δεν περνάει πολύ καιρός από τότε που έχει έρθει στα χέρια μου το πρώτο TD160 και μέσα σε ένα μήνα περίπου βρίσκω ένα δεύτερο στην Αθήνα. Παίρνω τηλέφωνο τον πωλητή ο οποίος το είχε κλείσει ήδη για έλεγχο από υποψήφιο αγοραστή. Προσφέρομαι για άμεση αγορά και μετά από μία ημέρα με ειδοποιεί και το παραλαμβάνω καθώς ο αγοραστής δεν εμφανίστηκε ποτέ.
    Το δεύτερο αγοράστηκε περισσότερο από τον ενθουσιασμό μου για το εν λόγο πικάπ και μετά για την ανησυχία που είχα, επειδή το πρώτο είχε 'knocking motor' (κάτι που ευτυχώς δεν ήταν τίποτα μιας και διορθώθηκε).

    Το δεύτερο λοιπόν, ήταν από τα 'τελευταία' Thorens TD 160 (MK1) αλλά είχε εσωτερικά κάποιες μικροδιαφορές / ελαφρές βελτιώσεις. Ήταν σε εξαιρετικά καλή λειτουργική κατάσταση χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα.
    Πέρασε κι αυτό παράλληλα με το άλλο TD 160 από διαδικασία αναπαλαίωσης.
    Ξεκίνησα και εδώ με σχολαστικό καθαρισμό όλων των εσωτερικών και εξωτερικών τμημάτων.
    Λιπάνθηκαν όλα τα μηχανικά του μέρη και όπου υπήρχαν πλαστικά μηχανικά μέρη (διακόπτες εσωτερικά) περάστηκαν με βαζελίνη.

    Για την αναπαλαίωση του χρησιμοποιήθηκαν τα παρακάτω εξαρτήματα.

    1 σετ καινούρια ελατήρια ανάρτησης από Vinyl Nirvana με ακριβώς τις ίδιες ιδιότητες με τα αυθεντικά (είναι τα πιο καλά σε σχέση με άλλα μετά από εκτεταμένη έρευνα που έκανα)
    1 σετ νέα σφουγγαράκια ανάρτησης
    Νέα βύσματα RCA
    Νέα βάση / καπάκι για το κάτω μέρος MDF 19mm ντυμένη με βινύλιο και αποσβεστικό υλικό εσωτερικά.
    Νέα Κεφαλή Audio Technica ATVM95ML (Micro Linear)

    Αυτό το TD160 δεν με ταλαιπώρησε καθόλου. Πέρα από το καλό καθάρισμα και την αλλαγή στην ανάρτηση δεν χρειάστηκε τίποτα άλλο.

    Μεγάλη διαφορά έκανε η αλλαγή των ελατηρίων. Τα καινούρια είναι πιο 'ζωντανά' όπως συνηθίζουν να λένε οι Thorensάδες στα ξένα forum με πολύ καλή συμπεριφορά 'ηχητικά' από τα προηγούμενα.

    Σε αυτό λοιπόν το Thorens τοποθέτησα την ATVM95ML μετά από κάποιες επικοινωνίες και συμβουλές που είχα από τον Κυριάκο.
    Ο Κυριάκος ήταν καλός σύμβουλος και με βοήθησε πάρα πολύ καθόλη τη διάρκεια της γλυκιάς ταλαιπωρίας μου.

    Με την αυτήν την κεφαλή ( και φυσικά μετά από τη χρήση του Cartridge Alligment Gauge) συνειδητοποίησα αρκετά πράγματα, για τα οποία θα αναφερθώ πιο αναλυτικά άλλη στιγμή.
    Αυτό που με εντυπωσίασε ήταν η ανάλυση που δεν είχα ξανακούσει στο παρελθόν από το παλαιότερο σύστημα πικάπ / κεφαλής που είχα. (Nottingham Analogue Interspace / Rega RB300 / Clearudio Alpha Wood MM)

    H ATVM95ML αποδείχθηκε εξαιρετική για τα χρήματα της. (Άρε Κυριάκο κάτι ήξερες!)

    Και μερικά κοντινά από τη βελόνα.

    13  18 Sep 2021  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Κάπως έτσι λοιπόν ολοκληρώνεται ο κύκλος των 2 Thorens TD 160 με τα οποία πέρασα τον Χειμώνα του 2021.

    Όλους αυτούς τους μήνες είχα την ευκαιρία να ασχοληθώ πάρα πολύ εκτεταμένα με τον αναλογικό ήχο σε θεωρητικό επίπεδο. Δεν έχω τις γνώσεις των γκουρού ή των έμπειρων όπως του Κυριάκου και των υπολοίπων μελών και φίλων μας, αλλά έχω μελετήσει και μάθει αρκετά πράγματα. Η ενασχόλησή μου με βοήθησε να καταλάβω αρκετά πράγματα και έχω καταφέρει να κάνω τα 2 Thorens μου να παίζουν εξαιρετικά σε βαθμό που δεν το περίμενα. Βέβαια υπάρχει χώρος για πολύ βελτίωση και διόρθωση αρκετών θεμάτων που σίγουρα αγνοώ και έχω προσπεράσει.

    Όμως αυτό το ταξίδι με έβαλε σε άλλους δρόμους....

    Άρχισα να μελετώ άλλα μοντέλα της εποχής. Να ανακαλύπτω 'θρύλους' του παρελθόντος. Να συζητώ με άλλους φίλους σε φόρουμ και ομάδες για κεφαλές πικάπ Vintage και να κοιτάζω άλλα πικάπ της εποχής εκείνης...

    Έτσι κάποια στιγμή χαζεύοντας εδώ κι εκεί, μελετώντας το The Analogue Department και άλλα sites... εκτέθηκα ανεπανόρθωτα σε κάτι που στη πορεία μου έγινε εμμονή...

    Δεν ήταν τίποτα αλλά παρά το θρυλικό Thorens TD 124.

    Ήταν σαν έρωτας με την πρώτη ματιά. Μου φαινόταν πανέμορφο οπτικά και με εντυπωσίαζε το γεγονός ότι αυτό το πικάπ σχεδιάστηκε περίπου 70 χρόνια πριν.

    Μου έγινε εμμονή και άρχισα να ψάχνω τα πάντα γύρω από αυτό το μηχάνημα. Τα πάντα όμως!

    Η έκδοση MKII ήταν αυτή που άρεσε πιο πολύ.
    Και κάπως έτσι ξεκίνησε και το τρίτο project.
    Το οποίο από την πρώτη σκέψη μέχρι τώρα είναι μια ξεχωριστή εμπειρία. Γι αυτό όμως το 'εργαλείο' θα ανοίξω άλλο νήμα.

    To be continued

    14  18 Sep 2021  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Πάνο σ' ευχαριστούμε για την λεπτομερή παρουσίαση και την ωραία δουλειά με τα Thorens..

    15  12 Nov 2021  
  • panos_adgr

    panos_adgr

    ACA Member Audio Addicted

    Καλημέρα Μάνο!
    Ευχαριστώ πολύ! Ίσως βοηθήσει το νήμα και κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με TD160.

    16  13 Nov 2021  
 
page 2/2 rows 12/16 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 78ms (19 queries, 52ms)