Το πρωτο φεγγαρι των Quad μου. (#2)

  • panelistas

    panelistas

    Registered

    Χθες εβαλα πανω τις Genalex gold lion, προ και ισχυος,τις πηρα απο θεσσαλονικη,σε εξαιρετικη τιμη,εκαθησα να ακουσω μετα απο μια ωρα ζεσταματος(θελουν πανω απο 100 για να στρωσουν),και η απορια μου ειναι τι ακουγα τοσα χρονια,και πως το ανεχομουνα.Δεν ξερω,αν η λαμπα ειναι τοσο καλη, η τα τρανζιστορ ειναι τοσο χαλια.

    13  17 Jan 2019  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Manos_Bits wrote:
    καλωσόρισες στη χώρα των θαυμάτων.. φιλική προτροπή κάποια στιγμή ν' ακούσεις έναν σοβαρό λαμπάτο ενισχυτή ή combo..

    δεν στο έγραψα για πλάκα το παραπάνω.. που ν' ακούσεις στη θέση των KT88 παλιές EL34 με καφέ βάση ή Ei KT90 !!

    14  18 Jan 2019  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Πω πω τι είναι αυτά που λες ρε Μάνο... καλά με τις λάμπες που λες θα γίνει μεγάλο πανηγύρι...

    15  18 Jan 2019  
  • panelistas

    panelistas

    Registered

    Λαμπων συνεχεια, μπηκαν οι genalex,προ και ισχυος κτ88,και όπως είναι αναμενομενο,ο ηχος χειροτερεψε ελαφρα αλλα ηταν εμφανες,τις αφησα να παιζουν, ώστε να στρωσουν.Μετα από περιπου δυο εβδομάδες,κατι με ενοχλουσε,ο ηχος ειχε λιγοτερο gain,ποιο αδεια η μεσαια, περισσοτερη αναλυση,η οποια όμως στην ουσια ηταν λεπτυνση του ηχου.Δεν μπορει λεω,κατι συμβαινεια.Αλλαζω τις ecc83 με τις μαμμισιες,και παθαινω πλακα.Δεν γινεται λεω,κατι συμβαινει,κοιταω καλυτερα,και διαβαζω genalex made in china,πως γινεται αυτό,αφου είναι ρωσικες.Ελα όμως που μονο οι gold pin είναι ρωσικες,και εμενα μου εστειλαν τις απλες,οι οποιες είναι κατώτερες.Αφησα πανω τις stock,και συνεχιζω τις ακροασεις.Λοιπον το quad εχει μπασο,μου θυμιζει πολύ το καθαρο μπασο από AR και ATC,μπασο στεγνο,χωρις ουρες,μπουμαρισμα δεν ακούγεται ποτε,δεν νιώθεις ότι λειπει κατι,ξανακουω τα cd μου κλασσικης,που δεν μπορουσα με το τρανζίστορ,δεν νιωθω την αναγκη να ακουσω το rega μου,για να ευχαριστηθώ.Κι όλα αυτά με ενα χιλιαρικο συνολικα.

    16  6 Feb 2019  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    βρε συ πανελίστας, γράφεις ωραία, μας ανοίγεις την όρεξη αλλά και από την άλλη κρατάς άκρατη μυστικότητα και δε μας δίνεις και τίποτα 'οπτικό' υλικό.. στείλε καμιά φωτο στο mail να την ανεβάσουμε να πάρουμε και μάτι από τα ωραία πράγματα..

    λοιπόν.. ECC83 ΔΕΝ υπάρχει τίποτε άλλο πλην των TESLA E83CC Frame grid.. τίποτα.. έχουν δοκιμαστεί ότι υπάρχει και ότι κυκλοφορεί, και όλες ωχριούσαν μπρος σ' αυτήν την εξαιρετική λάμπα.. επίσης, στις βάσεις των ΚΤ88 μπαίνουν οι Ei KT90 και οι TESLA EL34 οι παλιές με καφέ βάσεις.. έχω απ' όλες τις παραπάνω, δεν τις πουλάω, απλά αν θες τις φέρνω να τις δοκιμάσεις.. κερνάς τις μπύρες..

    17  6 Feb 2019  
  • panelistas

    panelistas

    Registered

    Ευχαριστω Μανο για τα καλα σου λογια,δεν υπαρχει μυστικοπαθεια,απλα μενω πολύ μακρυα από την Αθηνα και μου αρεσει το καλο κρασι.Ευχαριστω πολύ για τις προτασεις σου,θα το κοιτάξω,ετσι κιαλλιως ολη μερα πλεον ψαχνω λαμπες.Οσο για φωτογραφιες,θα ανεβασω μολις μπορεσω.

    18  7 Feb 2019  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    ωωωχχ.. μένεις μακρυά.. οκ.. καλές δοκιμές..
    όσο για το κρασί κάτι γνωρίζουμε κι εμείς, έχουμε βάλει φέτος δυο 100άρια βαρέλια ένα Μερλό κι ένα Αγιωργίτικο με σωστή επιστημονική οινοποίηση.. έχουν βγει καταπληκτικά!!

    19  7 Feb 2019  
  • panelistas

    panelistas

    Registered

    χθες κατεβασα στο κινητο την εφαρμογή ap,ντεσιμπελομετρο.Αν θεωρήσουμε ότι είναι ακριβες,ο primaluna μεταξυ 9 και 10 στο ποτενσιομετρο,στα 2,5m,αποσταση από τα ηχεια,δινει 84db peak,σε κλασσικη μουσικη,ενταξει δεν καθομαι στις πρωτες θεσεις,αλλα μην ξεχναμε ότι δεν πληρωσα και ακριβο εισιτηριο.

    20  8 Feb 2019  
  • panelistas

    panelistas

    Registered

    Καλημέρα,ουδεν καλον αμοιγες κακου.Τι εννοω,σταματησα πια να περιφερομαι στα sites ψάχνοντας για ενισχυτες,αλλα ηχεια,dacs,κλπ,απλα καθομαι και ακουω,τα quad εναι πολύ ευχαριστημένα,ανταποδιδουν την αγαπη που τους εδειξα,τελικα αυτά μου εδειξαν τον σωστο δρομο.Εχω το 1812 σε sacd,δεν ψαχνω άλλη εκτελεση,απλα αλλαζω τις δυο ecc83 και εχω αλλον μαεστρο,αλλαζω τις ecc82 και εχω άλλο σολιστα,και αν δεν μου αρεσει η ορχήστρα αλλαζω τις kt,τα quad πιανουν ολες τις αλλαγες αμεσα.Δεν ξαναγοράζω cd,βινυλια,μου φθανουν αυτά που εχω,απλα θα αλλαζω την ορχήστρα.

    21  24 Feb 2019  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Νομίζω οτι ελάχιστοι χρήστες έχουν πεί οτι "είμαι απολύτως ευχαριστημένος με αυτό που έχω και δέν θέλω τίποτα άλλο".

    Δεδομένου οτι το χαι φαι είναι και αυτό ένα αμιγώς καταναλωτικό χόμπι, ενίοτε ελιτίστικο, ύχομαι την ίδια διάθεση να την μεταδώσεις και σε άλλους ανθρώπους οι οποίοι αναλώνονται στο να ακούν το σύστημα και όχι το έργο - τη μουσική που αυτό καλείται να μας μεταδώσει.

    22  24 Feb 2019  
  • panelistas

    panelistas

    Registered

    Αγαπητε Αλεξ,δεν αδικω αυτους που δεν μπορουν να απολαυσουν την μουσικη από το συστημα τους,ισως δεν φταινε αυτοι αλλα το συστημα.Το περασα και γω αυτό και ειχα αρχισει να αναρωτιέμαι για ποιο λογο καθομαι και ακουω αφου δεν μπορουσα να συγκεντρωθώ σαυτο που ακουγα,γιατι δεν υπηρχε ειρμος στην μουσικη,δεν ηταν στην θεση του τιποτε,ηχος υπηρχε,όχι μουσικη αρμονια,δεν υπηρχε συνολο,ηχοι πεταγονταν από δω και από κει,και μου διασπουσαν την προσοχη.Το πικαπ εσωζε καπως την κατασταση.Το καλο συστημα είναι αυτό που δεν αςσχολεισαι μαζι του.Σαν να εχεις μια ορχήστρα που εχεις απολυτη εμπιστοσυνη στους μουσικους της.

    23  27 Feb 2019  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    Οποτε τωρα με λιγα λογια, μ ενα Primaluna και ενα σετ λαμπες γι αλλαγη αλλαξαν ολα?

    πλεον απολαμβανεις τη μουσικη σου διοτι εκανε τοοσο μεγαλη διαφορα ενω πριν τιποτα, καμια απολαυση?
    υπαρχει πλεον δηλαδη η μουσικη αρμονια κι ο ειρμος?

    Αλλαζει δηλαδη ο μαεστρος κι η ορχηστρα με μια αλλαγη λαμπας?

    24  27 Feb 2019  
 
page 2/3 rows 12/29 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 82ms (19 queries, 46ms)