Δικτύωση του Συστήματος και Streaming..

  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Οι καιροί αλλάζουν και η τεχνολογία προχωρά, αν όχι και τόσο ραγδαία όσον αφορά στα του ήχου που τα τελευταία χρόνια δεν έχει κάτι συνταρακτικά νέο να μας παρουσιάσει πλην κάποιων εξελίξεων στα ψηφιακά ενισχυτικά, ένα νέο φορμά το MQA καθώς και αρκετή κινητικότητα στον τομέα του streaming..

    Αναλύοντας κάπως πιο σε βάθος τα πράγματα θα λέγαμε πως μάλλον η τεχνολογία του ήχου βαδίζει φθίνοντας όντας και αυτή επηρεασμένη από την παγκόσμια κρίση.. Τα συστήματα στην πλειοψηφία τους μικραίνουν και γίνονται πιο φθηνά, όλο και περισσότερο επενδύουν οι καταναλωτές στα μίνι οικιακά συστήματα που έχουν δυνατότητες δικτύωσης, όλο και μικρότερες συσκευές παρουσιάζονται με την φιλοσοφία 'όλα σε ένα'..

    Συμπερασματικά, ο μοναδικός τομέας που φαίνεται να ανθεί, αν εξαιρέσουμε τα αναλογικά που αν και βαδίζουν ανοδικά δεν θα τα θεωρήσουμε προϊόντα νέας τεχνολογίας, είναι εκείνος της οικιακής δικτύωσης και του streaming..

    1  3 Jan 2018  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Ακολουθώντας λοιπόν όλα τα παραπάνω και πιστός τις επιταγές των καιρών θέλησα να 'δικτυώσω' τα δυο οικιακά συστήματα, για λόγους ευκολίας, ευελιξίας, λειτουργικότητας και περιέργειας.. το ζητούμενο ήταν τα δυο εντελώς ξεχωριστά συστήματα σε διαφορετικούς χώρους να μπορούν να παίζουν εύκολα, να συνεργάζονται, να παίζουν 'τα πάντα' χωρίς καλώδια, με χειρισμό από το κινητό ή από οποιοδήποτε PC ή Laptop του σπιτιού και το κυριότερο όλα αυτά με το λιγότερο κόστος..

    Το σχέδιο καταστρώθηκε (όπως πάντα) πρώτα στο χαρτί και έπειτα σιγά σιγά άρχισε να υλοποιείται βήμα-βήμα.. Βάσει του σχεδίου και με γνώμονα το μικρότερο δυνατό κόστος όπως ανέφερα και παραπάνω, δύο νέες συσκευές έπρεπε να αγορασθούν και να προστεθούν στα συστήματα.. Ένας Music Server και ένα Dac-Streamer-Network Player.. Αφού έγινε η σχετική έρευνα αποφασίσθηκε σαν Music Server να χρησιμοποιηθεί ένα Lenovo(ΙΒΜ) mini PC με Windows 10 pro χωρίς οθόνη και για streamer το YAMAHA WX-C50, μια εξαιρετικά έξυπνη συσκευή που εκτός από όλα τα ζητούμενα ήταν και προενισχυτής!! έτσι ο προ του πάνω συστήματος (Audio Research LS7) πουλήθηκε..

     

    Lan_Config_Bits01

    2  3 Jan 2018  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Το παραπάνω σχέδιο δούλεψε άψογα από την πρώτη στιγμή ακριβώς όπως ήταν μελετημένο!! Το μοναδικό πρόβλημα που παρουσιάστηκε ήταν ένας μικρός βόμβος στα ηχεία του κάτω συστήματος για τον οποίο όπως αποδείχθηκε ήταν υπεύθυνο ένα wi-fi powerline το οποίο ήταν αρχικά 'πριζωμένο' στην ίδια γραμμή με το σύστημα.. ο θόρυβος εξαλείφθηκε 100% όταν το powerline μετακινήθηκε σε άλλη πρίζα..

    Και για να εξηγήσουμε λίγο το παραπάνω σχέδιο..

    το S.UP αφορά στο πάνω σύστημα των καθημερινών ακροάσεων όπου το YAMAHA WX-C50 δουλεύει ως τηλεχειριζόμενος προ-ενισχυτής, DAC, Streamer και Network Player.. πάνω του είναι 'καρφωμένα' ένα vintage Sony CD player με οπτική και ένα Phono-Stage στην αναλογική είσοδο που διαθέτει για να παίζει το πικάπ.. το σύστημα αντλεί ψηφιακά αρχεία από τον Music Server ή από οποιοδήποτε PC του σπιτιού μέσω wi-fi, και φυσικά παίζει Net Radio και κάθε είδους streaming service, χειρίζεται δε από το κινητό και από το laptop..

    το S.DWN είναι το κάτω σύστημα όπου τα πράγματα είναι λίγο πιο πολύπλοκα.. ο Music Server (γι αυτόν τον λόγο επιλέχθηκε mini PC) είναι συνδεμένος στο δίκτυο με ένα καλώδιο LAN και πάνω του έχει καρφωμένο με USB3 έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο με μουσικά αρχεία.. ο server εκτελεί και χρέη player τρέχοντας το Foobar2000 και τροφοδοτώντας με USB το DAC.. Φυσικά και εδώ δεν τρέχει κανένα καλώδιο, όλος ο χειρισμός γίνεται από το smartphone, το PC ή το Laptop με το Windows Remote Desktop..

    το παρόν θέμα φυσικά και είναι ανοιχτό για συζήτηση και παρατηρήσεις, όλοι οι φίλοι και ειδικότερα οι ψηφιακοί μπορούν να γράψουν για τα δικά τους συστήματα και πως έχουν υλοποιήσει παρόμοια setup..

    3  3 Jan 2018  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Καλησπέρα και καλή χρονιά!

    Το θέμα δικτύωση σε ένα σπίτι είναι μεγάλο πρόβλημα.

    Και κατα την άποψη μου το πρόβλημα ξεκινάει με το γεγονός του οτι η τεχνολογία τρέχει τόσο γρήγορα που είναι ασύμφορο κανείς να επενδύσει μεγάλα ποσά σε κάτι που αμέσως τον επόμενο χρόνο θα έχει ξεπεραστεί.

    Για μένα το πρόβλημα ξεκινάει απο την πηγή του δικτύου που είναι το modem/router ή το router σκέτο. Δεδομένου οτι μιλάμε για ασύρματες συνδέσεις είναι πολύ δύσκολο να πιάσει το ασύρματο ρούτερ σε όλο το σπίτι με καλή και σταθερή ποιότητα σήματος. Κάθε εμπόδιο (τοίχος) θα κόβει ταχύτητα. Έχω επίσης παρατηρήσει οτι η συνεχή προσπάθεια του ρούτερ να φτάσει μακριά - άρα και να κάνει συνεχώς ένα error correction - οδηγεί σε “μπούκωμα” του ρούτερ ειδικά αν αυτά είναι τα φθηνά που δίνουν οι πάροχοι.

    Λύσεις υπάρχουν φυσικά. Repeaters, powerlines ακόμα και καλώδιο που πάνω του θα καρφωθεί ένα access point.

    Είμαι πολύ απογοητευμένος απο τα repeaters. Κολλάνε συνέχεια, ρίχνουν τις ταχύτητες και θέλουν restart. Φοβάμαι τα powerlines γιατί πιστεύω οτι μπορούν να δημιουργήσουν θόρυβο σε συσκευές όπως λαμπάτοι ενισχυτές / προ και (ίσως) πικάπ.

    Γενικά καλό είναι η προμήθεια ενός καλού ρούτερ. Και να βρίσκεται σε ένα κεντρικό σημείο του σπιτιού. Έπειτα όπου είναι δυνατόν σύνδεση με καλώδιο UTP.

    Προσωπικά πάντως αντιμετώπισα προβλήματα όταν ασχολήθηκα με μεταφορά εικόνας. Στον ήχο τα πράγματα είναι πιο απλά δεδομένου οτι έχουμε να κάνουμε με μικρά bitrate. Παρόλα αυτά καλό είναι τα προβλήματα να λύνονται στην πηγή τους ετσι ώστε να έχουμε μία άνετη ακρόαση ή χρήση του υπολογιστή σε όλο το σπίτι.

    Καλό είναι να πούμε επίσης οτι τα λοιπά ματζούνια, ειδικά καλώδια UTP, ρούτερ βαπτισμένα επίχρυσα με “ειδικές” φυσικά τιμές είναι για γέλια αν όχι … για κλάματα. Ένα καλό επώνυμο ρούτερ με δύο τρείς καλές τεχνολογίες για το ασύρματο και ένα τυπικό καλώδιο UTP CAT 5 όπου χρειάζεται είναι πλήρες. “Ειδικές λύσεις” το πιο πιθανό είναι να οδηγήσουν σε χειρότερο αποτέλεσμα απο το αναμενόμενο. Γιατί εμφανίζονται σιγά σιγά και μου ρίχνουν τα όποια μαλλιά μου έχουν μείνει.

    Επιμένω πάντως οτι η ταχύτητα της τεχνολογίας δέν μας επιτρέπει σε μακροχρόνιες λύσεις. Θυμάμαι πρίν 4 χρόνια είχα αγοράσει ένα NAS. Δέν λέω οτι μου είναι άχρηστο. Όμως παρατηρώ οτι πλέον λειτουργώ με SPOTIFY και το έχω ας το πούμε βάλει στην άκρη.

    Τέλος υπάρχει ένα πακέτο ρυθμίσεων που μπορούμε στο μέλλον να συζητήσουμε ετσι ώστε να έχουμε το βέλτιστο σήμα ίντερνετ και δικτύου σε όλο το σπίτι.

    4  5 Jan 2018  
  • aar

    aar

    Registered

    Το θεμα μασ ειναι η δυκτυωση...
    οποτε
    Ενα Nas με σκληρους που εχουν μουσικη,ταινιες και οτι αλλο αρχειο θελουμε να αποθηκευσουμε, ενωμενο με Ethernet σε ενα Hub 1000αρι,που αυτο με την σειρα του ειναι ενωμενο με ενα WiFi Access point που βλεπει τον router προς το WEB.

    Κανουμε στα pc του σπιτιου μας map τους σκληρους του Nas,
    και απο οπουδηποτε εντος της εμβελειας του WiFi το (βλεπουμε).

    Εδω υπαρχει ενα θεμα αν η ταχυτητα του WiFi του Router ειναι μικρη τοτε πρεπει να μπη επανω του ενα Access point ετσι ωστε να μην κοβονται τα μεγαλα αρχεια...

    Ολα τα υπολοιπα τα χειριζομαστε τοπικα λχ το JRiver ειται απο το εκαστοτε τοπικο pc ειτε μεσω του gizmo απο το ταμπλετ η το τηλεφωνο.

    5  5 Jan 2018  
  • aar

    aar

    Registered

    AlexD wrote:
    Καλησπέρα και καλή χρονιά!
    Το θέμα δικτύωση σε ένα σπίτι είναι μεγάλο πρόβλημα.
    Και κατα την άποψη μου το πρόβλημα ξεκινάει με το γεγονός του οτι η τεχνολογία τρέχει τόσο γρήγορα που είναι ασύμφορο κανείς να επενδύσει μεγάλα ποσά σε κάτι που αμέσως τον επόμενο χρόνο θα έχει ξεπεραστεί.
    Για μένα το πρόβλημα ξεκινάει απο την πηγή του δικτύου που είναι το modem/router ή το router σκέτο. Δεδομένου οτι μιλάμε για ασύρματες συνδέσεις είναι πολύ δύσκολο να πιάσει το ασύρματο ρούτερ σε όλο το σπίτι με καλή και σταθερή ποιότητα σήματος. Κάθε εμπόδιο (τοίχος) θα κόβει ταχύτητα. Έχω επίσης παρατηρήσει οτι η συνεχή προσπάθεια του ρούτερ να φτάσει μακριά - άρα και να κάνει συνεχώς ένα error correction - οδηγεί σε “μπούκωμα” του ρούτερ ειδικά αν αυτά είναι τα φθηνά που δίνουν οι πάροχοι.
    Λύσεις υπάρχουν φυσικά. Repeaters, powerlines ακόμα και καλώδιο που πάνω του θα καρφωθεί ένα access point.
    Είμαι πολύ απογοητευμένος απο τα repeaters. Κολλάνε συνέχεια, ρίχνουν τις ταχύτητες και θέλουν restart. Φοβάμαι τα powerlines γιατί πιστεύω οτι μπορούν να δημιουργήσουν θόρυβο σε συσκευές όπως λαμπάτοι ενισχυτές / προ και (ίσως) πικάπ.
    Γενικά καλό είναι η προμήθεια ενός καλού ρούτερ. Και να βρίσκεται σε ένα κεντρικό σημείο του σπιτιού. Έπειτα όπου είναι δυνατόν σύνδεση με καλώδιο UTP.
    Προσωπικά πάντως αντιμετώπισα προβλήματα όταν ασχολήθηκα με μεταφορά εικόνας. Στον ήχο τα πράγματα είναι πιο απλά δεδομένου οτι έχουμε να κάνουμε με μικρά bitrate. Παρόλα αυτά καλό είναι τα προβλήματα να λύνονται στην πηγή τους ετσι ώστε να έχουμε μία άνετη ακρόαση ή χρήση του υπολογιστή σε όλο το σπίτι.
    Καλό είναι να πούμε επίσης οτι τα λοιπά ματζούνια, ειδικά καλώδια UTP, ρούτερ βαπτισμένα επίχρυσα με “ειδικές” φυσικά τιμές είναι για γέλια αν όχι … για κλάματα. Ένα καλό επώνυμο ρούτερ με δύο τρείς καλές τεχνολογίες για το ασύρματο και ένα τυπικό καλώδιο UTP CAT 5 όπου χρειάζεται είναι πλήρες. “Ειδικές λύσεις” το πιο πιθανό είναι να οδηγήσουν σε χειρότερο αποτέλεσμα απο το αναμενόμενο. Γιατί εμφανίζονται σιγά σιγά και μου ρίχνουν τα όποια μαλλιά μου έχουν μείνει.
    Επιμένω πάντως οτι η ταχύτητα της τεχνολογίας δέν μας επιτρέπει σε μακροχρόνιες λύσεις. Θυμάμαι πρίν 4 χρόνια είχα αγοράσει ένα NAS. Δέν λέω οτι μου είναι άχρηστο. Όμως παρατηρώ οτι πλέον λειτουργώ με SPOTIFY και το έχω ας το πούμε βάλει στην άκρη.
    Τέλος υπάρχει ένα πακέτο ρυθμίσεων που μπορούμε στο μέλλον να συζητήσουμε ετσι ώστε να έχουμε το βέλτιστο σήμα ίντερνετ και δικτύου σε όλο το σπίτι.

    Αν υπαρχουν προβληματα τοτε υπαρχει και η τεχνολογια της μπριζας που μεταδιδει ασυρματα τοπικα αλλα εχει και ethernet οταν υπαρχουν απαιτησεις...
    κατι σαν το παρακατω
    link

    6  5 Jan 2018  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    AlexD wrote:
    Καλησπέρα και καλή χρονιά!
    Το θέμα δικτύωση σε ένα σπίτι είναι μεγάλο πρόβλημα.
    Και κατα την άποψη μου το πρόβλημα ξεκινάει με το γεγονός του οτι η τεχνολογία τρέχει τόσο γρήγορα που είναι ασύμφορο κανείς να επενδύσει μεγάλα ποσά σε κάτι που αμέσως τον επόμενο χρόνο θα έχει ξεπεραστεί.
    Για μένα το πρόβλημα ξεκινάει απο την πηγή του δικτύου που είναι το modem/router ή το router σκέτο. Δεδομένου οτι μιλάμε για ασύρματες συνδέσεις είναι πολύ δύσκολο να πιάσει το ασύρματο ρούτερ σε όλο το σπίτι με καλή και σταθερή ποιότητα σήματος. Κάθε εμπόδιο (τοίχος) θα κόβει ταχύτητα. Έχω επίσης παρατηρήσει οτι η συνεχή προσπάθεια του ρούτερ να φτάσει μακριά - άρα και να κάνει συνεχώς ένα error correction - οδηγεί σε “μπούκωμα” του ρούτερ ειδικά αν αυτά είναι τα φθηνά που δίνουν οι πάροχοι.
    Λύσεις υπάρχουν φυσικά. Repeaters, powerlines ακόμα και καλώδιο που πάνω του θα καρφωθεί ένα access point.
    Είμαι πολύ απογοητευμένος απο τα repeaters. Κολλάνε συνέχεια, ρίχνουν τις ταχύτητες και θέλουν restart. Φοβάμαι τα powerlines γιατί πιστεύω οτι μπορούν να δημιουργήσουν θόρυβο σε συσκευές όπως λαμπάτοι ενισχυτές / προ και (ίσως) πικάπ.
    Γενικά καλό είναι η προμήθεια ενός καλού ρούτερ. Και να βρίσκεται σε ένα κεντρικό σημείο του σπιτιού. Έπειτα όπου είναι δυνατόν σύνδεση με καλώδιο UTP.
    Προσωπικά πάντως αντιμετώπισα προβλήματα όταν ασχολήθηκα με μεταφορά εικόνας. Στον ήχο τα πράγματα είναι πιο απλά δεδομένου οτι έχουμε να κάνουμε με μικρά bitrate. Παρόλα αυτά καλό είναι τα προβλήματα να λύνονται στην πηγή τους ετσι ώστε να έχουμε μία άνετη ακρόαση ή χρήση του υπολογιστή σε όλο το σπίτι.
    Καλό είναι να πούμε επίσης οτι τα λοιπά ματζούνια, ειδικά καλώδια UTP, ρούτερ βαπτισμένα επίχρυσα με “ειδικές” φυσικά τιμές είναι για γέλια αν όχι … για κλάματα. Ένα καλό επώνυμο ρούτερ με δύο τρείς καλές τεχνολογίες για το ασύρματο και ένα τυπικό καλώδιο UTP CAT 5 όπου χρειάζεται είναι πλήρες. “Ειδικές λύσεις” το πιο πιθανό είναι να οδηγήσουν σε χειρότερο αποτέλεσμα απο το αναμενόμενο. Γιατί εμφανίζονται σιγά σιγά και μου ρίχνουν τα όποια μαλλιά μου έχουν μείνει.
    Επιμένω πάντως οτι η ταχύτητα της τεχνολογίας δέν μας επιτρέπει σε μακροχρόνιες λύσεις. Θυμάμαι πρίν 4 χρόνια είχα αγοράσει ένα NAS. Δέν λέω οτι μου είναι άχρηστο. Όμως παρατηρώ οτι πλέον λειτουργώ με SPOTIFY και το έχω ας το πούμε βάλει στην άκρη.
    Τέλος υπάρχει ένα πακέτο ρυθμίσεων που μπορούμε στο μέλλον να συζητήσουμε ετσι ώστε να έχουμε το βέλτιστο σήμα ίντερνετ και δικτύου σε όλο το σπίτι.

    πολύ πρόσφατα, στην πορεία που έστηνα το παραπάνω σχέδιο αναβάθμισα τη γραμμή σε OTE VDSL XL50.. ο ΟΤΕ μου έστειλε ένα μέσου όρου modem-router με πολύ μικρή ισχύ wi-fi.. στην αρχή αυτό μου φάνηκε κακό και άρχισα να ψάχνω για δυνατό router.. σιγά σιγά όμως αφού το σκέφθηκα καλύτερα αποφάσισα να πάω σε powerline, το πρόβλημα όμως ήταν η τριφασική γραμμή που υπάρχει στο σπίτι..

    ρώτησα στον Καύκα και μου υπέδειξαν τα powerlines Devolo που δουλεύουν μέσω του ουδέτερου και λογικά δεν θα υπήρχε πρόβλημα.. έτσι και έγινε, επενδύοντας στα μισά χρήματα από ένα καλό router έβαλα ένα ζευγάρι powerlines τα οποία δουλεύουν άψογα.. μάλιστα χρησιμοποιώντας το function WPS όλο το δίκτυο σε όλο το σπίτι είναι το ίδιο με το ίδιο όνομα και τον ίδιο κωδικό!!

    το μοναδικό πρόβλημα όπως γράφω και στο τρίτο ποστ ήταν ένας βόμβος από το source powerline που ήταν στην ίδια γραμμή με το σύστημα.. όταν το μετακίνησα σε άλλη πρίζα λίγα μέτρα πιο πέρα (προφανώς και σε άλλη γραμμή) ο βόμβος εξαλείφθηκε εντελώς..

    7  5 Jan 2018  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Τελικά powerline δηλαδή έβαλες για μετάδοση του ίντερνετ απο σαλόνι σε σαλόνι και όχι απλό wireless repeater. Καλά έκανες γιατί οι απλοί αναμεταδότες δέν με έχουν ικανοποιήσει.

    Τα devolo πράγματι δείχνουν μονόδρομος για ίντερνετ μέσω ... πρίζας. Ακριβά αλλα καλά.

    Απ ότι έχω καταλάβει και στα powerline πέφτει η ταχύτητα όσο απομακρυνόμαστε απο τον πομπό - αν και για εφαρμογές ήχου είναι αστεία η συζήτηση περι ταχύτητας.

    Νομίζω το καλύτερο παραμένει το UTP καλώδιο με ασύρματο access point. Αν και είναι μανούρα για το μέσο σπίτι. Και όπως είπαμε αυτά προχωράνε τόσο γρήγορα που όπως το κόβω σε μερικά χρόνια μπορεί να μας είναι και άχρηστο το καλώδιο.

    Αλήθεια, για VDSL ποιό ρούτερ αξίζει?

    Εγώ έχω ένα TP-LINK. Έχει τα θέματα του. Παρατηρώ οτι χωρίς λόγο μερικές φορές τα 2,4 GHZ δέν παίζουν καλά. Άλλαξα και συχνότητα (1,6,11) αλλα δέν είδα προκοπή.

    Στη δουλειά είχα βάλει για εφαρμογές CCTV κάποιο της DRAYTEK. Αυτό ναι ήταν πολύ καλό, εξαιρετικό, παίζει άφοβα.

    Τώρα φυσικά όλα είναι σχετικά. Υπάρχουν σπίτια που κανείς δέν μπαίνει στο ίντερνετ. Και άλλα που μπορεί ταυτόχρονα 8 άτομα να βλέπουν NETFLIX, SPOTIFY, να παίζουν games, youtube κτλ.

    Νομίζω σήμερα έτσι είναι το μέσο σπίτι.

    8  6 Jan 2018  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    Εάν επενδύσουμε σε ένα σοβαρό σύστημα multiroom που λειτουργεί με κάθε συσκευή να επεκτείνει το δίκτυο, τότε ξεχνάμε τα WiFi repeater.

    Αν και έτσι κλειδώνουμε σε ένα σύστημα και μια εταιρία με όλα τα "θέματα" που μπορεί αυτό να φέρει εκ κατασκευής και σύλληψης.

    Ό,τι καλύτερο σε καταναλωτικό multiroom για ήχο, το σύστημα της Sonos που υποστηρίζει έως και 32 χώρους χωρίς κανένα... λόξυγγα. Κάθε συσκευή γίνεται repeater σε "ειδικό δίκτυο" (Mesh network). Για άλλα συστήματα, τυχερός θα είναι όποιος μπορέσει να φτάσει τις 10 συσκευές χωρίς το σύστημα να κολλάει εδώ κι εκεί.

    Μείον ότι δεν υποστηρίζει Hi-Res ήχο (μάλλον επίτηδες για λόγους αξιοπιστίας) και μείον φυσικά ότι δεν παίζει άλλης μάρκας προϊόν στο ίδιο σύστημα.

    Από κει και πέρα, υπάρχουν κάμποσα συστήματα ανοιχτής πλατφόρμας (το MusicCast ΔΕΝ είναι) που υποστηρίζεται από πλειάδα κατασκευαστών. Χαρακτηριστική περίπτωση είναι το DTS PLayFi αλλά και το σύστημα της LinkPlay σε πιο απλά προϊόντα, καθώς και της Qualcomm, το Allplay αν και δείχνει να έχει μείνει πίσω σε σχέση με το DTS PlayFi.

    Το MusicCast όπως και το Heos της Denon/Marantz είναι εξ' ίσου ικανοποιητικά, ωστόσο επαφίεται το καθένα στην προσπάθεια της κάθε εταιρίας, Yamaha και Denon/Marantz αντίστοιχα για την υποστήριξή τους, μέσω των συμβατών συσκευών των εταιριών, δεδομένου ότι είναι κλειστές πλατφόρμες.
    Δίνω ένα μικρό προβάδισμα για την ώρα στο MusicCast λόγω περισσότερων επιλογών στη γκάμα της Yamaha στον αριθμό συσκευών που το υποστηρίζουν, και λόγω της κάπως οικονομικότερης γκάμας της Yamaha.

    Εκείνο που παραμένει άγνωστο μέγεθος για μένα είναι το Fireconnect της BlackFire, που όλο το περιμένουμε και ποτέ δεν έρχεται. Κάποια στιγμή ήρθε και αυτό με firmware upgrade στους Pioneer/Onkyo.

    Και τι έμεινε; Μα φυσικά το Google Cast που ξανάγινε Chromecast που ξανάγινε Google Cast για να μην το μπερδεύουμε με το dongle Chromecast που τέλος πάντων είναι το streaming/multiroom της Google και όλο και περισσότερες συσκευές το υποστηρίζουν. Για τις δε εφαρμογές που το υποστηρίζουν ούτε λόγος. Βασικά δεν υπάρχει app γνωστό που να μην το υποστηρίζει επομένως, ανοίγεις τη μουσική υπηρεσία που σε ενδιαφέρει και κάνεις cast... παντού!

    9  8 Jan 2018  
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 62ms (18 queries, 21ms)