Νέο Καλώδιο Ρεύματος Mamalos Electron 28N

  • NikosM

    NikosM

    Registered

    Καλησπέρα και καλό φθινόπωρο!!! Ολοι ξέρουμε τον ρόλο που παίζουν τα καλώδια (interconnect & power cables) στο FINE TUNING του συστήματός μας. Είχα την τύχη να γνωρίσω τον κο. Κωστή Μάμαλο τόσο από κοντά στην Κέρκυρα (σαν Διευθυντής στο Μουσείο Αχίλλειο που ήμουν), όσο και μέσα από τα προϊόντα του, καθώς είμαι κάτοχος των ασημένιων interconnect elixir και the elite με την τεχνολογία ΝΑΝΟΣΩΛΗΝΩΝ ΑΝΘΡΑΚΑ. Στην αναζήτησή μου για ένα master power cable για το πολύμπριζο που τροφοδοτεί το σύστημά μου, ζήτησα την συνδρομή του κου. Μάμαλου ο οποίος μου έστειλε το ολοκαίνουργιο καλώδιο ρεύματος electron28n το οποίο χρησιμοποιεί μεν χάλκινους αγωγούς, όμως αυτοί έχουν επεξεργαστεί με την τεχνολογία των νανωσωλήνων άνθρακα όπως και στα κορυφαία του ασημένια καλώδια interconnect! Ταπενή μου άποψη μετά από το σχετικό στρώσιμο είναι ότι η καινούργια υλοποίηση του καλωδίου ρεύματος electron28n το τοποθετεί στην κορυφή της ULTRA HI END παγκόσμιας κοινότητας. Καταρχήν είναι απίστευτα ομοιογενές, με στιβαρό χαμηλό το οποίο μοιάζει να αναδύεται από τα "έγκατα" των μουσικών δρώμενων, με ζεστά και ακριβή μεσαία και αναλυτικά και περιγραφικά υψηλά. Η απόδοση της ηχητικής παλέτας γίνεται με έναν τρόπο που αναρωτιέσαι πως είναι δυνατόν να υπάρχει τέτοια πληροφορία "θαμμένη" και"ξεχασμένη" σε γνώριμα ηχητικά κομμάτια! Βέβαια θα πει κάποιος αυτά είναι χιλιοειπωμένα, όμως αυτό που μου προκάλεσε την εντύπωση στο συγκεκριμένο καλώδιο και θα ήθελα ν ατο μοιραστώ μαζί με τα μέλη του forum, είναι η "χρονισμένη" απόδοση των επι μέρους συχνοτήτων μεταξύ τους, σε μιά ολότητα που σπάνια αποδίδουν τα καλώδια ρεύματος. Συνήθως αναφερόμαστε στο σωστό timing όταν αυτό αποδίδεται διακριτότερα από τα interconnect του συτήματός μας με΄σω των οποίων "επικοινωνούν" το ηχητικό σήμα μεταξύ των διάφορων συσκευών αναπαραγωγής αυτού και όχι από ένα καλώδιο ρεύματος που απλά μεταφέρει το "ρεύμα" στο τροφοδοτικό μιάς συσκευής, αναγκαίο για τη λειτουργία της.
    Όπως έχει ήδη αναφέρει και ο κος. Γιώργος Ψυχογιός (πιανίστας-συνθετης) σε άλλο topic του Forum, STATE OF THE ART.
    ΥΓ. Έχει ήδη αναβαθμιστεί και το πολύμπριζο με χάλκινους αγωγούς με την τεχνολογία nanotubes άνθρακα!!

    1  30 Oct 2017  
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 37ms (18 queries, 18ms)