Hi -End στην Σλοβενία!

  • protos

    protos

    ACA Member

    Το ΣΚ επισκέφθηκα το ετήσιο audio-video show στην Λιουμπλιάνα όπου διαμένω τα τελευταία δύο χρόνια. Δεν περίμενα πολλά γιατί η χώρα είναι μικρή με 2εκ. κατοίκους και η Λιουμπλιάνα ακόμη μικρότερη με περίπου 300.000 - δηλαδή κάτι σαν την Πάτρα. Ούτε είναι από τις πιό πλούσιες χώρες της ΕΕ.
    Αλλά έμεινα έκπληκτος από τις παρουσιάσεις και κυρίως από τον αριθμό των τοπικών παραγωγών προϊόντων hi-end.
    Κατ' αρχάς ας μην ξεχάσουμε ότι σαφώς ο πιό γνωστός σε εμάς σλοβένος είναι ο Franc Kuzma που νομίζω δεν χρειάζεται συστάσεις. Το αστείο είναι ότι δεν έλαβε μέρος αλλά μάλλον θα συμμετάσχει σε άλλο hi-end show που θα γίνει εδώ το επόμενο ΣΚ!!!! Δηλαδή... δεν υπάρχει - για να χρησιμοποιήσω ένα γνωστό νεωτερισμό!
    Εντάξει, δεν ήταν βέβαια στο μέγεθος της ανάλογης στην Αθήνα αλλά πάντως ήταν καμιά 15-17 εταιρίες και όλες σχεδόν με hi-end μηχανήματα.
    Πάντως, δεν θα κουράσω αναφέροντας τους γνωστούς διεθνείς παραγωγούς που ήδη γνωρίζετε πολύ καλά. Θα εστιάσω στους τοπικούς που μάλλον δεν γνωρίζετε.
    Πέραν του Κούζμα οι πιό "μεγάλοι" εδώ φαίνεται να είναι η Gallus Audio με ηχεία και Pear Audio με πικάπ.
    Επίσης πολύ όμορφα ενισχυτικά με λυχνίες έχει η Archus Audio ενώ η Erzetich Audio φτιάχνει χειροποίητα ενισχυτικά ακουστικών.
    Η Ubiq Audio είναι καινούργια εταιρία αλλά φαίνεται έχει γίνει σοβαρή επένδυση και το ένα ηχείο και ο ενισχυτής της είχαν εξαιρετικό ήχο.
    Άξιος αναφοράς είναι ο Mars Audio με χειροποίητους τριοδικούς ενισχυτές με ρώσικες λυχνίες και με στοκ μου είπε πάνω από 15.000 λυχνίες για τους ειδικούς της ρώσικης λυχνίας.
    Πολύ ενδιαφέρον έιχε και μαγαζί με αποκλειστικά γνωστα βίντατζ γαιπωνέζικα ηλεκτρονικά της δεκαετίας 70.
    Ήθελα να βάλω και φωτό αλλά δεν γίνεται όπως φαίνεται ίσως ο Μάνος βοηθήσει αν τις στείλω.

    1  9 Oct 2017  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    καλημέρα Νίκο.. φυσικά και θέλουμε φοτος, καντες όλες ένα zip file και στείλτο μου με wetransfer (www.wetransfer.com) στο mail kondo_ma@hotmail.com

    2  9 Oct 2017  
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 48ms (18 queries, 22ms)