Τα αξεσουάρ ενός πικάπ

  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Πήραμε το πικάπ.
    Ωραία γυρνάει.

    Χμμμ λίγο στραβό δείχνει... Τί αξεσουάρ πρέπει να αγοράσουμε?

    Θα ξεκινήσω απο βασικά αξεσουάρ και περιμένω απο τους έμπειρους να προσθέσουν / αφαιρέσουν.

    1  5 Jun 2017  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Το αλφάδι.

    Το αλφάδι είναι ένα πολύ βασικό στοιχείο για την οριζοντίωση του πικάπ. Έχω ένα απο το amazon.

    Είναι λίγο μεγάλο σε μέγεθος μάλλον χρειάζεται λίγο μικρότερο.

    Στη φωτογραφία παρουσιάζεται ένα αλφάδι της ortofon.Έχει γύρω στα δέκα ευρώ και δείχνει μια καλή λύση.

    2  5 Jun 2017  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Η ζυγαριά.

    Οι παλιές καραβάνες θέλουν την ζυγαριά να είναι αναλογική. Εγώ προτίμησα μία ψηφιακή.

    Δείχνει να μετράει πολύ καλά!

    Βρίσκω και επώνυμες ακριβότερες αν και αισθάνομαι οτι στην Ελλάδα τις έχουν τσιμπημένες. Αξίζουν τα λεφτά τους? Μήπως να γυρίσουμε σε αναλογική?

    3  5 Jun 2017  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Το βουρτσάκι.

    Πολύ βασικό εργαλείο. Πρίν παίξει ο δίσκος καθαρίζεται ετσι ώστε η βελόνα να μήν μαζεύει σκόνες.
    Άκουσα καλά λόγια για το audioquest.

    Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο πρίν προτιμήσει κανείς το amazon?

    4  5 Jun 2017  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Το βουρτσάκι καθαρισμού της βελόνας.

    Έχω δεί σε μορφή μικρής βούρτσας και σε μορφή τζέλ. Ποιό είναι καλύτερο?

    5  5 Jun 2017  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Ο προτράκτορας.

    Έχω καταλάβει οτι δέν είναι ανάγκη κανείς να αγοράσει. Μπορεί να εκτυπώσει έναν αρκεί να προσέξει λίγο τις ρυθμίσεις του εκτυπωτή.

    Για όποιον έχει αμφιβολίες η εκτύπωση γίνεται με γραμμή αναφοράς στα πλάγια που μπορεί κανείς να την μετρήσει με χάρακα για να είναι σίγουρος οτι έχει εκτυπώσει σωστά.

    6  5 Jun 2017  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Το βινύλιο ρύθμισης

    Αυτό δέν είναι κάτι άλλο απο ένα δίσκο που έχιε ρυθμίσεις για το πικάπ.
    Δέν είναι άχρηστες. Ο δίσκος αυτός έχει απο μία απλή επιφάνεια κενή για ρύθμιση του anti skate μέχρι τόνους για να το ρυθμίσει κανείς με το αυτί. Επίσης έχει λευκό θόρυβο και διάφορα άλλα που χρειάζονται για να μετρήσει κανείς το πικάπ αν ποτέ το θελήσει.

    7  5 Jun 2017  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Το πλύσιμο του δίσκου.

    Εδώ το παιχνίδι ξεφεύγει. Υπάρχουν απο απλά πανιά μέχρι ολόκληρα μηχανήματα σαν πικάπ για να καθαρίζει κανείς τα βινύλια.

    8  5 Jun 2017  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Το πιστόλι στατικού ηλεκτρισμού

    Είναι ένα πιστόλι που το πατάς πάνω απο το δίσκο και αποροφά τον στατικό ηλεκτρισμό με ότι συνεπάγεται αυτό για την κεφαλή και την σκόνη. Δέν ξέρω στην πράξη αν και πώς δουλεύει.

    9  5 Jun 2017  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Λοιπά αξεσουάρ.

    Εδω ξεκινάει το χάος.
    Έπιπλα, ράφια για τον τοίχο, ποδαράκια, καλώδια βραχίονα, ειδικά λάδια (αλήθεια για λάδι τί προτείνετε?).

    10  5 Jun 2017  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Καταλαβαίνω οτι θα υπάρχουν και άλλα αξεσουάρ.

    Το διαδύκτιο, το ebay και τα σημερινά δεδομένα μεγαλώνουν αυτή την αγορά ενώ οι τιμές δέν είναι απαγορευτικές.

    Τί άλλο προτείνετε?

    11  5 Jun 2017  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    Αν έχει στραβώσει ο δίσκος υπάρχουν ειδικές πρέσες που τον θερμαίνουν σταδιακά για τέσσερις ώρες και μετά τον αφήνουν να επανέλθει σε θερμοκρασία περιβάλλοντος σταδιακά για άλλες τόσες.

    Όπως μου το είπαν το λέω. Δεν έχω εμπειρία με ίσιωμα δίσκων βινυλίου, μόνο με πλύσιμο δίσκου σε πλυντήριο.

    12  5 Jun 2017  
 
page 1/3 rows 12/31 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 56ms (19 queries, 23ms)