Πόσο Χαιρόμαστε το Σύστημά μας??

  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Με την ευκαιρία του τελευταίου meeting του club και το διαχρονικό σύστημα του οικοδεσπότη, με την τάση πολλών να αλλάζουν κάθε τόσο μηχανήματα και ακόμα με φράση του Μιχάλη που μας εξομολογείται εδώ ότι παρ' όλες τις συνεχείς 'αναβαθμίσεις' έχει πάρει ελάχιστες αλλαγές στον ήχο του, ήθελα να ρωτήσω πόσο πραγματικά ευχαριστιόμαστε τα συστήματά μας σε σχέση με τον χρόνο και τις 'αναβαθμίσεις'..

    πολλοί φίλοι στην κυριολεξία δεν προλαβαίνουν να αξιοποιήσουν και να καταλάβουν όλες τις αρετές του συστήματός τους και προχωρούν σε αλλαγές..

    ευχαριστιόμαστε λοιπόν τα συστήματά μας?? ακούμε πολύ μουσική, τα λιώνουμε, ή μας διακατέχει ένα διαρκές άγχος για αναβάθμιση πράγμα που φρενάρει την όμορφη και διαχρονικά μουσική διαβίωση μαζί τους??

    1  17 Feb 2017  
  • JamesGRU

    JamesGRU

    ACA Member

    Εγώ προσωπικά το χαίρομαι και πολύ μουσική ακούω,αλλά απο την άλλη πλευρά χωρίς να
    Υπάρχει άγχος,καταλαβαίνω και κάποιες αναβαθμίσεις τι μπορούν να προσφέρουν.

    2  17 Feb 2017  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Άκι, το σύστημά σου καθώς και του Γιώργου G. Herop μαζί με μερικά άλλα συστήματα είναι σχολείο για όλους μας.. με ουσιώδεις αλλαγές και εύστοχες αναβαθμίσεις εκεί που πρέπει και όταν πρέπει, νομίζω πως είστε απ' αυτούς που πραγματικά χαίρεστε τα συστήματά σας (φυσικά κι εμείς μαζί)..

    3  17 Feb 2017  
  • delamostre

    delamostre

    ACA Member

    Μάνο άνοιξες πολύ ωραίο θέμα!

    Είναι γεγονός ότι τα "ανήσυχα πνεύματα" μονίμως ψάχνονται.
    Η ενασχόληση με το άθλημα, δημιουργεί πολλές φορές ανάγκη για αναναίωση.
    Αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

    Εγώ για παράδειγμα μέχρι να καταλήξω πέρασα από πολλά στάδια. Κανένα όμως από αυτά δεν ήταν "μη αποδεκτό" για μένα.
    Κάθε συδυασμός ήταν και μια νέα ανακάλυψη στον ήχο μου.

    Αυτό βέβαια δε μου δημιουργούσε καν την ανάγκη για αναβάθμιση με άγχος ή στρες. Θα μπορούσα να ζήσω και με το αρχικό μου σύστημα έναν ταπεινό τρανζιστοράτο Denon, μαζί με Philips CD και Rogers ηχεία.

    Από μικρός που μπήκα στο χώρο ήθελα να μπορώ να απολαμβάνω τη μουσική από ένα δυναμικό σύστημά που να με κάνει να "αισθάνομαι" και να ταξιδεύω.

    Νιώθω ιδιαίτερα τυχερός που τα 3 τελευταία χρόνια πέτυχα το σκοπό μου.
    Πραγματικά όμως κάθε σύστημα και συνδυασμός που πέρασε από το σπίτι, με ικανοποιούσε.
    Τώρα θα μου πεις.... "Μα καλά... αν σε ικανοποιούσε γιατί έμπλεξες με αναζήτηση αναβαθμίσεων?"

    Η απάντηση είναι απλή:
    Η μουσική είναι μία.
    Τα συστήματα άπειρα.
    Όταν φύγεις μαζί της, φεύγει και το σύστημα!
    Και τότε είσαι απόλυτα ικανοποιημένος!

    Ευτυχισμένοι είμαστε όλοι εμείς που νιώθουμε τη μουσική μέσα μας και της δίνουμε χώρο να διεγείρει τις αισθήσεις μας μέσω του συστήματός μας, χωρίς κανένα άγχος αναβάθμισης.

    4  17 Feb 2017  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    εγώ πάλι θα έλεγα πως ανήκω στην κατηγορία της παραμονής στα ίδια με απώτερο σκοπό τις ακροάσεις και την ευχαρίστηση που πηγάζει από την ίδια τη μουσική.. το σύστημα δεν κάνει τίποτε άλλο από το να είναι το 'ενδιάμεσο' σ' αυτήν τη διαδικασία, μας υπηρετεί στο ν' ακούμε καλά τις μουσικές μας..

    αν στην πορεία αυτή βρεθεί κάτι που ν' αξίζει τον κόπο, μια συσκευή ή ένα 'μπλιμπλίκι', μια νέα μέθοδος (όπως της ψηφιακής αναπαραγωγής) αυτό υιοθετείται.. αυτό που δεν υπάρχει με τίποτα είναι το άγχος για 'αναγκαστική' αναβάθμιση..

    επίσης, αυτό που με εξιτάρει είναι το 'από μέσα'.. σαν (αρκετά καλός πιστεύω) γνώστης των ηλεκτρονικών, δεν μπορώ να δεχθώ με τίποτα κάποιες εξωφρενικές υλοποιήσεις που μέσα τους κρύβουν ανούσια πράγματα και πεπατημένες μεθόδους κοστίζοντας μια περιουσία.. δεν υπάρχει περίπτωση να αγοράσω ποτέ συσκευή που δεν θα γνωρίζω τον τρόπο που έχει υλοποιηθεί, δεν θα την δω 'από μέσα' και δεν θα γνωρίζω τα υλικά που έχουν χρησιμοποιηθεί..

    5  17 Feb 2017  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Έχω την εντύπωση οτι η ευχαρίστηση ενός συστήματος ξεκινάει απο την ίδια την ψυχοσύνθεση του ιδιοκτήτη.

    Για παράδειγμα υπάρχουν ιδιοκτήτες που έχουν τεράστια δισκογραφία και την ακούν με ένα ενισχυτάκι και ένα ηχείο βάσης, χωρίς πολλά πολλά.

    Υπάρχουν άλλοι που έχουν το υπερ - σύστημα και μία playlist με δέκα τραγούδια τα οποία όμως είναι αναφοράς. Και γουστάρουν να ακούν δέκα τραγούδια.

    Άλλος δέν ακούει καθόλου. Έχει απλά το σύστημα για οφθαλμόλουτρο στο σαλόνι και ακούει σπάνια.

    Οι χρήστες αυτοί είναι διαφορετικοί μεταξύ τους. Για παράδειγμα ο πρώτος δέν νοιάζεται για το σύστημα. Θα ακούει μουσική είτε απο ένα σύστημα 100 ευρώ είτε απο ένα χιλιάδων ευρώ. Δέν έχει σημασία αν η συλλογή είναι βινύλια, cd ή ψηφιακά αρχεία. Ο φιλόμουσος χρήστης είτε 50.000 cd του δώσεις είτε 50.000 φακέλους το ίδιο καλά οργανωμένα θα τα έχει με τα φακελάκια τους ή όπως αυτός πιστεύει καλύτερα.

    Απο την άλλη μεριά δέν μπορώ να πώ οτι ο χρήστης που γουστάρει δέκα τραγούδια είναι κακός ή κάτι άλλο. Και αυτός με τη σειρά του παθιάζεται απο την υψηλή πιστότητα, γουστάρει πώς το λένε και του αρέσει να ακούει καλά ακόμα και δέκα δεκαπέντε πράγματα.

    Η τρίτη κατηγορία που ανέφερα θεωρώ οτι μπλέκει αρκετά άσχημα. Συνήθως αναλώνεται σε συστήματα και τεχνολογίες ανάλογα με την εκάστοτε μόδα και τον εκάστοτε έμπορο που έχει φίλο. Τρέχει πίσω απο mp3, mqa, dsd, pcm, βινύλια και ότι άλλο του πασάρει η βιομηχανία του ήχου ετσι ώστε να είναι στον αφρό του χάι έντ. Σε πιθανή επίσκεψη μας δέν γνωρίζει τι μουσική έχει, βάζει εκεί κάτι στην τύχη απο πέντε φακελάκια που έχει στο pc ή μία playlist που βρήκε απο κάποιο φίλο.

    Εν αντίθεση με τον φιλόμουσο που σπαταλάει 4 ώρες την ημέρα για μουσική και ένα τέταρτο για αναζήτηση νέων ιδεών και αναβαθμίσεων οι άλλες δύο κατηγορίες ξοδεύουν αρκετό χρόνο απο τη χόμπι τους μπλεγμένοι σε ένα φαύλο κύκλο. Αυτό όμως δέν κακό.

    6  19 Feb 2017  
  • aar

    aar

    Registered

    Η μουσικη ειναι το καταφυγιο και οχι το συστημα.
    Ακουω τις μουσικες μου με οποιο συστημα με τον (χαρακτηρα) του και τις ευχαριστιεμαι.
    Σε καθε συστημα ακουγεται διαφορετικα.
    Ομως ειναι το ιδιο το τραγουδι που μας εξιταρει για το πως ακουγεται...
    Απο τημ αλλη πλευρα ειναι ο χωρος που το ακουμε, που καθε συστημα αποδιδει διαφορετικα οποτε (ταιριαζει καλυτερα).
    Αναλογα με τις επιθυμιες του ιδιοκτητη του.
    Η εκφραση, ακουγεται καλυτερα, εχει σχεση με την ποιοτητα της αναπαραγωγης και οχι με την ιδια την μουσικη.
    Αρα τελικα μηπως ειναι μονο η αναγκη να ακουμε μουσικη???
    Αρα χαιρομαστε το εκαστοτε συστημα μας.

    7  19 Feb 2017  
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 50ms (18 queries, 21ms)