Marantz PM7005 + KEF Q300 ή Rotel RA-12 + B&W 685 S2 ? (Απόψεις)

  • NikZaf

    NikZaf

    Registered

    Καλησπέρα παιδιά,

    Ετοιμάζομαι να "στήσω" το πρώτο μου ηχοσύστημα και χρειάζομαι την βοήθεια σας!

    -Το ηχοσύστημα θα παίζει 80% μουσική / 20% ταινίες σε σαλόνι ενιαίου χώρου (σαλόνι, κουζίνα και κρεβατοκάμαρα είναι στον ίδιο χώρο), περίπου 45 τ.μ. , περίπου σαν μεγάλη, τετράγωνη γκαρσονιέρα με ψηλό ξύλινο ταβάνι.

    - Ακούγονται όλα τα είδη μουσικής με προτίμηση σε rock, house και lounge ηλεκτρονική μουσική.

    - Τα ηχεία θα τοποθετηθούν πάνω στο έπιπλο τηλεόρασης και με πλάτη σχετικά κοντά στον τοίχο, γι αυτό και θα προτιμηθούν ηχεία με μπροστινό bass reflex. Δέν υπάρχει η δυνατότητα να "κάτσουν" σε επιδαπέδια stand.

    - Λόγω περιορισμένου χώρου δεν υπάρχει δυνατότητα για floorstanders,

    - Καθότι δεν υπάρχει η δυνατότητα -λόγω χώρου πάλι- για ενεργό subwoofer, θα πρέπει τα ηχεία της επιλογής να μπορούν να "στέκονται" μόνα τους στις χαμηλές συχνότητες.

    - Στην ουσία θέλω ένα ισορροπημένο, ποιοτικό, value for money ηχοσύστημα που θα πρέπει να καλύπτει όσο δυνατόν καλύτερα τις παραπάνω ανάγκες.

    - Καθότι είμαι επαρχία δεν υπάρχει η δυνατότητα να γίνει ακρόαση σε μαγαζί.

    Συνδεσμολογία

    PC > Shiit Modi 2 (DAC) > Ενισχυτής --> Ηχεία

    Τηλεόραση > Mag250 (αποκωδικοποιητής) > Οπτική Ίνα > Ενισχυτής > Ηχεία

    Ακούω τις απόψεις σας... Marantz PM7005 + KEF Q300 ή Rotel RA-12 + B&W 685 S2 ?

    Με μια έρευνα που έκανα κατέληξα στις παραπάνω δύο επιλογές, απο τις οποίες έρχεται πιο οικονομική η επιλογή Marantz + Kef.

    Θα με βοηθούσε όσοι είναι γνώστες να αποτυπώσουν τις ακουστικές διαφορές των παραπάνω συνδιασμών, όπως επίσης και τι θα ήταν καλύτερο για την δική μου περίπτωση.

    Σαφώς και οποιαδήποτε άλλη πρόταση θα ληφθεί υπόψη!

    Ευχαριστώ!

    1  28 Sep 2016  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    καλημέρα φίλε Νικζαφ.. σε καλωσορίζουμε στην παρέα μας..

    προφανώς για να θέλεις να πάρεις AV ενισχυτή μάλλον σημαίνει ότι έχεις και άλλα ηχεία surround στο χώρο τα οποία δεν μας αναφέρεις.. όμως οι ενισχυτές που έχεις διαλέξει δεν είναι οι καλύτερες επιλογές γιατί είναι πολύ "ανίσχυροι", (αυτό που λέμε ψοφίμια).. έτσι από τη μια δεν θα έχεις ποιότητα για να αποδώσουν τα σχετικά καλά ηχεία που έχεις διαλέξει και από την άλλη δεν θα έχεις ισχύ για να τα οδηγήσεις..

    κατά τη γνώμη μου λοιπόν πρέπει να πας οπωσδήποτε για ποιοτικότερο και βατικότερο ενισχυτή τουλάχιστον 100-120 watts RMS σε stereo mode! μπορείς να κοιτάξεις για SONY, PIONEER, YAMAHA, ONKYO ή αν σε παίρνει το budget για κάτι πιο ποιοτικό..

    για τα ηχεία θα έλεγα πως είναι καλές επιλογές για τα χρήματα που διαθέτεις και για το όλο concept, σαν KEF_άκιας θα προτιμούσα τα KEF, όμως κατά τη γνώμη μου θα μπορούσες να κοιτάξεις και τα KLIPSCH RP-160M είναι πιο κοντά σ' αυτό που θες ειδικά αν δεν πας σε πιο δυνατό ενισχυτή.. τα συγκεκριμένα ενδείκνυνται για τοποθέτηση σε ράφι και δεν υπάρχει πραγματικά κανένα πρόβλημα που έχουν πίσω το bass-reflex..

    αυτά, καλό ψάξιμο, θα τα λέμε από εδώ..

    2  28 Sep 2016  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Καλημέρα και από μένα Νικ... Συμφωνώ και εγώ με τον φίλο μου τον Μάνο. Παρότι και τα δύο ηχεία που έχεις διαλέξει είναι από ποιοτικές και καταξιωμένες στον χώρο εταιρείες, με 87db ευαισθησία που έχουν δεν υπάρχει περίπτωση να οδηγηθούν αξιοπρεπώς από ενισχυτές 60Watt και μάλιστα για τα είδη μουσικής που προτιμάς. Μάλλον θα πρέπει να πας σε ισχυρότερο ενισχυτή ή σε ένα ηχείο σαν το KLIPSCH RP-160M που προτείνει ο Μάνος που με 95db ευαισθησία θα παίξει καλά και με τα 60watts.

    Βέβαια υπάρχουν άπειροι συνδυασμοί αλλά όπως ξέρουμε πρώτα αποφασίζουμε για το ηχείο και όταν καταλήξουμε και είμαστε σίγουροι ότι κάνει για τον χώρο μας και τα είδη της μουσικής που προτιμάμε μετά διαλέγουμε και τον ανάλογο ενισχυτή.

    Εδώ θα είμαστε να τα λέμε...

    3  28 Sep 2016  
  • NikZaf

    NikZaf

    Registered

    Ας κάνουμε ένα "stick to basics", αλλάζοντας κάποιες παραμέτρους:

    1) Το ηχοσύστημα θα παίζει 80% μουσική / 20% ταινίες σε σαλόνι ενιαίου χώρου (σαλόνι, κουζίνα και κρεβατοκάμαρα είναι στον ίδιο χώρο), περίπου 45 τ.μ. , περίπου σαν μεγάλη, τετράγωνη γκαρσονιέρα με ψηλό ξύλινο ταβάνι.

    2) Ακούγονται όλα τα είδη μουσικής με προτίμηση σε rock, house και lounge ηλεκτρονική μουσική.

    3) Τα ηχεία θα τοποθετηθούν ΔΙΠΛΑ στο έπιπλο τηλεόρασης και με πλάτη σχετικά κοντά στον τοίχο, γι αυτό και οι πρατάσεις θα πρέπει να αφοράν ΜΟΝΟ ηχεία με ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ bass reflex. Αν μιλάμε για bookself ηχεία, πλέον ΥΠΑΡΧΕΙ η δυνατότητα να "κάτσουν" σε επιδαπέδια stand.

    4) Επισης πλέον ΥΠΑΡΧΕΙ η δυνατότητα για floorstander (μετρήσαμε το χώρο και τα παίρνει αριστερά - δεξια απο το έπιπλο τηλεόρασης)

    5) Καθότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ η δυνατότητα για ενεργό subwoofer, θα πρέπει τα ηχεία της επιλογής να μπορούν να "στέκονται" μόνα τους στις χαμηλές συχνότητες.

    6) Στην ουσία θέλω ένα ισορροπημένο, ποιοτικό, value for money ηχοσύστημα που θα πρέπει να καλύπτει όσο δυνατόν καλύτερα τις παραπάνω ανάγκες.

    7) Καθότι είμαι επαρχία ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ η δυνατότητα να γίνει ακρόαση σε μαγαζί. :)

    Άρα σύμφωνα με τα παραπάνω δεδομένα πλέον προσδιοριζόμαστε σε:

    a) Hχεία - FLOORSTANDERS με ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ bass reflex

    b) Ενισχυτή - να ταιριάζει και να είναι ικανός να οδηγήσει τα συγκεκριμένα ηχεία που θα προταθούν

    Θα προτιμηθούν value for money επιλογές, σε ένα range τιμής έως 1.000 (ιδανικά) άντε το πολύ 1.500 (με δυσκολία) και για τα 2.

    Ακούω προτάσεις αγαπητοί συνφορουμίτες.. Ευχαριστώ προκαταβολικά! :)

    4  28 Sep 2016  
  • panelistas

    panelistas

    Registered

    ηχεια roister status 8 και ενισχυτή xtz 100d2.Eπισης υπαρχουν μεταχειρισμένα audio spectrum ερμης,στο χε,αν δεν θελεις οπωσδήποτε καινουριο.

    5  29 Sep 2016  
  • scoup

    scoup

    Registered

    Καλημερα φιλε...Εγω θα κοιτουσα κ monitor audio

    6  29 Sep 2016  
  • panelistas

    panelistas

    Registered

    εγω θα τα κοιτουσα μονο...

    7  29 Sep 2016  
  • La_mj

    La_mj

    Registered

    Ρίξε και μια ματιά εδώ για ενισχυτή Tsakiridis-Devices

    8  30 Sep 2016  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    O PM7005 είναι ολοκληρωμένος στερεοφωνικός ενισχυτής. Τι AV του λέτε του ανθρώπου;

    9  30 Sep 2016  
  • Toptubes

    Toptubes

    ACA Member

    Πολύ καλά και αξιοπρεπή τα Τσακιρίδης αλλά ο φίλος μας χρειάζεται σίγουρα ένα τρανζιστοράτο ενισχυτή και μάλιστα με αρκετά watts...

    10  1 Oct 2016  
  • Pleo

    Pleo

    Registered

    Δες τον A-S501 από Yamaha, λίγο πάνω από 100 πραγματικά Watt μετράει. Δες επίσης και κανέναν από τους καινούργιους Advance acoustic, έχουν κι αυτοί καλά ρεύματα.

    Ηχεία υπάρχουν πρακτικά άπειρα. Θέλεις δαπέδου προφανώς αφού δεν μπορείς να βάλεις subwoofer, που θα ήταν καλύτερα. Κοιτάζεις κλασικά με δυο 6,5άρια γούφερ.

    11  1 Oct 2016  
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 83ms (18 queries, 50ms)