FIM Formula Eight Disc Enhancement (#2)

  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Παίδες δέν μου είναι δύσκολο να γίνω άλλος ένας γραφικός που γυρνάει σε φόρουμ και θάβει απο καλώδια μέχρι κόρνες.
    Αν ήθελα να θάψω θα έμπαινα στα δεκάδες audio-site και θα έθαβα.Δέν θα καθόμουν να κάνω copy/paste φωτογραφίες με λάμπες και βινύλια.

    13  12 Mar 2010  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    andreasecon wrote:
    ποιός τσακώθηκε???
    εσυ για κοίτα αν χωράει στο συρτάρι του mac ή μπορεί να μπεί πάνω από το σκληρό δίσκο

    Είμαι πολύ μπροστά όμως ρε γαμώτο....

    14  12 Mar 2010  
  • apokon

    apokon

    ACA Member

    Δεν πάτε καλά ρε!!!!
    Εμείς δεν πρόκειται να τσακωθούμε ποτέ.

    15  12 Mar 2010  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Παιδιά το διάβασμα ενός cd είναι εξαιρετικά πολύπλοκη, πλην όμως σήμερα με την πρόοδο της τεχνολογίας και την τελειοποίηση των οδηγών μια εύκολη και συγκεκριμένη εργασία...

    Για να μην τα ξαναλέω που τά 'χω ξαναπεί και ματαπεί τόσες φορές ρίχτε μια ματιά εδώ...

    Εν συντομία...

    Στο cd υπάρχει η μουσική πληροφορία κωδικοποιημένη από έναν ADC(Analog To Digital Converter) με τη μορφή μηδενικών(0) και άσσων(1)...Τίποτα περισσότερο...τίποτα λιγότερο... ΜΗΔΕΝ και ΑΣΣΟΙ...

    Αυτόν τον κώδικα διαβάζει η ακτίνα και τον στέλνει στο DAC(Digital To Analog Converter) που με τη σειρά του τον απο_κωδικοποιεί με τη χρήση αλγόριθμων σε αναλογική κυματομορφή δηλαδή ΜΟΥΣΙΚΗ...

    Αν όλα αυτά γίνουν σωστά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΑΝΑΓΚΗ ΚΑΝΕΝΟΣ ΠΡΟΣΘΕΤΟΥ για να βελτιώσει τον ήχο...

    Το αν διαβάζονται σωστά μπορούμε να το αποδείξουμε μέσα από προγράμματα σύγκρισης....

    16  12 Mar 2010  
  • Trouble

    Trouble

    ACA Member

    Το ειχα πει το ιδιο και εγω για ενα mat για το πικυπ μου...μεχρι να το δοκιμασο Μανο, τωρα εδω στο digital ειμαι και εγω ομως πολυ επιφυλακτικος μεχρι να γινει τεστ στο σπιτη μου. Αυτο που με κρατα στην περιεργια ειναι το γεγονος οτι η FIM δεν ειναι τυχαια εταιρια και θελω να πιστευω πως δεν θα εβαζε την εταιρια του στο γκρεμο χωρις λογο...

    Εγω θα αγορασο ενα και εαν δεν δυλευη δεν θα ξανα παρω FIM ΟΜΩΣ!!! Ετσι απλα..τοσα λευτα πεταμε, τωρα για 120 so what...υπαρχη και η VISA!!

    17  13 Mar 2010  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Καλώς η κακώς στο χόμπι μας, ΔΕΝ αποδεικνύονται τα πάντα, για αυτό χρησιμοποιούμε και τα αυτιά μας, όταν έχουμε αμφιβολίες για αυτά που διαβάζομε!

    Μας αρέσει ο ήχος, καλώς - δεν μας αρέσει? Δρόμο! ;)

    18  13 Mar 2010  
  • Morfeas

    Morfeas

    Registered

    Manos_Bits wrote:
    ... Αν όλα αυτά γίνουν σωστά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΑΝΑΓΚΗ ΚΑΝΕΝΟΣ ΠΡΟΣΘΕΤΟΥ για να βελτιώσει τον ήχο...

    Το να διαβαστεί σωστά είναι η λέξη κλειδί.

    Κι απ ότι φαίνεται δεν είναι απλή υπόθεση. Γι αυτό και τόσο μεγάλες επενδύσεις και πολύπλοκες λύσεις έχουν παρουσιαστεί στα transports.

    Ακόμα κι απο την προδιαγραφή του CD-Audio επιτρέπονται σφάλματα σε αρκετά μεγάλο βαθμό. Φανταστείτε ότι δεν υπάρχει στο δισκάκι αποθηκευμένη πληροφορία που να κάνει δυνατή την αναγνώριση του σφάλματος. Κι επιτρέπονται τα σφάλματα επειδή στην συγκεκριμένη εφαρμογή ο χρόνος είναι το κρίσιμο πεδίο. Ας θυμηθούμε ότι κατά την γένεση του CD η ταχύτητα ανάγνωσης ήταν σε πραγματικό χρόνο. Δηλαδή σε μονή ταχύτητα. Αν συνέβαινε σφάλμα ανάγνωσης δεν θα μπορούσε να γίνει κάτι παραπάνω απο α) να διορθωθεί αυθαίρετα και αν αυτό δεν ήταν δυνατό β) να χαθεί η πληροφορία (μικρή παύση) ή γ) το γνωστό "τσικ" να φτάσει στα ηχεία.

    Και τα σφάλματα μπορούν να προκύψουν από κακή εκτύπωση ή ανοχές στο δισκάκι αλλά και στον μηχανισμό αυτό καθαυτό όπως και εξωγενείς παράγοντες πχ κραδασμούς, αυξημένες θερμοκρασίες κτλ. Αρκετές λύσεις υπάρχουν για μερικά απ αυτά υποσχόμενες βελτίωση σε σχεδόν όλους τους τομείς.

    Προιόν που να υπόσχεται συγκεκριμένο αποτέλεσμα πρώτη φορά συναντώ.

    19  13 Mar 2010  
  • andreasecon

    andreasecon

    ACA Member

    αρα morfea καταληγουμε σε pc αναπαραγωγη με jriver οχι απευθειας απο το δισκο αλλα απο τη μνημη μεσω του αναλογου setting

    20  13 Mar 2010  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    στο συρταρι του τρανσπορτ του MAcBook Pro ομως που ειναι συρταρωτο σαν σχισμη δηλαδη οπως πχ των car audio μαλλον δε θα χωραει ...κριμα...

    21  13 Mar 2010  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Αν το ακούσω και μου φανεί ότι επηρεάζει το σήμα σαν equalizer δεν θα το προτιμήσω, αν όμως το ακούσω και μου δώσει την εντύπωση ότι διαβάζετε καλύτερα το δισκάκι (για χ λόγο, δεν το εξετάζω αυτή τη στιγμή) με τη χρήση του ίσως και να το πάρω...Κάπως έτσι το σκέφτομαι!

    22  13 Mar 2010  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Morfeas wrote:
    Ακόμα κι απο την προδιαγραφή του CD-Audio επιτρέπονται σφάλματα σε αρκετά μεγάλο βαθμό. Φανταστείτε ότι δεν υπάρχει στο δισκάκι αποθηκευμένη πληροφορία που να κάνει δυνατή την αναγνώριση του σφάλματος. Κι επιτρέπονται τα σφάλματα επειδή στην συγκεκριμένη εφαρμογή ο χρόνος είναι το κρίσιμο πεδίο. Ας θυμηθούμε ότι κατά την γένεση του CD η ταχύτητα ανάγνωσης ήταν σε πραγματικό χρόνο. Δηλαδή σε μονή ταχύτητα. Αν συνέβαινε σφάλμα ανάγνωσης δεν θα μπορούσε να γίνει κάτι παραπάνω απο α) να διορθωθεί αυθαίρετα και αν αυτό δεν ήταν δυνατό β) να χαθεί η πληροφορία (μικρή παύση) ή γ) το γνωστό "τσικ" να φτάσει στα ηχεία.
    Και τα σφάλματα μπορούν να προκύψουν από κακή εκτύπωση ή ανοχές στο δισκάκι αλλά και στον μηχανισμό αυτό καθαυτό όπως και εξωγενείς παράγοντες πχ κραδασμούς, αυξημένες θερμοκρασίες κτλ. Αρκετές λύσεις υπάρχουν για μερικά απ αυτά υποσχόμενες βελτίωση σε σχεδόν όλους τους τομείς.
    Προιόν που να υπόσχεται συγκεκριμένο αποτέλεσμα πρώτη φορά συναντώ.
    Όπως είχα πεί και στο παρελθόν το κανονικό cd είναι θαύμα που δουλεύει.Ο φακός του transport κάνει πάμπολα λάθη.Σχεδόν το 70% της πληροφορίας περνάει αλώβητο. Έτσι λοιπόν κάποιος μπορεί να επενδύσει άφοβα σε προιόντα,purifiers,βιδάκια,ακιδούλες,αντικραδασμικά,fim,fm,am και transparent purifiers.

    ΑΜ ΔΕ!!!!!!

    Απο το πρώτο δευτερόλεπτο που εφευρέθηκε το cd τα είχε λύσει όλα αυτά τα προβλήματα.Το μυστικό και η αρχή των τηλεπικοινωνιών πάντα ήταν οι αλγόριθμοι διόρθωσης σφαλμάτων.Το red book είναι 16bit ηχητικής πληροφορίας.Φτάνει στα 20bit ή 24 δέ θυμάμαι διότι προσθέτει 4 bit για διόρθωση σφαλμάτων.Ο αλγόριθμος αυτός λέγεται Cross-interleaved Reed-Solomon coding και βασίζεται στη μέθοδο Reed–Solomon error correction.Ουσιαστικά ο αλγόριθμος είναι απίστευτα πολύπλοκος.Παίρνει τα δεδομένα και τα βάζει σε μία περίεργη κατανομή.Δηλαδή παίρνει τον κώδικα τον σπάει με συγκεκριμένο τρόπο, και ανάλογα με το αποτέλεσμα που θα βγάλει τον ξανασυνθέτει διορθωμένο.
    Αποτέλεσμα αυτού είναι ένα cd τύπου bluesky(το φτηνότερο της αγοράς δηλαδή) να έχει 99,999% ακρίβεια στα δεδομένα την ώρα που ο φακός του παράγει ένα 80%.Όταν πέσει απο αυτό το νούμερο απλά σταματάει να παίζει και κάνει αυτές τις στιγμιαίες διακοπές.
    Έχω ένα βιβλίο που τα αναλύει πολύ ωραία.Αν θέλετε το σκανάρω να το διαβάσετε.
    Επομένως purifiers,ακίδες και λοιπά μπαρμπούτσαλα πετάξτε τα.Είναι άχρηστα.Δέν κάνουν παντελώς τίποτα.
    Και βέβαια θα πεταχτεί ο περίεργος και θα πεί...ναι αλλα εγώ πήρα ένα transport που έχει δικό του αλγόριθμο.Ok το δέχομαι...δέν βγάζει 99,999% αλλα 99,99999999999999999999% και κάτι τρέχει στα γύφτικα.Και θα πεταχτεί ο δεύτερος και θα πεί...και πού ξέρεις οτι το bluesky δέν έχει χαλασμένο αλγόριθμο ωστε στην πράξη να βγάζει το 80%?Βέβαια όσοι έχουν ασχοληθεί έστω και λίγο με πληροφορική θα γνωρίζουν πως ο αλγόριθμος δέν χαλάει...δέν είναι αυτοκίνητο.Είναι ένα copy/paste κειμενάκι και ένα τσιπάκι αξίας 3cents.Δέν υπάρχει καλό κακό και μέτριο.Όταν ο κανόνας γράφει 90 είναι 90 όταν γράφει 99 είναι 99%.Και εμφανίζεται ο τρίτος και λέει...

    Ρε φίλε με δουλεύεις κανονικότατα?Εγώ πήρα το τάδε transport και άκουσα διαφορές.Μάλιστα έχει και εξωτερικό clock για να διορθώνει τα σφάλματα χρονισμού..

    Γαμώτο με έβαλε στη γωνία...Χρονισμός...ένα μεγάλο κεφάλαιο που έγινε της μόδας τα τελευταία 15 χρόνια.
    Τα σφάλματα χρονισμού δημιουργούν το λεγόμενο jitter.Επομένως ενώ απο τη μία έχουμε μία πληροφορία bit perfect απο την άλλη όταν τη μεταφέρουμε μπορεί εύκολα να γίνει λάθος στους χρονισμούς.Αποτέλεσμα αυτού είναι ο ήχος να έχει μία παραμόρφωση η οποία μάλιστα θυμίζει τα φαινόμενα του wow&flutter στα πικάπ.
    Ναι λοιπόν εκεί παίζει θεωρία πολύ.Εκεί υπάρχει διαφορά.Όμως επειδή η τεχνολογία κινείται και εξελίσεται...

    Το jitter με επιστημονικές έρευνες είναι μή ακουστό κάτω απο Xμs όπου Χ=12 νομίζω.Γενικότερα μέχρι και τα φτηνά transport καλύπτουν αυτές τις τιμές.Και να μήν τις καλύπτουν δέν εχει σημασία.Οι διαφορές θα είναι σχεδόν αμελητέες.

    Επομένως τελικά και μή αυτά τα cd τύπου fim δέν ξέρω τί κάνουν και δέν έχει σημασία.Το πιθανότερο θα είναι να μήν κάνουν τίποτα...

    23  13 Mar 2010  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Φιλαράκι σωστά αυτά που λες, αλλά αφορούν κυρίως το ψηφιακό κομμάτι της όλης αλυσίδας. Εξίσου σημαντικό όμως είναι και το αναλογικό, όπου πιστεύω ότι βρίσκουν εφαρμογή τα gadgetάκια που απέρριψες!

    24  13 Mar 2010  
 
page 2/3 rows 12/25 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 87ms (19 queries, 52ms)