FIM Formula Eight Disc Enhancement

  • apokon

    apokon

    ACA Member

    Χθες το απόγευμα ο φίλος μου και μέλος του ACA Ακις Μιχ. μου έδωσε ένα δισκάκι της FIM το οποίο έγραφε:
    Formula Eight Disc Enhancement . Άκουσέ το ακολουθώντας τις οδηγίες μου λέει και πάρε τηλέφωνο να μου πεις.

    Είναι ένα πολύ περιποιημένο κουτί από πλέξιγκλας μέσα στο οποίο υπάρχει ένα εγχειρίδιο με περιγραφή του προϊόντος και ένας δίσκος σε μέγεθος CD πολύ λεπτός (0,25 mm) με δύο όψεις διαφορετικού χρώματος και υφής η κάθε μία. Μιά μαύρη και γυαλιστερή από ανθρακονήματα που φέρει την ένδειξη definition and dynamics και μιά πράσινη και ζαγρέ από ένα υλικό που περιγράφεται σαν Resonance Control Coating με την ένδειξη harmonics and detail.

    Διάλεξα μερικά CDs που γνωρίζω πολύ καλά πως ακούγονται και άρχισα το παιχνίδι. Αφού άκουσα ένα κομμάτι τοποθέτησα το δισκάκι πάνω ακριβώς από το CD με την πλευρά που ήθελα να τεστάρω να εφάπτεται στο CD, ξεκινώντας από αυτή που είχε την ένδειξη definition and dynamics. Αποτέλεσμα πρώτο βελτίωση της εικόνας, δεύτερο πιό "στακάτο" χαμηλό. Καλό και μ΄αρέσει, σκέφτομαι.
    Το γυρνάω από τη μεριά που γράφει harmonics and detail αφού πρώτα ξανακούω το ίδιο κομμάτι "σκέτο". Μετά από λίγο υποθέτω ότι κάποιος ήρθε όταν έλειπα και πήρε τον Plinius και μου βαλε λάμπα. Ο τελικός όμως στη θέση του και τρανζιστοράτος αλλά με παίξιμο single ended!!!! Σε σημείο που είδα όλο το REAL-LYON ακούγοντας CDs. ¨
    Και για του λόγου το αληθές όσοι θέλουν, ακρόαση στο σπίτι - με ραντεβού φυσικά γιατί υπάρχουν και γυναίκες.

    Για περισσότερες λεπτομέρειες:

    link

    1  11 Mar 2010  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Μπράβο ρε Απόστολε!!!!!!

    Θεωρείς τις αλλαγές εύκολα ακουστές, ας πούμε σε ένα blind test πιστεύεις θα ήταν εύκολο πότε μπήκε το δισκάκι και πότε όχι?

    Σε ρωτάω για να καταλάβω λίγο το μέγεθος της αλλαγής!

    2  11 Mar 2010  
  • apokon

    apokon

    ACA Member

    Έλα σήμερα το απόγευμα να το διαπιστώσεις.

    3  11 Mar 2010  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Σήμερα δεν μπορώ Απόστολε, επιφυλάσσομαι όμως...

    4  11 Mar 2010  
  • kotsidisjohn

    kotsidisjohn

    ACA Member

    ωωωωπα τι κολπα ειναι αυτα ρε παιδια??? δηλαδη με λιγα λογια ΧΩΡΑΕΙ να μπει στο transport???

    5  12 Mar 2010  
  • apokon

    apokon

    ACA Member

    Φυσικά Γιάννη μπαίνει στο transport πάνω από το CD. Για τα top loaded είναι πανεύκολο ενώ στο συρτάρι πρέπει να είναι στην σωστή θέση ακριβώς πάνω από το CD.

    6  12 Mar 2010  
  • Manos_Bits

    Manos_Bits

    Chairman Administrator

    Μιας και απ' ότι βλέπω έχουν καλυφθεί μόλις 2 ζευγάρια... 'definition and dynamics' και 'harmonics and detail',
    θα προτείνω άμεσα στην FIM να εκδώσει πολυτελή κασετίνα με πολλαπλά cd και βελούδινη επένδυση για να καλύψει και τις άλλες χαιενδ παραμέτρους όπως 'control and body', 'placing and imaging', 'involving and emotionality', 'homogeneity and focus', 'balance and tonal accuracy', 'speed and responce'...κλπ...κλπ...κλπ

    Μάλιστα θα τους προτείνω να συμπεριλάβουν στη συσκευασία δώρου και μερικά bonus cd's & dvd's όπως 'tube simulator', 'Lost_9', 'Julia in action', 'too car into the spot'(Το κάρο είναι του Δεσπότη) κλπ...κλπ...κλπ

    Και για να μην ρεντικολοποιώ το θέμα του Απόστολου και ξύνω παλιές πληγές...παρακαλώ, σε επιστημονικό επίπεδο, ΜΕ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΘΕΩΡΙΑ, να μου αποδείξει κάποιος ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ CD ΚΑΙ ΒΕΛΤΙΩΝΕΙ ΤΟΝ ΗΧΟ...

    7  12 Mar 2010  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    δισκάκι για prat δεν θα έχει?

    Προφανώς "παίζει" με την ακτίνα και με τον τρόπο που αυτή πέφτει πάνω στο δισκάκι...

    8  12 Mar 2010  
  • apokon

    apokon

    ACA Member

    Μάνο,
    εγώ μπορώ να σου πω αν μου άρεσε ή όχι. Τους αριθμούς μπορεί να τους δώσει μόνον ο Winston Ma (ιδιοκτήτης και μηχανικός της Fim.)
    Αλλά πες μου έχεις δει πολλούς επαγγελματίες του είδους να σου αναλύουν το ΠΩΣ?
    Εδώ θέλαμε σχέδια για να επισκευάσουμε κάποιο μηχάνημα και πήραμε τα...... σχέδιά μας.
    Αλλά όπως είπες κι΄εσύ για να μην ξύνουμε παλιές πληγές οι οποίες οδήγησαν το Club σε άσχημες καταστάσεις εγώ σταματώ να γράφω στο συγκεκριμένο θέμα και δεν θα παρεξηγηθώ και καθόλου αν ο admin μου κάνει τη χάρη να το κλειδώσει.
    Καλό ΣΚ και καλές ακροάσεις.

    9  12 Mar 2010  
  • andreasecon

    andreasecon

    ACA Member

    Εγω αυτό που δεν καταλαβαίνω Απόστολε είναι ότι τέτοια accessories συνήθως υπόσχονται γενικά καλύτερη και σωστότερη απόδοση ενώ αυτό μιλάει για δυναμικά από τη μία πλευρά και μουσικότητα από την άλλη, μου θυμίζει λίγο equalizer στη λογική. Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω.

    10  12 Mar 2010  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    χαλαρά, σιγά μην τσακωθούμε για το δισκάκι της fim.

    11  12 Mar 2010  
  • andreasecon

    andreasecon

    ACA Member

    ποιός τσακώθηκε???

    εσυ για κοίτα αν χωράει στο συρτάρι του mac ή μπορεί να μπεί πάνω από το σκληρό δίσκο

    12  12 Mar 2010  
 
page 1/3 rows 12/25 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 54ms (19 queries, 24ms)