Giant Killers!

  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Υπάρχουν τελικά?

    Έχετε ακούσει μηχανήματα που έπαιζαν πολλές φορές παραπάνω από το κόστος που ζητούσαν για να τα αποκτήσετε?

    Ας αναφέρουμε εδώ μερικά, να βοηθηθούν και κάποιοι!

    1  8 Mar 2010  
  • Trouble

    Trouble

    ACA Member

    Τα παντα στον τομεα μας ειναι KILLER, ουτος σι αλλος!!!!!

    Εκτος Quad και Usher hxeia, και οχι ολλα και σε αυτα.

    Σαν dac το Μετρονομ...πιστευω θα ηταν το killer της χρονιας του.

    Σαν ραδιοφωνο το τοπ killer, to Magnalab που κανει 10.000 ευρω.

    2  9 Mar 2010  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Ναι αλλά giant killers ονομάζουμε μηχανήματα που παίζουν πολύ καλύτερα από αυτό που σε προδιαθέτει η τιμή τους...

    3  9 Mar 2010  
  • Trouble

    Trouble

    ACA Member

    Αααααααααααααααα σορρυ.....εγω τα χειρουερα ελεγα!

    4  9 Mar 2010  
  • geopolitis

    geopolitis

    Registered

    Εγω τα δυο μεγαλυτερα giant killers που εχω ακουσει στο σπιτι μου ειναι τα ηχεια της Hyperion Sound και σαν πηγη το USB DAC της Stylos.

    Και τα δυο τσακιζουν με ανεση καποια αντιστοιχα προιοντας πενταπλασιας τιμης....

    Καλα για τα Contriva δε μιλαμε καν. Περιμενω να ακουσω καποια στιγμη κατι καλυτερο σε οποιαδηποτε τιμη.... Απλα ειναι και αυτα πανακριβα οποτε δε τα λες και giant killers

    5  9 Mar 2010  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Γενικά μπορεί εύκολα ένας να βρεί πληθώρα συσκευών τύπου giant killers.Βέβαια πρέπει να ορίσουμε τί ακριβώς ορίζουμε giant killer.
    Ας πούμε...το bluesky το 2003 ήταν giant killer.
    Σήμερα όμως με ένα vdac μπορείς να κάνεις φοβερή δουλειά.Επομένως ο όρος ισχύει για κάποια τιμή και κάποια συγκεκριμένη εποχή.
    Νομίζω οτι ειδικά στον ήχο υπάρχουν παραδείγματα.
    Επειδή έχω μεγαλώσει με ήχο b&w θεωρώ οτι το 802 nautilus είναι giant killer.Το βρίσκει κανείς σήμερα μεταχειρισμένο σε καλή τιμή και θεωρώ οτι έχει όλα τα προσόντα να κοιτάξει οποιοδήποτε ηχείο στα μάτια.
    Θεωρώ οτι τα ηχεία της usher είναι giant killers.

    Νομίζω οτι κάποια phono της audio research σκίζουν οτιδήποτε υπάρχει στο διάβα τους.
    Επίσης για rack θεωρώ οτι το audio design είναι αρκετά καλό για την τιμή του.Απ ότι ξέρω είναι στην υπο-πενταπλάσια τιμή των ανταγωνιστών.Μάλιστα επειδή ξέρω και τον σχεδιαστή(μέλος του κλάμπ) πολλές φορές μιλάμε γι αυτό.Είναι προιόν χρόνιας εξέλιξης και συνεχώς αναβαθμίζεται.Ουσιαστικά νομίζω οτι άν κάποιος ορίσει ηχητική ταυτότητα σε έπιπλο αξίζει να το κοιτάξει.

    Τώρα ας πούμε ανέφερα 1-2 προιόντα που τα θεωρώ καλά για την τιμή τους.Αυτό δέν σημαίνει όμως οτι τα άλλα δέν αξίζουν.Απλά λέμε για προιόντα που είναι στην κορυφή χωρίς όμως να αγγίζουν εξωφρενικά ποσά.

    6  10 Mar 2010  
  • Morfeas

    Morfeas

    Registered

    Πηγή BlueSky/Digital με ελάχιστες μετατροπές ακόμα και σήμερα.

    Ενισχυτής Horning Hybrid Sati 520B Ultimate

    Θα φανώ κολλημένος αλλά και στο ηχείο το Horning Hybrid Agathon

    7  10 Mar 2010  
  • Trouble

    Trouble

    ACA Member

    Εγω λατρευα τα 802Ν μου, αλλα ηταν πολυ κακο στο δωματιο μου...

    8  10 Mar 2010  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Welcome Μορφέα!

    9  10 Mar 2010  
  • Morfeas

    Morfeas

    Registered

    Mikekan wrote:
    Welcome Μορφέα!

    Thanks : )

    10  11 Mar 2010  
  • Mikekan

    Mikekan

    ACA Member

    Εγώ πιστεύω ότι μπορεί κάτι να μην θεωρείται γενικώς giant killer, αλλά να παίξει στο σύστημά μας σαν giant killer, επειδή πολύ απλά ταίριαξε καλύτερα! Αλλά το ακριβότερα σε καμία περίπτωση δεν είναι το καλύτερο...

    11  11 Mar 2010  
  • AlexD

    AlexD

    ACA Member Moderator

    Morfeas wrote:
    Πηγή BlueSky/Digital με ελάχιστες μετατροπές ακόμα και σήμερα.
    Κοίτα το bluesky στο ψηφιακό κομμάτι δέν ξέρω τί κάνει αλλα στο αναλογικό είναι απλά καλό.Για καλό σύστημα δέν το συστήνω. Μπάσο δέν έχει, τα μεσαία είναι αδύναμα και τα ψηλά τσιρίζουν.Δέν συγκρίνεται με τα φτηνά dac.

    Αλλα ναι δέν είναι οτι δέν θα παίξει...

    12  11 Mar 2010  
 
page 1/2 rows 12/21 first page  previous page  goto page...  next page  last page 
(C) ACA - All Rights Reserved
powered by zoglair
page generated in 88ms (19 queries, 57ms)